Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2013., 23:27   #41
Čuo sam da će se JOPPD moći slati testno do 01.09.2013., a da za stvarno ide od 01.01.2014.
Nadam se da je to točno
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 00:47   #42
Bilo bi to divno!

Upravo čitam odličan članak, pun kvalitetnog promišljanja Marije Zuber o obrascu, u petici RIF-a.

Članak nema konkretnih primjera, ali daje toliko korisnih detalja i uputa.
Možda je autorica procijenila da je prerano za konkretnosti ????


Da li si mislio napisati: testno od 01.09.?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 00:54   #43
Tako je od. Super imat ćemo dovoljno vremena za sve probe...
Pero-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 11:17   #44
Ja sve ne mogu vjerovat da ćemo imat vremena nešto i isprobati.
Sad sam u šoku
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2013., 15:05   #45
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ja sve ne mogu vjerovat da ćemo imat vremena nešto i isprobati.
Sad sam u šoku
evo počelo i sa seminarima, moglo bi onda ipak i 1.7?
http://teb.hr/seminari-i-treninzi/sa...sca-joppd.aspx
Posl3k is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 12:01   #46
IZVJEŠTAVANJE NA OBRASCU JOPPD od 01.01.2014

RIF

IZVJEŠTAVANJE NA OBRASCU JOPPD, ISPLATE U GOTOVINI I NOVI NEOPOREZIVI PRIMICI

Prema prijedlogu izmjena Pravilnika o porezu na dohodak od 1. siječnja 2014. uvodi se obveza izvještavanja
o primicima, porezu i doprinosima na obrascu JOPPD

MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2013., 00:05   #47



Laknulo mi!
Mislim da su PDV i JOPPD u isto vrijeme, blago rečeno, previše. Ovako, postoji šansa svladati ih, nekako.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 10:13   #48
joppd II put

Doista se radi o dobrim argumentima, kad se kaže da na postojećim obrascima nije bilo moguće kontrolirati oporezivo i neoporezivo. No, ovaj obrazac nije dobro kreiran.
Očito su to smišljali ljudi bez puno radnog i životnog iskustva ( za informatiku nisu specijalno talentirani ).
Osnovna stvar koju će se tražiti da obrazac nastaje potpuno automatski jer ovo, doista nitko ne želi , a siguran sam , niti neće popunjavati kroz nekakav Excell ili tome slično.

Jedna od novosti je uvođenje statusa osobe ( ovo je obuhvaćeno prilogom 2 ). Osim toga postoji i indikator oporezivih primitaka ( prilog 3 ), indikator neoporezivih primitaka ( prilog 4 ), te indikator isplate ( prilog 5 ).

Iskreno, razumio bih donekle, indikator osobe, kad bi isti bio doista vezan uz osobu. Međutim, ovaj indikator se zapravo mijenja po primitku. Tako da je pogrešno npr. staviti ga unutar evidencije osoba. Jedan je indikator recimo za plaću, dok je drugi indikator za plaću ako je ona iznad predviđene mjesečne osnovice. Time indikator postaje obračunska veličina, a ne više stvar unosa unutar evidencije osoba.
Ili uzmimo za primjer bolovanja na teret HZZO. Da biste ga opisali morate koristit 3 vrste šifara ( ne jednu npr. kao u Regosu ). Trebate prvo promjeniti status osobe u 5xxxx, zatim reći iz drugog priloga da se radi o neoporezivim primicima ,tu je šifra gle čuda "0000". Te onda iz priloga 4 reći da se radi o šifri 12. Autori npr. šifre "0000" ne smatraju valjanim tj. iste nisu unutar odgovarajućeg šifarnika. Tj. nisu čuli što je to referencijalni integritet.

To se dalje proteže i kod priloga 2. Tj. za neoporezivo šifra stjecatelja je "00000". Opet je nema u šifarniku?

Po meni je prilog 2 totalno suvišan. Tome u prilog ide da se šifre u prilogu 2 i 3 u većoj mjeri potpuno preklapaju.
Ima tu i drugih bisera. Šifre općina se sad pojavljuju sa 5 znakova. Od kuda je to došlo, doista ne znam. No, radi se o državnoj upravi koja kroz svoje različite službe traži šifre općine jednom sa 3 znaka, jednom sa 4 a evo sad i sa 5 znakova.
Dalje, na stranici B, oznaka 7.2. indikator obveznika posebnog doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Nije jasno ako je to konstanta tvrtke zašto se pojavljuje kod svakog djelatnika.

Moglo bi se navoditi još puno ovakovih bisera, no samo ću zaključiti oko označavanja obrasca.
Uvođenje rednog broja dana u godini za indikator je bez veze. Naime, indikator obrasca je u formi zadnje dvije znamenke godine + redni broj dana. Tj. ukupno 5 znakova. Argument da će se taj indikator morati staviti na virmane, ne znači puno. Jer da se stavio indikator mmdd umjesto rednog broja dana u godini, dobilo bi se to isto, istina sa jednim znakom više ali puno jednostavnije.

Da bi se dosjetili jadu, kroz Excell se može u polje A1 upisati npr. =DATE(2013;12;31), dobit ćemo datum 31.12.2013. u polje A2 upisati ovaj izraz
=CONCATENATE(RIGHT(TEXT(YEAR(A1);"0000");2);TEXT(A 1-DATE(YEAR(A1)-1;12;31);"000"))
i dobit ćemo rezultat 13365. Dakle, za test je dovoljno u polje A1 upisivati željeni datum.

Pozdrav
darmarmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 16:23   #49
@darmanax ovo s nulama možda im se omaklo kad su pisali pa upisali jednu nulu previše za mjesta (inače su tri znaka za šifru općine a 4 znamenka je kontrolna, ali kako su kod nas krenuli s općinama možda im neće biti dosta ni 5 znamenki )

da ne otvaram novu temu jeste li vidjeli nove formate za virmane kad su u pitanju plaće (danas se pojavilo na ZABI-nim stranicama)

ima jedno zanimljivo dodatno polje koje je direktno vezano uz JOPPD (ali opet drugačije nego u JOPPD-u)

Quote:
Šifra Vrste osobnih primanja
100 Osobno primanje isplaćeno u cijelosti
110 Isplata dijela osobnog primanja
120 Osobno primanje umanjeno za zaštićeni dio
130 Ugovor o djelu
140 Rad za vrijeme školovanja
150 Isplata dividende
160 Naknada članova Upravnog vijeća, Skupština, Nadzornih odbora
170 Primanja od iznajmljivanja turističkih kapaciteta
180 Najam
190 Prijevoz
200 Službeni put
210 Terenski dodatak
220 Naknada za odvojeni život
230 Naknada za bolovanje
240 Naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe
250 Naknada za prekovremeni rad, bonusi, stimulacije, ostale nagrade
260 Regres
270 Božićnica, uskrsnica
280 Dječji dar
290 Stipendije, pomoć studentima/učenicima za opremu, knjige i ostalo
300 Pomoć u slučaju stupanja u brak, smrti zaposlenika/člana obitelji zaposlenika
310 Pomoć u slučaju rođenja djeteta
320 Otpremnina
399 Ostala osobna primanja
Meni je najzanimljivije ovo pod 250 (znači sad mora ići posebni virman za prekovremene sate, stimulacije, bonuse itd.)

Ova države stvarno ide u krajnost i naravno da su to objavili danas, a primjenjuje se od 1.6.
Ma odite znate kuda.

btw. ovo nije polje Namjena na virmanina koji se primjenjuju od 1.1. ovo je dodatno polje. Hoće li mjenjati i virmane ili više neće biti virmana na papiru za ovo.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 27.05.2013. at 16:30.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 17:35   #50
@ceha nije im se omaklo. Ide 5 mjesta.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 22:15   #51
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
da ne otvaram novu temu jeste li vidjeli nove formate za virmane kad su u pitanju plaće (danas se pojavilo na ZABI-nim stranicama)

ima jedno zanimljivo dodatno polje koje je direktno vezano uz JOPPD (ali opet drugačije nego u JOPPD-u)
btw. ovo nije polje Namjena na virmanina koji se primjenjuju od 1.1. ovo je dodatno polje. Hoće li mjenjati i virmane ili više neće biti virmana na papiru za ovo.
Pretrazila sam stranice Hrvatske udruge banaka da vidim da li su se mijenjali virmani i nema promjena. Sad mi nije jasno o cemu se radi, buduci da je Hrv.udruga banaka virmane zastitila.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 09:51   #52
Kratko objašnjenje

Radi se o tome da su za isplatu plaće banke koristile razne formate datoteka.
Datoteke su se predavale kao specifikacije, te se čekala uplata za pokriće ove specifikacije.
Bilo je onoliko formata koliko i banaka.
S ovime se unificira format za isplatu plaće, na oblik hub3. Tj. slično kao što se koristi i za
platni promet. Uvedena je vrsta naloga 4 ( do sadaje postojalo od 1 do 3 ). Vrsta naloga 4
može se izvršiti na dva načina. Kao specifikacija ( 1 ) ili zbrojni nalog ( 2 ).
Specifikacija bi odgovarala dosadašnjem načinu rada, samo je format datoteke novi, unificiran.
Ovaj drugi način rada tj. zbrojni nalog, može biti malo zbunjujući. Dobrobit je za isplatitelja
što na svome izvatku tako može vidi ne samo da je odobrena plaća, nego stavku po stavku, kome je i koliko odobreno.
Ovo dalje ne bih komentirao jer je priča za sebe-

Šifra vrste primanja koja je specificirana prilogom se ne pojavljuje na virmanima nego na specifikaciji.
Tj.na slogu 309 u prikazu po ljudima. I to isključivo za vrstu naloga 4. Način izvršenja 1 i 2.
Za isplatu kompletne plaće ili akontacije ne treba se "razdbijati" isplata prema priloženom šifarniku,
nego je dovoljno upisati 100 odnosno 110. U protivnom kad bi netko doista tražio da se za
svaku vrstu primitka prema priloženom šifarniku formira novi slog, trebalo bi značajno mijenjati
normalizaciju jer na to nije nitko računao. Tj. ovakav vid normalizacije ne treba nigdje.

Zaključno, ovo je korak naprijed prema boljoj Hrvatskoj, osim...
Osim što 2/3 banaka od njih ukupno 19 koje tvore udrugu nisu još pripremljene za novi format.
One koje su pripremljene kao ZABA,PBZ, Karlovačka itd, tumače ovaj format na više načina koji se,
nažalost, međusobno isključuju...
darmarmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 10:53   #53
ma skužio sam ja da je to njihovo maslo samo kad pogledamo specifikaciju koju traže izgleda da žele da firme rade za njih (i da time imaju troškove naravno ) i na temelju toga određivati kreditnu sposobnost klijenata

big brother na sceni na račun tvrtki

a da se konačno uvede da tvrtke isplaćuju bruto, bez ikakvih ostalih izračuna, u krajnu ruku zašto bi knjigovodstvo neke tvrtke imalo ikakvog posla sa stvarima koje se samo tiču radnika, recimo razne ovrhe, sindikat, i ostale članarine, da ne govorim da su onda i odgovorne ako je nešto krivo napravljeno, recimo isplate alimentacija i slično na kraju mogu završiti na sudu be ikakve potrebe
u to naravno spada i HZZO, i HZZ i HZMO a i porezi (zapravo bi se i pojednostavile stvari s time)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 11:37   #54
Nema test verzije JOPPDa !?

Pitao sam ePoreznu što je sa testnom verzijom JOPPDa na što su mi odgovorili:

"Poštovani,
Ne možemo Vam pružiti traženu informaciju kako se još uvijek ne zna točan datum kada će JOPPD stupiti na snagu te biti dostupan u aplikaciji ePorezna.
Sve će biti na vrijeme objavljeno na stranicama Porezne uprave.
Srdačan pozdrav,

Administrator sustava ePorezna"

Neće valjda kao i sa PDVom čekati zadnji tren i onda panika
Jet_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 12:39   #55
Quote:
Jet_man kaže: Pogledaj post
Nema test verzije JOPPDa !?

Pitao sam ePoreznu što je sa testnom verzijom JOPPDa na što su mi odgovorili:

"Poštovani,
Ne možemo Vam pružiti traženu informaciju kako se još uvijek ne zna točan datum kada će JOPPD stupiti na snagu te biti dostupan u aplikaciji ePorezna.
Sve će biti na vrijeme objavljeno na stranicama Porezne uprave.
Srdačan pozdrav,

Administrator sustava ePorezna"

Neće valjda kao i sa PDVom čekati zadnji tren i onda panika
Hehe,standardno. Toliko su pilili s tim JOPPD-om i uvjeravali da će od 01.09. biti dostupno za probu kako bismo se u miru prilagodili,a sad više ne znaju kada će uopće obrazac stupiti na snagu. Naravno, 5 do 12 će ga pustiti kao i sve do sada,pa će biti veselja. Blaženi naš uređeni sustav.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 18:52   #56
Kolege, vidim da i vi dobivate pokoju sijedu zbog tog joppd obrasca... Vjerujem da se ni drugi ne bi žalili kada bismo samo mogli isprobati neku testnu verziju, samo da vidimo kako to zapravo funkcionira
Pata123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2013., 23:46   #57
He-he, polako podižemo temu i do konca godine će ključati jače nego express lonac.

@darmarmax, nadam se da ćeš se opet priključiti. Postovi su ti bili odlični, ali si bio malo ispred vremena nas većine pa te nismo mogli pratiti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 10:53   #58
prije dva dana sam predala idd obrazac u papirnatom obliku. iskoristila sam zadnji i idem kupiti da imam do kraja godine, kad ono nema ni u jednoj knjizari, a u narodnim novinama nema i nece ni dobivati jer vise nisu u upotrebi. tko je tu lud? ima netko viska za prodati? btw. za ovaj dio nemam program pa moram rucno ispunjavati
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 11:21   #59
Imam ja,koliko trebate?
zvekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 20:43   #60
Quote:
djura19 kaže: Pogledaj post
prije dva dana sam predala idd obrazac u papirnatom obliku. iskoristila sam zadnji i idem kupiti da imam do kraja godine, kad ono nema ni u jednoj knjizari, a u narodnim novinama nema i nece ni dobivati jer vise nisu u upotrebi. tko je tu lud? ima netko viska za prodati? btw. za ovaj dio nemam program pa moram rucno ispunjavati

Nađi negdje na internetu obrazac isprintaj ga i ispuni rukom.
Ili ako je u wordu ili excelu ispuni ga direktno.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.