Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2003., 22:53   #21
Iskrica, samo da dodam svoje iskustvo. U pravoslavnoj crkvi sam se ponasala s duznim postovanjem i osjecala sam je kao "Bozju kucu", ali nisam se prekrizila. Mislim da je stvar elementarne pristojnosti kad si u gostima ponasati se u skladu s pravilima domacina, a ne unositi svoja. Duzno postovanje znaci i da se pri molitvi nitko ni na koji nacin ne smije ometati, a vjerujem da bi ih moje drugacije ponasanje omelo, ali da sam u crkvi sama - prekrizila bih se kako sam naucila. Isto tako, sve ipak ovisi i o situaciji.
Zapalila sam svijece na onaj crni stalak na kojem se pale svijece gore za zive, a dolje za mrtve, nakon sto sam pitala "domacine" bi li ih smetalo da ja, kao katolkinja, to ucinim. Rekli su da ne bi.
Osjecaj koji sam pri tome imala jednak je onom koji imam kad to cinim u katolickoj crkvi. Kad u blizini nema "moje", svaka mi je crkva dobra.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 23:47   #22
Quote:
Simona kaže:
Kaj, bacanje uzajamne anateme (prokletstva) ne podrazumijeva da su oni drugi heretici?
Veliko je povijesno pitanje da li je kardinal Humbert za ono što je učinio 16. srpnja 1054. imao i papinu ovlast jer papa Leon IX. je umro u mjesecu travnju iste godine a slijedeći papa izabran tek godinu dana kasnije, 1055. - Viktor II.
Mnogi današnji povijesničari smatraju taj potez Kardinala Humberta samovoljnim činom i da nije imao kanonsku valjanost.

Svejedno, na koncu II. vatikanskog sabora skinuta su obostrano izopćenja. Bilo je to 1965. g. a učinili su to patrijarh Atenagora I. i Pavao VI.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 23:48   #23
Hvala, Blaise.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 00:00   #24
Pravoslavci, protestanti i katolici su Kršćani!
Vjeruju u jednoga Boga, Oca, Sina i Duha Svetoga.

Stoga, kada jedan od navedenih kršćana posjećuje mjesto bogoštovlja drugih kršćana dolazi se moliti istome Bogu.
Hoće li se prekrižiti ili ne nije niti tako bitno. Bitno je pokazati poštovanje prema Onome koga se u toj crkvi slavi!
Učini li se to na prikladan i tolerantan način primjetit će to i oni koji su tu "domaćini".
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 00:10   #25
Quote:
101st Airborne kaže:
Veliko je povijesno pitanje da li je kardinal Humbert za ono što je učinio 16. srpnja 1054. imao i papinu ovlast jer papa Leon IX. je umro u mjesecu travnju iste godine a slijedeći papa izabran tek godinu dana kasnije, 1055. - Viktor II.
Mnogi današnji povijesničari smatraju taj potez Kardinala Humberta samovoljnim činom i da nije imao kanonsku valjanost.
Kao da je to bilo ikome od njih važno. Činjenica je da je postojala obostrana anatema idućih više od 1000.g.

Ja sam pitala drugo: Zar se anatema ne baca na heretike?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 07:09   #26
iskrica:
Možda je pitanje malo banalno, ali već sam se nekoliko puta našla u nedoumici kako da postupim, pa bih pitala ostale za savet i mišljenje. Ako ste pravoslavac ili katolik kako se ponašate kada se nađete ne u "svojoj" crkvi, već u nekoj drugoj hrišćanskoj crkvi, bilo da je u pitanju jedna od ove dve spomenute, bilo neka treća?

S&K:
Iako nisam niti jedno niti drugo, živeći u okruženju u kakvom već živim, često ne mogu eskivirati ulazak u crkvu. Znaš već – vjenčanja, krštenja i sahrane. Neki puta me društvo “navuče”, valjda su željni vidjeti kako ću reagirati i da li će mi od tamjana pozliti. Obično mi bude zlo, ali tek nakon podosta alkohola ispijenog na takovim feštama.
A za vrijeme obreda, pa, ponašam se prirodno. Tj., ne hladim se mahanjem rukama, hlače derem samo stražnjicom (ako ulovim mjesto), a volim i pogledati nešto lijepo u suknjici. Moram reći da sve više ima minica, na moje veliko zadovoljstvo. O Isusekima među izvjesnim ispupčinama da i ne govorim. No, priznajem, ponašam se sasvim pristojno! Dok ne izađemo van.


Simona:
Kao da je to bilo ikome od njih važno. Činjenica je da je postojala obostrana anatema idućih više od 1000.g.
Ja sam pitala drugo: Zar se anatema ne baca na heretike?

S&K:
Zar nisu obostrano heretici?
A, ne nisu!
Jedni su jeretici.


Lasa Vadački:
To potpisujem!
__________________
Forza Fiume!

S&K:
Što li ono znači tvoj potpis?
Na hrvatskom.
Ček da se sjetim…

Eh, ti rodoljupci…
Satir I Kusch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 07:25   #27
prekrstiti se ili prekriziti se, pitanje je sada?

zasto se uopce opterecivati time?

protestanti to nikada ne rade
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 15:04   #28
Quote:
Maran Ata kaže:
Bilo kako bilo, u te neke druge "bogomolje", bilo da je reč o protestantima ili hindu ili nešto treće (u čemu je razlika?), ne treba ni ići, akamoli biti saučesnik.
Zašto ne treba ići? Što će ti se loše dogoditi u hinduističkom hramu, npr.?
Je li Bog jedan ili ih je više? Obitava li samo u onoj crkvi u koju ti ideš?
Osobno, idem bez predrasuda u sve "bogomolje" i ponašam u njima, u najmanju ruku, pristojno.
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2003., 15:08   #29
Quote:
iskrica kaže:
Mišljenja sam da je hrišćanska vera jedna i možda grešim, ali i u katoličkim i protestantskim crkvama, kao i u pravoslavnim osećam božansko prisustvo. Iz tih razloga, vrlo mi je neprijatno da tek uđem u (recimo) katoličku crkvu i šetam po njoj kao turista, a da ne znam šta bi bilo u redu učiniti.
Osjećaš li prisustvo Boga samo u crkvama?
Zašto misliš da nije prisutan u ostalim "tipovima" hramova Božjih? Ili ti nije neugodno u njih ući i šetati kao turist? Ne misliš li da time vrijeđaš vjerske osjećaje pripadnika tih zajednica? Ili ti može biti neugodno samo pred kršćanima?
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 17:03   #30
Quote:
Simona kaže:
Kao da je to bilo ikome od njih važno. Činjenica je da je postojala obostrana anatema idućih više od 1000.g.

Ja sam pitala drugo: Zar se anatema ne baca na heretike?
postojala je. izaslanstva su se međusobno izopćila 1054. ali tu je, izgleda, bio odlučujući ljudski faktor. nijedno izaslanstvo nije imalo dopuštenje za takav čin. sad, zbog čega je takvo stanje i ostalo...valjda znaš što je politika, ponos itd.
anatemizirati ne mozeš nekoga tko ne vjeruje u skladu s tvojim učenjem a krivovjerci to definitivno rade.
imaš bezbroj primjera u povijesti kada je anatemiziran dogmatski savršen katolik...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 22:01   #31
Nije me bilo malo duže, pa idemo redom...

Simona:
-------------
Ne treba biti toliko isključiv. Svet nije crno-beli. Ako ti se prijatelj ili rođak venčava u nekoj drugoj «bogomolji», naravno da ćeš otići, ali ići sa svrhom učestvovanja u njihovim «bogosluženjima» nije prihvatljivo. Da, dugo vremena su jedni druge smatrali jereticima i šizmaticima. To je još uvek na snazi, a nekih pomeranja ima... dokle će to dogurati, ostaje da se vidi.

Manve:
-------------
Prve teološke pukotine između Istoka i Zapada su se desile u 4. veku sa teologijom Sv. Avgustina. Iako su razlike postojale još od tada, zbog jedinstva Crkve se to prećutkivalo, i prelazilo preko toga. Godina 1054. je samo «kap koja je prelila punu čašu». Anateme su sastavni deo Crkve. Anatemu su bacali i Apostoli, a samim tim to isto rade i njihovi naslednici, kao i sve drugo. Anatema ima za cilj da tačno povuče granicu o tome ko jeste, a ko nije član Božje Crkve.

Desna Ruka:
----------------
Nema «svetohranilišta» u Pravoslavnim Crkvama. Mi verujemo da Sveti Duh živi u celoj Crkvi... A Sveta Tajna Evharistije (vleb i vino) jeste centar svake Božanstvene Liturgije, i oko nje se «sve vrti». Ona se ne smatra «samo jednom od Tajni», nego je ono što Crkvu čini Svetom, Sabornom, Božjom, Hristovom, itd...

Iskrica:
----------------
Prilikom ulaska i izlaska iz Pravoslavnog hrama, minimum je da se prekrstiš. Pored toga možeš celivati i ikonu koja je u centru hrama, ali i ne moraš. Što se tiče pominjanja krštenja, ono postoji samo u PC i RKC. Protestantski ritual koji oni isto nazivaju je najobičnije bajanje, jer nemaju Apostolskog Prejemstva. A, redak je grad u kome nema niti jedna PC, niti RKC... pa se itam zašto bi neko išao u Protestantsku «bogomolju» ?

Blaise:
----------------
Mogla si da se prekrstiš i na «tvoj način», i ništa se ne bi dogodilo. Jedino ne bi bilo primereno da sedneš na pod za vreme Liturgije, ako svi stoje

101st Erborn
-------------------
U Protetantskoj mitološkoj hidri sa bezborij glava, ima mnogo i onih glava koje ne veruju u Hristovo božanstvo. To je samo jedan od primera zašto je pogrešno Protestante smatrati Hrišćanima.

Kumari:
------------
Šta ima da tražim u paganskom hramu ? Nismo li ostavili paganizam još pre cca. 10 vekova ?
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 22:15   #32
Quote:
Maran Ata kaže:
U Protetantskoj mitološkoj hidri sa bezborij glava, ima mnogo i onih glava koje ne veruju u Hristovo božanstvo. To je samo jedan od primera zašto je pogrešno Protestante smatrati Hrišćanima.
Molim te pripazi malo sto pricas.
Koliko upoce znas o onome sto pricas?
Da znas ne bi izrekao ovakvu glupost.
Kakav si ti to Hriscanin?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 22:29   #33
Hvala na upozorenju, ali vrlo dobro znam sta pricam. A inace sam, kao sto to i pise, Pravoslavni Hriscanin.

Evo ti nekoliko primera...

1. Jehici.
2. Mormoni.
3. Hristadelfijci
...

Niko od njih ne veruje u Hrista kao Boga. Naziv Hriscani upravo i potice od verovanjau Hrista kao Boga. Da li su i oni onda Hriscani ? Prst na celo, mozda pomogne.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 22:46   #34
Quote:
Maran Ata kaže:
Kumari:
------------
Šta ima da tražim u paganskom hramu ? Nismo li ostavili paganizam još pre cca. 10 vekova ?

Tko to mi? Slaveni?
Ja nisam živjela na ovim prostorima prije 1000 godina. Ne znam za tebe.
Ali zanimljiva je informacija da imaš kontinuitet kroz svoje inkarnacije. Iako na taj način nećeš puno naučiti.

A arhaična terminologija: "poganski" hram!? Izvučena ne od prije 10 stoljeća nego 20. Svaka čast! (ups, oprosti, ovo je poganski način, zar ne?)

Vjeruješ li da se Bog veseli tvojoj isključivosti? Jesu li tvoja braća, tj. bližnji koje trebaš ljubiti samo kršćani?
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2003., 23:02   #35
Quote:
Maran Ata kaže:
Hvala na upozorenju, ali vrlo dobro znam sta pricam. A inace sam, kao sto to i pise, Pravoslavni Hriscanin.

Evo ti nekoliko primera...

1. Jehici.
2. Mormoni.
3. Hristadelfijci
...

Niko od njih ne veruje u Hrista kao Boga. Naziv Hriscani upravo i potice od verovanjau Hrista kao Boga. Da li su i oni onda Hriscani ? Prst na celo, mozda pomogne.
Predpostavljam da si ti Dominantni Pravoslavni Hriscanin.
Jedino sto "dominantni" ne stavljas u opisu svoje vjere.

Zasto mislis da je tvoj odnos prema Isusu i Bogu jedini isparvan ili ispravniji od nekih drugih?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 00:07   #36
Svi "božji hramovi" imaju onaj neki posebni feeling nečeg.. drukčijeg a opet istog.
I mislim da ulazak u hram druge religije (vjere) treba poštovati utoliko da se pri ulasku (i unutra) ne primjenjuju obredi religije onog koji ulazi.
Ako ništa drugo -iz poštovanja.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 01:39   #37
Kumari:
-------------
Ne znam za vas, ali prva pokrstavanja Srba su zabelezena u 8. veku, mada je do drzavnog priznanja vere doslo tek radom Svetog Save nekoliko vekova kasnije. Ako vec treba, iz bilo kog razloga, da postanem paganin, onda cu radije da verujem u prirodne sile i pojave, nego u izmisljotine indijskih pesnika.

Ljubav prema bliznjima se ogleda i u tome da ih upozoravas ako vidis da idu u pogibao. To nam je i duznost, po Bibliji. Ako to moje upozoravanje smeta, to je dobar znak. Apaticnog je mnogo teze pokrenuti na razmisljanje.


Zizi:
-----------
Prvi put cujem kvalifikaciju "dominantni". Eto, po necemu si unikatan(na). Moj odnos "prema Isusu i Bogu" ? Reklo bi se da Isus za tebe nije Hristos, i da ga odvajas od Boga... Zasto mislim da je ispravan ? Razlog je jednostavan. U simvolu vere Pravoslavne stoji: "... U JEDNU SVETU, SABORNU I APOSTOLSKU CRKVU..." Pa, ili si vera ili nevera.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 01:47   #38
Quote:
Maran Ata kaže:
[B"... U JEDNU SVETU, SABORNU I APOSTOLSKU CRKVU..." [/B]
a sto to?
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 02:12   #39
Quote:
Maran Ata kaže:
Kumari:
-------------
Ne znam za vas, ali prva pokrstavanja Srba su zabelezena u 8. veku, mada je do drzavnog priznanja vere doslo tek radom Svetog Save nekoliko vekova kasnije. Ako vec treba, iz bilo kog razloga, da postanem paganin, onda cu radije da verujem u prirodne sile i pojave, nego u izmisljotine indijskih pesnika.

Ljubav prema bliznjima se ogleda i u tome da ih upozoravas ako vidis da idu u pogibao. To nam je i duznost, po Bibliji. Ako to moje upozoravanje smeta, to je dobar znak. Apaticnog je mnogo teze pokrenuti na razmisljanje.


Zizi:
-----------
Prvi put cujem kvalifikaciju "dominantni". Eto, po necemu si unikatan(na). Moj odnos "prema Isusu i Bogu" ? Reklo bi se da Isus za tebe nije Hristos, i da ga odvajas od Boga... Zasto mislim da je ispravan ? Razlog je jednostavan. U simvolu vere Pravoslavne stoji: "... U JEDNU SVETU, SABORNU I APOSTOLSKU CRKVU..." Pa, ili si vera ili nevera.

Ja sam krštena tek u 20. stoljeću. Mislim da sam bila i u 17. stoljeću, ali protestantica.
Ma zašto bi ti, čija je vjera tako jaka, iz ikojeg razloga u ovom životu "trebao" postati "poganin"?
A sada ne vjeruješ u prirodne sile i pojave? Mislim, nema ih po tebi?

"Ljubav prema bliznjima se ogleda i u tome da ih upozoravas ako vidis da idu u pogibao. To nam je i duznost, po Bibliji."
To uvijek smatram onim dobrim namjerama koje vode u pakao. Nasilje nad vjerom drugih ljudi.

"Ako to moje upozoravanje smeta, to je dobar znak. Apaticnog je mnogo teze pokrenuti na razmisljanje. "
To nije nikakav znak. Krivo čitaš znakove. Ništa mi ne smeta osim netolerancije i ograničenosti.
Nema šanse za takve znakove. Sorry. Provjereno.

(U rimokatoličkoj crkvi je isto: "Vjerujem... u jednu svetu, katoličku i apostolsku Crkvu")
Kumari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2003., 06:01   #40
Nasilje nad verom drugih ljudi ? Šta ti misliš ? Da ću ja sa tobom da se zamlaćujem više od jednom ili dvaput ? Varaš se. Da si čitala Bibliju videla bi sledeće: čovjeka jeretika po prvome i drugom svjetovanju kloni se, znajući da se takovi izopačio, i griješi, i sam je sebe osudio. (Tit. 3,10-11)

Sem toga, kad se govori o Bogu, Crkvi i veri, ne može se govoriti u množini, barem ne mogu oni koji su Hrišćani. Jer je pisano: Jedan Gospod, jedna vjera, jedno krštenje. (Efe. 4,5)

Mada, u tvom slučaju, ti reče da si krštena, a sada izgleda da si sledbenik neke od paganskih sekti Indije, ili se varam... bilo kako bilo, spominješ pagansku izmišljotinu – reinkarnaciju... A za takve je pisano: Jer nije moguće one koji su jednom prosvijetljeni, okusili dara nebeskoga, postali zajedničari Duha svetoga, I okusili dobre riječi Božije, i sile onoga svijeta, i otpali, Opet obnoviti na pokajanje, jer sami sebi nanovo raspinju i ruže sina Božijega. (Jev. 6,4-6)

U svakom slučaju, treba da razgovaraš sa sveštenikom RKC ili PC... možda oni znaju šta ti je činiti.

Srećno.
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:10.