Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2012., 10:54   #101
@hanna69

da, to nije samo put kroz ljubav i osjecaje prema Njemu, vec svjedocenje puta nas samih prema Drugome

ne moramo biti azijati veci od azijata, i indijci veci od indijaca, koji su i uzduz i poprijeko vec prepoznali Toga The One kojega je Buda navijestio da ce biti Svjetlost svijeta, pa da znamo da sve to potice iz istoga izvorista u kojeg se opet pretace nazad

upravo tebi u potpisu stoji ono o cemu moj post govori : o opcem peaceful Self

koji se postize davanjem, pretakanjem u Drugoga, a ne pukim guruisanjem kroz prazni gurudom eksploatacijom Istine u gradnju svojih prolaznih ovozemaljskih carstava i u svoje business-like materijalne svrhe



todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 18:46   #102
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
postoje dvije razlicite sute tog imena, nisam tolko upoznat sa budizmom da pogodim koja je po citiranom, ali iz konteksta i stila nagadjam da se radi o ovj iz mahayana, a ne pali kanona i koja je kao takva gotovo sigurno dosta kasnog datuma i izmjesana sa hindu i tantrickim ucenjima, odnosno nije nesto sto je bas blisko starijim i izvornijim tekstovima, a ja pitah di je Buda to definirao, ne kasnije sekte koje su kao i danas svasta muljale i podvadale da bi se Buddha okretao u grobu samo tako buduci je cesto direktno suprotno onome sto je on radio i vraca se svemu onome sto je pokusavao raskinuti u hindu tradiciji sa svojim novim ucenjima.
Pitao si gdje piše ... pa eto . Da, u pravu si, radi se o suti iz mahayana tradicije ....
Osobno bliža mi je advaita, a ona kaže da je apsolut - sat cit ananda.

Prirodu anande, u advaita tradiciji, najljepše je objasnio jedan meni blizak (prosvjetljeni) prijatelj na duhovnom putu, čije riječi mi se ne da reciklirati na hrvatskom, pa ću pejstati jedan njegov citat na engleskom:


The pure being of the Self is not an emptiness or a vacuum, as it may at first be experienced to be. It throbs, or vibrates, and this throb is love-bliss, also known as Shakti. But understand that the throb is no different from the nothingness-being. The Self simply is lovebliss and it is nothingness-being at the same time -- and this is vibrant and dynamic. In the beginning of your spiritual journey, you may predominantly experience one or the other, love, bliss or nothingness, but as you progress the three will merge into one and the nothingness will certainly be realized to be an unmanifest oneness of Being-Bliss-Awareness.
....
In the beginning, the body will feel like it is on fire with bliss. Your hands may shake and tears flow. The skin will feel electric and as if tingling. Your heart will expand with great love and your chest feel far too small. The brain vibrates and the scull feels as if being massaged with pure delight. There are no words to describe love-bliss. In the beginning it is agitated ecstasy, later it is ecstasy without agitation or unrest, but at total peace, finally it is Pure Being and Shakti in One. It is a fierce force, yet incredibly gentle. It is unmanifest, yet love, bliss and consciousness. As you get used to it and it integrates more and more into your system, every breath will send waves of lovebliss through your body. You will stop thinking and every act will be a spontaneous expression of lovebliss. Even the body becomes lovebliss. You will realize nothingness-being is not nothingness, but is lovebliss. And in that there is no ecstasy, only complete stillness, which is lovebliss
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 19:11   #103
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Pitao si gdje piše ... pa eto . Da, u pravu si, radi se o suti iz mahayana tradicije ....
Osobno bliža mi je advaita, a ona kaže da je apsolut - sat cit ananda.

Prirodu anande, u advaita tradiciji, najljepše je objasnio jedan meni blizak (prosvjetljeni) prijatelj na duhovnom putu, čije riječi mi se ne da reciklirati na hrvatskom, pa ću pejstati jedan njegov citat na engleskom:
ne, pitao sam gdje to Buda kaze

A svaki klinac negdje pise, najbolje da pocnemo kraulija citirat

advaita je pak neka treca prica koja se direktno opire budizmu i osporava ga iako iz njega krade prilicno.

Self nema mjesta u izvornom budizmu, tu je jedna od bitnih razlika u odnosu na advaitu i hinduizam opcenito (atma vs anatta odnosno doktrina sebstva vs doktrina ne-sebstva)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 19:19   #104
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Iz ovog bi se dalo zaključiti da imamo i drugih orgazama, konkretno mislim na čakre između prve i sedme
Orgazam može biti lokaliziran genitalno ili obuhvaćati cijelo tijelo, pa i mozak....
Ali to je samo jaaaaakooooo dobar sex. Lijepo iskustvo. Iskustvo dođe i prođe, ne mijenja čovjeka, ne proširuje svjesnost.

Šiva u Šiva sutrama objašnjava kako iskoristiti sex u duhovne svrhe, zaboravila sam točno kako ide stih , počinje nekako ovako da improviziram:

slatka princezo, kad si voljena (ljubljena, seksaš se )
uđi u treperenje kao u vječni život

gdje Šiva daje savjete kako da se iskoristi sex kao vrata za prosvjetljenje. Ali Šiva u istim sutrama daje savjet kako iskoristiti mnoge, pa čak i banalne životne situacije (kihanje, susret s prijateljem, zvuk itd) u istu svrhu

Quote:

Kako bi objasnili manijaka, koji se može nasladiti na nekakvim sadističkim aktivnostima bez spolnog čina, zalutala kundalini ili nečiste čakre?
Seksualni manijak je bolesnik. Erekciju može imati svaki sisavac, to nema veze sa kundalini.

Quote:
Dali je kondalini jedina energija koja budi čakre? Recimo, majčina ljubav, ona (pretpostavljam) dolazi iz srčane čakre?
Jedno je probuđena kudnalini i njen prolaz kroz čakre, drugo je otvorenost, protočnost, skladan rad neke čakre. Kundalini yogom se nastoji podići energija uz kičmu, a preduvjet su otvoreni energetski pleksusi.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 19:44   #105
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
ne, pitao sam gdje to Buda kaze

pa lipo ti piše da Buddha kaže o samom sebi - supreme bliss is my true nature ....

You must not think that I shall cease to exist. Consider the Tathagata [i.e. Buddha] to be like [Mount] Sumeru: though I shall pass into Nirvana here [i.e. physically die], that supreme bliss is my true nature


Quote:
A svaki klinac negdje pise, najbolje da pocnemo kraulija citirat
ma nije klinac, on je već veliki . Razumim, nije neki izvor koji bi bio tebi autoritativan kao neka theravada budistička suta, ali htjela sam izreći što ja mislim o blissu (i znam o blissu of kors) bez da se raspišem ... lakše mi je bilo njega citirat.


Quote:
advaita je pak neka treca prica koja se direktno opire budizmu i osporava ga iako iz njega krade prilicno.

Self nema mjesta u izvornom budizmu, tu je jedna od bitnih razlika u odnosu na advaitu i hinduizam opcenito (atma vs anatta odnosno doktrina sebstva vs doktrina ne-sebstva)
U advaiti self i brahman su jedno , stoga nema selfa, sve je brahman. Advaita doslovce znači jednota, a gdje je samo jedno nema dvoje. Ishvara, bog, u vedanti postoji samo dok postoji iluzija odvojenog jastva. U jednoti nema ni boga ni pojedničanog odvojenog JA. Ali eto ja sam sklona tražiti zajedničke nazivnike ova dva učenja, a kad govore o apsolutu, nirvani, prosvjetljenju, ako je gore navedeni citat autentična Buddhina riječ, onda se ona, po mom mišljenju, razlikuju samo po terminologiji.

Zašto je i dali je bliss inherentan brahmanu ipak svako za sebe treba istražiti ...
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 20:10   #106
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
pa lipo ti piše da Buddha kaže o samom sebi - supreme bliss is my true nature ....

You must not think that I shall cease to exist. Consider the Tathagata [i.e. Buddha] to be like [Mount] Sumeru: though I shall pass into Nirvana here [i.e. physically die], that supreme bliss is my true nature




ma nije klinac, on je već veliki . Razumim, nije neki izvor koji bi bio tebi autoritativan kao neka theravada budistička suta, ali htjela sam izreći što ja mislim o blissu (i znam o blissu of kors) bez da se raspišem ... lakše mi je bilo njega citirat.




U advaiti self i brahman su jedno , stoga nema selfa, sve je brahman. Advaita doslovce znači jednota, a gdje je samo jedno nema dvoje. Ishvara, bog, u vedanti postoji samo dok postoji iluzija odvojenog jastva. U jednoti nema ni boga ni pojedničanog odvojenog JA. Ali eto ja sam sklona tražiti zajedničke nazivnike ova dva učenja, a kad govore o apsolutu, nirvani, prosvjetljenju, ako je gore navedeni citat autentična Buddhina riječ, onda se ona, po mom mišljenju, razlikuju samo po terminologiji.

Zašto je i dali je bliss inherentan brahmanu ipak svako za sebe treba istražiti ...
Zato su bitni izvori. I u novinama svasta pise, imas izmisljenih intervjua, lazno pripisivanih i izmjenjenih izjava itditd.

Pa nije problem da ti mislis ovo ili ono niti itko tvrdi da je uopce Budha ili netko drugi u pravu, samo govorimo o tome sto jest ili nije nirvana i koliko se to moze poistovjetiti sa blazenstvom, da bi onda mogli dalje o tome
Ako bi pokusali definirati nirvanu filozofski, ali i historijski pocevsi od sramana izvora iz kojih kasnije prelazi i u hinduizam najbliza nirvani je ideja mokshe, ne samadhija. Dakle oslobodjenja, a ne kontemplativne ekstaze koja moze biti vezana ali nije i jednoznacna. Nirvana oznacava izlazak iz samsare, uvjetovanog kruga uzroka i posljedica itd, ne bih rekao da je njen osnovni opis u relacijama specificne spoznaje, dozivljaja, osjecaja koji pak mogu biti dio meditativne prakse i napredka ( http://en.wikipedia.org/wiki/Dhyāna_..._of_jh.C4.81na )

problem je sto gore navedeno nije autenticna Budina rijec i da ista sutta govori i o sebstvu sto nije terminologija starijeg budizma, ociti hindu uticaji jer objasnjava izvornu budisticku doktrinu nesebstva kao nesto sto se odnosi na ego, a ne pravo sebstvo itd, tipicni hindu pristup.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 21:49   #107
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
problem je sto gore navedeno nije autenticna Budina rijec i da ista sutta govori i o sebstvu sto nije terminologija starijeg budizma, ociti hindu uticaji jer objasnjava izvornu budisticku doktrinu nesebstva kao nesto sto se odnosi na ego, a ne pravo sebstvo itd, tipicni hindu pristup.
pa dobro, mogu ti dati pravo da tradicija Mahayane nije izvorno učenje, da je skupilo utjecaje hinduizma, ali di si iščitao da kad kaže ja, da misli na ego, to ne vidim ....

Poznato je da je priča o nirvani najveći problem budističke filozofije, najviše zato što nema puno zapisa o nirvani. Sam Buddha nije htio pričati o njoj. Njegov stav, navodno je bio – ako želite znati što je to, sami je dosegnite.

Jedinstvenost budističkog učenja, u odnosu na ostala, je ne postojanje sebstva. Po budizmmu ne postoji nikakav self, mi smo samo pet skandhi koje su u međusobnoj interakciji, sebstvo, jastvo je samo iluzija stvorena ovim interakcijama.

Nirvana je realizacija da ne postoji jastvo, sebstvo, self ili kako ga već ti zoveš. Ali ako je to tako ostaje nejasno tko to u Nirvani realizira da ne postoji nikakvo jastvo.

Postoji par kontroverznih stihova u Pali canonu, (Theravada tradicija, kad već inzistiraš na izvornom učenju) u kojem Buddha kaže, citiram na engleskom kako sam našla:

Do not think that this [nirvana] is an empty or void state. There is this consciousness, without distinguishing mark, infinite and shining everywhere (Vinnanam anidassanam anantam sabbato-pabham); it is untouched by the material elements and not subject to any power....(Isti stihovi se ponavljaju u Kevaddha suti, ali je još dodano) here it is that conditioned consciousness ceases to be.

Tu se može vidjeti da Buddha pravi razliku između dvije vrste svjesnosti, pojedinačne, uvjetovane i čiste svjesnosti, a ne kako to Theravada tradicija govori da postoji samo jedna jedina svjesnost i to ona uvjetovana skandhama.

Ako postoje dvije vrste svjesnosti, ona ljudska, uvjetovana, u iluziji i ona čista u nirvani onda je nirvana puno bliže advaističkoj mokshi , koja se opisuje kao stanje jednote - sat cit ananda ....čista svjesnost, postojanje i blaženstvo.

Zadnje uređivanje Cherie : 08.01.2012. at 22:04.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 00:27   #108
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Nirvana je realizacija da ne postoji jastvo, sebstvo, self ili kako ga već ti zoveš. Ali ako je to tako ostaje nejasno tko to u Nirvani realizira da ne postoji nikakvo jastvo.
jastvo, naravno, postoji, kao zalog - da bi ga se polozilo Visnjemu, da bi se odreklo sebe i slijedilo Dobrog Pastira (Mt 16.24), i tako se sjedinilo s njim ljubeci ga svim srcem svojim, i svom dusom svojom, i svim umom svojim (Mt 22, 36), a svojega bliznjega namjesto sebe samoga

i sami se kriya yogiji vole druziti u drustvu svih svetih (satsang) i tako podsjetiti Isusovih rijeci da je blazen svatko tko zedja za Bozanskim koje ce ga prije ili kasnije odvesti u Kraljevstvo Nebesko

davanje sebe vrhovnom Bicu, osobadja nas od svake patnje . u danasnjem svijetu, bilo to u Japanu, u Kini, u Indiji ili u Americi, naucili smo biti u kontroli svojega okruzenja, vodjen i svojim zeljama i zudnjama, i uvijek opet nesto izmice nasoj kontroli, uvijek postoji nesto novo sto nas privlaci . no, Bozansku svijest zanima samo ono sto nam omogucava da se rijesimo te nase stvarnosti koja nam prijeci da budemo ono sto istinski jesmo

krscanska kontemplacija tipa sv Ivana od Kriza i sv Terezije je ostvarivanje toga procesa covjekovog duhovnog rasta i sjedinjenja s Bozanskim bezgranicnim svjetlom, prolazom kroz noc duse prema totalnom odvajanju od svojih emocija, misli i zelja - da bi se napose sjedinili i ostali kulminirati, u svojoj svijesti, s bozanskom radoscu

ovi tvoji kundalinci prolaze kroz isti proces, svojim metodama svladavanja tehnike kojima dominiraju vitalne energije tijela i kontroliranjem kognitivnih procesa misli i tako svoje mentalne sadrzaje usmjere na to da budu absorbirane Visnjim . nacin na koji oni svoj um razgrade, kad odbace razlicite samsare, dovodi ih zaobilaznim putem do kristalizacije uma u svojoj prvobitnoj cistoci nevina djeteta


tako konacno, znanje Bitka postaje samospoznanje kojim pojedinac uvidja tko u stvari uistinu Jeste

kada se postigne to stapanje s voljenim Bicem, iskustva bezuvjetne radosti tek pocinju





Kad žud me milja žarka podžigaše


TAMNA NOĆ DUSE

1. Za tamne noći jedne,
Sa strepnjom, a u ljubavnome žaru,
O sretne li mi sreće!
Neopažena krenuh,
Kad već mi kuća u snu mirovaše.

2. U mraku, al' bez straha,
Uz tajne ljestve dobro prerušena,
O sretne li mi sreće!
U mraku i skrivena,
Kad već mi kuća u snu mirovaše.

3. U sretnoj noći onoj,
U tajnosti da nitko ne vidje me
Nit i ja išta gledah,
Bez drugog svjetla, vođe,
Do onog od kog plamtjele mi grudi.

4. A ono vodilo me
Sigurnije od svjetla podnevnoga
Do mjesta gdje me ček'o
On kog sam dobro znala,
U predjel gdje se nitko ne pojavi.

5. O noći što bi vođom!
O noći ljupkija od zore rane!
O noći koja spoji
Miljenicu s Dragim,
Miljenicu u Dragog pretvorenu!

6. Na grudima mi cvjetnim,
Što samo za njeg čuvale se vjerno,
Nasloniv glavu usnu:
Ja milovah ga nježno,
A cedrova lepeza zrak mu slala.

7. Zrak s kruništa visokog.
Dok njegovu ja mrsila sam kosu,
Sa svojom rukom mirnom
Po vratu tapšao me,


sv Ivan od Kriza

prijevod na hrvatski sa spanskog

Dark Night of the Soul opisuje deset stupnjeva na ljestvici mistcne ljubavi vec ranije opisane od strane sv Tome Akvinskog, i dijelom Aristotela


blissed be
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 12:53   #109
Razlika između ta dva pojma vjerojatno ima brdo. Ono šta ih veže vidim kroz stapanje, sjedinjenje.
Orgazam koji se postiže kroz seksualni odnos bih promatrao kao čin sjedinjenja sa drugim tijelom, dok bih nirvanu promatrao kao čin sjedinjenja sa svojom prirodom, postojanjem ili sveobuhvatnim.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 16:00   #110
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Razlika između ta dva pojma vjerojatno ima brdo. Ono šta ih veže vidim kroz stapanje, sjedinjenje.
Orgazam koji se postiže kroz seksualni odnos bih promatrao kao čin sjedinjenja sa drugim tijelom, dok bih nirvanu promatrao kao čin sjedinjenja sa svojom prirodom, postojanjem ili sveobuhvatnim.
Oteo si mi misao...

Jednostavno rečeno: Za orgazam je potrebno dvoje, a za nirvanu imaš dejt sa samim sobom.
 
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 17:15   #111
Quote:
Mariamagdalena kaže: Pogledaj post
Oteo si mi misao...

Jednostavno rečeno: Za orgazam je potrebno dvoje, a za nirvanu imaš dejt sa samim sobom.
Zapravo nisam na to htio ukazati. U oba "orgazma" se radi o "dvoje". Ono šta im je zajedničko i šta vidim kao ključno za ovaj ugao promatranja jest koncept sjedinjenja. U njemu se krije ono bitno.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 17:24   #112
Dvoje, troje...
Vjeruj mi da mislimo ist...slično...
 
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 00:08   #113
Pa razlika je očigledna :
Nirvana je pravac(postojana ravna crta na dijagramu)
Orgazam je sinusoida(vrhunac nakon kojeg slijedi pad, a predhodilo je uspinjanje, pa iznova za drugi)
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:57   #114
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Jedan malo lucidan naslov, ali se nadam da će se imati što za pisati.

Za početak bi rekao da postoji sličnost između osobe koja želi osjetilni užitak i osobe koja ide duhovnim putem, razlika je u tome što obična osoba može očekivati kratkotrajne orgazme, a duhovni tragaoc želi vječni ( e sad kako to nazvati...raj, nirvanu, kozmički orgazam, mokšu, satori, samaddhi, mukti...).

Možemo li orgazam definirati kao kratkotrajnu nirvanu, a nirvanu kao vječni orgazam?

Možemo li orgazme podijeliti na čakre, recimo da je sitost (u hrani) orgazam muladare, spolni orgazam pripada svdištani...neka viša stanja spokoja mogu biti orgazmi viših čakri...,a orgazam krunske čakre (sahasrare) je konačno (ne)iskustvo.

Da ne duljim, Vaš komentar.
Čovječe, baviš se duhovnošću, a ne razumiješ da je orgazam biološka stvar, dok je nirvana nešto apstraktno, kraj niza inkarnacija, stapanje duša u jedno (tako nešto) i osjećaj spokoja, dok recimo orgazam nije ni blizu spokoju, nego ti baš naprotiv skoro dođe da se ritaš. Sličnost je jedino u tome što je i drugo stanje koje volimo postizati.
__________________
šta će mi potpis?
SaintJimmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:18   #115
Quote:
SaintJimmy kaže: Pogledaj post
Čovječe, baviš se duhovnošću, a ne razumiješ da je orgazam biološka stvar, dok je nirvana nešto apstraktno, kraj niza inkarnacija, stapanje duša u jedno (tako nešto) i osjećaj spokoja, dok recimo orgazam nije ni blizu spokoju, nego ti baš naprotiv skoro dođe da se ritaš. Sličnost je jedino u tome što je i drugo stanje koje volimo postizati.
Manje je bitno što ja znam ili neznam, bitno je koliko mi doista znamo, koliko smo mi iskreni, koliko je to naš stav ili neka općeprihvaćena dogma.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 10:20   #116
Mene je duhovnost naučila da mnoge stvari još neznam, makar sam mislio da ih znam, jer to su bili određeni nesvjesni mentalni obrasci.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 03:00   #117
Pretpostavivši dualitet ljudskog postojanja - kao tjelesno biće (svima je jasno što to znači) i kao duhovno biće (e sad bi se o tome moglo raspravljati) te uzevši u obzir neki općeniti obrazac ljudskog života, možemo zaključiti da: čovjek uvijek teži i kreće se prema ostvarenju potreba i postignuću koje je u skladu s njegovim uvjerenjima. Tjelesne su potrebe nametnute materijalnim postojanjem: izmjena tvari, spavanje, zaštita od narušavanja tjelesnog integriteta, razmnožavanje. Naravno, osnovni cilj materijalnog postojanja je razmnožavanje - pa postizanje tog cilja izaziva najveću ugodu (tjelesnu); ostale aktivnosti doprinose tome da se jedinka dovede u stanje da se razmnoži - stoga i te aktivnosti donose određenu razinu ugode.

Slijede "više" potrebe - sigurnost, pripadnost, ljubav, poštovanje... one su najvećim dijelom rezultat međuljudske interakcije i u svojoj su osnovi uvjetovane također osnovnim tjelesnim potrebama - jer: drugi nam ljudi trebaju da bismo lakše zadovoljili primarne potrebe. Da smo kojim slučajem bića koja proizvode energiju fotosintezom i razmnožavaju se sama sa sobom (dvospolci) ne bismo imali ama baš niti jednu "višu" potrebu - baš ništa od onoga što nas čini "ljudima". Dakle, ljudima nas čini samo to što trebamo pomoć u pronalaženju hrane i obavljanju spolnog odnosa. Ostvarujući ono što osjećamo važnim ostvarujemo svoj "smisao" - vrhunac toga jest orgazam - to je postizanje "tjelesnog smisla" i stoga nas, kako je netko ranije primijetio, "duhovno ne proširuje", ali izaziva najveću moguću tjelesnu ugodu.
Netko će možda pomisliti kako pretjerujem te kako seks ne može biti najvažnija stvar u životu (dobro, definitivno nije, na prvom je mjestu život sam, jer ne možemo se seksati mrtvi) - Freud i kompanija dovoljno su rekli o tome tako da ne bih duljio. To je (žalosna?) istina našeg postojanja.

E sad, smisao duhovnog postojanja nešto je sa čime se većina nema volje, vremena pa ni kapaciteta "mučiti". Ljudi su skloni odrješito i pragmatično postavljati stvari - vrlo često bez imalo propitivanja: to je tako, tako se mora, tako se živi - i uvijek starci ispadaju najmudriji, oni su kao prokljuvili ovaj naš život - ma jesu malo sutra! Velika većina te "mudrosti" razultat je samoopradavanja i pokušaja da se uvjerimo, pred sam kraj života, kako je on imao smisla, kako je bio dobar, bitan i vrijedan... I sve je to u redu ako se ne želite baviti duhovnošću - iz perspektive života zbog zadovoljavanja osnovnih potreba i njihovih "viših" derivata ti su ljudi zaista mudri - jer znaju "kako treba živjeti". Ali ne znaju "spoznati" ništa što ne izvire iz vlastitog reproduktivnog sustava, direktno ili indirektno.

Rekao bih da je najčišći cilj ili smisao duhovnog postojanja spoznati bitak. Koliko god nekome zazvučalo otrcano - sve ove priče o nirvani, reinkarnaciji, transcendenciji, kojekakvim energijama koliko se god na prvi pogled činile zakomplicirane, bave se ponajprije problemom bitka. To su opisi ljudskih pokušaja da se pojmi fenomen vlastitog postojanja. Svatko ima neki svoj način da dopre do tog stanja "potpune spoznaje", ali većina ga nikad ne osvijesti, a kamoli da poduzme nešto kako bi do njega došla. Poneki uspiju, oni koji su se, možda sasvim nenamjerno, zatekli u situaciji koja upravo predstavlja njihov osobni "put". Tako se dogodilo meni. Nije sasvim bez namjere, htio sam biti u situaciji koja je za mene oduvijek bila ugodna i divna, ali nisam ni slutio da ću osjetiti nešto toliko neopisivo snažno i prelijepo - najdivnije što sam ikada doživio, neusporedivo sa bilo čim drugim iz "normalnog" života. Ali ne traje vječno, "vratite se" i vrlo ubrzo počnete misliti o tome kako biste opet "natrag"... To iskustvo vrlo me živo podsjetilo na jako slična iskustva koja sam doživio u desetak, dvadesetak navrata u dobi od 2-6 godine.

I na vlastito čuđenje shvatio sam da su upravo ona velikim dijelom odgovorna za kontinuirano uništavanje mog života... jer takva te iskustva naprosto tjeraju dalje od onoga "kako treba živjeti" i "što su mnogi mudri ljudi rekli" prema nečemu nedefiniranom i nepoznatom gdje je jedino bitno što ti kažeš - a ti baš i nemaš puno korisnoga za reći samome sebi. Jednostavno, život postaje isprazna dosada, bez prave motivacije, bez prave radosti. Sve je nekako "plošno", poput kulise - i onda se izmjenjuju stanja kad si beskrajno jadan i zarobljen u vlastitom nedostatnom umu sa stanjima kada ti se ipak učini da "ovakav život ipak ima smisla" i onda se pokušaš nekako uklopiti i naći "svoj mir i zadovoljstvo" u onome u čemu ga nalaze "drugi ljudi". Ali ipak nemožeš - to nešto je preduboko u tebi. U meni je valjda oduvijek, od najranije mladosti... i što da kažem... neki baš nemaju sreće... ili će ipak naposlijetku sve izići na dobro, postat ću zadovoljan i sretan? Pronaći ću "to" što tražim ili bolje da nestanem! Čini mi se da druge nema.

No, kasno je i neću nikoga zamarati. Iako bih mogao o svemu još puno i naširoko laprdati - ali u tom bi slučaju vjerojatno bilo bolje da otvorim vlastiti topic...

Zadnje uređivanje FridrihLjenčina : 18.01.2012. at 03:15.
FridrihLjenčina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 10:58   #118
orgazam je čisto fizikalno prosvjetljenje
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 13:43   #119
postoje trenuci u kojima osjećamo da smo dio Vječnosti
a Vječnost je trenutak
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 20:46   #120
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pa to i pitam

a) orgazam je kratkotrajan, a nirvana vječna i istovjetna orgazmu

b) nirvana je sličan osjećaju, ali ne i isti osjećaj kao orgazam

c) nirvana je potpuno suprotan osjećaj od orgazma
Ja ne znam da je ona ikad opisivana/definirana kao osjećaj.
Meni je to totalno banaliziranje tog koncepta... koji BTW nije bio jedinstven unutar buddhizma samoga.

Ovo je jedna zanimljiva i ozbiljna knjiga na tu temu:
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?knjiga=73

Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
tko hoće tvrditi da se ovime ne dostiže nirvana?
http://www.javno.com/slike/slike_3/r...64976418_0.jpg


Oni koji su bili u Khađurahu znaju da tih hopa-cupa skulptura nema ni približno mnogo koliko to izgleda ovako, s neta, iz knjiga (uglavnom se te prikazuju), zapravo, tek tu i tamo poneka, i nije 100% jasno što one tu predstavljaju i da je najlogičnije i najvjerojatnije (s obzirom na to da su samo scene, dio šire priče) da se radi o opisu onoga što su muškarci radili nakon povratka s bojnog polja i sl. (što će podrazumijevati i odlaske prostitutkama). Al ta priča nije dovoljno mistična, valjda...

Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post

ono nije budistički, nego hinduistički. jedna od metoda kako da se sjedinimo sa svojim bogom u jedno. samadhijem stopiti se s brahmanom. ljubav u totalitetu, jer postojimo u tijelu. daleko starije od budizma, od posvećene "krvi" i hostije kojom unosimo svetu osobu u sebe, i sufističkog zanosa, a pogotovo od zapadnjačkog njuejdž bježanja od kapitalističke stvarnosti.
... dakle, mislim da si našao pogrešnu ilustraciju za tu ideju.


Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
A sto se ima vise komentirat na pitanje jesu li papuca i laserski printer ista ili srodna stvar?

Ako se to uopce pita znaci da je jedan od ovih slucajeva istinit:

1 - ne znamo sto je papuca

2 - ne znamo sto je printer

3 - ne znamo sto je nit papuca nit printer

4 - seremo kvake



...
...
Slažem se sa svime što Beljki govori.
bema is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:34.