Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2007., 03:33   #21
Vidim da ima dosta fanova Guya Ritchiea. Preporučujem njegov film iz 2002. "Swept away", izvrsnu studiju karaktera u nezgodnoj situaciji.

Nego, je li netko gledao britanske horore "Peeping Tom" (1960) i "Wicker man" (1973). Ja sam mnogo pročitao o njima, ali kad sam ih pogledao, nisam baš bio impresioniran.
Inače obožavam neizvjesnost i sporo građenje napetosti, ali ova dva su, brate, prespori.
"Wicker man", istina, ima iznenađujući i neočekivani kraj, ali ste, dok to dođe, već toliko dotučeni ubitačno sporim ritmom da vas više ni ne zanima rasplet.
Primjeri meni odličnih "slow paced" trilera iz britanske kinematografije su recimo "Straw dogs" i "Don't look now".
Što se tiče "Peeping Toma", činjenica je da je zajedno s "Psychom" (koji je prikazan nešto kasnije iste godine) započeo žanr modernog horora i utjecao na mnoge filmove o serijskim ubojicama, ali u današnje vrijeme, u kojem dominiraju horori poput "Hostela" i "Sawa", može biti zanimljiv jedino povjesničarima filma.
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 03:51   #22
Jel gledao itko "The business"(isti redatelj i glumci kao u Football factory) i "Layer cake"(isto brit.gangsterski triler) i jel valjaju išta?
Pljačkam Invalide is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:11   #23
Descent (2005) i G:MT (1999) su vrhunski britanski filmovi.

I nisu jedini...
Bad to the Bone is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:13   #24
Quote:
Pljačkam Invalide kaže: Pogledaj post
Jel gledao itko "The business"(isti redatelj i glumci kao u Football factory) i "Layer cake"(isto brit.gangsterski triler) i jel valjaju išta?
Layer cake
dalal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:14   #25
Quote:
Pljačkam Invalide kaže: Pogledaj post
Jel gledao itko "The business"(isti redatelj i glumci kao u Football factory) i "Layer cake"(isto brit.gangsterski triler) i jel valjaju išta?
layer cake je vrijedan gledanja..dobra ekipa + (i srbi se pojavljuju...)
__________________
My Movies na IMDB
dr mladjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:56   #26
Quote:
cool hand luke kaže: Pogledaj post
Nego, je li netko gledao britanske horore "Peeping Tom" (1960) i "Wicker man" (1973). Ja sam mnogo pročitao o njima, ali kad sam ih pogledao, nisam baš bio impresioniran.
Peeping Tom je engleska sveta krava. još nisam naišla na kritiku koja bi bila negativna prema njemu, iako su stvari izgledale skroz drukčije tamo 1960. Michael Powell mi je jedan od omiljenih redatelja, snimio je prekrasne filmove na svom vrhuncu 1940tih. Peeping Tom je bio daleko ispred svog vremena iz dva razloga - jedan je taj da je Powell smatran prijateljem obitelji, tvorcem bajkovitih priča i filmova koje svaki Englez treba cijeniti kao nacionalno blago. i onda - paf, sexualne aberacije i brutalna ubojstva. sve čega se uglađena stiff upper lip ekipa gnuša. film je pokopao karijeru briljantnog redatelja, Powell je zbrisao u Australiju i snimio još jedan film. šteta.

svejedno, mene film nije uspio uplesti. mislim da razumijem elemente koji su bili jaki i relativno hrabri (sugestivna kamera - uključivanje gledatelja, suspense, psihoanaliza - Jung i Freud kao vladatelji kinematografije 1960tih...), ali Boem (glumac koji glumi Marka, car Franjo Josip i suprug veličanstvene Sissi ) me nije uspio zainteresirati sa emotivnog stajališta. bit će da mi je kriv sam Powell. čovjek je bio kontroverzan, radio je svakakve neugodnosti na snimanju, navlačeći i sugestije koje su mu osobno najviše i naštetile: mladi Mark i njegov otac koji ga podvrgava strahotama eksperimenata su u filmu sam Powell i njegov sin. svejedno, danas je publika cijepljena na stvari koje su nekada šokirale. element koji me odbija je i prenaglašeni Technicolor (on mi je uvijek tako odbojan), posebno crvena i plava, mada bi taj kontrast trebao raditi na dinamici toplo-hladno...

"The Wicker Man" mi je s druge strane briljantan primjer horrora koji je vizualno i dinamički "nevidljiv". scenarij je izuzetan, sve se odvija bez bacanja radnje u lice, ali svako malo neki opipljiv trag skoro neprimjetno povuče radnju naprijed. isto tako, paganski rituali vrlo su realistično prikazani, sve odiše ozračjem u kojem se ni u ludilu ne bih htjela stvarno i naći. sam kraj cijeloj ovoj inteligentnoj priči isto ide u prilog. pravi mali pametni horror dragulj. baš volim pametne filmove.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 12:26   #27
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
možda se i tu varam (predrasude), ha? imaš 1:1!

nemam taj film. obećajem da ću ga pogledati ako mi dođe pod prste.
da. možda. meni je toliko fantastičan da ti se bojim ''nabacati'' svega i svačega o njemu ne bi li ga slučajno precjenio a tebi pritom nabacio velika očekivanja koja mogu povući ništa drugo nego razočaranje...

pogledaj, pa što bude...

počeo sam te čekati iza ugla.

p.s. Chungking Express tako miriše ne '94 da je to nešto strašno...
ivtau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 17:09   #28
U anketi Total Filma za najbolji britanski film proglašen je Get Carter.
Mislim da je to solidan film (mnogo bolji od remakea, koji je jedan od najgorih remakeova ikad), ali daleko mi je od najboljeg.
Jedan film koji mi pada na pamet je ID. To je priča o grupici policajaca ubačenih među fudbalske navijače - huligane. Centralni lik koga igra Reece Dinsdale se toliko uživi unovu ulogu da poslije ne može da izađe iz nje.
Film je možda manje poznat od nekih koji su kasnije snimljeni na sličnu temu, ali je bolji od svih njih.
colonelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 17:15   #29
Dog Soldiers
Shaun of the Dead
__________________
Ako ovo možete pročitati ne trebate naočale.
Metal Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 03:34   #30
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
. Peeping Tom je bio daleko ispred svog vremena iz dva razloga - jedan je taj da je Powell smatran prijateljem obitelji, tvorcem bajkovitih priča i filmova koje svaki Englez treba cijeniti kao nacionalno blago. i onda - paf, sexualne aberacije i brutalna ubojstva.
Kako ti objašnjavaš tu naglu i šokantnu preobrazbu Powella iz redatelja vedrih i optimističnih filmova u redatelja jednog tako mračnog i tjeskobnog filma. Da li mu je dosadilo snimati bajke, ili je potpao pod utjecaj LSD-a ili nešto treće?
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 09:57   #31
Quote:
cool hand luke kaže: Pogledaj post
Kako ti objašnjavaš tu naglu i šokantnu preobrazbu Powella iz redatelja vedrih i optimističnih filmova u redatelja jednog tako mračnog i tjeskobnog filma. Da li mu je dosadilo snimati bajke, ili je potpao pod utjecaj LSD-a ili nešto treće?
jako dobro pitanje. nisam nikada o tome razmišljala, ali evo što ovog trenutka mogu reći. prvo - Powell, bez obzira na filmove kakve je snimao, posebice u suradnji s Pressburgerom, nije bio previše bajkovita osoba. bio je dosta mračan tip, često neugodan iako krajnje inteligentan. dakle - izbor teme nije toliko frapantan ako se Powell kao osoba ogoli od svog dotadašnjeg rada.

nadalje, Powell je rekao da je imao dosta škakljivih i izazovnih projekata spremnih za snimanje i prije "Peeping Toma", ali su mu ih redovito odbijali financirati. problem, ili bolje rečeno - sreća za Engleze je ta što je Powell odrastao u Francuskoj i Njemačkoj i nije nikada imao onaj zatvoreni, konzervativni otočki stav. istina, mnogi filmovi koje je radio (većina) snimani su po diktatu nacionalnih interesa. često imaju tu dozu nacionalnog sentimenta i romatnični su, ali obzirom na vrijeme prije i poslije II svjetskog rata, takve stvari bile su valjda jedino moguće.

s druge strane, ne treba smetnuti s uma da su Powellovi filmovi u neku ruku krajnje anarhični i vrlo ne-britanski. iako vizualno i narativno bajke, gotovo svaki odiše vrlo neuhvatljivom mistikom i erotikom te nadrealističkim elementima za koje je film tako dobar medij. u njegovim filmovima može se očekivati baš svašta, i to je ono što cijenim kod redatelja, takvu hrabrost da se medij iskoristi do zadnjeg milimetra filma. recimo, ona suluda ideja u "The Cantebury Tale" da usred briga i nedaća II svjetskog rata, uz dužni patriotizam, Powell u filmu uvelike bavi potragom glavnih likova za misterioznim čovjekom koji u selu po mraku maže cure ljepilom po kosi! pa mislim...nije li to briljantan foot-in-the-mouth cijeloj tradiciji? takvih suludih ideja Powell i Pressburger su prepuni, zbog toga ih jednostavno obožavam. čista anarhija uslijed građanske poslušnosti.

mislim da su se Englezi do Peeping Toma pravili blesavi da ne vide neke stvari. već je i sam "...Colonel Blimp" poljuljao Churchilovo povjerenje, koji je razmišljao pustiti film u distribuciju ili ne. usred II svj. rata Nijemac se pokazuje superiornim Britancu, a otočani se izvrgavaju nemilosrdnoj kritici svojeg konzervatizma i pasivnosti pred svjetskim promjenama. kroz ovu vizualno fantastičnu bajku s nevjerojatnim vistama, Powell upotrebljava sve moguće suptilne perverzije kako bi u isto vrijeme odao hommage i ismijao formu "old boy's" priča i rata kao mehaničke potrebe za masakrima. ovdje se konkretno nije radilo o II svjetskom ratu, već je radnja smještena većinom u 19 st., ali paralele na tadašnje vrijeme više su nego očite.

dakle, mislim da je Powell uvijek bio perverzan i anarhičan, to izbija iz gotovo svakog filma, ako se dobro pogleda. opet se prisjećam nečega - sulude priče u "The Black Narcissu" kada opatice koje se dosele u osamljeni samostan hvata seksualna histerija...mislim...ma Powell je briljantan. vrlo je pametno znao servirati stvari, one govoto uvijek nisu bile samo ono što se moglo vidjeti na površini.

oko "Peeping Toma" mislim da se ekipa više našla uvrijeđenom nego što je htjela cjelovito sagledati stvari. Powell nikada nije kao autor simpatizirao ubojicu, iako njegov miran i vizualno dojmljiv stil režije ne podržava to neodobravanje prema onome što se dešava na ekranu. kritika je reagirala ad hoc, ponesena egom. otegotna okolnost mu je što nije, kao recimo Hitchcock u Psihu, dodao u priču niti trunak (crnog) humora. film jednostavno nije imao pojasa za spašavanje. upravo tu i leži hrabrost i veliko dostignuće - Powell se kockao s idejom da se ide na film koji će stvoriti suosjećanje prema takvom jednom glavnom liku. nečuveno! mora biti da je u njemu ostalo od francuskog revolucionarnog duha dok je s ocem boravio na obali, puštajući "politički nekorektne" filmove u svome kinu i igrajući se pored kolibe u kojoj je Aleister Crawley izvodio svoj sotonistički srednjovjekovni ritual...

imam Criterionovo dvostruko izdanje filma, ali na žalost nisam išla gledati dodatke. sad sam se nekekako zainteresirala, pa možda doznam nešto više.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 10:14   #32
eh da, i još jedna važna stvar. Powell od te točke više nije surađivao s Pressburgerom. ideja za film i scenarij u potpunosti su djelo Lea Marksa. baš se pitam bi li Pressburger pristao na "Peeping Toma"?
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 13:26   #33
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
problem, ili bolje rečeno - sreća za Engleze je ta što je Powell odrastao u Francuskoj i Njemačkoj i nije nikada imao onaj zatvoreni, konzervativni otočki stav.
Ma kakav konzervativni otočki stav, pa dali su nam Rocky Horror Show i Benny Hilla.


Nego, ako zanemarimo očite britanske superiornosti (komedija, gluma, kazalište i - kako Ljelja već reče - dokumentarce) ostaje još puno zanimljivih bisera. Gilliamov Brazil - kao jedan od najboljih sf filmova uopće. Zatim općenito svi filmovi potpisani od strane Richarda Curtisa mi imaju ono nešto - bez obzira na sladunjavost. Shadowland od Attenborougha mi je isto jedan od onih koji se beskrajno ističu u moru sličnih pokušaja. Pa Billy Elliot, pa... ma ima ih. Tu su naravno i već spomenuti Hammerovi filmovi, koje gledaš na način na koji gledaš i lijepe slike i prepuštaš se feelingu.

Ali evo, za jednu malo ziheraškiju listu se pobrinuo i BFI.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 16:41   #34
Quote:
Katatonični_Dabar kaže: Pogledaj post
... Gilliamov Brazil - kao jedan od najboljih sf filmova uopće...
meni je teško Gilliama, a po tom pitanju i Lestera, uzeti 100% britanski. njih dvojica su rođeni Amerikanci, istina, kasnije naturalizirani Englezi. za razliku od Lestera koji je dao svoj filter otočkoj komediji na relativno konvencionalan način, Gilliam se nakon Pythona utvrdio u vrlo osobnom stilu koji je derivirao iz vrlo britanskih elemenata satire, crne komedije i nekakve apokaliptične fantastike.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 21:01   #35
Navodno je Powell (posebno "The Tales of Hoffmann") veliki uzor Martinu Scorseseu, koji ga je, sa Coppolom, i vratio iz progonstva, zauzevši se za "Peeping Tom" krajem šezdesetih. A navodno ga je i upoznao sa budućom suprugom Thelmom Schoonmaker, Martyevom stalnom montažerkom (dobitnicom Oscara za "The Departed", "The Aviator" i "Raging Bull"). Bravo Marty!
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 22:24   #36
da, Scorsese je navodno našao kopiju Peeping Toma negdje u nekom njujorškom podrumu krajem 1970tih i uspio organizirati screening. tu su kopiju Englezi poslali Amerima odmah nakon premijere 1960. uz riječi: "daleko ti lepa kuća" ili, što bi bilo vjerojatnije - "good riddance". Powell je poživio da vidi fenixa kako se uzdiže iz pepela. i to mi je drago.

btw, nisam znala da su Martyju drage Hoffmanove priče tj. da je preferirao operu.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 22:50   #37
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
btw, nisam znala da su Martyju drage Hoffmanove priče tj. da je preferirao operu.
Da, ima simpatična priča.
Marty je kao tinejdžer u Bronxu stalno posuđivao "Tales" iz video kluba (ili šta je već tad bilo) koji je imao samo jednu kopiju. A kad je film bio vani, vlasnik bi rekao "That Romero kid has it", misleći na legendarnog Georgea Romera, koji je također veliki obožavatelj filma i isto ga navodi kao veliki utjecaj.
cool hand luke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2007., 23:17   #38
Quote:
cool hand luke kaže: Pogledaj post
Da, ima simpatična priča.
Marty je kao tinejdžer u Bronxu stalno posuđivao "Tales" iz video kluba (ili šta je već tad bilo) koji je imao samo jednu kopiju. A kad je film bio vani, vlasnik bi rekao "That Romero kid has it", misleći na legendarnog Georgea Romera, koji je također veliki obožavatelj filma i isto ga navodi kao veliki utjecaj.
slatko!

baš mi je palo na pamet - pa Hoffmanove priče su savršeno makabrističan materijal! iako mi njihova verzija nije predraga, eto blagih naznaka Peeping Toma. ovaj njihov film i "Bagdadski lopov" nekako su mi najdalje od srca.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 11:28   #39
Preporučujem Rita, Sue and Bob Too
Rajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 23:06   #40
Brief Encounter
__________________
Kradljivac pogleda
PaleBlueEyes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:33.