Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2010., 13:11   #1041
a ti si luda

lijepo stavi trajni nalog svaki mjesec na plaću, pa ćete živjeti od 6500 kn.

Ili ako ste baš ono ludi , digni kredit u nekom iznosu(npr.5 000 eura) i stavite si ratu 500 kuna. Dignuti novac stavite na oročenu štednju.
Istina, nećete dobivati kamatu,tj. još ćete ju plaćati, ali nakon 5 godina ćete imati 5 000 eura na računu, izbjeći ćete mnogo svađa, veća je vjerojatnost da ćete vraćati kredit nego štediti, i možda se muž opameti pa počne manje pušiti (ili počne odlaziti u bosnu po jeftinije cigare , tamo je partner 4 kune )
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 14:36   #1042
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
prije nego što se uopće "učlanim za štednju"...može li meni netko reći na koji način da ja svome mužu objasnim da od naših plaća ne možemo ništa uštedjeti.

zajednička su nam primanja 7000 kuna.
od toga je kredit 1000 kuna.
znači da nam ostaje 6000 kuna za:
-režije (koje se redovito preko zime popnu na 2000 kuna)
-hranu
-dijete (pelene, jaslice 200 kuna, svako malo neki komad robe)
-higijenske potrepštine (ulošci, sredstva za pranje i čišćenje, gelovi za tuširanje...)
-muževe cigarete koje se redovito popnu na mjesečni iznos od 600 kuna... ako to želim izbjeći moram mu odmah na početku mjeseca kupiti tri šteke partnera koji košta 13 kuna tako da bi nas njegove cigarete mjesečno koštale cca 400 kuna a ne 600 kuna.
-sendvič na poslu ga dođe barem 15-20 kuna dnevno... 20x20 (dana) je 400 kuna.
-a da izađemo van tu i tamo...očito najbolje da zaboravim na to...

a on ima neku fiks ideju da bismo trebali 500 kuna mjesečno stavljati u banku na štednju.

od čega?...

ja osobno to smatram nemogućim i ne mogu mu dokazati da je to jednostavno uz naša primanja nemoguće.
uvijek na kraju mjeseca imamo prepiranja i svađe da potrošim sav novac ko da ga trošim bokte pitaj na koji luksuz ...a potrošim novac uglavnom na hranu. pa ne mogu svaki dan jesti grah. moram djetetu skuhat i piletinu i povrće i svaki dan mu dat barem 4-5 obroka voća. sir, jogurt... svašta nešto...skupi se...

od čega uštedjeti?...
tko je tu lud?

1. spremi mu sendvic doma svaki dan pa nek nosi (usteda vise od 400kn)
2. procitaj temu za stednju rezija. ima odlicnih tipova za struju, mi svoju smo u 6mj ne bas previse ustedili nego 1 ratu nismo platili plus od druge 50kn manje nas doslo....a nije bas da smo se odricali samo nisam punila masinu za robu u 18h nego u 22h, 6 žarulja stavili smo štedne samo u prostorijama di najvise koristimo, u ostalim ostale one obicne i to je to.
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 14:56   #1043
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
a ti si luda

lijepo stavi trajni nalog svaki mjesec na plaću, pa ćete živjeti od 6500 kn.

Ili ako ste baš ono ludi , digni kredit u nekom iznosu(npr.5 000 eura) i stavite si ratu 500 kuna. Dignuti novac stavite na oročenu štednju.
Istina, nećete dobivati kamatu,tj. još ćete ju plaćati, ali nakon 5 godina ćete imati 5 000 eura na računu, izbjeći ćete mnogo svađa, veća je vjerojatnost da ćete vraćati kredit nego štediti, i možda se muž opameti pa počne manje pušiti (ili počne odlaziti u bosnu po jeftinije cigare , tamo je partner 4 kune )
preduhitril si me sa svjetom za trajni nalog ali se ne slazem sa kreditom. preveliki je rizik da ce ju dignuti (bez obzira na orocenje) kad im zagusti a jos ce i platiti razliku u kamatama...

moj savjet je da zive od gotovine (bez debit i kreditnih kartica). to najlaksi nacin da zivis u okviru mogucnosti. prvo platis sve fiksne troskove a za ostatak love napravis proracun.

ne kuzim zakaj tvoj muz kupuje klopu vani, kaj nije jeftinije slozit nekaj doma?
pusenje necu ni komentirati....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 15:11   #1044
Kredit za štednju je glupost, ja ne bi predložio ni trajni nalog nego običnu otvorenu štednju. Najvažnije je krenuti sa štednjom, poslije se možeš i "navući"
Također se ne slažem da treba izbaciti kartice, upravo suprotno, peglati sve što je moguće i svu potrošnju treba forsirati na jednu kreditnu karticu.

btw. na drugim temama ima savjeta kako jeftinije skuhati ručak...
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 15:20   #1045
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kredit za štednju je glupost, ja ne bi predložio ni trajni nalog nego običnu otvorenu štednju. Najvažnije je krenuti sa štednjom, poslije se možeš i "navući"
Također se ne slažem da treba izbaciti kartice, upravo suprotno, peglati sve što je moguće i svu potrošnju treba forsirati na jednu kreditnu karticu.

btw. na drugim temama ima savjeta kako jeftinije skuhati ručak...
ako govorimo o pravi kreditnim (revolving) karticama, to je smrt, jer otplacujes 10-20-30 godina :eek

vecina ljudi ima problem sa samodisciplinom, jer si kupovinu uvijek opravdavamo sa "pa valjda ja to zasluzujem". zato vecina i trosi vise nego kaj si moze priustiti.

stoga mislim da je trajni nalog dobar-lova odea da ju ni ne vidis i moras zivjeti od ostatka...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 15:26   #1046
kredit za štednju je , naravno, velika glupost ako ne uzmemo u obzir da većina ljudi nema samodiscipline za štednju.
Uvijek je nešto hitno kupiti, uvijek nešto iskrsne. Ali kredit se u pravilu plaća redovito.
Trajni nalog je puno sretnije rješenje, ali ne djeluje tako dobro na psihu kao kredit
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 15:32   #1047
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
ako govorimo o pravi kreditnim (revolving) karticama, to je smrt, jer otplacujes 10-20-30 godina :eek

vecina ljudi ima problem sa samodisciplinom, jer si kupovinu uvijek opravdavamo sa "pa valjda ja to zasluzujem". zato vecina i trosi vise nego kaj si moze priustiti.

stoga mislim da je trajni nalog dobar-lova odea da ju ni ne vidis i moras zivjeti od ostatka...
Kao prvo nisu sve prave kreditne kartice revolving a kao drugo ne moraš koristiti ni lipu revolvinga ako ne želiš.
Ako sam dobro skužio Death-of-Art nema problema sa samodisciplinom.
Trajni nalog je ipak obaveza i ja ne bih preporučio ali opet bolje nego ništa.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 16:13   #1048
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Kao prvo nisu sve prave kreditne kartice revolving a kao drugo ne moraš koristiti ni lipu revolvinga ako ne želiš.
Ako sam dobro skužio Death-of-Art nema problema sa samodisciplinom.
Trajni nalog je ipak obaveza i ja ne bih preporučio ali opet bolje nego ništa.
HR terminologija je razlicita od one koja se koristi u vecini svijeta.

kreditnim karticama se zapravo nazivaju "charge" kartice (moras otplatiti balans svaki mjesec, obicni AMEX je najbolji primjer).
kreditne kartice su zapravo one na kojima imas balans duze od mejsec dana i placas mjesecne kamate na taj iznos. ustanova koja izdaje karticu odredjuje koliko "minusa" (kredita) mozes koristiti.

evo i definicija sa wiki

A credit card is different from a charge card: a charge card requires the balance to be paid in full each month. In contrast, credit cards allow the consumers a continuing balance of debt, subject to interest being charged.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 16:14   #1049
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
kredit za štednju je , naravno, velika glupost ako ne uzmemo u obzir da većina ljudi nema samodiscipline za štednju.
Uvijek je nešto hitno kupiti, uvijek nešto iskrsne. Ali kredit se u pravilu plaća redovito.
Trajni nalog je puno sretnije rješenje, ali ne djeluje tako dobro na psihu kao kredit
kad vidis da se balans povecava iz mjeseca u mjesec, bolje ces se osjecati...

najveci izazov/problem je tu lovu ne dirati (ak namjenski stedis)
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 15:31   #1050
eo nekoliko jednostavnih pravila pošto vidim da se ovdje svakakve sulude ideje predlažu ljudima kao naprimjer da dignu kredit kako bi uštedili hehee. kartice najbolje uopće ne korisititi jer je potpuno janso da psihološki kad ne daješ keš novac nemaš osječaj da plaćaš pa uvijek i više trošiš,ako koristiš karticu koristi isključivo one na koje se neplaća kamata, to je jedini uvjet. svako plaćanje kamata te uništava a što se tiće štednje naravno da nije lako uštedjeti od 7 tisuća kuna to se i ja slažem iako 500 kuna ako ti ne nedostaje svaki mjesec pa se zadužuješ onda mi se čini da bi ih i mogla uštedjeti mada neznam gdje te takav iznos može dovesti jer ima da štediš 3 života da nešt uštediš
msc lirica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 18:21   #1051
evo istekla mi kunska štednja u hypo banki imao sam 6% na 6mj.

evo gledam sad malo koja banka nudi vise od 4,5% na 6mj

jel zna ko gdje ima bolja akcija., hitno

hvala
dado3101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 19:20   #1052
Hypo ti sad nudi 5% fiksne kamate za oročenje (u eurima) na 6 mjeseci (imaš oglas akcije na njihovoj internet-stranici). I meni je neki dan isteklo oročenje i za par dana ću opet do njih.

EDIT: 5% na iznose preko 25 000 eura; 4.5% na iznose ispod 25 000 eura

Zadnje uređivanje stagediver : 04.10.2010. at 19:37.
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 19:24   #1053
kolko sam ja istraživao u zadnje vrijeme (ali gledao sam za eure, ne kune), jedini koji konkuriraju hypu su HPB i Banka Kovanica.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 03:16   #1054
ovako., ovaj put sav novac ide u BPC (BANCOPOPOLARE) +80,000kn daju 6% fiksnu na 12mj. to mi se čini ok., nema nigdje više koliko vidim.

http://www.bpc.hr/akcija_mini.asp?pID=3



koliko mi je pametno dio koji je u eurima prebacit u kune?
dado3101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 07:17   #1055
Štednja u kunama na godinu dana ... iako se kuna zasad pokazala izuzetno stabilnom, možda malo preriskantno za širi ukus.
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 10:02   #1056
Quote:
dado3101 kaže: Pogledaj post
koliko mi je pametno dio koji je u eurima prebacit u kune?
Mislim da nije bas pametno. Drzava puca po savovima, zna se da je Kuna precjenjena, pitanje je koliko dugo ce se tecaj moc branit. Bolje ti je uzmi orocenje u EUR na 3 godine fiksno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 11:35   #1057
mislim da nebi trebalo biti straha za kunu u razdoblju od 1 godine, i nekužim zašto idete na fiksne kamate koje su uvijek niže i u prosjeku ćeš dobiti manje zato što imaš efekt toga da si "siguran". nisam nikad uzimao fiksnu kamatu, i ako padne kamata teško da će ispod fiksne, eo nek neko kaže kad je to bilo pogotovo kad se ide na 1 godinu ili manje
msc lirica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 11:55   #1058
Quote:
msc lirica kaže: Pogledaj post
mislim da nebi trebalo biti straha za kunu u razdoblju od 1 godine
Zasto?

Quote:
, i nekužim zašto idete na fiksne kamate koje su uvijek niže i u prosjeku ćeš dobiti manje zato što imaš efekt toga da si "siguran". nisam nikad uzimao fiksnu kamatu, i ako padne kamata teško da će ispod fiksne, eo nek neko kaže kad je to bilo pogotovo kad se ide na 1 godinu ili manje
Pa opcenito, ne znam bas koliko cesto uopce ima smisla orocavat na 1 godinu (ili manje). Naravno da netko ima takve zivotne okolnosti, ali to je onda bas nekakva kratkorocna stednja, ja pod "strednjom" ipak podrazumijevam nesto malo dugorocnije. A ako netko zaista zeli dugorocnije stavit lovu na stranu i "zaradjivat", onda u vremenu u kojem kamate konstantno padaju zaista nema smisla uzimat promjenjivu kamatu.
Do 1.9. je u hypou EUR fiksna bila 5,70%, sada je 4,80, promjenjiva je bila svega kojih 0,15% visa, pad je dakle bio drasticno veci od razlike fiksna - promjenjiva.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:19   #1059
Zašto ne bi imalo smisla oročavati na manje od godinu dana? Za posljednjih 6 mjeseci dobio sam 6% fiksne kamate, sad ću za sljedećih 6 mjeseci (i jedan dan) dobiti 5% fiksne kamate, što uopće nije loša kamata.

Ne želim oročavati na duži period jer nikako ne mogu odlučiti želim li se upustiti u kupnju stana ili ne (ovisno, naravno, i o nastavku pada cijena).
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 12:40   #1060
Quote:
stagediver kaže: Pogledaj post
Zašto ne bi imalo smisla oročavati na manje od godinu dana? Za posljednjih 6 mjeseci dobio sam 6% fiksne kamate, sad ću za sljedećih 6 mjeseci (i jedan dan) dobiti 5% fiksne kamate, što uopće nije loša kamata.

Ne želim oročavati na duži period jer nikako ne mogu odlučiti želim li se upustiti u kupnju stana ili ne (ovisno, naravno, i o nastavku pada cijena).
U tvojem slučaju jest isplativo kada ti štednja nije primarni cilj. Za one koji žele stvarno štediti isplativija je fiksna kamata na što duži rok. Ja da mogu odmah bi potpisao fiksnih 5% na 50 godina.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:16.