Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 22:19   #2041
Quote:
Bam Bee kaže: Pogledaj post
Ne znam, meni je udobno i na krevetu 3 puta jeftinijem. Opremila si stan pa iselila ili?
Stan je "netaknut", u smislu- nitko jos nije boravio u njemu otkako je renoviran.

Quote:
Xanthe kaže: Pogledaj post
Probaj dnevni najam... Ne znam iz iskustva, ali u sličnoj situaciji su to neki naši planovi... Glupo je da stoji prazan, a opet ne želim ovdje pronaći sve devastirano, puno gljiva i spremno za smetlište.

I sama sam bila podstanar kroz fakultet i vidjela kako se neki odnose prema stanovima u kojima su živjeli...nekako sumnjam da taj stil života i odnosa prema stvarima magično nestane nakon 3-4 godine.
Da, stan je u centru, ideja i jeste bila dnevni najam, no, izgleda da se ja ipak nemam vremena time baviti pa stan stoji prazan dok ne odlucim sto cu s njim. Kazem, radije nemam nikakve koristi od njega nego da ga iznajmim unistavacima. Od svih meni poznatih najmodavaca cujem samo horor price o podstanarima, stoga ne cudi da se supe iznajmljuju; neki zaista nisu ni zasluzili bolji smjestaj
scarletlemur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:50   #2042
ja imam pozitivno iskustvo, pretpostavljam i da osoba od koje sam ja renta ima, ali istina je da je više problema

ja sam iznajmio novogradnju tada, polunamještena (bila je samo kuhinja i naravno kupaona i to), 3 sobni stan s podzemnim parkingom za 380€, evo još je isti podstanar (iduće godine ću ga vjerojatno iseliti )- područje vrapča
mi smo unajmili za 1000 kn u super A u sigetu, garsonjera, imala je namještaja,ali smo mogli donjeti svoj što smo i napravili , gospođa kaj je rentala je bila fina i super stanodavac
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 00:04   #2043
Quote:
scarletlemur kaže: Pogledaj post
Da, stan je u centru, ideja i jeste bila dnevni najam, no, izgleda da se ja ipak nemam vremena time baviti pa stan stoji prazan dok ne odlucim sto cu s njim. Kazem, radije nemam nikakve koristi od njega nego da ga iznajmim unistavacima. Od svih meni poznatih najmodavaca cujem samo horor price o podstanarima, stoga ne cudi da se supe iznajmljuju; neki zaista nisu ni zasluzili bolji smjestaj
Ako je super sređen pa još u centru onda možda da ga daš preko agencije.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 09:47   #2044
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Ako je super sređen pa još u centru onda možda da ga daš preko agencije.
Preko agencije finim gostima za šaku eura - DA,
ali preko agencije za iznajmljivanje u dugoročan najam - NE.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:52   #2045
Quote:
scarletlemur kaže: Pogledaj post
Citam malo vasa iskustva i neka su naprosto nevjerojatna. Mene bi recimo bila sramota iznajmit nerenoviranu supu od stana, pa cak i "dotjeranu" s jeftilen namjestajem iz gore ponudjenih linkova.
Ali- for the sake of argument- ako je 200, 250 € puno za stanove kakve opisujete da iznajmljuju se, koliko je itko od vas voljan platit za neki novouredjeni, potpuno i moderno opremljen.... sa krevetom(kad ga vec spominjete) od 15000kn, kuhinjom od 30k, kompletno novim instalacijama struje/vode/grijanja/kanalizacije...i da ne nabrajam dalje?
Voljela bih cuti vasa misljenja jer imam takav stan a ne usudim ga se iznajmljivat zbog....mase para u njeg ulozene, u strahu da potencijalni najmoprimac to ne bi cijeniti znao.
jel ima poveći vrt? dnevnu, spavaću i manju sobu? parking? centralno?

do 600 € ako je na lokaciji koja nama treba
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:42   #2046
Moram se malo potužiti, a i da znate na što se još može naići. Iako neki možda imaju isto iskustvo.

Konačno sam našla stan da mi paše po svemu, a ni stanodavac se ne čini loš. I doista nije loša osoba. Ali je star i tvrdoglav. Uložila sam najmanje sat vremena napora da mu objasnim što znači ovjera ugovora o najmu kod javnog bilježnika (treba mi za prijavu boravišta), ali on nikako nije mogao shvatiti. Jednostavno se ne želi "još i tamo potpisivati", ugovor je valjan kakav jest i što oni na policiji izmišljaju. Ako je potpisao u agenciji, zašto bi još negdje? Uzalud mu objašnjavale i ja i cimerica, a i javna bilježnica kad je napokon odlučio otići (ali na kraju nismo obavili tamo ovjeru jer mu i dalje nije bilo jasno).

Izgubila sam živce, sad čekam rasplet priče jer smo javili članovima njegove obitelji što se dogodilo.

Na poreznu nas je prijavio i sve je stvarno po propisu, ne bi mi palo na pamet da će biti takva strka oko boravišta. Zapravo oko te 'grozne' institucije javnog bilježnika. Tragikomedija.
dextra_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:07   #2047
Quote:
dextra_ kaže: Pogledaj post
... Uložila sam najmanje sat vremena napora da mu objasnim što znači ovjera ugovora o najmu kod javnog bilježnika (treba mi za prijavu boravišta), ali on nikako nije mogao shvatiti. Jednostavno se ne želi "još i tamo potpisivati", ugovor je valjan kakav jest i što oni na policiji izmišljaju. Ako je potpisao u agenciji, zašto bi još negdje? Uzalud mu objašnjavale i ja i cimerica, a i javna bilježnica kad je napokon odlučio otići (ali na kraju nismo obavili tamo ovjeru jer mu i dalje nije bilo jasno).
a zašto ti insistiraš na tome? jasno mi je zašto javna bilježnica to govori, njoj su to pare u džep. ali ne treba ti ovjera javnog bilježnika za prijavu boravišta. dovoljna je dozvola vlasnika stana da prijavite boravište, bez ikakve ovjere - ne moraš imati ni ugovor.
može i otići s vama u MUP i tamo pokazati osobnu i vlasnički list (a ni vl. list ne gledaju jako pažljivo, neki ni ne pitaju za njega) i reći da pristaje da prijavite boravište, i to je dovoljno.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:57   #2048
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
a zašto ti insistiraš na tome? jasno mi je zašto javna bilježnica to govori, njoj su to pare u džep. ali ne treba ti ovjera javnog bilježnika za prijavu boravišta. dovoljna je dozvola vlasnika stana da prijavite boravište, bez ikakve ovjere - ne moraš imati ni ugovor.
može i otići s vama u MUP i tamo pokazati osobnu i vlasnički list (a ni vl. list ne gledaju jako pažljivo, neki ni ne pitaju za njega) i reći da pristaje da prijavite boravište, i to je dovoljno.
I ta dozvola mora biti ovjerena pa sam se vodila logikom da je lakše ovjeriti nešto već napisano nego da ispunjava još neki papir. Uglavnom, dođe na isto jer za oboje treba ovjera.

Što se tiče odlaska u MUP, lakše mi je osobom koja ima 80+ godina prošetati par metara do javnog bilježnika nego ići javnim prijevozom plus dosta šetnje do MUP-a. No svejedno sam mu predložila i tu opciju što mu također nije bilo jasno. Jer što će on sa mnom na policiji kad imam ugovor na kojem je njegov potpis.
dextra_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 09:58   #2049
Quote:
dextra_ kaže: Pogledaj post
Na poreznu nas je prijavio i sve je stvarno po propisu, ne bi mi palo na pamet da će biti takva strka oko boravišta. Zapravo oko te 'grozne' institucije javnog bilježnika. Tragikomedija.
Mali ispravak. Ne prijavljuje on vas na poreznu nego sebe.
MaestroD is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 10:40   #2050
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Mali ispravak. Ne prijavljuje on vas na poreznu nego sebe.
Hvala, nisam pazila što pišem
Ja sam još uvijek pod dojmom svega ovoga.
dextra_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 10:52   #2051
Quote:
MaestroD kaže: Pogledaj post
Mali ispravak. Ne prijavljuje on vas na poreznu nego sebe.
Mali ispravak. On prijavljuje - oboje. Porezna vadi OIB-e svih osoba (ako već ne pišu u ugovoru) i prati novčane transakcije između IBAN-a svih osoba u tom pravnom poslu.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 11:04   #2052
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
može i otići s vama u MUP i tamo pokazati osobnu i vlasnički list (a ni vl. list ne gledaju jako pažljivo, neki ni ne pitaju za njega) i reći da pristaje da prijavite boravište, i to je dovoljno.
Nije potreban vlasnički list, mora se imati osobnu iskaznicu na adresu na kojoj se prijavljuje novi stanar.

Mora se potpisati izjava o suglasnosti za prijavu adrese stanovanja.

Prijavu adrese stanovanja najmodavca ja odradim na način da u ugovoru o najmu napišem rečenicu da sam suglasan da najmoprimac prijavi tu adresu stanovanja i taj ugovor ovjerim u JBU. Jednim udarcem ubijem dvije od tri muhe.

Još mi preostane da posebnim dopisom izvjesim MUP da sam stan dao toj osobi i time sam izvršio moju građansku dužnost po pitanju prebivališta.

Najmoprimac je dužan u roku od 15 dana da prijavi novu adresu stanovanja ili mu slijedi novčana kazna. Mada mi nije jasno što u tom slučaju trebaju da rade osobe koje su istovremeno uzele u najam po jedan stan npr. u Zagrebu i u Rijeci, jer ne postoji zabrana da netko unajmi po nekoliko stanova u državi.
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 18:27   #2053
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Nije potreban vlasnički list, mora se imati osobnu iskaznicu na adresu na kojoj se prijavljuje novi stanar.
a zbog toga sam napisao ovo:
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
... (a ni vl. list ne gledaju jako pažljivo, neki ni ne pitaju za njega)
iskreno, po mom iskustvu s ljudima koji rade na šalterima, potrebni dokumenti nisu uvijek isti. prije su tražili vlasnički list, sad bace pogled na njega ako ga imate. ako ga nemate, vjerojatno nije problem, ali 'vjerojatno' nije 'sigurno'.

Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
Još mi preostane da posebnim dopisom izvjesim MUP da sam stan dao toj osobi i time sam izvršio moju građansku dužnost po pitanju prebivališta.
stvarno to radiš? prvi put čujem da to netko radi. nije ti nezgodno početi poslovnu suradnju pod tim okolnostima, da dobiju kaznu zbog tvoje prijave?

Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
... Najmoprimac je dužan u roku od 15 dana da prijavi novu adresu stanovanja ili mu slijedi novčana kazna.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 18:56   #2054
nadopuna prethodnog posta

zbog ovoga: https://mup.hr/gradjani/prebivaliste-i-boraviste

"Ponesite dokaz o prebivanju

Ukoliko niste vlasnik/suvlasnik nekretnine na kojoj se prijavljujete potrebno je jedno od navedenih:

Suglasnost stanodavca(vlasnika) ovjerena ili kod javnog bilježnika ili na šalteru upravnih poslova nadležne PU/PP

Ugovor o najmu ovjeren kod javnog bilježnika"

osoba na šalteru može odlučiti da osobna iskaznica na određenoj adresi nije dovoljan dokaz da se radi o vlasniku stana, što je i logično, masa ljudi može imati istu adresu (npr. višekatna zgrada s velikim stanovima i brojnijim obiteljima), a nisu svi vlasnici i nemaju svi pravo dozvoliti nekome prijavu boravišta ili prebivališta.

znači, možete proći samo s osobnom, ali može se dogoditi i da vas traže vl. list. naša birokracija nije dosadna, voli napetost i neizvjesnost. (voli i kuverte, čokoladu, fino vino, kavu, zavičajne veze i poznanstva, ali to je druga priča )
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:23   #2055
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
stvarno to radiš? prvi put čujem da to netko radi. nije ti nezgodno početi poslovnu suradnju pod tim okolnostima, da dobiju kaznu zbog tvoje prijave?
Da, obavezno sve prijavim, jer u protivno ja prvi riskiram kaznu
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:53   #2056
Quote:
nsut kaže: Pogledaj post
... jer u protivno ja prvi riskiram kaznu
može citat propisa koji govori o tome?
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:55   #2057
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
može citat propisa koji govori o tome?
Može neki primjer iz stvarnog života gdje je netko snosio posljedice (bilo najmodavac ili najmoprimac) jer se nije prijavio na adresi stana u najmu ?
tom324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 22:12   #2058
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
može citat propisa koji govori o tome?
Članak 16. stavak 1. točka 5. Zakona o prebivalištu
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 22:25   #2059
zanimljivo, bio sam uvjeren da je svatko iznad 18 god odgovoran samo za vlastite prijave i/ili odjave prebivališta, a ne da smo odgovorni za druge ljude.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 22:34   #2060
Quote:
tom324 kaže: Pogledaj post
Može neki primjer iz stvarnog života gdje je netko snosio posljedice (bilo najmodavac ili najmoprimac) jer se nije prijavio na adresi stana u najmu ?
krivog si citirao ^, pitanje je hoće li uočiti pitanje
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.