Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2017., 19:30   #6781
@ja u kutu - uff.. jako puno korisnih savjeta. hvala

nikako ne bih htio ubiti živost i vedrinu u psu. želim da je vesela i razigrana i da takva bude dok je god bude bilo. samo što je jedini problem što ja baš nemam puno vremena ujutro prije posla za neku dužu šetnju. eventualno da se dižem u pet i do šest šetnja, ali nekako sam mišljenja da će se pas onda naviknuti ujutro u pet na šetnju i da će je uvijek tražiti u to vrijeme.

najviše me muči to što će pas morati ostajati sam po sedam, osam sati u komadu i ne znam da li joj je dovoljna jednosatna šetnja da se ispuše i bude mirna dok se mi ne vratimo.

što se tiče obavljanja nužde... pišanje po kuči je postalo jako rijetko. sad već vidimo da pas ima neki svoj bioritam i da svaki put kad se probudi mora iči pišati i kakiti.
nikad nam se ne dogodi da je zanemarimo po nekoliko sati jer je stalno netko kraj nje.

već je lagano naučila neke stvari. a to je da mora stati kad se prelazi cesta, da mora sjesti kad ide van i kad ulazi u kuću, zna da mora sjesti kad joj se daje jesti i slično.

ono što mi sada predstavlja največi problem je taj što sve uzima u usta i sve živo jede, a kad joj pokušam to izvaditi iz usta, jako agresivno reži i pokušava me ugristi. radi toga me strah da ne pojede nešto što nebi smjela. ne bih htio sa pojede neki otrov koji neljudi ostavljaju, a što se znalo događati sa psima u mom gradu.



općenito, jako malo znam o psima i odgoju. sve mi je ovo novo. ponekad kad je gledam, mislim da me taj pas baš i ne preferira iako sam je našao i spasio sa ceste.

iskreno, strah me da taj pas ne postane nediscipliniran i divlji kad poraste, a da uzrok tome bude moje neznanje i eventualna nespremnost za imati psa.
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 19:53   #6782
Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
najviše me muči to što će pas morati ostajati sam po sedam, osam sati u komadu i ne znam da li joj je dovoljna jednosatna šetnja da se ispuše i bude mirna dok se mi ne vratimo.
Ako se digneš sat vremena ranije, prošećeš je i poigraš se s njom, to bi je trebalo psihički zadovoljiti da vas mirno i s veseljem čeka. Dakako, tek kad odraste. Sa štenetom to neće ići. S druge strane, iako odrastao pas može bez problema izdržati 7-8 sati a da ne obavi nuždu, to nipošto nije zdravo za njega. Jedna je moja susjeda imala odraslog pudla pa je za vrijeme pauze trčala kući da ga izvede na piškenje - imala je prilike. Ako se možeš dogovoriti s nekim susjedom da psa samo izvede pred kuću da se pomokri, a ti ćeš mu zauzvrat napraviti neku protuuslugu - teti penzićki donijeti vrećice iz dućana ili takvo što.

Quote:
iskreno, strah me da taj pas ne postane nediscipliniran i divlji kad poraste, a da uzrok tome bude moje neznanje i eventualna nespremnost za imati psa.
Potraži stručnu pomoć, a ako imaš prilike, odi s psom u školicu. U kojem si gradu?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 21:35   #6783
Evo me na ovoj temi.

Imam za početak pitanjce vezano za povodac. Izgleda da moj mališa nije tako šetan do sada jer mi se zna ukopat i neće se pomaknuti ili kad krene okolo onda vuče. Kupila sam mu ham i uzela sam mu ogrlicu, šetala sam ga sa ogrlicom al kad krene vući čini mi se ko da ga davim kad potegnem oa razmišljam sada šta mi je pametnije stavit mu.

Jel mi je pametnije staviti mu ham dok se malo ne odvikne od povlačenja? Dobila sam savjet da mu skratim povodac da mi ide uz nogu dok se ne nauči da ne može vući pa da ga onda puštam polako sve dalje i dalje. Nije mi povodac dugačak, možda metar i pol al kad se zajuri žao mi ga povući jer mislim da ga tak gušim.

I kak reagirati na velike pse? On je štene, imam tu susjedu koja ima nekog psa srednje veličine koji si je napravio rupe u ogrdai i sad frajer fino sam izlazi iz dvorišta i trči okolo i one pse s kojima se ne slaže napada. Prpa me jer je moj mali, ak ga ovaj napadne ne znam šta da radim.

I prekrasan mi je pesek, zaljubila sam se.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 21:47   #6784
ŠTENE DOLAZI - kratke upute za rukovanje

Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post

ono što mi sada predstavlja največi problem je taj što sve uzima u usta i sve živo jede, a kad joj pokušam to izvaditi iz usta, jako agresivno reži i pokušava me ugristi. radi toga me strah da ne pojede nešto što nebi smjela. ne bih htio sa pojede neki otrov koji neljudi ostavljaju, a što se znalo događati sa psima u mom gradu.

općenito, jako malo znam o psima i odgoju. sve mi je ovo novo. ponekad kad je gledam, mislim da me taj pas baš i ne preferira iako sam je našao i spasio sa ceste.

iskreno, strah me da taj pas ne postane nediscipliniran i divlji kad poraste, a da uzrok tome bude moje neznanje i eventualna nespremnost za imati psa.


Dobro ti Didi kaze, ta agresija je vrlo nezeljena i mogla bi niti problematicna u buducnosti pa je sad pravo vrijeme eliminirati je do ne prede u naucene radnje.

Mene su tri generacije pekinezera grizle i nisam im smio prici zdjelicama dok jedu (bilo je tu previse pogresaka i neznanja) a sa sadasnjim dobricom (jednostavno je takav) je pravi gust druziti se jer je cijepljen od ikakve agresije. Takva korekcija znaci jako puno u buducem kvalitetnom suzivotu sljedecih 15+ godina.

Iz mog iskustva s velikim psima (imao sam isti strah, moj ima 2kg) normalan veliki pas ce biti iznimno pazljiv sa stenetom. Meni su simpa kad nam prilaze i kako zadnjih par koraka usporavaju da ne prestrase malog, a za to vrijeme ga gamad njegove mini kategorije bas maltretiraju.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 23:02   #6785
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo me na ovoj temi.

Imam za početak pitanjce vezano za povodac. Izgleda da moj mališa nije tako šetan do sada jer mi se zna ukopat i neće se pomaknuti ili kad krene okolo onda vuče. Kupila sam mu ham i uzela sam mu ogrlicu, šetala sam ga sa ogrlicom al kad krene vući čini mi se ko da ga davim kad potegnem oa razmišljam sada šta mi je pametnije stavit mu.

Jel mi je pametnije staviti mu ham dok se malo ne odvikne od povlačenja? Dobila sam savjet da mu skratim povodac da mi ide uz nogu dok se ne nauči da ne može vući pa da ga onda puštam polako sve dalje i dalje. Nije mi povodac dugačak, možda metar i pol al kad se zajuri žao mi ga povući jer mislim da ga tak gušim.

I kak reagirati na velike pse? On je štene, imam tu susjedu koja ima nekog psa srednje veličine koji si je napravio rupe u ogrdai i sad frajer fino sam izlazi iz dvorišta i trči okolo i one pse s kojima se ne slaže napada. Prpa me jer je moj mali, ak ga ovaj napadne ne znam šta da radim.

I prekrasan mi je pesek, zaljubila sam se.
Većina pasa reagira na poslastice, nadajmo se da je i tvoj takav. Ako nije, reagirat će na igračku, neki zvuk, to ćeš morati sama pronaći. Uglavnom nešto što on doživljavao kao ugodno, a mi to zovemo nagradicom.

Dakle, stavi mu oprsnicu, pogotovo zato što je štene da se ne davi - Smartie je puno pisala o oštećenjima u predjelu vrata do kojih može doći kad pas vuče na ogrlici. Prikvači ga na lajnu, ne kratku, nego dovoljno dugačku da misli kako može nekamo otići. Kad krene dalje od tebe, zovni ga imenom, fućni, reci vidi, gle, kss-ksss, bilo što da mu privučeš pažnju pa kad zastane i pogleda te uvali mu nagradicu, pohvali, pomazi, naruči limenu glazbu.

I tako jedno petsto puta.

Na isti ga način navedi da hoda uz tebe odnosno za tobom.

Psi ne napadaju bez razloga. Osim ako nisu bolesni u lgavu, a nadajmo se da vaš susjed nije takav. Prići će vam sigurno - vidi, prinova u kvartu! - ali to nužno ne znači i napad. Tvoje ponašanje mora ovisiti o tome kako će se malac ponašati. Ako bude radoznao i ostane stajati kao klisurina čekajući da mu veliki pas priđe, pusti i promatraj. Najgluplje što možeš napraviti jest dignuti psa na ruke - tek će onda drugi psi početi skakati po vama. Iz čiste radoznalosti. Ako ti se ipak učini da bi drugi pas, veliki ili mali, mogao biti neprijateljski raspoložen, stani pred malca i otjeraj drugog psa. Ili se, ako na vrijeme uočiš problem, udalji i zaobiđi.

Zaboravi savjete o čeličenju strahom i tako to.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 10:40   #6786
Moj je izgleda žderonja.

Počisti svoju posudicu pa kad se dokopa kuhinje i mačjih onda krene njih glancati pa ako slučajno je njima neki briketić negdje ispao pozoba. Mislim da neće bit problem sa poslasticama, već ga sada tako kod kuće polako treniram da mi sjedne i sl.

Stavila sam mu jutros ormicu, ponijela nagradni štapić i malo sam ga probala tako kako si mi savjetovala i mislim da će funkcionirati. Naravno nakon 500. pokušaja. Jučer sam se skoro složila preko lajne, stalno vrluda lijevo desno, vuče, čopila sma se za auto da ne padnem.

I ja imam mačku a ne psa. Spavao je cijelu noć, 6 sati u komadu. Uopće mi ne laje, ne cvili, čak ujutro nije na mačke divljao, malo je režao pa sam mu rekla da prestane i onda se smirio.

Ma meni se kod ovog ne sviđa što si on pobjegne iz vrta i onda se zalijeće na druge cucke koji mu se ne sviđaju i laje na njih, a nigdje nemaš vlasnika u blizini da mu kažeš ajd zaveži ga i makni. Sad gledam jel u vrtu pa prolazimo pored vrta ako ga nema, ne da mi se stalno gledat di je da mogu normalno šetati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 18:12   #6787
Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post

eventualno da se dižem u pet i do šest šetnja, ali nekako sam mišljenja da će se pas onda naviknuti ujutro u pet na šetnju i da će je uvijek tražiti u to vrijeme.
Nema eventualno nego to tako morate raditi. U redu, ne mora ta jutarnja biti šetnja od sat vremena , ali pola sata svakako.

Naš pas ima dvorište na raspolaganju dok je sam doma ( a sam je 10 + sati ) pa ipak ima šetnjicu svako jutro ( 5 : 20 ) tokom tjedna . I ne, ne mora onda tako biti uvijek i vikendom, poštimaju se oni po nama.

Nije dokazano kako to rade ali eto, znaju.

Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
najviše me muči to što će pas morati ostajati sam po sedam, osam sati u komadu i ne znam da li joj je dovoljna jednosatna šetnja da se ispuše i bude mirna dok se mi ne vratimo.
Biti će dosta , ili neće dok je još mlada/đa. U slučaju da neće biti dosta razmisliti ćete o opciji da vam netko dođe doma i izvede je oko podneva na petnajstominutno pišanje/sranje. Platiti ćete. Ili nećete pa ćete svaki dan, moguće, čistiti drekec.

Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
ono što mi sada predstavlja največi problem je taj što sve uzima u usta i sve živo jede, a kad joj pokušam to izvaditi iz usta, jako agresivno reži i pokušava me ugristi. radi toga me strah da ne pojede nešto što nebi smjela. ne bih htio sa pojede neki otrov koji neljudi ostavljaju, a što se znalo događati sa psima u mom gradu.
Za ovaj dio problematike je teško pisati savjete; to je već kompleksiniji mogući problem u nastajanju. Kako kažeš da nisi nešto iskusan moguće da ti nešto i promakne od psećih znakova koji ukazuju zašto tako reagira. Moguće da vam je nešto promaklo i promiče u odogoju pa pas postaje posesivan na ono što uzme u usta te reagira kako reagira. Ja sam za pokušaj da to ispravite. A da bi ispravili morate doći do srži problema. Neće ići pisanim putem. Nađi nekoga tko ima pse dugo, tko je stabilna osoba i ne " dresira " pse već radi i živi s njima.

Napisala je Didi, možda neki tečaj, edukacija, individualni sat sa osobom koja se bavi time.



Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
ponekad kad je gledam, mislim da me taj pas baš i ne preferira iako sam je našao i spasio sa ceste.
Hahahha, ovo mi je super simpatično. Kaj bi ti? Spomenik! Ili da ti liže noge svaki dan iz zahvalnosti. Pas je zahvalan onoliko koliko smo mi zahvalni njemu. Koliko daješ toliko češ dobiti. Psi su ogledalo samih nas. Kuiš.

Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
iskreno, strah me da taj pas ne postane nediscipliniran i divlji kad poraste, a da uzrok tome bude moje neznanje i eventualna nespremnost za imati psa.
Nemoj strahovati. Realan si i očito racionalan, ne predstavljaš si stvari onakvima kakve nisu. Čim pitaš i ovako pišeš; znači da si svjestan svega.

Zato, kreni samo naprijed sa puno ljubavi, redom, radom i razumijevanjem.

I zašto ne. Obrati se nekome da te povede smjernicama kako nebi otišao krivim putem tokom njenog odrastanja i odgoja.


Ali i zapamti, uza sve najstručnije osobe, uza sve treninge ili škole.....nema savršenog psa. Jer su ljudi još manje savršeni.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:07   #6788
pas već ima neki svoj bioritam. probudi se oko 5, ode u laganu, ali kratku šetnju. te šetnje ćemo morati ispraviti jer joj je malo 10-20 minuta šetnje. na posao krećem oko 7. mislim da će joj biti dosta šetnje od 5:30 do 6:30.

kasnije nešto pojede, malo baulja po kući i ode spavati. oko podne se probudi, nešto pojede, obavi nuždu, malo se poigra i opet na spavanje. ja se vratim oko 4 i onda malo igranja, skakanja i kasnije oko 20 sati malo duža šetnja i spavanje do jutra.

ali ono što mi nije svejedno i čega me je strah je to što u zadnje vrijeme i u igri i kad jede nešto što ne smije, odmah hvata za ruku.

situacija od neki dan: imamo ograđeni teren iza kuće u koji je pustimo da obavi nuždu i gdje nikome ne smeta. na tom terenu ima neka divlja voćka s koje padaju plodovi koji se njoj očito sviđaju i koje uvijek jede. u par navrata kad sam je pokušao maknuti da to ne jede i lagano joj se približim i želim je uhvatiti za ogrlicu, ona divljački iskesi zube i izrazito agresivno laje i reži te me pokušava na bilo koji način ugristi za ruku. onda je jednostavno ostavim i kad joj dosadi da se sama vrati natrag jer ne želim da me pas grize. a rekao sam ako mene ili bilo koga od mojih ukućana taj pas ugrize i pusti krv, on ide u azil bez trunke milosti.

slična stvar se događa i kad se krenem igrati s njom. izvali mi se na leđa jer obožava češkanje po trbuhu. u tom češkanju ona se vrpolji i želi me gristi za ruku. par puta me baš pošteno ogrebala zubima (malo prije nego sam ovo krenuo pisati). ili ako krene gristi kauč ili navlaku na njemu. lagano joj govorim dosta i pokušavam je odmaknuti, ali onda kesi zube i laje na mene.

sve ovo me dovodi u veliku dilemu da je jednostavno udomim nekome jer ne želim da dobročudan i pametan pas kao što je labrador prema meni pokazuje agresiju ili prema ikome drugom. to je vjerojatno posljedica toga da nitko od nas pet, koliko nas je trenutno u kući, nema dovoljno vremena da joj se posveti i odgoji kako treba i upravo zbog toga taj pas ne vidi autoritet u nikome.

planiram je kroz deveti mjesec voditi na socijalizaciju s drugim psima i u školicu. ali me svejedno strah da se do tada stanje sa griženjem ne pogorša te da ne ozljedi nekoga. u toj situaciji za nju u ovoj kući neće biti mjesta.
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:56   #6789
KrimTim, oprosti, propustila sam koliko ti je pas star pa ću možda nešto krivo napisati. Najvjerojatnije ipak nemaš labradora, nego psa u tipu labradora jer bi se inače konzultirao s uzgajivačem, a ne zdvajao ovdje na forumu.

No i labrador može ugristi, pogotovo ako je mlad pa ogrebe zubićima u igri. Međutim, ovo što ti opisuješ nije igra, nego obrana resursa - resurs je sve što pas smatra svojim. Nemoj ga potezati za ogrlicu i otimati mu, nego mu ponudi nešto bolje u zamjenu. Isto vrijedi i za griženje namještaja, papuča i ostaloga. Što se tiče hvatanja zubima u igri - ovdje je već hiljadu puta opisano da treba lagano zacviliti ne bi li psa upozorio da ti to grickanje ne odgovara.

Ipak, s obzirom na tvoje toliko strahovanje od ugriza, možda bi ipak bilo bolje da uopće nemaš psa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:42   #6790
ma nije čistokrvni labrador sigurno. mješanka je nečega i labradora. a po mojoj procjeni stara je nekih 6-7 mjeseci.

mislim da nije toliki problem moj strah. nije mene strah ugriza jer je ona još mala i ne zna što radi pa i nije svjesna kad ugrize.

ali mislim da nije normalno da pas bez razloga počme skakati po nama i gristi bez razloga sve što joj dođe pod zube.

napravio sam to što kažeš (zacvilio) kad bi me ugrizla, ali bi me samo pogledala i nastavila dalje.

malo prije se igrala sa svojim kolačićom na terasi i ja sam joj se samo približio i onda je počela režati i lajati na mene.
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:56   #6791
Idemo po redu. Pomozi mi jer sam očito preskočila neke pojedinosti.

Koliko je dugo kod tebe? Odakle si je uzeo? Od nekoga, iz azila, spasio s ceste? Kako vet procjenjuje njezinu dob?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 21:29   #6792
Quote:
krimtim33 kaže: Pogledaj post
malo prije se igrala sa svojim kolačićom na terasi i ja sam joj se samo približio i onda je počela režati i lajati na mene.
daj joj nešto bolje, dok jede keks daj joj poslasticu, keks uzmi. Kost zamijeni mesom i sl. Dok ne shvati da ne oduzimaš, već u zamjenu daješ nešto vrijednije. Kad joj postane navika ne reagirati na prisutnost nekoga dok se bavi nečime što smatra vrijednim možeš izbaciti (postepeno) nagrade, jednako kao i kod svakog učenja.

ps. osobno perioično ubacim nagradu, posebno kod nečega što smatram da joj je teško
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 21:55   #6793
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
daj joj nešto bolje, dok jede keks daj joj poslasticu, keks uzmi. Kost zamijeni mesom i sl. Dok ne shvati da ne oduzimaš, već u zamjenu daješ nešto vrijednije. Kad joj postane navika ne reagirati na prisutnost nekoga dok se bavi nečime što smatra vrijednim možeš izbaciti (postepeno) nagrade, jednako kao i kod svakog učenja.

ps. osobno perioično ubacim nagradu, posebno kod nečega što smatram da joj je teško
To sam mu i ja gore predložila, ali vidiš da pseto reagira već i na približavanje. Sad pokušavamo ustanoviti kako je do toga došlo - je li se tako počela ponašati otkako je kod KrimTima, a onda je u pitanju "kućna" pogreška, ili je pak takvo ponašanje "donijela" sa sobom, što znači da je treba naviknuti da će dobiti natrag nešto što privremeno prepusti.

Čekaj da vidimo što će nam odgovoriti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:19   #6794
Frajer je skontao kako se penje na krevet i danas se stalno pentra gore. Ja mu kažem dolje, a on se fino izvali na krevet i gleda me i neće sići dok ga ne uzmem i ne spustim dolje s kreveta i onda me kree grickati po nogama.

Kako da ga odučim? Ne želim da mi se penje na krevet, ima pored mog kreveta ogroman jastuk na kojem spava i gdje si je napravio brlog
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 21:03   #6795
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Frajer je skontao kako se penje na krevet i danas se stalno pentra gore. Ja mu kažem dolje, a on se fino izvali na krevet i gleda me i neće sići dok ga ne uzmem i ne spustim dolje s kreveta i onda me kree grickati po nogama.

Kako da ga odučim? Ne želim da mi se penje na krevet, ima pored mog kreveta ogroman jastuk na kojem spava i gdje si je napravio brlog
Iskreno? Nikako? Na kraju ćete spavati u istom krevetu.

No ako baš želiš pokušati, primijeni istu metodu kao i s hodanjem na lajni: kada ga smjestiš tamo gdje hoćeš da bude ili da ga - još bolje! - navedeš da sam dođe tamo, nagradi ga.

Kalorijsku vrijednost poslastica, odbij od dnevnog unosa hrane - inače ćeš uskoro imati svinju, a ne psa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 23:48   #6796
@didi - pas je kod mene malo više od mjesec dana. našao sam je na cesti u nekoj pripizdini izgladnjelu, žednu, prljavu i punu buha. veterinar je procijenio da je stara nekih 6 mjeseci.

po svemu što sam ja uspio zaključiti taj pas ima neku preživljenu traumu od prijašnjeg gazde.

primjer 1.: većinu svog vremena kad ne spava uglavnom samo njuška po kući i oko smeća te štednjaka gdje se sprema ručak. najdraže joj je smeće. glava joj je stalnu u podu i jezik na pločicama jer stalno nešto liže. u situaciji kad je pokušam maknuti od smeća, na samo približavanje ona reži, a na hvatanje za ogrlicu i lagano odvlačenje reagira sa jako agresivnim režanjem.

primjer 2.: neki dan sam došao iz vani kasnije navečer. ona mi se kao obično obradovala. malo smo se češkali, igrali i to je to. ostavio sam je i vratio se za niti minutu. bila je u drugom položaju. htio sam je još malo počeškati, ali opet to režanje i lavež.

primjer 3.: počme lajati kad joj je do igre. OK, može, idemo se igrati. sjednem na pod, dopustim joj da se zavali na mene. prvo to krene sa laganim češkanjem. zatim želi ruku. odvučem joj pažnju i guram joj pod nos njene igračke da joj pokažem da to ne smije raditi. na prvu uzme igračke, ali joj jako brzo dosade i uporno želi gristi ruku. dam joj da me lagano gricka te u isto vrijeme zajaučem da joj pokažem da mi to ne odgovara. malo me pogleda i nastavi dalje. to lagano grickanje na kraju preraste u jače griženje.
na kraju je maknem sa sebe. ona u tom trenu krene skakati po meni, lajanje uz to i pokušaj grizenja ruke.

primjer 4.: malo prije smo išli u šetnju. šetnje s njom su mi počele biti mučne jer mi je žao koliko je potežem. po cesti je još ok za šetnju, ali kad je neka plaža i makadam u pitanju, šetnja postaje nemoguća misija. nos joj je stalno u podu, stalno njuši i uzima u usta sve što može. kada nanjuši nešto što joj je jako interesantno, ukopa se i ne želi dalje. potegnem je, napravi par koraka i ponovno ukopavanje. i tako nekoliko puta zaredom dok ne krene. to se ponavlja kroz cijelu šetnju. probao sam sa keksićima, ali je brzo odustala. ne želim joj dati na prvu keksić nego nakon par puta, ali ga kasnije ignorira. ali interesantno mi je kako niti ne pokušava režati niti se buniti kad joj išta vadim iz usta dok je na uzici.
ali bila je jedna, nazovimo je, agresivna situacija. lagano sam potrčao s njom. u tom trenu hvata povodac i krene režanje. stanem i lagano ga povlačim i govorim ''pusti, pusti''. dok to radim, ona kesi zube, reži na mene i želi me ugristi.

što se tiće kuće... skužila je da se na stolu jede i da se na štednjaku sprema hrana. u početku je samo gledala i njušila. sad se prednjim šapama počela penjati na štednjak i stol. kad je želim maknuti, ona laje na mene kao da mi želi reći ''pusti me. radim što ja želim''.

zbog svega ovoga, lagano gubim volju za rad s njom jer ne znam kako postupiti u tim situacijama. nažalost, nemam vremena apsolutno joj se posvediti i odgojiti je kako spada. kada bih znao nekoga ko zna sa psima i ko bi imao vremena za rad i odgoj, rado bih mu je dao jer mi je žao da jedan jako pametan pas odrasta na krivi način.

moram napomenuti da ne reži samo na mene. i ostali moji ukućani koji je povremeno vode u šetnju mi kažu da i na njih zna režati.
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 07:39   #6797
KrimTim, imaš malu uličarku koja se naučila snalaziti kako zna i umije, a očito ili nikada nije naučila na suživot s ljudima ili je, kako ti kažeš, doživjela neku traumu. Ili niz trauma.

Tu treba vremena i truda.

Ako doista nemaš mogućnosti da se njome baviš, u pravu si, možda bi zbilja bilo najbolje da je nekome pokloniš, i to što prije - sad joj je krajnji čas da počne s odgojem.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 09:41   #6798
Nakon svega što si napisao u zadnjem postu, svakako se pridružujem sa prijedlogom da je preudomiš; ali potrudi se onda i to učiniti najbolje moguće kako se i brineš za nju .

Potrebno ju je udomiti k nekome tko nije neiskusan sa psima i nekome, jasno, tko će imati volje i vremena, vremena, vremena , volje - za rad s njom.

Ne znam dali mi je promaklo ako si napisao grad u kojemu živiš: očito je to negdje na moru. Postoji mogućnost da kontaktiraš neku udrugu u svome gradu i/ili u okolici pa da ju udomite preko udruge. Svakako, ne preko bilo koje udruge već samo preko ozbiljnje i odgovorne udruge.

Do tada, daj si truda i pokušaj ispravljati sve njene loše stečene navike.

A za to ti treba ponajviše zdravog razuma i upornosti.

Skače na stol! Makneš ju dolje i govoriš NE
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 11:09   #6799
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Frajer je skontao kako se penje na krevet i danas se stalno pentra gore. Ja mu kažem dolje, a on se fino izvali na krevet i gleda me i neće sići dok ga ne uzmem i ne spustim dolje s kreveta i onda me kree grickati po nogama.

Kako da ga odučim? Ne želim da mi se penje na krevet, ima pored mog kreveta ogroman jastuk na kojem spava i gdje si je napravio brlog
Ne mora spavati s tobom, moja još nije kročila na krevet i neće.

Kad skoči gore, poslasticom ga namami i da siđe dolje, daj mu poslasticu kad se spusti i eto.

Ako ga moš uhvatiti dok ide gore pa odmah reći - ne -bilo bi dobro.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2017., 11:41   #6800
Uhvatim ga ja dok se penje i vičem ne al me pizdek hladno izignorira. Još mi jučer legao na deku, spustio glavu i gleda me tužnim pogledom, ono šta sam zgriješio.

Didi ima svoj jastukić pored mog kreveta, blizu mi je, ali nema šanse da ga pustim u krevet. Mačke jesam jer nikada nisu išle vanka, kod mene se preizuva na ulasku u stan baš zbog živina pa hajde, mogle su u krevet. Ovaj ide vanka, valja se u koješta i sam mi treba da mi se uvalja u krevet pa ja nešto poberem. Na terapiji sam koja mi snižava imunitet, jako sam sklona skupljati sve okolo (oš respiratorne oš kožne pizdarije), ja ako pokupim mikrosporozu neću je se riješiti tjednima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:39.