Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2012., 03:50   #1
Razlika između orgazma i nirvane (...)?

Jedan malo lucidan naslov, ali se nadam da će se imati što za pisati.

Za početak bi rekao da postoji sličnost između osobe koja želi osjetilni užitak i osobe koja ide duhovnim putem, razlika je u tome što obična osoba može očekivati kratkotrajne orgazme, a duhovni tragaoc želi vječni ( e sad kako to nazvati...raj, nirvanu, kozmički orgazam, mokšu, satori, samaddhi, mukti...).

Možemo li orgazam definirati kao kratkotrajnu nirvanu, a nirvanu kao vječni orgazam?

Možemo li orgazme podijeliti na čakre, recimo da je sitost (u hrani) orgazam muladare, spolni orgazam pripada svdištani...neka viša stanja spokoja mogu biti orgazmi viših čakri...,a orgazam krunske čakre (sahasrare) je konačno (ne)iskustvo.

Da ne duljim, Vaš komentar.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 15:11   #2
ne


__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 15:20   #3
Ubit ću se, majke mi!!!!!!!!!!

Nirvana je izostanak bilo kakvog uzbuđenja, kamoli orgazmna...!!!!

Jesam li upala u crvotočinu...
 
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 16:39   #4
Quote:
Mariamagdalena kaže: Pogledaj post
Ubit ću se, majke mi!!!!!!!!!!

Nirvana je izostanak bilo kakvog uzbuđenja, kamoli orgazmna...!!!!

Jesam li upala u crvotočinu...
Pa i nakon zadovoljene potrebe imaš izostanak uzbuđenja

A u traganju za duhovnim ciljem isto ima puno uzbuđenja, pogotovo kod fanatika

Osobno se smatram osobom koja je duhovni tragalac, a tema je nešto u stilu drugarske samokritike
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 18:55   #5
Quote:
Mariamagdalena kaže: Pogledaj post
Ubit ću se, majke mi!!!!!!!!!!

Nirvana je izostanak bilo kakvog uzbuđenja, kamoli orgazmna...!!!!

Jesam li upala u crvotočinu...
MaroMarice, krivi ti orgazam


a i nirvani ti nedostaju krilca
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:31   #6
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
MaroMarice, krivi ti orgazam


a i nirvani ti nedostaju krilca
Čekaj malo...

Hoćeš reć': mom orgazmu nedostaje nirvane?
Ili: mojoj Nirvani nedostaje orgazma?


Pojasni...

Ili 'oćeš reć' da sam glupa?
(kak' mi idu na k... ovi apostrofi...)

U pravu si.
Kako god.

Jer JA sam Nirvana...
 
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 19:55   #7
Quote:
Mariamagdalena kaže: Pogledaj post
(kak' mi idu na k... ovi apostrofi...)
zamisli si da su oni Moni, mozda ce te umiriti


Quote:
Jer JA sam Nirvana...
ok, ali za Orgazam trebas biti onaj Drugi, --hood/--ship ..
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 16:41   #8
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ne


Nisi trebao tako opširno, mogao si malo skratiti odgovor
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2012., 02:53   #9
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nisi trebao tako opširno, mogao si malo skratiti odgovor
A sto se ima vise komentirat na pitanje jesu li papuca i laserski printer ista ili srodna stvar?

Ako se to uopce pita znaci da je jedan od ovih slucajeva istinit:

1 - ne znamo sto je papuca

2 - ne znamo sto je printer

3 - ne znamo sto je nit papuca nit printer

4 - seremo kvake



Opcenito se voli nirvanu poistovjecivati sa nekim ekstaticnim stanjima sto uglavnom ne dolazi iz budistickih nego indijskih izvora. A i to cak ne originalnih nego nekih newage revizija neohinduistickih teorija.

Stanja o kojima govori joga su opisima bliza jahnama u budizmu nego nirvani. U stvari ne bliza nego istovjetna. To nije nirvana.

Nadji mi opis ozbiljnijeg budistickog izvora/spisa u kojemu bi nirvana podsjecala na orgazam ili bilo kakav "osjecaj".

Ili mozda govoris o bendu? To bi imalo vise smisla
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 17:22   #10
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A sto se ima vise komentirat na pitanje jesu li papuca i laserski printer ista ili srodna stvar?

Ako se to uopce pita znaci da je jedan od ovih slucajeva istinit:

1 - ne znamo sto je papuca

2 - ne znamo sto je printer

3 - ne znamo sto je nit papuca nit printer

4 - seremo kvake



Opcenito se voli nirvanu poistovjecivati sa nekim ekstaticnim stanjima sto uglavnom ne dolazi iz budistickih nego indijskih izvora. A i to cak ne originalnih nego nekih newage revizija neohinduistickih teorija.

Stanja o kojima govori joga su opisima bliza jahnama u budizmu nego nirvani. U stvari ne bliza nego istovjetna. To nije nirvana.

Nadji mi opis ozbiljnijeg budistickog izvora/spisa u kojemu bi nirvana podsjecala na orgazam ili bilo kakav "osjecaj".

Ili mozda govoris o bendu? To bi imalo vise smisla
Po meni duhovnost ima tri izvora, a svako je slobodan vjerovati više ili manje nekom od tih izvora, a ti izvori su:

a) kanoni, dogme, spisi, prave religije... nekad su dijelovi međusobno kontradiktorni

b) hereza... tko može dokazati da istina nije sadržana i u nekim odbačenim djelovima religija

c) osobna iskustva ( ne moraju biti nužno mistična), ovo je za mene najbitniji izvor, a prva dva mogu biti nekakva nadahnuća (ili pouka kako se nebi smjelo).

Po meni je cilj duhovnosti u prvom redu osvijestiti sebe i to u svim komponentama, u protivnom, naš život je nesvjesan, a takva percepcija nesvjesnog života je obična halucinacija. Stoga smatram, ako smo na duhovnom putu, onda su nam vlastita iskustva bitnija od službenih tumačenja spisa

Ako mi samo prihvaćamo spise, bez da smo svjesni njihovog okusa, onda nas to dodatno baca u iluziju i gasi svjesnost, ukoliko mi pokušavamo biti subjekti života, onda nam se otvara novi prostor percepcije.

Da. ono oko čega se mi nikako složiti na ovom forumu, ti kažeš da budist ima jedan cilj, jogi drugi cilj, kršćanin treći cilj..., a ja tvrdim da mistik ima jedan cilj koji se zove spoznaja stvanosti, a nazivi poput nirvane, raja, samadhija, mokše, prosvjetljenja...mogu biti razlike u terminologiji i nivoima spoznaje.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 19:35   #11
Zanimljivo pitanje, orgazam i nirvana, doduše na strani humorističnog, satiričnog zapravo...

Da se pridružim zabavi i samo da spomenem očito, orgazam uglavnom nastaje kao vrlo angažirano stimuliranje tijela, a samim time i mozga, plus ostala gomila mehanizama koje nema potrebe spominjati, ali su svi u svrhu stimulacije mozga i rezultiraju pomućenjem svijesti (i tjelesnim zadovoljstvom, naravno). Dok nirvana, između ostaloga, nastaje kao rezultat istinskog odsustva potrebe za bilo kakvo, što uključuje i ugodno, stimuliranje uma. Nirvana je zapravo potpuna suprotnost orgazmu. Mogli bismo reći, apsolutni antiorgazam i stanje potpune jasnoće, što za orgazam ne bismo mogli reći.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 03:46   #12
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Po meni duhovnost ima tri izvora, a svako je slobodan vjerovati više ili manje nekom od tih izvora, a ti izvori su:

a) kanoni, dogme, spisi, prave religije... nekad su dijelovi međusobno kontradiktorni

b) hereza... tko može dokazati da istina nije sadržana i u nekim odbačenim djelovima religija

c) osobna iskustva ( ne moraju biti nužno mistična), ovo je za mene najbitniji izvor, a prva dva mogu biti nekakva nadahnuća (ili pouka kako se nebi smjelo).

Po meni je cilj duhovnosti u prvom redu osvijestiti sebe i to u svim komponentama, u protivnom, naš život je nesvjesan, a takva percepcija nesvjesnog života je obična halucinacija. Stoga smatram, ako smo na duhovnom putu, onda su nam vlastita iskustva bitnija od službenih tumačenja spisa

Ako mi samo prihvaćamo spise, bez da smo svjesni njihovog okusa, onda nas to dodatno baca u iluziju i gasi svjesnost, ukoliko mi pokušavamo biti subjekti života, onda nam se otvara novi prostor percepcije.

Da. ono oko čega se mi nikako složiti na ovom forumu, ti kažeš da budist ima jedan cilj, jogi drugi cilj, kršćanin treći cilj..., a ja tvrdim da mistik ima jedan cilj koji se zove spoznaja stvanosti, a nazivi poput nirvane, raja, samadhija, mokše, prosvjetljenja...mogu biti razlike u terminologiji i nivoima spoznaje.
sve to stoji, no ako raspravljamo i pokusavamo iskustva i spoznaje staviti u racionalni i verbalni okvir onda termini kojima baratamo moraju imati odredjeno znacenje. Inace ako ja pod hrkljusem mislim na nutelu, Dragica na grah, Blue na vibrator, Parsi na Kur'an, a ti na ono sto ti u trenutku pase da bi bio u pravu komunikacija postaje besmislena kao i sam jezik.

Nirvana je budisticki termin, posebno danas. I kao takav je opisan u budistickoj doktrini, spisu i iskustvu.

Ako zelis nesto drugo podrazumjevat pod tim terminom sto ti vise pase nema se o cemu raspravljat, jezicni i logicki anarhizmi nisu plodno tlo za bilo kakvu komunikaciju niti za kristalizaciju i usporedbe koje se zele na temama poput ovih, onda treba sutit i meditirat

I ne, nisu sva iskustva ista, to je jesno svakome tko je isprobao razlicite sadhane i imao razlicita iskustva, samo floskula modernih "gurua" koji zele pod svoje okrilje ugurati cjelokupnost ljudskog iskustva i umisljati su da su sve shvatili, objasnili i sistematizirali.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 16:23   #13
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Možemo li orgazam definirati kao kratkotrajnu nirvanu, a nirvanu kao vječni orgazam?
.
Hm.. po ovome ispada da se cijeli život sa svojim materijalnim i duhovnim aspektima svodi na hedonizam, odnosno potragu za užitkom..????

Ne mogu se složiti s tim.
Modalitet "traganje za užitkom / bijeg od patnje" je dio naše animalne prirode i teško da duhovnost možemo strpati u te okvire.

Štoviše, jedna od ključnih odlika duhovnosti i duhovnog razvoja jest nadilaženje spomenutog modaliteta.
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 16:35   #14
Quote:
Mathan kaže: Pogledaj post
Hm.. po ovome ispada da se cijeli život sa svojim materijalnim i duhovnim aspektima svodi na hedonizam, odnosno potragu za užitkom..????

Ne mogu se složiti s tim.
Modalitet "traganje za užitkom / bijeg od patnje" je dio naše animalne prirode i teško da duhovnost možemo strpati u te okvire.

Štoviše, jedna od ključnih odlika duhovnosti i duhovnog razvoja jest nadilaženje spomenutog modaliteta.
Ali i duhovnost je bijeg od patnje , a užitak je po kriteriju vrapca u ruci...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 17:13   #15
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali i duhovnost je bijeg od patnje , a užitak je po kriteriju vrapca u ruci...
Točnije, bijeg od patnje je pokretač koji čovjeka usmjeri prema duhovnosti, ali sama duhovnost nije bijeg od patnje (makar ima ljudi koji pribjegavaju "duhovnosti" u eskapističkom smislu, ali to onda nije prava duhovnost).

Razvojem duhovnosti u pravom smislu postupno slabi taj modalitet uvjetovanosti užitkom/patnjom i čovjek mu sve manje robuje u svojoj nutrini.
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 17:27   #16
Quote:
Mathan kaže: Pogledaj post
Točnije, bijeg od patnje je pokretač koji čovjeka usmjeri prema duhovnosti, ali sama duhovnost nije bijeg od patnje (makar ima ljudi koji pribjegavaju "duhovnosti" u eskapističkom smislu, ali to onda nije prava duhovnost).

Razvojem duhovnosti u pravom smislu postupno slabi taj modalitet uvjetovanosti užitkom/patnjom i čovjek mu sve manje robuje u svojoj nutrini.
Ovo je u idealnim uvjetima točno, ali u praksi kod duhovnosti imaš jako puno glume, a kod iskrenije duhovnosti dolazi do osvješćivanja one mračne strane našeg bića pa neki mogu pasti u još veću ovisnost o vanjskim podražajima

Da li osoba koja je zadovoljna može biti motivirana za duhovni put onda bi to po meni bila čista mudrost, a ako čovjek ima čistumudrost onda mu ni ne treba duhovni put
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 17:27   #17
Cak i ateisti, za vreme orgazma vicu "o Boze" !




PS
Nirvana ovo, nirvana ono.
A o orgazmu i da ne pricamo.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 18:36   #18
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Cak i ateisti, za vreme orgazma vicu "o Boze" !




PS
Nirvana ovo, nirvana ono.
A o orgazmu i da ne pricamo.
Apppsolutno bih se složila stobom.

Čini mi se sve nešto... da si i ti jaro u nekim određenim godinicama kojemu se polako serki od određenih teških filozofija oko tako jednostavnih, prostih stvari...
A o besmislu da i ne govorimo.

Postavljaču (to ti je ime) Teme (prezime)!
Jel ti to narod za...frkavaš?
Dobra ti fora...
Jesi li ti ikad doživio orgazam?
Nirvana?

Stvarno, to ti moram priznat, imaš jako razigran duh.
I maštu.
 
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:33   #19
Quote:
Mariamagdalena kaže: Pogledaj post
...

Postavljaču (to ti je ime) Teme (prezime)!
Jel ti to narod za...frkavaš?
Dobra ti fora...
Jesi li ti ikad doživio orgazam?
Nirvana?

Stvarno, to ti moram priznat, imaš jako razigran duh.
I maštu.
Dio zadužen za orgazam teži ka nirvani
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:41   #20
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dio zadužen za orgazam teži ka nirvani
"Onaj" dio...

A, jadan.

Godine stisle?
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.