Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2006., 22:16   #1
Hipersenzibilnost

svi koji me imalo poznaju bar su mi jedamput rekli da sam hipersenzibilna i savjetuju mi da ocvrsnem, a ja se pitam zar svi ljudi nisu hipersenzibilni ponekad.. sta je uopce hipersenzibilnost i da li ju je moguce do neke mjere umanjiti?
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 10:09   #2
Quote:
Azar'i kaže:
svi koji me imalo poznaju bar su mi jedamput rekli da sam hipersenzibilna i savjetuju mi da ocvrsnem, a ja se pitam zar svi ljudi nisu hipersenzibilni ponekad.. sta je uopce hipersenzibilnost i da li ju je moguce do neke mjere umanjiti?
Priznali to ljudi ili ne, manje ili više, svi su ponekad na neku situaciju u svom životu hipersenzibilni, i ta hipersenzibilnost proporcionalno raste kako raste važnost koju pridajemo nekoj stvari ili pojavi.
No, ukoliko čovjek na sve reagira pretjerano senzibilno, tada možemo govoriti o hipersenzibilnosti. Npr., ukoliko mi neka prodavačica kaže neka idem u tri krasna, ja ću se, istina iznenaditi, ali neću pretjerano odreagirati, ili neću uopće odreagirati. Hipersenzibilna osoba će možda započeti svađu, otići iz trgovine kući i cijeli dan se duriti zbog navedenog događaja.
HS osoba se pretjerano odziva na vanjske događaje, pretjerano ih uzima k srcu i u skladu s time, na njih i reagira. U principu HS osobe teško ili nikako prihvaćaju kritike i teško se s njima nose.
I, da, moguće je umanjiti hipersenzibilnost.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 10:29   #3
Primjer: radim u jednoj firmi koja ima dosta problema i neki dan mi prijatelj onako napola u šali kaže "ma ko vas j..., ja bi to zatvorio". Prvo me dosta bocnulo jer ponekad pridajem previše važnosti tuđim izjavama ali onda razmišljam "pa ionako nije on taj koji o tome odlučuje" i skužio da se nemam što uzbuđivati oko toga.

Jedna zanimljiva misao: "Ne bi se trebalo obazirati na riječi drugih. Nikad se u životu ne bi moglo ostvariti veliko kad bi se moralo brinuti zbog njihove hvale ili prijekora." - Vivekananda
Mr.Oizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 10:39   #4
Quote:
Mr.Oizo kaže:
Primjer: radim u jednoj firmi koja ima dosta problema i neki dan mi prijatelj onako napola u šali kaže "ma ko vas j..., ja bi to zatvorio". Prvo me dosta bocnulo jer ponekad pridajem previše važnosti tuđim izjavama ali onda razmišljam "pa ionako nije on taj koji o tome odlučuje" i skužio da se nemam što uzbuđivati oko toga.

Jedna zanimljiva misao: "Ne bi se trebalo obazirati na riječi drugih. Nikad se u životu ne bi moglo ostvariti veliko kad bi se moralo brinuti zbog njihove hvale ili prijekora." - Vivekananda
Tako je. Uostalom, nisu riječi te koje nas povrijede, već način kako doživljavamo to što je izrečeno.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 14:47   #5
Quote:
Azar'i kaže:
svi koji me imalo poznaju bar su mi jedamput rekli da sam hipersenzibilna i savjetuju mi da ocvrsnem, a ja se pitam zar svi ljudi nisu hipersenzibilni ponekad.. sta je uopce hipersenzibilnost i da li ju je moguce do neke mjere umanjiti?
Nauči je usmjeravati (iskoristiti) da ti ne pravi probleme kao što ti pravi, a ne je umanjivati.
Eto i ja sam hipersenzibilan i u poslu mi to puno koristi
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 15:01   #6
Quote:
Mr.Oizo kaže:

Jedna zanimljiva misao: "Ne bi se trebalo obazirati na riječi drugih. Nikad se u životu ne bi moglo ostvariti veliko kad bi se moralo brinuti zbog njihove hvale ili prijekora." - Vivekananda
Gdje je taj kreten živio , u pustinji , ili je sam yogirao na nekom brdu

Čovjek je socijalno-društveno emotivno biće koje i sa svoga psihološkoga aspekta ima potrebu za pohvalom i pokudom.
Što fali prijekoru ako je na mjestu !!??

Treba biti velik pa znati prihvatiti krivicu , a ako se ti brineš što te netko s razlogom ukorio, e onda si u kurtzu

A, tko normalan ,ne voli prihvatiti zasluženu pohvalu

Ja volim
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 15:26   #7
Quote:
normall kaže:
Nauči je usmjeravati (iskoristiti) da ti ne pravi probleme kao što ti pravi, a ne je umanjivati.
Eto i ja sam hipersenzibilan i u poslu mi to puno koristi
hm, eto i ja je iskoristavam u poslu odnosno na fakultetu ali imam feeling da sam samo sve osjetljivija ako je primjenjujem i usmjeravam negdje, samo se poveca.. kad vec pricamo o reakcijama, zbog jednog komentara (koji realno gledajuci i nije bio negativan nego vise neutralan) vec tjednima nemogu normalno spavati ni razmisljati o nicemu drugome... tip sam osobe koja place kad vidi macica na ulici a da ne pricam o reakciji kad se pojavi neki pravi problem... zar hipersenzibilnost ne ukljucuje i fizicke reakcije? konkretno, ponekad imam "napadaje" kad jedva mogu podnjeti da nesto dotaknem, postanem jako osjetljiva na mirise, a glavom mi prolaze svakakve slike koje nemogu povezati s nicim poznatim...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 15:40   #8
Quote:
Azar'i kaže:
kad vec pricamo o reakcijama, zbog jednog komentara (koji realno gledajuci i nije bio negativan nego vise neutralan) vec tjednima nemogu normalno spavati ni razmisljati o nicemu drugome... tip sam osobe koja place kad vidi macica na ulici a da ne pricam o reakciji kad se pojavi neki pravi problem... zar hipersenzibilnost ne ukljucuje i fizicke reakcije? konkretno, ponekad imam "napadaje" kad jedva mogu podnjeti da nesto dotaknem, postanem jako osjetljiva na mirise, a glavom mi prolaze svakakve slike koje nemogu povezati s nicim poznatim...
Što se tiče komentara na postove tu ćeš vrst hipersenzibilnosti ubrzo svladati.
Što se tiče mačića, teško je svakom normalnom čovjeku, tu nisi hipersenzibilna.

Što se tiče ostaloga navedenog poput slušnih, mirisnih, vizualnih senzacija (halucinacija) koje doživljavaš, preporučam već otrcanu frazu uputnicu ,pa psihijatru
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 15:55   #9
Quote:
normall kaže:
Što se tiče komentara na postove tu ćeš vrst hipersenzibilnosti ubrzo svladati.
Što se tiče mačića, teško je svakom normalnom čovjeku, tu nisi hipersenzibilna.

Što se tiče ostaloga navedenog poput slušnih, mirisnih, vizualnih senzacija (halucinacija) koje doživljavaš, preporučam već otrcanu frazu uputnicu ,pa psihijatru

pa bas i ne vidjam svaki dan ljude na ulicama koji rone suze jer neka maca nema dom
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:25   #10
Quote:
Azar'i kaže:
... zar hipersenzibilnost ne ukljucuje i fizicke reakcije? konkretno, ponekad imam "napadaje" kad jedva mogu podnjeti da nesto dotaknem, postanem jako osjetljiva na mirise, a glavom mi prolaze svakakve slike koje nemogu povezati s nicim poznatim...
... hm... to nisi prije napisala... to više nema veze sa hipersenziblnošću. Ja bih se na tvom mjestu, kao što kaže Normal, posavjetovala s nekim kompetentnim.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:43   #11
Quote:
Duhec kaže:
... hm... to nisi prije napisala... to više nema veze sa hipersenziblnošću. Ja bih se na tvom mjestu, kao što kaže Normal, posavjetovala s nekim kompetentnim.
ako nema veze sa hipesenzibilnosti s cime ima? a sto se tice posjeta psihijatru ili psihologu, iskreno receno ne da mi se... odmaram od doktora neko vrijeme
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:48   #12
Quote:
Azar'i kaže:
ako nema veze sa hipesenzibilnosti s cime ima? a sto se tice posjeta psihijatru ili psihologu, iskreno receno ne da mi se... odmaram od doktora neko vrijeme
Čovjeku se osjet mirisa u pravilu normalno ne promijeni, osim kod nekih fizičkih i psihičkih poremećaja. Ali o tome je bez detaljnijeg opisa bezveze govoriti. Još manje mu glavom prolaze različite slike neovisno o njegovoj volji.Stabilna i zdrava osoba je vlasnik svojih misli i upravlja ona mislima, a ne misli njime, osim ako ne dođe do kakvog poremećaja.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 16:58   #13
pa oduvjek sam osjetljivija (eto konkretno kad vec govorimo o njima)na mirise ali ponekad imam kratka razdoblja kad postanem ekstremno osjetljiva, i na zvuk, i dodir... sto se tice slika koje vidim, mislim da nije rijec o halucinacijama, jednostavno kad zatvorim oci slike se same izmjenjuju... ali kao sto sam vec rekla, to nije stalno...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:10   #14
Quote:
Azar'i kaže:
pa oduvjek sam osjetljivija (eto konkretno kad vec govorimo o njima)na mirise ali ponekad imam kratka razdoblja kad postanem ekstremno osjetljiva, i na zvuk, i dodir... sto se tice slika koje vidim, mislim da nije rijec o halucinacijama, jednostavno kad zatvorim oci slike se same izmjenjuju... ali kao sto sam vec rekla, to nije stalno...
Čekaj, polako. Glede osjetljivosti na mirise: i ja spadam u kategoriju ljudi koja je osjetljiva na određene mirise, naprimjer, određenih jakih parfema, pogotovo još kad se određene individue okupaju u njima i onda uđu u prepuni tramvaj i stanu kraj mene, ili kad se neki pametnjaković najede pol kile češnjaka i smrdi ko tvor... Plus toga, imam migrenu i kad imam napad migrene, ne podnosim doslovno nikakve mirise, smeta mi svjetlo i buka. Slično ko i u trudnoći. No, kada se glavobolja povuče i stanje se smiri. U stvari, pitanje je što za tebe znači osjetljivost na mirise?
Drugo glede slika u glavi, još uvijek mi nije jasno o čemu se radi. Čovjek je, naime, vizualno biće i kao takvo je sposoban mentalno doživljavati različite slike. Npr. legne da se odmori, i kroz glavu mu prolaze slike onoga što još mora napraviti ili što je danas radio i slično. Razlika je u tome, da li ti kontroliraš te slike ili te slike kontroliraju tvoje ponašanje.
Duhec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:43   #15
sto se slika tice, ne odnose se na nista sta mi se dogodilo, o cemu razmisljam i nisu mi po nicemu poznate,nisu scene iz filmova ni iz stvarnog zivota, jednostavno mi se stvori slika u glavi, nekog nepoznatog mjesta, lica, situacije, cesto neceg nerealnog, pa se onda nastave pojavljivati druge slike koje se mijenjaju u onda neke druge slike, svakakve fantasticne i ponekad morbidne slike a moja kontrola njih se sastoji samo od toga sto se mogu usredotociti na njih i tako taj proces traje duze... mirisi, ne podnosim nijedan parfem, miljun puta mi se dogodilo da osjecam nekakav (nije bitno ugodan ili neugodan) miris dok nitko oko mene ne, nekad nemogu ni jesti nista jer mi sva hrana ima preintenzivan ili cudan miris, od dima cigareta skoro dobijem nagon za povracanjem, bez obzira sta sam svaki dan u zadimljenom okruzenju, nemogu se nikako naviknit na njega, a cesto se npr miris i te slike ispreplecu, neki miris, zvuk ili dodir izazove neku sliku, iz cista mira...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:48   #16
Nemoj da ti sada napišem dijagnozu, pa ćeš vidjeti

Znaš ti lutko što ti je, već si ti bila kod specijalista radi toga tvoga stanja
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 17:59   #17
Quote:
normall kaže:

Znaš ti lutko što ti je, već si ti bila kod specijalista radi toga tvoga stanja
nisam sigurna da te pratim, otkada smo poceli pricati o poremecaju vjerovanja ljudima?
mislim, nije da ne mozemo i o tome...
ne, nisam bila kod nikakvog specijalista (osim kod otolaringologa i alergologa)
i ne, neznam sto mi je, i zapravo me bas zanima tvoja dijagnoza...
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 18:48   #18
Quote:
Azar'i kaže:
a sto se tice posjeta psihijatru ili psihologu, iskreno receno ne da mi se... odmaram od doktora neko vrijeme
Jesi, jesi...bila siii , pročitaj što si napisala

btw. ovdje se ne smiju davati dijagnoze,a to bi bez detaljnog pregleda ispalo šarlatanski.

Ako ti je do takovih dijagnoza odi na Na rubu znanosti, tamo je pun k..
iscjelitelja
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 19:08   #19
da, istina bila sam kod specijalista kao sto sam i rekla, kod alergologa i otolaringologa, i ostalih doktora koji lijece fizicke bolesti a koje sam u posljednje vrijeme morala cesto posjecivati zbog fizickihproblema,
dakle ne vidim smisao tvoje recenice
mozes slobodno rec da sam freak, necu se naljutit
Azar'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2006., 19:25   #20
Nisi freak, al` malo vučeš

Šalim se, postupi po gornjim uputama post 8
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.