Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2017., 17:59   #61
Koja je svrha potomstva?

Da ponavlja priču roditelja?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 09:34   #62
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Koja je svrha potomstva?

Da ponavlja priču roditelja?
Ne, već da ih hraniš dok ne ostare
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 12:13   #63
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jako čudna prispodoba pošto je spasenje po milosti a ne djelima.
Uvijek je suradnja djela i milosti. Mogli su dobri sluge zarađivat talenata i talenata, al ako im gospodar ne ukaže milost, džabe sve, neće postat partneri u firmi i dobijat bonuse.

IMO, ono što se od nas traži je barem dobra volja da napravimo nešto, aktivnost u pozitivnom smjeru. Pasivnost, dakle, ne zaslužuje milost.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 13:01   #64
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Uvijek je suradnja djela i milosti. Mogli su dobri sluge zarađivat talenata i talenata, al ako im gospodar ne ukaže milost, džabe sve, neće postat partneri u firmi i dobijat bonuse.

IMO, ono što se od nas traži je barem dobra volja da napravimo nešto, aktivnost u pozitivnom smjeru. Pasivnost, dakle, ne zaslužuje milost.
Po tvome rezonu Isus nije zasluzio milost jer je bio pasivan prema Rimskom okupatoru dok su drugi ginuli za slobodu svog naroda.

Nemoj mi odgovarati muka mi je od dvolicnosti...Ali bas muka.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 14:48   #65
Zar mislis da drugima nije muka radi tvojih krivovjenih,svetogrdnih i bezboznih postova? I ja se slazem s time da covjek svojim ponasanjem treba zasluzit milost Bozju tj.da je Bozja milost povezan s covjekovim zaslugama. Jer Bog jednom Hitleru sigurno nije dijelio onakve milosti kakve je dijelio sv.Franji i drugim svecima. Ali su sveci cesto radi svoje poniznosti govorili da oni te milosti nisu zasluzili.
valtortianus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 16:40   #66
Quote:
valtortianus kaže: Pogledaj post
Zar mislis da drugima nije muka radi tvojih krivovjenih,svetogrdnih i bezboznih postova? I ja se slazem s time da covjek svojim ponasanjem treba zasluzit milost Bozju tj.da je Bozja milost povezan s covjekovim zaslugama. Jer Bog jednom Hitleru sigurno nije dijelio onakve milosti kakve je dijelio sv.Franji i drugim svecima. Ali su sveci cesto radi svoje poniznosti govorili da oni te milosti nisu zasluzili.
Ti imas problem za razumijeti napisano.Previse si pobozan za to shvatiti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 20:31   #67
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Previse si pobozan za to shvatiti.
Postoje jedači hrane i postoje ljudi koji su u nečem ipak različiti od životinja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 22:13   #68
Susret roba s gospodarem liči sceni Mojsija pred faraonom .
__________________
Centurion koji stajaše pred Njim.
biftek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 23:06   #69
Zašto Mojsije kaže narodu na Sinaju VAŠ BOG JE OGANJ KOJI SPALJUJE?
Zar to nije i njegov bog i u tom slučaju bi trebao reći NAŠ BOG JE OGANJ KOJI SPALJUJE.

Na ovu temu se može knjiga o pet stotina stranica napisati.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 23:06   #70
Quote:
Minch Yoda kaže: Pogledaj post
Prispodoba o talentima zagonetna je. Prekojučer čuo sam je. Veliki upitnik nad mojoj glavom sada je...
Mudrih među vama postoji li, da prispodobu tu mi dešifrira?

''Doista, kao kad ono čovjek, polazeći na put, dozva sluge i dade im svoj imetak. Jednomu dade pet talenata, drugome dva, trećemu jedan – svakomu po njegovoj sposobnosti. I otputova. Onaj koji je primio pet talenata odmah ode, upotrijebi ih i stekne drugih pet. isto tako i onaj sa dva stekne druga dva. Onaj naprotiv koji je primio jedan ode, otkopa zemlju i sakri novac gospodarov.''

''Nakon dugo vremena dođe gospodar tih slugu i zatraži od njih račun. Pristupi mu onaj što je primio pet talenata i donese drugih pet govoreći ''Gospodaru, pet si mi talenata predao. Evo, drugih sam pet talenata stekao.'' Reče mu gospodar ''Valjaš, slugo dobri i vjerni. U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti. Uđi u radost gospodara svoga.'' Pristupi i onaj sa dva talenta te reče ''Gospodaru. Dva si mi talenta predao. Evo, druga sam dva talenta stekao.''

Reče mu gospodar ''Valjaš, slugo dobri i vjerni. U malome si bio vjeran, nad mnogim ću te postaviti. Uđi u radost gospodara svoga.''

A pristupi i onaj koji je primio jedan talent te reče ''Gospodaru. Znadoh te, čovjek si strog, žanješ gdje nisi sijao i kupiš gdje nisi vijao. Pobojah se stoga, odoh i sakrih talent tvoj u zemlju. Evo ti tvoje.'' A gospodar mu reče ''Slugo zli i lijeni. Znao si da žanjem gdje nisam sijao i kupim gdje nisam vijao. Trebalo je dakle da uložiš moj novac kod novčara i ja bih po povratku izvadio svoje s dobitkom.''

''Uzmite stoga od njega talent i podajte onomu koji ih ima deset. Doista, onome koji ima još će se dati, neka ima u izobilju, a od onoga koji nema oduzet će se i ono što ima. A beskorisnog slugu izbacite van u tamu. Ondje će biti plač i škrgut zubi.''


Ništa ja ne razumijem. Opcijama svim otvoren sam
Ni ja ne mogu do kraja reći da sam siguran da mogu dešifrirati poruku prispodobe, ili parabole, kao stilskog oblika pripovjedanja kojim se služi Isus. Najbliže za shvatiti što je ideja parabole, je u liku eliptičnog stožca, znači ima dva značenja, nešto slično postmodernističkom cinizmu.

Provjeriti ćemo samo ovaj ovdje hrvatski prijevod, prispodoba se nalazi u dva evanđelja, značajno je da su u drugom vrijednosti umanjene u mine, umjesto talenata.
Znači talent je veliko bogatstvo u to doba, pa je umanjeno u mine. Po mom mišljenju to je samo, nenamjeran ispravak ironičnosti poruke, jer su mine više podobne da čovjek što je isto ironično nazivati nekoga za koga na kraju otkrivamo da je moćnik. Znači nisu bitni toliko talenti kao vrijednost, mogli su biti talenti i u smislu vrlina, bit parabole je da se tumači na više načina.
"U malome si bio vrijedan" još je jedna potvrda ironije, a sve je zapravo cinično jer se uspoređuje sa kraljevstvom, čak i s epitetom božijim, misleći univerzalnim.
Tu se otkriva dio biti čovjekove namjere, da sluge uđu u "radost svoga gospodara", nauče kako je on dobar gospodar.
Jedan sluga je tu loš i to je drugi dio parabole, da se otkrije najmanja sitnica, jer u kraljevstvu božjem je samo savršenstvo. On tu zapravo predstavlja lošega slugu, da bi pokazao kakav je loš kralj ili gospodar.
Prvo, on misli da njegov gospodar "čovjek strog, žanje gdje nije sijao i kupi gdje nije vijao", pokazujući svoju škrtost, također i lijenost u smislu gluposti, jer je s takvom lakoćom kraljevstvo nebesko ostvarivo, da je kao uložiti pare u običnog bankara i vrati ti se više, što je dosta lakše nego kopati i skrivati se.
Drugi, dio iako okrutan, trebao bi se nadovezati na početnu notu cinizma i ironije, možda kao njezini finalni čin, grotesku, koju ne smijemo zaboraviti za to doba, puno javnih pogubljenja, kamenovanja, križeva, te raznih pogibeljnih igara, možda jedan način da se dodirne publika toga doba, jer nama ostaje taj drugi dio parabole, da tumačimo prispodobu i dan danas, jer je vjerojatno dobra.
Cilj priče je objašnjenje kraljevstva nebeskog, a u njega je lako ući, no neće se dogoditi dok svi ne uđu, što je vrhunac ironičnosti ili opet, najlakše za shvatiti cilindričnim stožcem, kao što danas i neki modeli svemira izgledaju, što je zaista najmanje bitno.
Bitno je ono u čemu se svi ljudi slože, a nezaobilazan je u cijeloj priči nauk o sačuvanju duše i vječnom životu.
Sve prispodobe služe da ti objasne, kakav trebaš biti, kakav ne trebaš biti, isti oblik.
Gull is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 23:15   #71
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Zašto Mojsije kaže narodu na Sinaju VAŠ BOG JE OGANJ KOJI SPALJUJE?
Zar to nije i njegov bog i u tom slučaju bi trebao reći NAŠ BOG JE OGANJ KOJI SPALJUJE.

Na ovu temu se može knjiga o pet stotina stranica napisati.
Napiši je i ja ću ti dati 500 kuna ozbiljno, a ako mi se svidi i 5000.
Ja znam zašto se može, a znam i zašto nikada ne bih.
Jer riječi se vrte u krug, definicije objašnjavajući sebe,
riječi su dijela, a slova su zvukovi, najbliže što ih možemo zapisati.
Važna su dijela i zvukovi.
Vaš, ih čini jačim.
Gull is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 23:28   #72
Zašto andjeo iz ognja kaže dva puta Mojsije,Mojsije a udaljen od Mojsija pola metra?
Da ga bolje čuje Mojsije.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.