Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2013., 12:35   #21
Quote:
FilomenaPl kaže: Pogledaj post
Ja sam im napisala primjedbu oko načina numeriranja JOPPD obrazca - da bude kao RS a ne da jedan poslodavac mora skupljati obrazce po svim izvorima (plaće, ugovori, blagajna, ostale isplate) pa predati sve na jednom obrazcu koji nosi redni broj nekog dana u godini kad je bila isplata.
Potičem i ostale programere da daju takvu primjedbu jer predloženo rješenje poduzetnicima jako otežava način rada a poreznoj je svejedno da li će za mjesec sumirati 30 obrazaca ili 50, zar ne?
Pročitah ovo više puta i još uvijek mi nije jasno zašto je numeriranje (iliti oznaka izvješća na a strani) kao na RSm (proizvoljna praktički) bolje i jednostavnije od upisivanja predloženih oznaka godine i dana u godini?
__________________
Carpe diem
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 12:51   #22
I meni se predloženi način numeriranja isto čini OK. Neće mi ništa posebno komplicirati u praksi, osim što neću imati uobičajeni slijed 13001,13002,13003 nego malo razbacani redosljed al nije to problem.
Imam na svakome obrascu datum i to mi je dovoljno.
A znam da će i informatičari to izvest kako treba jer su i do sada sve uspjeli napraviti. Doduše bilo je frke i gužve, al na kraju su ipak sve odradili.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:12   #23
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne ide s 01.04. nego s 01.07. za sve isplate od tog datuma bez obzira na razdoblje za koje se odnose.

Mislim da su tokom javne rasprave usvojeni i neki prijedlozi izmjena što se roka predaje tiče.
Kod isplate plaće i dalje ostaje da se predaje isti, a najkasnije slijedeći dan, al kod isplate naknada mislim da je prihvaćeno da se šalje obrazac na kraju mjeseca za taj mjesec.

Al ne treba ništa vjerovat dok oni to ne objave crno na bijelo. Dok se ne izglasa - kao da ga nema.
divno ali to nije nista sluzbeno, bit ce super kad sljedeci tjedan objave da ide sa 01.04
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 19:55   #24
Stil numeriranja obrasca je po meni nešto najružnije što sam dosad vidjela da je ikad itko napravio sa bilo kojim obrascem.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:45   #25
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Stil numeriranja obrasca je po meni nešto najružnije što sam dosad vidjela da je ikad itko napravio sa bilo kojim obrascem.
Iskreno, još nisam vidjela lijep obrazac
A kako smo se navikli na sve dosada, naviknuti ćemo se i na ovaj.
Nije tako loš kao što se na prvi pogled čini. Istina, treba uza se imati sve one priloge i odredbe Pravilnika o p.na doh. u dijelu koji se odnosi na JOPPD......
Mene u mnogome podsjeća na RSm, mada je opet dosta različit.....
I da, ima stvari koje niti nakon x čitanja baš ne kužim (str.B pod 8. Oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osig.po istoj osnovi - one oznake od 0 do 5, pa recimo na str A pod IV.2 Broj redaka na pop.pojed.obračuna sa stranice - misli se baš na retke ili redne brojeve.....), no valjda ćemo do 01.07. riješiti sve nedoumice ......
__________________
Carpe diem
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:52   #26
Quote:
nina.zf kaže: Pogledaj post
I
I da, ima stvari koje niti nakon x čitanja baš ne kužim (str.B pod 8. Oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osig.po istoj osnovi - one oznake od 0 do 5, pa recimo na str A pod IV.2 Broj redaka na pop.pojed.obračuna sa stranice - misli se baš na retke ili redne brojeve.....), no valjda ćemo do 01.07. riješiti sve nedoumice ......
Što se redaka tiče to su nam objašnjavali na seminaru.
Valjda se ništa neće promjeniti

Uglavnom, redak je zapravo nešto u stilu 1 vrsta isplate = 1 redak ..... tj. ako imaš recimo isplatu plaće za 1 radnika onda je broj radnika 1 i br. redaka 1, ali ako za tog radnika isplaćuješ uz plaću još i npr. dnevnice onda imaš broj radnika 1 i br. redaka 2.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 11:30   #27
Da, da...ovo za retke sam tako i mislila, mada tako nije navedeno u pravilniku....
Ustvari je logično da ide po vrstama isplata (tu podsjeća na RSm
A ovo za osnovu osiguranja ćemo valjda morati doći do autora obrasca i njihove misli vodilje ;p
__________________
Carpe diem
nina.zf is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 14:00   #28
Je li itko poceo sa izmjenama aplikacija?
zeljkaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 20:47   #29
bilo bi suludo upuštati se u izmjene dok se ne usvoji prijedlog Pravilnika i dok ne bude službeno objavljen.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 18:32   #30
Slazem se, naravno. Samo da nam ne bude da stupa na snagu od 01.04.
zeljkaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 13:47   #31
eh sad je i službeno (pravilnik je na potpisu kod ministra) upravo dobio dopis od knjigovođe s kojim surađujem

odgoda za sad na 01.07.2013 a vjerojatno do 01.01.2014 (zbog problema s javnim poduzećima , a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:34   #32
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
eh sad je i službeno (pravilnik je na potpisu kod ministra) upravo dobio dopis od knjigovođe s kojim surađujem

odgoda za sad na 01.07.2013 a vjerojatno do 01.01.2014 (zbog problema s javnim poduzećima , a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)

postoji jos neki smajlic za moje trenutno raspolozenje?
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 14:34   #33
ima ovaj
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 20:07   #34
Znala sam da neće prije 01.07. al ovo za 01.01.2014. mi je novost.
Ne znam jel da se veselim il ne
Kad bi mogle sve novosti i promjene od jednog datuma, a ne svakih par mjeseci po nešto.
Ovako svako malo promjena, svako malo novi seminar ( i trošak naravno), svako malo izmjene u programima.

A uz sve to nas čeka još i novi ZOR.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 23:04   #35
novi ZOR? kada ga očekujemo?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 08:15   #36
Pregovori o novom ZOR-u traju. Usvajanje se očekuje do ljeta, a nebi me čudilo i da se i to odgodi. Kako pregovaraju neće se niš tako skoro dogovoriti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 01:33   #37
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Znala sam da neće prije 01.07. al ovo za 01.01.2014. mi je novost.
Ne znam jel da se veselim il ne
Kad bi mogle sve novosti i promjene od jednog datuma, a ne svakih par mjeseci po nešto.
Ovako svako malo promjena, svako malo novi seminar ( i trošak naravno), svako malo izmjene u programima.

A uz sve to nas čeka još i novi ZOR.

Toliko je promjena da bih voljela da ga stave na 01.01.2014.
Ovaj PDV je sam po sebi dovoljno pun novina, potpuno druga vizura, pa još kad se doda glavni val fiskalizacije, rušenje granica i intrastat pa navikavanje na zajedničko tržište bez granica, nove koncepcije uvoza i izvoza, previše....

Krivo sam napisala 01.01.2014., bilo bi mi drago da potpuno odustanu od koncepcije JOPPD-a.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 15:39   #38
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Krivo sam napisala 01.01.2014., bilo bi mi drago da potpuno odustanu od koncepcije JOPPD-a.
Potpisujem!!!!!
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 20:15   #39
Quote:
nina.zf kaže: Pogledaj post
Iskreno, još nisam vidjela lijep obrazac
A kako smo se navikli na sve dosada, naviknuti ćemo se i na ovaj.
Nije tako loš kao što se na prvi pogled čini. ......
Ne mogu reći da nije bilo lijepih obrazaca, naspram ovog nakaradnog, formalno prezahtjevnog i totalno alijeniranog od osobe koja će ga izrađivati.

Naime, kada mi se ispreplete jedno trideset obrazaca, a trebam na brzu ruku odrediti kojeg točno trebam (datum isplate može i ne mora pomoći), udri prvo mozgati koji je to npr. 214 dan u godini? Otužno!


Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
odgoda .......... (zbog problema s javnim poduzećima , a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)
Čini mi se da nisu problemi s javnim poduzećima niti s APIS-om, već je obrazac sam po sebi prezahtjevan. Ovlastilo se grupu ljudi da rasture organizacijske tekovine stvarane destljećima (regos se ustabilio, daje puno bolje rezultate nego ona hrpa ljudi zatrpana registratorima koju smo imali prilike godinama viđati u mirovinskom fondu koja je učestalo gubila i zaturala sve one M4 obrasce s prilozima, na vrijeme predane.
I PU se uhodala prateći doprinose, poreze, i druga javna davanja.
Taman je sve to na nešto počelo ličiti, .... ne mislim da je idealno, ali ..... ovo će biti još gore.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 22:58   #40
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ne mogu reći da nije bilo lijepih obrazaca, naspram ovog nakaradnog, formalno prezahtjevnog i totalno alijeniranog od osobe koja će ga izrađivati.

Naime, kada mi se ispreplete jedno trideset obrazaca, a trebam na brzu ruku odrediti kojeg točno trebam (datum isplate može i ne mora pomoći), udri prvo mozgati koji je to npr. 214 dan u godini? Otužno!




Čini mi se da nisu problemi s javnim poduzećima niti s APIS-om, već je obrazac sam po sebi prezahtjevan. Ovlastilo se grupu ljudi da rasture organizacijske tekovine stvarane destljećima (regos se ustabilio, daje puno bolje rezultate nego ona hrpa ljudi zatrpana registratorima koju smo imali prilike godinama viđati u mirovinskom fondu koja je učestalo gubila i zaturala sve one M4 obrasce s prilozima, na vrijeme predane.
I PU se uhodala prateći doprinose, poreze, i druga javna davanja.
Taman je sve to na nešto počelo ličiti, .... ne mislim da je idealno, ali ..... ovo će biti još gore.
Slažem se sa ovime za mirovinsko.
Radili su mi kontrolu doprinosa i ispalo je da još nemaju evidentiranu 2011 i 2012. godinu iako su svi RSm obrasci predani. Obrazloženje je u smislu da regosov sustav još nije povezao podatke (valjda uplate i zaduženja) ?!

Što se tiče JOPPD moje je mišljenje da je bolje da ostave kako je i prije bilo
nego da nas udave sa ovom nakaradom.
Jet_man is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.