Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2004., 19:06   #81
Bog ne gleda u ljudsko lice nego u ljudsko srce.
Pitaj se, koliko je moje srce čisto i ujedno time lijepo pred Bogom?

Hoćeš da budeš lijepa da te svi vole? Pogledaj one jadnice što su kao naizgled lijepe, a unutra su duhovno i moralno prazne. Šta im vrijedi prolazna ljepota. I dalje su nesrećne pa se drogiraju, pate se i očajavaju pored svog tog uspjeha, slave i bogatstva.

Moraš da prestaneš da sebe osuđuješ, to ti prokleti đavo šapuće i tjera na ružne misli.

Nađi neki hobi, nešto što će ti pomoći da zaboraviš takve stvari.

I nek ti se drugi rugaju, znaj da tako griješe i da sebe navlače grijeh. Ignoriši te budale. Kao što nemruth dagi reče, to su budale što vide samo površno i sa takvima ionako ne treba da imaš posla. Upoznaj ljude koji će cijeniti ono što jesi a ne kako izgledaš.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2004., 03:50   #82
samo da dodam...


Bog je taj koji nam je podario zivot, koji zeli da zivimo, a njegov i nas neprijatelj, neprijatelj zivota je
Sotona Djavo, koji cesto koristi nase lose emocionalno i dusevno stanje da utice na nas , tako sto nam sugerise da nismo dostojni zivota , da ne vredi ziveti… cak i da izvrsimo samoubistvo…
Ne treba potcenjivati njegov uticaj, kada smo razocarani ili obeshrabreni….

Treba poslusati Boga koji zeli da zivimo i naci snagu u njemu…
Mozemo mu se moliti za snagu, da izdrzimo…

Tanja
__________________
AMOR VINCIT OMNIA
Tanja art is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2004., 23:17   #83
Quote:
Blaise kaže:
Jesi sigurna u to?
Što je to uopće - bolja pozicija?
Mislila sam u smislu prihvaćanja sebe na planu fizičkog izgleda..........
__________________
living well is the best revenge.....let the plastic revolution start!10.....9................8..................7 ................6..........5..............4....... ....3.............2..........1.....
laroxely19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2004., 00:32   #84
Quote:
laroxely19 kaže:
Mislila sam u smislu prihvaćanja sebe na planu fizičkog izgleda..........

A o čemu mi tebi pričamo?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 15:53   #85
Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

potaknut nekim parsifalovim objašnjenjima....

u redu, da ne tapkamo ovako, stalno se sklanjajući od nečega, sada me zanima..
među vjernicima, katolicima:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
je li to jedini grijeh za koji Bog ne može dati oprost, ili smatrate da postoji još neki takav?
ili smatrate da je čin samoubojstva grijeh kao i ostali grijesi u nizu, dakle moguć za Božji oprost?

poslužite se vjerom, i osobnom savješću..
hvala..
(jako me zanimaju odgovori)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 17:11   #86
Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
Elysium kaže:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
]
Mnogi rani krscani su masovno pocinjali samoubojstva uglavnom u neznaju vjerujuci da svoj zivot daju za vjeru nesto kao danas muslimanski fundamentalisti.

No medjutim nisu svi bili tako zasljipljeni medju ranim krscanima bilo je i onih koji su se nazivali gnosticima i koji su se zgrazali nad glupavoscu onih krscana koji su se svjesno predavali rimskim vlastima dabi potom bili ubijeni u arenama.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 00:02   #87
Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
Elysium kaže:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
je li to jedini grijeh za koji Bog ne može dati oprost, ili smatrate da postoji još neki takav?
ili smatrate da je čin samoubojstva grijeh kao i ostali grijesi u nizu, dakle moguć za Božji oprost?
A mogu li i ja da dam svoje mišljenje iako nisam katolik? Vrlo je zanimljiva tema.

Po meni je samoubistvo jedan krajnje nekreativan i uz to besmislen čin. S obzirom da duboko verujem u smisao života i svega postojećeg, nekako mi se čini da kod Boga nema varanja. To bi, otpilike, značilo da svi imamo svoj mali zadatak koji treba da rešimo u ovom životu. Ako propustimo priliku sada - moraćemo da radimo na problemu iznova. Kao u igrici - dok ne savladaš prepreke ne možeš da završiš nivo i pređeš na novi i uzbudljiviji. Ako, pak, svesno sebe uništiš, jer prepreka deluje preteška - to samo znači da ćeš opet krenuti ispočetka. I tako iznova i iznova. Stoga mislim da je mnogo pametnije dati sve od sebe SADA i OVDE, nego se stalno vraćati na početak, jer ćeš se pre ili kasnije opet suočiti sa istim preprekama.

Naravno, za ovo svoje mišljenje nemam nikakav dokaz, ali nemaju ni drugi, pa se držim svoga.

Što se tiče "greha", mislim da Bog ne prosuđuje kao ljudi i ne bih ulazila u to šta Bog "misli", "smatra", "oprašta"... Sve sam ubeđenija da mi ljudi ni sami sebe često ne razumemo i da je neumesno da iz svoje lične ograničenosti određujemo Boga.

Btw, ni samoubistvo nije uvek crno-belo. Šta ako, na primer, čovek svesno žrtvuje svoj život da bi spasao druge? I to je vid samoubistva. Može li se onda govoriti o manje grešnim i više grešnim samoubistvima? Šta ti misliš, Elysium?
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 02:43   #88
Re: Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
Enchantress kaže:
Btw, ni samoubistvo nije uvek crno-belo. Šta ako, na primer, čovek svesno žrtvuje svoj život da bi spasao druge? I to je vid samoubistva. Može li se onda govoriti o manje grešnim i više grešnim samoubistvima? Šta ti misliš, Elysium?
Bog jasno kaže - najveći dar je dati život za svog brata, svoju sestru. I pod bratom, sestrom, misli na bilo kojeg od nas.
Da bi spasio drugog, naravno da je čovjek sposoban izmisliti svakakav scenarij, ali spasiti drugoga nije isto kao i počiniti samoubojstvo. Nemojmo se samo sada zapetljati u ubojstvo iz milosrđa, u eutanaziju, govorimo o Samoubojstvu.

Dakle, čovjek svjesno odluči sam sebi, na već koji način, oduzeti život.
Zar ga je sam stvorio, pa da sam odlučuje kako će umrijeti? Ako ti je nešto poklonjeno, onda cijeni taj "poklon."
A ako odlučiš, iz tko zna kojih razloga, ipak skončati po svojem, onda budi spreman snositi i posljedice.
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 03:35   #89
Mi uvek snosimo posledice svojih odluka u svakom trenutku života. Svakako da je nasilni prekid vlastitog ili tuđeg života prilično velika stvar i da izvršilac snosi odgovornost (ma kako ona izgledala - to ionako možemo samo da nagađamo).

Nešto razmišljam... Ako je samoubistvo greh, a žrtvovanje sopstvenog života zarad drugog vrlina, onda se u stvari kažnjava sebičnost? I u jednom i u drugom slučaju mi odlučujemo da prekinemo sopstveni život, samo su motivi različiti. I upravo ti motivi čine da ceo događaj izgleda sasvim drugačije... Tako da se zapravo ne kažnjava čin već motiv koji do njega dovodi...
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 04:19   #90
Quote:
Enchantress kaže:
(...)Nešto razmišljam... Ako je samoubistvo greh, a žrtvovanje sopstvenog života zarad drugog vrlina, onda se u stvari kažnjava sebičnost? I u jednom i u drugom slučaju mi odlučujemo da prekinemo sopstveni život, samo su motivi različiti. I upravo ti motivi čine da ceo događaj izgleda sasvim drugačije... Tako da se zapravo ne kažnjava čin već motiv koji do njega dovodi...
Ukoliko znam, ako naprimjer zrtvujes vlastiti zivot da bi spasio tudi, to nije grijeh. Samoubistvo katolicka crkva - pretpostavljam i protestantska i pravoslavna - smatra grijehom zato sto se zivot smatra (najvecim?) Bozjim darom koji se samoubistvom odbacuje.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 04:31   #91
Quote:
Spot Perdita kaže:
Ukoliko znam, ako naprimjer zrtvujes vlastiti zivot da bi spasio tudi, to nije grijeh. Samoubistvo katolicka crkva - pretpostavljam i protestantska i pravoslavna - smatra grijehom zato sto se zivot smatra (najvecim?) Bozjim darom koji se samoubistvom odbacuje.
To je sasvim jasno, ali u oba slučaja odbacuješ vlastiti život (najveći Božji dar), samo su motivi različiti.
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 04:50   #92
Quote:
Enchantress kaže:
To je sasvim jasno, ali u oba slučaja odbacuješ vlastiti život (najveći Božji dar), samo su motivi različiti.
....Mislim da je u prvom slucaju gubljenje vlastitog zivota "popratni efekt" motiva. Nije li motiv spasavanje tudeg zivota?
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 05:45   #93
Mislim da treba napraviti oštru razliku između samoubojstva i žrtvovanja života za neki viši cilj.
Samoubojstvo je čin učinjen radi nedostatka hrabrosti, ili snage za suočavanje sa životnim nedaćama, i po meni čin kukavičluka, dok je žrtvovanje čin hrabrosti i krajnje predanosti određenim idealima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 06:13   #94
mislim da je samoubojstvo grijeh
moje misljenje je da postoji razlika izmedju nekog tko se "svjesno" ubije, kao ona spisateljica (ne znam kako se zove) koja je htjela jos i to (samoubojstvo) probati u zivotu,

i nekoga tko je stvarno ubjeden u svom neznanju, da za njega nema izlaza i da je to jedina stvar koja mu/joj preostaje

mislim da u ovom drugom slucaju je moguc oprost...ako se ustvari ta osoba pokaje za takvu odluku
sto je cesto, ljudi pred samoubojstvo cesto ostavljaju poruke u stilu da im svi i bog oprosti...
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 11:46   #95
Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
u redu, da ne tapkamo ovako, stalno se sklanjajući od nečega, sada me zanima..
među vjernicima, katolicima:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
je li to jedini grijeh za koji Bog ne može dati oprost, ili smatrate da postoji još neki takav?
ili smatrate da je čin samoubojstva grijeh kao i ostali grijesi u nizu, dakle moguć za Božji oprost?

poslužite se vjerom, i osobnom savješću..
hvala..
Onako kako Enchantress kaže, naravno uz dodatak da je tijelo koje imaš sklop tvojih vlastitih želja koje si donio iz prošlog života. Iz istog razloga dara/alata koji si sam odabrao, čudno, a i ne baš povoljno bi bilo da ga odbacuješ.

Jednostavno ga treba 'odraditi', s ljubavlju naravno.
 
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 17:39   #96
Re: Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
beebop kaže:
Mnogi rani krscani su masovno pocinjali samoubojstva uglavnom u neznaju vjerujuci da svoj zivot daju za vjeru nesto kao danas muslimanski fundamentalisti.

No medjutim nisu svi bili tako zasljipljeni medju ranim krscanima bilo je i onih koji su se nazivali gnosticima i koji su se zgrazali nad glupavoscu onih krscana koji su se svjesno predavali rimskim vlastima dabi potom bili ubijeni u arenama.
Rani krscani nisu cinili samoubojstvo,jer to im je nacelo krscanske vjere zabranjivalo,zato su se i prepustali sudbini u areni.Svetog Ivana apostola su ubacili u kuhajuce ulje,pakad ga nije sprzilo car demestos il kak se vec zvao,prognao ga je na otok blizu grada efesusa.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 17:53   #97
Re: Re: Samoubojstvo, taj divni kamen o spoticanje

Quote:
beebop kaže:
Mnogi rani krscani su masovno pocinjali samoubojstva uglavnom u neznaju vjerujuci da svoj zivot daju za vjeru nesto kao danas muslimanski fundamentalisti.

No medjutim nisu svi bili tako zasljipljeni medju ranim krscanima bilo je i onih koji su se nazivali gnosticima i koji su se zgrazali nad glupavoscu onih krscana koji su se svjesno predavali rimskim vlastima dabi potom bili ubijeni u arenama.
i što si ti sad točno odgovorio??
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 17:55   #98
Quote:
Ego kaže:
Mislim da treba napraviti oštru razliku između samoubojstva i žrtvovanja života za neki viši cilj.
ne razumijem od kuda se uopće i krenulo da bi se o tome raspravljalo, o razlici.. evidentnoj.

vjerujem da je to Još Jedan pokazatelj koliko se bojimo progovoriti iskreno o tom grijehu, koliko tapkamo i biramo riječi!
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 18:37   #99
Samoubojstvo po medicinskim statistikama najcesce cine registrirane i neregistrirane dusevno oboljele osobe,(/koje boluju od paranoje ili depresije,teski alkoholicari u alkoholicarskoj psihozi itd).Po postotku vode muskarci i oni se odlucuju za gadnije metode kao vjesanje.Kao mala slusala sam price da je u samoubojicama necisti duh,iliti vrag koji tjera osobu da se ubije,tak da dusa pripadne njemu..Zato mnogi primitivni narodi dan danas istjeravaju neciste duhove iz njihovih "opsjednutih"clanova.(Voodo,indijanski samani i sl.,)Japanci su imali harakiri,samoubojstvo iz casti,al to spada u drugu skupinu...
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 19:00   #100
Mene jako zanima jedna stvar... ako netko puši, pije ili se drogira, a svjestan je da to vodi u smrt, je li on samoubojica?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.