Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2016., 20:57   #1
Brexit i euro

Evo malo gledam po forumu ali osim na politici sturo se pise o brexit-u. Cudno mi je narucito ovdje na gospodarstvu da se ne govori o utjecaju izlaska britanije iz EU i o efektu koji ce eventualni izlazak imati na tecaj eura a i funte. Jos vise me cudi jer Hrvati uglavnom i drze stednju u dvije valute, kune i eure... dakle, da ne duljim za nekoliko dana britanci imaju referendum oko izlaska. Trenutno vode pobornici izlaska 52/48 iako neki tvrde da je situacija jos veca u korist izlaska jer se anketiraju veci gradovi dok u manjim mjestima postoji i vec stopa podrske izlasku...s druge strane upozoravaju da veliki broj stranaca koji imaju drzavljanstvo ce biti protiv izlaska a i oni iz raznih raloga nisu obuhvaceni anketama.
Ono sto je bitno jest sto napraviti sa eurima? Nasim euricima u hrvatskoj pa i kunama. Iako euro je vec blago pao prema svijetskim valutama bas zbog mogucnosti izlaska britanije smatra se ukoliko referendum potvrdi isto da bi eur mogao pasti drasticno...slicno u ogromnom postotku na svicarski franak ima godinu dana (nema smisla ponavljat razloge). Ukoliko ne prode referendum doci ce do vjerojatno blagov oporavka eura...
Sto cete uciniti sa eurima ili ste vec ucinili? Inace cudna mi je ova sutnja u Hrvatskoj oko toga i medijska i forumaska i slicno...uglavnom da li cete cekati ili ste mijenjali i izgubili dio u promjeni valuta u ocekivanju Brexita? Svako promisljanje i ideje dobrodoslo...i ako ima netko od nasih da radi u britaniji nek se javi iz prve ruke
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 21:21   #2
Koliko sam ja čitao, ankete pokazuju 54 % potpore ostanku.
Ove ankete o ostanku, su uglavnom radili tabloidi na 2000 ispitanika, telefonskom metodom i upitno je s to što nije bilo opcije neodlučnog odgovora.
U zadnja 3 dana je kampanja suspendirana zbog onog tragičnog slučaja.

Osobno, mislim da će UK ostati u EU, i da će GBP rasti nakon referenduma.
AguaFria is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 22:51   #3
Quote:
AguaFria kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja čitao, ankete pokazuju 54 % potpore ostanku.
Ove ankete o ostanku, su uglavnom radili tabloidi na 2000 ispitanika, telefonskom metodom i upitno je s to što nije bilo opcije neodlučnog odgovora.
U zadnja 3 dana je kampanja suspendirana zbog onog tragičnog slučaja.

Osobno, mislim da će UK ostati u EU, i da će GBP rasti nakon referenduma.
Glupost.

https://ig.ft.com/sites/brexit-polling/

Nauciti se sluziti googlom. I engleski.

Zanimljivije je sto UK "bookies" kazu, do nedavno su sanse za izlazak bile relativno male, sada su vec na pola od opcije ostati u EU. Posto je tu uzorak ljudi puno veci, a britanci se vole kladiti, zanimljivo je sto kazu.

Ako UK izade iz EU, mislim da je to pocetak kraja eksperimenta EU.
__________________
Never underestimate the power of human stupidity.
Pile4444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 21:35   #4
Nitko ne zna sto bi izlazak dugorocnoo znacio ali kratkorocno bi sigurno uzdrmao snazno same temelje EU. Ipak jedno od tri najjaca gospodarstva a ono i bitnije utemeljitelja EU, bi svojim izlaskom snazno uzdrmao gospodarstvo ali i politcki polizaj EU u svijetu... Iako na oko jednostavno izgleda rastava braka, problem je viseslozan jer gospodarstvo Britanije je dobrim dijelom oslonjeno na eu trziste, i oni se nadaju ako izadu da ce im pristup i dalje ostati i da ce dobiti nesto slicno kao svicarci i norvezani, dakle povlasteni polozaj, dok EU prijeti da nema sanse za takvo nesto cisto kao opomena drugima ukoliko im padne na pamet da izadu iz eu. S druge strane ogromne su investicije ostalih EU drzava u Britaniju, tipa njemacke banke su jako kreditni izlozene na britanskom trzistu i njima takoder ne odgovara da se uzdrma britansko goapodarstvo recesijom i slicno...
Uglavnom moglo bi se pisati tri dana o svemu ali ukratko po meni i svemu sto sam procitao ukoliko ne dode do izlaska nista se bitno na valutnom trzistu nece desiti...eur ce malo ojacati, a funta malo vise...dok ukoliko dode do izlaska doci ce do sigurno snaznog pada eura a funte jos i vise...ovo naravno sve kratkorocno, dugorocno tesko je predvidjeti. Investitori ce traziti opet sigurnu "luku" pa se moze opet ocekivati snazan porast cijene zlata, svicarca....
Uglavnom ostaje na britancima da odluce hoce li ostati u EU a na nama da odlucimo sto eventualno s novcima do cetvrtka.
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.