Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2016., 23:14   #1
Vojna povijest i tehnologija pokojne sfrjot

Evo da ne "trujem" ostale teme, možda nekoga od mlađih naučnika bude zanimalo što su republike (najvećim dijelom Srbija) dobile u amanet od bivše zajedničke države.

Najvažniji veliki projekti NIR-a i programi opremanja u JNA u razdoblju od 1985. do 1990. godine (za koje su istraživanje i razvoj završeni, te su se temeljem toga provodila ulaganja u kapacitete kooperanata, osvajala se proizvodnja kroz prototipove ili "0" serije, te prelazilo na opremanje JNA) navedeni su u nastavku, slijedom prema nositeljima programa:








Veliki razvojni projekti u razdoblju od 1985. do 1990. godine (iskazano u tisuæama USD)






$5,240,863,000 in 1985 → $11,812,397,540.06 in 2016



Pa ko nekoga interesira dublje evo izvor: http://hrcak.srce.hr/file/26483
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 00:22   #2
Evo samo da stavim jednu ilustraciju da "pitomci razumiju kontekst....

Na slici je RU-15 PD-8 konstruiran i proizveden 1968. u Zagrebu SOUR RIZ
2-12 MHz AM & SSB & CW radio uređaj,
kasnija inačica korištena kao prijemnik na sustavima iz tablice pod d.2. (RTU 400 i RTU 1KW)
sliku ove kasnije verzije nemam sada pri ruci
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 19:17   #3
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Evo da ne "trujem" ostale teme, možda nekoga od mlađih naučnika bude zanimalo što su republike (najvećim dijelom Srbija) dobile u amanet od bivše zajedničke države.

Najvažniji veliki projekti NIR-a i programi opremanja u JNA u razdoblju od 1985. do 1990. godine (za koje su istraživanje i razvoj završeni, te su se temeljem toga provodila ulaganja u kapacitete kooperanata, osvajala se proizvodnja kroz prototipove ili "0" serije, te prelazilo na opremanje JNA) navedeni su u nastavku, slijedom prema nositeljima programa:


$5,240,863,000 in 1985 → $11,812,397,540.06 in 2016



Pa ko nekoga interesira dublje evo izvor: http://hrcak.srce.hr/file/26483
Pohvalan je link na dotični dokument i informacija da su 'naučnici' iz JNA koji su prešli u HV radili bar neka istraživanja uprkos ograničenim mogućnostima skromnog obrazovanja. Nažalost, rad ovakve vrste ne bi prošao recenziju na velikom broju zapadnih sveučilišta uslijed velikog broja metodoloških, logičkih i činjeničnih propusta.

Primjetite već u početku rada da su autori uglavnom stručnjaci iz vojnog ili tehničkog područja, da nema nijednog ekonomista, pravnika ili bilo koje druge relevantne struke koja bi im mogla pomoći da naprave kvalitetan rad. Stoga ne čudi da već konverzija dolara iz 1985. u dolare iz 2015.g. stvara višestruku grešku u mjerenju novčane moći. To je dotičnim 'naučnicima' mogao izračunati svaki ekonomist ili student viših godina ekonomije u vrijeme kad je pisan rad 2006. godine.

Nadalje, izvori podataka su naslagani neprecizno i nelogično. Na primjer, na strani 89 se daju petogodišnji izvještaji pojma 'izdvajanja za NIR' umjesto godišnjih za razdoblje od 1966.g. do 1990.g. Smrt vrhovnog zapovjednika oružanih snaga Tita nije uzeta u obzir prilikom analize tog vremenskog razdoblja i to je težak analitički propust. Uočljivo je da je sve do njegove smrti postojalo kontinuirano izdvajanje od 1,65% dok uoči smrti 1980.g. taj iznos penje na 2,42% a kulminira s 8,70% 1990.g. Vrijednosti jugoslavenskog novca i američkog su u spomenutom razdoblju 1980-1990 itekako fluktuirale. Da ne spominjem period izvjesne konvertibilnosti jugoslavenskog dinara upravo u tom periodu te inozemna zaduživanja Jugoslavije, što nije prikazano nigdje.

I konačno, primjetljiv je pad rezultata i uspjeha upravo u tom periodu, od smrti glavne rukovodeće i nadzorne osobe (predsjednika SFRJ Tita) sve do raspada SFRJ 1990.g. Takve stvari ne bi smjele izostati u radu ovakve vrste jer su itekako relevantne. Svaka kompetentna osoba to može uočiti već prilikom postavljanja idejnog nacrta istraživanja i odabira metodologije. Da je kojim slučajem dotični rad poslat na jača civilna sveučilišta u SAD, UK ili Francusku koja surađuju s vojnima na recenziju ili čitanje, rad bi bio vraćen.

Nadalje, izrazi naučnik i znanstvenik u hrvatskom jeziku imaju različita značenja. Znanost se bavi istraživačkim radom dok se nauka prenosi učenjem. Primjer nauke bi bio prenošenje znanja s majstora na šegrta, i laički rečeno to bi bila neka razina srednje škole. Na fakultetima se češće profesori i studenti bave znanošću, iako primjećujem da bi nekim kolegama koji predaju na fakultetima u RH pomoglo stručnosti u istraživačkom i metodološkom pogledu. Istraživanje&razvoj (u vojsci, velikim tvrtkama, institutima, akademijama, itd) spadaju u domenu znanosti, te bi svatko tko se želi baviti znanstvenim radom trebao proći osnove metodologije i znati kako metodološki napisati znanstveni rad. Taj dio nedostaje i danas mnogima u Hrvatskoj, a u drugim republikama bivše Jugoslavije bolje da ne spominjemo.

Pretpostavljam da će mnogi koji razmišljaju na jugoslavenski način ovu dobronamjernu kritiku shvatiti kao napad, ali to nekom čitatelju može pomoći shvatiti kako je nužna cjeloživotna edukacija. Ako žele napredak, naravno. Ako ne žele napredak nego radije ustraju u borbi za neke propale jugoslavenske ideale vojnog proračuna kakav je bio od 1980.g. do 1990.g., onda napredka neće biti a postoji rizik gubitka vojne sile kao i za vrijeme Jugoslavije.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 19:58   #4
O čem' to lamentiš, čovječe Božji??

Odmah na drugoj stranici (strana 78), postoji fusnota:
Quote:
JNA je koristila, kao službeni naziv, sintagmu: "naučnoistraživački rad", a službena kratica bila
je "NIR". Pojmovno, kratica NIR u sebi obuhvaća cjelokupni znanstveno-istraživački hardware
i software, odnosno sve materijalne resurse (zemljišta, zgrade, instalacije i drugo) korištene
kao temeljnu infrastrukturu za provoðenje znanstvenoistraživačkih i razvojnih projekata te
pripadajući kadrovski potencijal. Budući da je Savjet zauzeo principijelni stav da se u izradi
studija koristi službeno nazivlje i kratice JNA, pojam "znanstvenoistraživački rad" bit će u
daljnjem tekstu zamijenjen pojmom "naučnoistraživački rad" u punom nazivu i kratici.
Ako se radi o kadru školovanom na JNA vojnim akademijama, opće se ne radi o čudu, niti treba tražiti jezično čistunstvo. Poanta promašena. Srpski je bio dominantan jezik u JNA, potom neka mješavina srpsko-hrvatskog na kojem su se sporazumijevali vojnici svih republika.
Tadašnje vojno obrazovanje bilo je ciljano svrsishodno, radilo se na usvajanju prethodno stečenih znanja i vještina, nije se ulazilo u genezu, "znanstvena istraživanja" u punom značenju tog pojma. Dakle: "obuči, školuj oficira da u svom fahu bude dobar "automat"". Drugi par postola je koliko je to stvarno kvalitetno usvojeno, a treba onda gledati i nacionalni sastav kadra, i opću (ne)sklonost "zapadnih" republika prema vojnom pozivu...
Ovaj rad nema nikakve veze s istraživanjem i razvojem koje je provodila JNA, niti bi se prema njemu trebalo generalizirati o istraživanju u JNA.

A to, što su prikazani podaci u segmentima po 5 godina, sasvim je prirodno za zemlju s dirigiranom, planskom ekonomijom, kojoj je osnovna "čestica" bila petoljetka. Prema tim petogodišnjim ciklusima se sve sve planiralo, financiralo i predstavljalo je jednu cjelinu u kojoj se aktivnost mogla započeti, odraditi i pokazati nekakve rezultate.
S obzirom da smo mi raskrstili sa svim "promašenim" modelima propalog sistema, sada izmišljamo toplu vodu, samo da bi se od njega razlikovali. Pa tako "petoljetke" ispadaju neka povijesna nakarada, imamo turbo-uspješno gospodarstvo, sve temeljeno na najnovijim znanstvenim saznanjima, a to što sve uspješne svjetske korporacije, države,... imaju kao osnovnu jednicu vremenskog razdoblja za planove i aktivnosti nekakvih 5 godina, koje daju prostora da se aktivnost razvije, odradi svoje i donese nekakvog ploda, dakle može se valorizirati, to svi prešućuju. Bitno je da smo se mi makli od petoljetki...k'o da su ih komunisti iz prsta isisali, a ne ukrali gotovu ideju prevladavajuće ekonomije...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 20:43   #5
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
O čem' to lamentiš, čovječe Božji??
Ako ti je hrvatski jezik pretežak za shvatiti, jesi li razmišljao da je možda ono što pišem iznad tvog platnog razreda ili intelektualnih sposobnosti?

A tvoje opravdavanje gluposti da bi zaposleni u Hrvatskoj vojsci 2006.g. smjeli pisati rad nehrvatskim jezikom ili ne dati rad na čitanje (lekturu) i obradu (editiranje) je samo pokazatelj da niti nećeš moći shvatiti. Kakvu češ idiotariju sljedeću izjavit, da bi inkompetentni uhljebi koji su prešli iz JNA u HV smjeli pisati čirilicom?

Svaka čast onima koji su shvatili da je jezik razina koju moraju znati s srednjom školom, ili ako već ne znaju da plate nekoga tko će im obraditi tekst i rad. Ali ta tvoja takva bedasta opravdanja samo koče razvoj HV u svim pogledima a ne samo u tome da zaposleni budu pismeni.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 21:06   #6
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Ako ti je hrvatski jezik pretežak za shvatiti, jesi li razmišljao da je možda ono što pišem iznad tvog platnog razreda ili intelektualnih sposobnosti?

A tvoje opravdavanje gluposti da bi zaposleni u Hrvatskoj vojsci 2006.g. smjeli pisati rad nehrvatskim jezikom ili ne dati rad na čitanje (lekturu) i obradu (editiranje) je samo pokazatelj da niti nećeš moći shvatiti. Kakvu češ idiotariju sljedeću izjavit, da bi inkompetentni uhljebi koji su prešli iz JNA u HV smjeli pisati čirilicom?

Svaka čast onima koji su shvatili da je jezik razina koju moraju znati s srednjom školom, ili ako već ne znaju da plate nekoga tko će im obraditi tekst i rad. Ali ta tvoja takva bedasta opravdanja samo koče razvoj HV u svim pogledima a ne samo u tome da zaposleni budu pismeni.
I šta onda ako si obrazovaniji od mene? To ti dokazuje intelektualnu superiornost?
Dosta su me jebavali u mozak takvi veliki hrvati u DR-u, koji su rat jezikom vodili, da bih sad odobravao nekakvo pižđenje o formi, a ne sadržaju.
Uhvati se lijepo tamo neke teme o jeziku, ne baljezgaj o onome što kurca ne razumiješ. Koliko si samo pizdarija na ovom pf-u napisao, počeo sam sumnjati i u tu tvoju poslovičnu intelektualnu superiornost, da ne kažem diplome...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 22:05   #7
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
I šta onda ako si obrazovaniji od mene? To ti dokazuje intelektualnu superiornost?
Dosta su me jebavali u mozak takvi veliki hrvati u DR-u, koji su rat jezikom vodili, da bih sad odobravao nekakvo pižđenje o formi, a ne sadržaju.
Uhvati se lijepo tamo neke teme o jeziku, ne baljezgaj o onome što kurca ne razumiješ. Koliko si samo pizdarija na ovom pf-u napisao, počeo sam sumnjati i u tu tvoju poslovičnu intelektualnu superiornost, da ne kažem diplome...
Problem je u tome što ti ni ne razumiješ koliko je problem u tebi a ne u okolini ili cijelom svijetu oko tebe. Ja sam uvijek spreman čak i od tebe ili bilo koga naučiti nešto novo ako to možeš smisleno producirati bez napadanja i vrijeđanja. Ne zanima me kakvi su tebe 'veliki hrvati jebali' ili tko te sad jebe ali shvati da ne možeš neke frustracije zbog toga širit dalje pa meni na svaki post koji ne razumiješ uletavati s glupostima. Opusti se, ako je taj tvoj problem baš seksualne naravi onda poševi ženu/curu/nešto, popij pivu/vino/rakiju ili odmori malo s prijateljima, ali znaj da napadanje postova koje ne razumiješ neće pomoći u boljem razumijevanju.

Probaj pročitati ponovno pa shvatiti da je problem u oboje - i u formi i u sadržaju. POGOTOVO u sadržaju. Sadržaj je loš, a forma je neprihvatljiva. Nedovoljan. Jedinica. Kao u ratu kad bi ti u Slavoniju došlo protuoklopno streljivo a upaljači zabunom otišli u Dalmaciju, ako baš želiš slikovitu seksualnu predođbu. A još k tome u krivom kalibru, onaj koji si trebao za svoje cijevi je otišao negdje dolje a tebi došao neki treći zato jer je u opskrbi netko bio polupismen pa pročitao krivo kalibar ili upute. I sad ti u onom slavonskom blatu imaš još za par tenkova i misliš si kako bi bilo dobro da je onaj tamo bio bar mrvicu pismeniji. A vojska je egzaktna stvar, svaka sitnica znači. Svaka sitnica znači nešto na terenu, a tako i na višim razinama sve ima svoju logiku. U JNA su mnogima odgovarali na svako pitanje "Nije tvoje da razumeš, samo radi kako ti se kaže!" a u HV će ti svatko objasniti ako lijepo i pristojno pitaš na hrvatskom. A ako ne shvatiš ili si bahat, kad skuži da ti nema smisla objašnjavat neće ti nitko više niš govorit. Zato probaj dati sam sebi priliku shvatiti a ne odmah pucat na svaki šušanj u žbunju. Na taj zadnji način možeš samo nekog svoga slučajno pogodit.

Mislim da je ova tema dobra ako bi mogla pomoći mladima u razumijevanju koliko je bitan razvoj. Danas-sutra će opet biti rata i bit će vjerojatno još gori od ovog prošlog. Zato bolje daj primjer drugima da možeš pokazati razumijevanje ili strpljenje, da ne moraš baš na svaku stvar skakati. Ovo je forum ali začuđujuča je komunikacija prvo napasti neki post kao 'netočan' umjesto prvo pokušati komunicirati na kulturan način. BITNO je ustvrditi točno i precizno sve okolnosti propasti JNA u tehnološkom i organizacijskom smislu. To je važno zato jer se tako može spriječiti da se iste greške ne ponove u HV. Ako bi tako polupismen bio stari kadar došao iz JNA ili se možda netko inkompetentan našao na ključnim položajima u HV, onda je to velik rizik za Hrvatsku kao državu i nacionalnu sigurnost. Možda to neke ovdje ne brine ali dok god ja plaćam poreze ovoj državi te time vojsku i naoružanje, meni će to biti bitno na što ide moj novac. I da, preporučio bih novom ministru obrane penaliziranje svih djelatnih vojnih osoba koje nešto službeno polupismeno napišu a imaju završenu srednju školu i položen hrvatski jezik. Neka si od plaće izdvoje za lektora ili urednika ako misle da ne moraju znati, ili neka se potrude naučiti gradivo koje moraju znati i koje svojom diplomom potvrđuju da znaju. Pa da vidiš kako bi u roku od dva tjedna svi dobro odjednom počeli tipkati i pisati na svom poslu.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 22:50   #8
Ljudi godina je tek počela.
Nemojte biti nabrušeni, nek vam ovo ne bude ispušni ventil.
Ne idite at hominem.
Ako baš morate -idite na privatnu poštu.
Ovo je forum za razbribrigu a baš ova tema je potencijalno nevjerojatno obećavajuća.
Budimo tolerantni, informativni i zabavni- ko Politikin Zabavnik.
Gradimo mostove a ne zidove, upoznavajmo i krotimo svoju narav.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 23:00   #9
Zanimljivo je kako je Nora projektirana u SFRJ, a Srbi je danas prodaju kao najbolju, bolju od Pzh2000. Dakle jedan od rijetkih projekata koje su napravili su zapravo samo preuzeli iz SFRJ?

Sto bi znacilo "samopokretna" nasuprot "samohodna"? Ima li kakvih slika Nora-B ili Nora-C iz Jugoslavije?
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 23:50   #10
Ma ima taj papir nepreciznosti, te je dijelom nepotpun i sam sam primjetio neke podatke kojih nema ili nisu točni.
Vjerujem da mu je primarna namjena bila sukcesija, te da je dobrim dijelom pisan po sjećanju te dijelu izvedene izvorne literature
a ne temeljem arhivske građe, koja je ipak tamo u Beogradu.
Ono što je mene oveselilo je vrlo precizan opis programa BO, koji je bio velika tajna onog vremena.
Dakle samo opušteno dečki, ima se iz toga što naučiti.... za sve koji vole učiti na tuđim greškama.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 23:54   #11
Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako je Nora projektirana u SFRJ, a Srbi je danas prodaju kao najbolju, bolju od Pzh2000. Dakle jedan od rijetkih projekata koje su napravili su zapravo samo preuzeli iz SFRJ?

Sto bi znacilo "samopokretna" nasuprot "samohodna"? Ima li kakvih slika Nora-B ili Nora-C iz Jugoslavije?
valjda ovo

https://www.youtube.com/watch?v=PaK1jFg8JBE
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 02:25   #12
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
...
Gradimo mostove a ne zidove, upoznavajmo i krotimo svoju narav.
Evo podržavam tu ideju, svaka čast da i to netko kaže. Jer dosad sam stekao dojam da je svaki treći post nekakav bezrazložan napad. Kužim da ima ovdje svakakvih generacija od djece do umirovljenika, ali se nekako nadam da možemo normalnije komunicirat svi skupa.

Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je kako je Nora projektirana u SFRJ, a Srbi je danas prodaju kao najbolju, bolju od Pzh2000. Dakle jedan od rijetkih projekata koje su napravili su zapravo samo preuzeli iz SFRJ?
Negdje sam čitao da su Srbi morali rješiti podosta konstruktivnih problema/grešaka i nanovo projektirati neke djelove kako bi Nora zadovoljila. Zna li netko kojom tehnologijom rade cijevi za Noru i gdje (ili od kuda ih uvoze)?

Ima li negdje podatak kolika je razlika u preciznosti između Nore 152/155mm i haubica 122mm koje je koristila HV tijekom DR. Bilo bi dobro pročitati i neko racionalno objašnjenje zbog čega se neće nastavljati razvijati haubica 122mm u RH budući da je dobre rezultate pokazala u sastavu gardijskih brigada '95...

Kad već ima analiza troškovnika znanstveno istraživačkih radova i izdvajanja u Jugoslaviji od 1966.g. do 1990.g., gdje se mogu pročitati troškovnici i analize izdvajanja za ZIR HV u RH od 1991.g. do 2015.g.? Čisto da počnemo novu 2016. godinu s usporedbom rezultata jedne i druge metode rada na IR (istraživanju&razvoju). I jedan i drugi period je 25 godina, pa bi bilo dobro izmjerit rezultate i uspjeh.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 12:26   #13
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
Vidi ove majmune koji skaču oko haubice
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 13:04   #14
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Evo podržavam tu ideju, svaka čast da i to netko kaže. Jer dosad sam stekao dojam da je svaki treći post nekakav bezrazložan napad. Kužim da ima ovdje svakakvih generacija od djece do umirovljenika, ali se nekako nadam da možemo normalnije komunicirat svi skupa.



Negdje sam čitao da su Srbi morali rješiti podosta konstruktivnih problema/grešaka i nanovo projektirati neke djelove kako bi Nora zadovoljila. Zna li netko kojom tehnologijom rade cijevi za Noru i gdje (ili od kuda ih uvoze)?

Ima li negdje podatak kolika je razlika u preciznosti između Nore 152/155mm i haubica 122mm koje je koristila HV tijekom DR. Bilo bi dobro pročitati i neko racionalno objašnjenje zbog čega se neće nastavljati razvijati haubica 122mm u RH budući da je dobre rezultate pokazala u sastavu gardijskih brigada '95...

Kad već ima analiza troškovnika znanstveno istraživačkih radova i izdvajanja u Jugoslaviji od 1966.g. do 1990.g., gdje se mogu pročitati troškovnici i analize izdvajanja za ZIR HV u RH od 1991.g. do 2015.g.? Čisto da počnemo novu 2016. godinu s usporedbom rezultata jedne i druge metode rada na IR (istraživanju&razvoju). I jedan i drugi period je 25 godina, pa bi bilo dobro izmjerit rezultate i uspjeh.
Najteže je upoznati sam sebe. Subjektivnost je ekstremno dominantna.
Čitam iskustva iz Ukrajinsko-ruskog sukoba i kako Ukrajinci nemaju adekvatna i učinkovita PO sredstva protiv modernih ruskih tenkova, Gvozdiku 122 mm koriste za PO borbu na prvoj crti iako one nemaju pancirna zrna, ali kako imaju strahovitu udarnu moć šteta na tenku je nepopravljiva.


Glede istraživanja i razvoja u RH one su od 3-5 puta manji nego je prosjek EU-a.
Krupna ostvarena redstva naoružanja RH je preuzela od ZIR-a iz SFRJ.
Odnosi se to na sustave Strela 10 Cro, Protuminski brod 26, RTOP 411-Kralj/Cobra, MNS 90.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 14:08   #15
Ima kolega pravo, dokument je vjerovatno u svrhu sukcesijskih procesa izrađen. Vidljivo je da su većinom projekti u formi "norma sati" projektiranja (papirnato laboratorijskih) dok je mali dio u stvari i fizički napravljen (G-4 Supergaleb)

Da glede NORE onaj e očigledno preprojektirana nakoliko puta, dovoljno je vidjeti da ova posljednja finalna je napravljena nakon 5 inačica.

Nemaju u Srbiji mogućnosti proizvodnje cijevi, navodno za sve ove prototipove i "0" serije su koristili reciklirane cijevi povučenog oruđa.

Dokument je informativno interesantan jer prikazuje s jedne strane megalomaniju s druge opet simislen pristup s vojnog gledišta, naravno da je to u to vrijeme bilo u raskoraku s gospodarskom situacijom.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 14:31   #16
Slažem se...
Posebno jer mi danas od Fra Lovre & co imamo megalomaniju, sa jako malo smisla,
koja nema veze sa realnim projekcijama proračuna i gospodarstva.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 17:21   #17
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najteže je upoznati sam sebe. Subjektivnost je ekstremno dominantna.
Čitam iskustva iz Ukrajinsko-ruskog sukoba i kako Ukrajinci nemaju adekvatna i učinkovita PO sredstva protiv modernih ruskih tenkova, Gvozdiku 122 mm koriste za PO borbu na prvoj crti iako one nemaju pancirna zrna, ali kako imaju strahovitu udarnu moć šteta na tenku je nepopravljiva.


Glede istraživanja i razvoja u RH one su od 3-5 puta manji nego je prosjek EU-a.
Krupna ostvarena redstva naoružanja RH je preuzela od ZIR-a iz SFRJ.
Odnosi se to na sustave Strela 10 Cro, Protuminski brod 26, RTOP 411-Kralj/Cobra, MNS 90.
A gdje se kod njih proizvodilo streljivo za 122mm haubice i kakva je proizvodnja 122mm i 152/155mm streljiva u RH danas? Ako se ne varam, negdje sam čitao da je u Sarajevu obnovljen UNIS/Pretis i da proizvode streljivo za top/haubicu 155mm po NATO standardu. Jesu li u Bosni uspjeli obnoviti pogone proizvodnje eksploziva u Vitezu i one u Novom Travniku gdje su se radili oklopnjaci? Bratstvo, ili kako se već zvala? Znam samo da su Amerikanci otkupili tvornicu Igman za streljivo a ne znam šta naši čekaju da bar još par njih naprave za veće i modernije kalibre. Ako bi tržište bilo Ukrajina, administrativno čak i ima nekog smisla uložiti u pogon izvan EU/Hrvatske.

Ima li nekih prepreka da ne bi par privatnih ulagača iz RH mogli udružiti kapital pa napravili isto kao i Amerikanci, ući u proizvodnju u Vitezu, Novom Travniku ili drugdje gdje ima naših ljudi u BiH? Kad je već očito lakše u BiH pokrenuti proizvodnju oružja nego u Hrvatskoj...

Zadnje uređivanje dangerz0ne : 09.01.2016. at 17:45.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 17:43   #18
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ima kolega pravo, dokument je vjerovatno u svrhu sukcesijskih procesa izrađen. Vidljivo je da su većinom projekti u formi "norma sati" projektiranja (papirnato laboratorijskih) dok je mali dio u stvari i fizički napravljen (G-4 Supergaleb)

Da glede NORE onaj e očigledno preprojektirana nakoliko puta, dovoljno je vidjeti da ova posljednja finalna je napravljena nakon 5 inačica.

Nemaju u Srbiji mogućnosti proizvodnje cijevi, navodno za sve ove prototipove i "0" serije su koristili reciklirane cijevi povučenog oruđa.

Dokument je informativno interesantan jer prikazuje s jedne strane megalomaniju s druge opet simislen pristup s vojnog gledišta, naravno da je to u to vrijeme bilo u raskoraku s gospodarskom situacijom.
Je, može se primjetiti i odnos utrošenog za 'projekt Novi Avion' i druge koji se baš nisu pokazali s rezultatima. Čak bi se dalo između redova izčitati da su si uglavnom nabijali stanicu da 'nešto rade' a na kraju nisu niš napravili. Troškovnik za računala i informatizaciju u iznosu od oko milijun dolara po računalu u periodu od 1985-1990 jasno indicira na 'paljevinu' jer su ekipa od naših staraca iz Njemačke u to vrijeme s nama u autu švercali IBM (kompatibilne) komponente za kojih par tisuća maraka. A cijeli vrhunski stroj u Americi je koštao ispod 20k dolara tada, kad smo za 5k mogli dobiti novog Golfa. Prelazak s Spektruma i Komodorca je bio lak, ali je falilo igrica sve do pojave Doom-a. Očito je krađa unutar same JNA znatno eskalirala u periodu od 1985.g. do 1990.g., jer čak ni bazne stanice IBMa nisu toliko koštale koliko prikazuje troškovnik bar za dva reda magnitude. Srećom da smo kao nacija u Hrvatskoj informatički pismeni pa bi teško danas netko HVu uspio prodat računalo s programom koje košta od desetak do sto tisuća za milijun do deset milijuna dolara.

Ima li informacija o sličnom istraživanju troškovnika/rezultata HV/MORHa u razdoblju od 1991.g. do 2016.g.? Jer ako nema, SAD je pravo vrijeme da se napravi i vidi kako stvari stoje, pa čak i napravi komparativna analiza.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 19:22   #19
Quote:
Damir66 kaže: Pogledaj post
Vidi ove majmune koji skaču oko haubice
Ne znam kaj bi rekao čemu ovo skakutanje
Svaka čast na sustavu kaj se tiće manevriranja ali dobra posada bi ove več odavno zasipala granatama iz kakve klasične haubice
Onaj kran za dizanje granata mi je presmješan čemu to uzmi 3 krkana jedan drži granatu drugi punjenje treči sve to nabije opališ i tak ukrug nema te automatike koja bude brža jer sam vido da i ovu pzh2000 pune ručno jer dok napuniš spremnik več si odradio par hitaca ovak manualno
Davorček is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 20:07   #20
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj bi rekao čemu ovo skakutanje
Svaka čast na sustavu kaj se tiće manevriranja ali dobra posada bi ove več odavno zasipala granatama iz kakve klasične haubice
Onaj kran za dizanje granata mi je presmješan čemu to uzmi 3 krkana jedan drži granatu drugi punjenje treči sve to nabije opališ i tak ukrug nema te automatike koja bude brža jer sam vido da i ovu pzh2000 pune ručno jer dok napuniš spremnik več si odradio par hitaca ovak manualno
Skakutanje i eksplicitno naglašavanje pokreta se radilo u topništvu još od vremena Napoleona kako bi zapovjednik iz daleka mogao vidjeti da svi rade svoj posao, da nijedan vojnik nije izvan stroja ili da ne odrađuje zadatak. Kad treba nadzirati postrojbu koja ima više od stotinu topničkih cijevi, onda je svako 'neskakutanje' ili 'nemrdanje' zapovjedniku izdaleka jasno uočljivo. Stoga je moguće da je to samo arhajski ostatak iz vremena dok je Indijce uvježbavala vojska Ujedinjenog Kraljevstva u 19. stoljeću.

Glede krkana, bilo bi zanimljivo vidjeti kakvi bi krkani bili konkurentni PH2000 s dolaskom na položaj, ispaljivanjem 8 komada 155mm u minuti, te premještanjem na drugi položaj dok ponovno puni nakon te minute kako ne bi haubica dobila uzvratnu vatru. PH2000 može opsluživati samo 3 ljudi dok bi za klasične haubice trebalo biše ljudi s manjom i sporijom vatrenom moći. Mislim da ne treba razmišljati ili-ili jer će HV sigurno imati i ručne haubice i PH2000 u budućnosti, oboje su jako dobra oružja. Možda ovaj video bolje pomogne objasniti od mojih riječi u čemu je prednost PH2000:

https://www.youtube.com/watch?v=-7XFwT4REHg

U usporedbi s srpskom novom verzijom NORA B52, čini se da je nabava PH2000 bila dobra ideja jer može izvrsno parirati boljom pokretljivošču i jačim oklopom u slučaju uzvratne vatre. S vremenom će se dotična oružja razvijati pa me ne bi čudilo ako bi firme tipa ĐĐ, Dok-Ing ili slične radile/sklapale PH2000 po licenci u budućnosti za strana tržišta. S Patriom je to uspjelo, ima logike da se postigne neka suradnja/ušteda i s Nijemcima kakva je postignuta s Fincima. Ali vjerujem da na tome već rade u MORH-u, to je inače vani normalno poslovanje uzajamnog/zajedničkog smanjivanja troškova.

Nakon onog pitanja o Bratstvu u Novom Travniku, naišao sam na katalog kojim ta firma (sad preimenovana u BNT) nudi top-haubice 152/155mm. Jel netko zna nešto više o tome, njihovom načinu poslovanja, proizvodnji streljiva, itd?

http://www.bnt-tmh.com.ba/vojni_program_eng.htm
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.