Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2008., 12:26   #81
Quote:
gaultier kaže: Pogledaj post
...

Mislim da je ovdje već uračunato povećanje kamate, no čak i da uzmeš njihov najskuplji kredit sa EKS 6,27% to je opet povoljnije jer na 20 godina ti je anuitet 719€ dakle neznatno više.

Za one koji imaju ušteđevinu u Stamenoj štedionici i uzimaju kredit na ostatak do ugovorene vrijedosti svakako je isplativije od klasičnog kredita, no za one koji imaju 0 kuna ušteđevine i trebaju pokriti i taj period međufinanciranja očito da im se više isplati uzeti klasični bankarski kredit , upravo iz razloga koji si naveo, a koji štedionice skrivaju kao zmija noge.

btw. na takav način povećanjem osnovice rade one lihvarske štedionice jer ti nabiju osnovicu do tri puta veću pa uz redovnu max dozvoljenu kamatu u zakonskim okvirima od 14% imaš realnu u stvari oko 50%...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 17:49. Reason: quote
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 19:07   #82
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Pratim ...
oprosti, ali raspitivanje o tako kompliciranom proizvodu kao što je kredit za međufinanciranje preko telefona mi je u najmanju ruku smiješno, ako ne i apsurdno...
ok, činjenica je da smo mi ovdje rekli mnogo informacija, ali opet....
ja sam raspitujući se o kreditima prešla banaka i banaka... sjela i razgovarala sa bankarima i po 1h...s nekima i po par puta, jer na osnovu samih suhoparnih izračuna čovjek lako pogrešno shvati neke stvari...a i ne sazna puno toga...
__________________
moj dućkas

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 17:49. Reason: quote
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 19:11   #83
ovaj link koji si poslao je od 26.10.2006. i odnosi se na standardan kredit u stambenoj štedionici, a ne na kredit za međufinanciranje...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 19:32   #84
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
...
a sad sam tek uočila šta si napisao...
pa kak uspoređuješ kredite koji različito traju?!... wustenrotov na 24 godine (oni su ti rekli da može na maximalno na 24 godine, a ne da mora biti 24 godine...može i on trajati "samo" 20g.), a pbz-ov na 20?! naravno da takvom usporedbom ispada da je pbz povoljniji
ja sam upravo izračunala, pod pretpostavkom da oba kredita jednako traju, znači da je i wustenrotov 20 godina, kolika bi bila razlika

pbz - 20 g - rata 699 - sveukupno otplatiš 167 760 eura
wust. -20 g - rata 690 - sveukupno otplatiš 165 600 eura
iz toga proizlazi da te wust. kredit ispadne točno 2160 eura MANJE, pa ako tebi ta lova niš ne znači - ok
s time da sam čvrsto uvjerena kada bi se tražio izračun za wust. kredit na 20 godina da bi rata bila još manja... što znači da bi se pokazalo da je taj kredit još isplativiji

a onda za kraj da nadodamo da taj tvoj izračun po pitanju pbz-a lako padne u vodu čim se kamata povisi, dok izračun za wust. ostaje takav kakav je danas...i idućih 20 godina...
__________________
moj dućkas

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 17:50.
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 19:35   #85
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Za one koji imaju ušteđevinu u Stamenoj štedionici i uzimaju kredit na ostatak do ugovorene vrijedosti svakako je isplativije od klasičnog kredita, no za one koji imaju 0 kuna ušteđevine i trebaju pokriti i taj period međufinanciranja očito da im se više isplati uzeti klasični bankarski kredit , upravo iz razloga koji si naveo, a koji štedionice skrivaju kao zmija noge.
ma nije istina... vidi se da ne znaš ništa o tome i molim te da ne pišeš ovakve neistine...

ja sam imala ušteđevinu kod njih i to sam izvadila bez kredita, a onda sam podigla kredit za međufinanciranje...i jako dobro znam zašto sam to upravo tako to napravila...jer mi je bilo ISPLATIVIJE...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 21:08   #86
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
Pratim ...
Mislim, ovak sta...

Pa sti h nisi pitao da ti izracunaju na isti broj godina?! Naravno da s vecim brojem godina otplate placas i vise kamata, a time su ti i pojedinacna rata, kao i ukupan iznos duga veci!

Ja sam racunala istu cifru na isti broj godinA i razlika mi je svega 3 eura.
__________________
Da nije našla muškarca, žena bi pripitomila neku drugu životinju...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 17:51. Reason: quote
Crax GP is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 21:59   #87
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
ovaj link koji si poslao je od 26.10.2006. i odnosi se na standardan kredit u stambenoj štedionici, a ne na kredit za međufinanciranje...
Znam da je stari link,ali sam poslao da malo prouci,iako o medjufinanciranju ima malo govora ovdje opcenito.
Zelim reci da sam se i ja odlucio za wustenrot,i da cu ici na medjufinanciranje,a upravo ovako preko telefona i tablica koje su na sluzbenim stranicama covjek ne moze tocno izracunati,jer po tablicama su rate ostale iste,dok su npr,za k100 produzeni rokovi otplate.
Stoga sve koje zanima medjufinanciranje,nebilo im tesko,nek se upute u poslovnicu.Tamo ce dobiti tocnu sliku,koliko ce ga sta kostati.
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 01:57   #88
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
a sad sam tek uočila šta si napisao......
hehe..nisi skužila što sam napisao.

Meni je gospođica Milena iz Wustenrota (ma tko ona bila) izračunala da ću na 100 000€ imati ratu od 690 € u max trajanju od 24 godine, a ja kad sam pregledavao ponude banaka uočim da kod njih dobijem isto tako 100 000€ kojih otplaćujem 20 godina uz ratu od 699€. Dakle zaključak je bio jednostavan i logičan. Pošto imam u blizini stana RBA štedionicu uputim se i do njih pa mi čoek lijepo objasni ovo međufinanciranje. Kako je objasnio i forumaš gaultier. Meni treba 100 000 na ruke, a kako nemam ništa ušteđeno štedionica mene zadužuje za 140 000 i na taj iznos ti ide kamata. ovih 40 000 oni uplaćuju na račun moje štednje koji kad istekne period štednje ovisno o modelu oni prelamaju i za taj "ušteđeni" iznos mi smanjuju glavnicu na onih 100 000 koje sam i dobio i koje nastavljam otplaćivati.


Zato se tu neki pitaju kako je moguće da uz manju kamatu u štedionici imaš veću ratu i da bi ju upristojio i smanjio na pristojnu razinu moraš vrbovati svu užu i širu rodbinu kako bi ti zbog DPSa rata bila nešt povoljnija.

Jadno do bola.

Naravno retorika ide i da to tebe ništa ne košta, a ne košta te vraga..postoje kojekakvi sitni troškovi u vidu izvještaja ili slanja uplatnica i što ti ja znam. Znači ako vrbuješ 6 osoba pripremi se na dodatni trošak od bar još 100 kuna mjesečno više.

btw. računica ne ide tako kako si ti izvela jer 690€ x 24 god.=198 720 € , a kako si ti došla do do svojih izračuna nemam pojma.

Isti iznos u PBZu bih morao otplaćivati kako si i navela 699€ x 20 god.= 167 760.

U konačnici u PBZu otplatim 30 960 € manje...

No dozvoljavam i da se dotična gospođica zeznula pa mi krivo izračunala, zato obavezno tri put provjerite vi koji planirate kod njih uzeti kredit.

Evo linka na kojemu se vide anuiteti za PBZ kredite: PBZ

i za Zabu. ZABA

Za ostale se potrudite sami.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 17:52. Reason: quote
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 02:10   #89
Quote:
Crax GP kaže: Pogledaj post
Mislim, ovak sta...

Pa sti h nisi pitao da ti izracunaju na isti broj godina?! Naravno da s vecim brojem godina otplate placas i vise kamata, a time su ti i pojedinacna rata, kao i ukupan iznos duga veci!

Ja sam racunala istu cifru na isti broj godinA i razlika mi je svega 3 eura.
Računaj još jednom za svaki slučaj i nemoj bit ovca za šišanje. Traži i da ti točno kažu kolike ćeš dodatne troškove imati dok ti traje period štednje koji nije zanemariv. Pogledaj na onim linkovima primjere izračuna pa usporedi. Usporedi kamate i usporedi ukupnu cifru koju ćeš u zadanom periodu morati otplatiti po svim ugovorima. Pitaj i što će biti ako država opet smanji DPS, hoće li ti se tada rata povećati i za koliko. I opet pitaj kako je moguće da uz isti anuitet banke imaju veče kamate od njih, pitaj zbog čega je to tako. Ne zaboravi da kod njih dobijaš kredit s kamatom od 4,99%, a da je kod banke ona 6,3%, a imaš iste anuitete. mislim da si to i sama ranije zaključila, a odgovor na pitanje nisi dobila.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 02:19   #90
Quote:
Crax GP kaže: Pogledaj post
Moram priznat da mi nije bas puno toga jasnije otkad sam bila tamo. I to dvaput (u pon. i danas). Ustvari, sto vise idem tamo-to mi je manje jasno!

...ali eto, ipak sam se odlucila za njih. Kod mene je prevagnulo to sto ce mi dat i malo kesa na ruke da si promijenim stolariju i kupim neki namjestaj. A drugim bankama ne daju. U drugim bankama valjda misle da 20 god kuham na resou i spavam na prostirci za plazu dok ne otplatim kredit pa nk si onda kupim valjda

Eh da, meni ne treba depozit, bolja mi je opcija s jamcem (ili 2 ako budem isla na malo vecu cifru za adaptaciju).
Tek sad sam skužio ovo.

JOj joj, kak ti muljaš mala, pa sve ti banke sada daju dio novca (do 20%) u kešu upravo za te potrebe koje navodiš.Kod nekih ćeš dobiti i za plaćanje poreza za prijepis ako nemaš, sve što trebaš je samo da pitaš. A ja mislim da ti nisi bila ni u jednoj ozbiljnoj banci u Hrvatskoj, već si za primjer uzela onu koja ne daje ništa ili čak i muljaš. Sada mi se neda provjeravat kreditne programe hypo banke, ali ako si muljala tražit ću da te se zbana zbog ovoga.
Ustvari već si muljala i mislim da navlačiš i koristiš ovaj forum za besplatnu reklamu wustenrota.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 02:21   #91
Ustvari ti si agent te štedionice.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 09:26   #92
tko je agent...crax? ...pa vidi se da joj pola toga nije jasno
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 16:11   #93
Moram naglasiti da se medjufinanciranje,u RBA,drugacije kalkulira nego u wustenrotu,a to ima i na njihovim stranicama.
Mislim da se izracuna Spina ne moze uzeti mjerodavan,jer mislim da nije covjek ovdje nije toliko naivan da bi nekome u 4 godine uplatio 30000 eura vise,a mislim da to onda nebi bila stedionica,nego kao oni krediti sa stupova.
Velim,ne moze biti mjerodavan izracun u tablici,jer on je samo okviran.
A opet PBZ,vise ne daje kredite u svicarcima (bar mislim da je jos uvijek tak),tak da tih 5,75%,ti je povoljnije u erste banci,tamo je 5,55%,a ako si klijent 5,05%.
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 17:01   #94
Quote:
gaultier kaže: Pogledaj post
Moram naglasiti ....
Pa naravno da neće nitko baciti 30 000€ zato sam i naveo ovaj izračun kojega sam btw dobio od njihove agentice preko telefona.

Ja imam kredit u PBZu u CHF i želim ga zbog najavljenog poskupljenja kamata, refinancirati. kad sam ga uzeo kta mi je bila 4.15% kao klijent, prošle godine u jesen povečana je na 5.15%, a tijekom ove godine će biti još jedno poskupljenje samo još nisu odredili kada. Zbog toga sam zvao sve štedionice i između ostalih i wustenrot i RBA. Moram priznati da je RBA još nepovoljnija. Tamo da bih dobio van 105 000 van, moram uzeti 148 000€ jer oni to stavljaju na štednju umjesto tebe i onda kad istekne taj period štednje to prebijaju i smanjuju ti glavnicu. Uglavnom ti tih para ne vidiš, sve poticaje i kamate na ta sredstva ti popapa štedionica, a ti imaš jebeno visoku ratu kredita, naravno usklađenu ma šta to značilo.
No da se vratim na wustenrot (koje glupo ime bože moj) koji se reklamira da ima najnaj nižu kamatu na tržištu ( čak od 2,99%) samo mislim da tako nisku kamatu do sada nitko živ nije kod njih uspio ostvariti ( ako ima onih koji jesu neka me demantiraju). No ja bih se zadovoljio i s onom kamatom od 4,99% kad bi to bilo stvarno tako. Jednostavnom usporedbom i najobičnijom operacijom množenja broja rata s visinom anuiteta u usporedbi s drugim kreditima na tržištu vidljivo ja da nešto ne štima. Ja nisam ekonomista, ali sam čuo da postoje različiti načini obračuba kamata, dekurzivni i onaj drugi, gdje je uz isti kamatnjak konačan rezultat potpuno drugačiji. Za to i kažem da ne treba slijepo vjerovati brojkama, već digitron u ruke i množiti pa usporediti rezultat s drugim ponudama. Ne sumnjivo je da wustenrot ima adute u rukavu poput fiksne kamate ili prijevremene otplate bez naknade, no ako ja u konačnici moram dati za to 30 000€ više hvala lijepa.

Eto nek me demntiraju ovi iz Wustenrota nekim izračunom za kredit od 100 000€ u tarifi K60 na max rok od 24 godine. Neka izbace koliki će mi biti mjesečni anuitet, da eliminiramo ev. pogrešku agentice koja je meni računala.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 18:47. Reason: quote
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 17:04   #95
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
tko je agent...crax? ...pa vidi se da joj pola toga nije jasno

Pročitaj pažljivije ovaj njen post pa ćeš vidjeti da je navlakuša:


Crax GP kaže:
Moram priznat da mi nije bas puno toga jasnije otkad sam bila tamo. I to dvaput (u pon. i danas). Ustvari, sto vise idem tamo-to mi je manje jasno!

...ali eto, ipak sam se odlucila za njih. Kod mene je prevagnulo to sto ce mi dat i malo kesa na ruke da si promijenim stolariju i kupim neki namjestaj. A drugim bankama ne daju. U drugim bankama valjda misle da 20 god kuham na resou i spavam na prostirci za plazu dok ne otplatim kredit pa nk si onda kupim valjda

Eh da, meni ne treba depozit, bolja mi je opcija s jamcem (ili 2 ako budem isla na malo vecu cifru za adaptaciju).
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:00   #96
iz ovoga bih ja rekla da ona ne zna puno toga, a ne da reklamira Wustenrot...
i nijednom nisam stekla takav dojam iz njenih postova, posebice zato što je otvorila topic da joj se razjasne neke stvari...i da joj se pomogne u odluci
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:04   #97
Sto se tice ove fiksne kamate 5%,i ja mislim da je ona nemoguca po svim kreditnim kalkulatorima,jer onda nitko ne bi dizao kreidt u bankama.
Najnepovoljniji je svakako kredit ovaj koji si naveo,(najduzi rok otplate)ali vjeruj da i mene zanima ta solucija.Jer ja sam bio u wustenrotu vec x puta,imam vec 10 ak izracuna,i nesto malo stednje,ali me jos uvijek kopkaju neke sitnice.
Jer na svakom izracunu je drugaciji EKS,a imam isti postotak stednje.
E,sad moje pitanje usput je,da li se na klasicnom stambenom kreditu moze dobiti povrat poreza na kamatu,ili je to samo kod stedionica.
Bilo bi dobro da netko tko je dizao takav kredit,da nam na PM posalje neke tocne izracune,da ne reklamiramo,ali mislim da je to sve manje vise isto.
Imaju par aduta,kojima te privuku sebi,ali to je samo reklama.
Tako da ni ja jos nisam siguran,da li cu kod njih dizati,ako ne budem cvrsto uvjeren,da je to to.
gaultier is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:19   #98
Quote:
Spin kaže: Pogledaj post
hehe..nisi skužila što sam napisao.

Meni je gospođica Milena iz Wustenrota (ma tko ona bila)
joj, spin, kaj ću ja s tobom...nikak da me skužiš..ili bolje da kažem - ne kužiš da računaš na pogrešan način
ja sam do onog izračuna za wust. došla ovako (šteta kaj ne mrem crtati)
20 godina (pazi, pišem isti broj godina, jer tebi je žena rekla da je 24 godine maksimalno... ali ti možeš i na 20 godina...kužiš?) x 12 mjeseci = 240 mjeseci i onda to x rata od 690 eura i dobiješ 165 600 eura
i na taj način sam došla do te razlike... s time da sam napomenula da sam uvjerena da je rata u wust. na 20 godina još manja od te koju si ti saznao za 24 godine... razumiješ?
i probaj pitati u pbz-u kolika je kod njih rata na 24 godine, ako ih već misliš uspoređivati...ovako ti usporedba kredita sa različitim brojem godina nema apsolutno nikakvog smisla...
__________________
moj dućkas

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 18:36. Reason: quote
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:27   #99
Quote:
gaultier kaže: Pogledaj post
Sto se tice ove fiksne kamate 5%,i....
gaultier, ova fiksna kamatna stopa od 4,99% je nominalna... a efektivna kamatna stopa (znači, ona koja uključuje sve troškove kredita...laički ju možemo nazvati i prava kamatna stopa je primjerice za moj kredit 5,99%
i bilo bi dobro kada Spin navodi kamatne stope da navede jesu li one nominalne ili efektivne
pošto si već bio tamo i imaš hrpu izračuna, trebao bi to znati...valjda su ti to objasnili... i normalno je da su ti te kamate različite s obzirom da si vjerojatno radio usporedbe ako imaš par ugovora, ako imaš depozit, ako imaš samo jedan ugovor, ako nemaš depozit, vrijeme otplate itd. (pretpostavljam da si to tako radio, jer sam ja tako tražila)
isto tako...kamata je različita i ovisno o tarifi kredita
i kakve te to sitnice još kopkaju?
kakvu štednju sada imaš tamo?
__________________
moj dućkas

Zadnje uređivanje Lavica02 : 17.01.2008. at 18:37. Reason: quote
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:44   #100
[QUOTE=gaultier;12215114] je QUOTE]

Evo za vas dvoje sa njihovih stranica za ovaj kredit koji sam ja tražio jer meni je na kraći rok nemoguće zbog kreditne sposobnosti. meni je maximum 4000kn koliko sada trenutno i plaćam. Pa sam mislio ako je ovdje kta niža kako i piše da je da će i rata biti niža no nije tako.

"Omogućuje najdulji mogući rok otplate kredita, uz najnižu otplatnu ratu. Iz sredstava kredita u trenutku realizacije kredita na Ugovore o stambenoj štednji na temelju kojih se kredit za međufinanciranje realizira uplaćuje se iznos potreban za postizanje 40% ugovorne svote tih Ugovora. Rok otplate kredita iznosi maksimalno 24 godine. Mjesečna otplatna rata kredita je tijekom cijelog roka otplate nepromjenjiva i iznosi 0,415% ugovorne svote (iznosa kredita). Tijekom razdoblja štednje (do ostvarivanja prava na dodjelu kredita stambene štednje) komitent plaća otplatnu ratu kredita, a istodobno na temelju ušteđevine ostvaruje pravo na državna poticajna sredstva i fiksnu kamatu na štednju od 1,5% godišnje. Po ostvarivanju prava na kredit stambene štednje ukupan iznos ušteđevine uvećan za državna poticajna sredstva i kamatu na štednju koristi se za otplatu kredita za međufinanciranje (godišnja dobit na bazi 20.000 EUR ušteđevine i 4 Ugovora zaključena u okviru članova obitelji iznosi 700 EUR). Komitent nastavlja s otplatom kredita uz istu mjesečnu otplatnu ratu kao i ranije (0,415% ugovorne svote).

Dakle to je sa njihovih stranica LINK I tu lijepo piše da je rata konstantno 0,415% ugovorene sume. Tu je navedeno i da se 40% ugovorene sume po realizaciji kredita odmah uplaćuje na ime štednje. I sad ako hoćemo van 100 000€ moramo uzeti ca 166 500€ kredita, jer kad od te cifre uzmemo - 40% ostaje nam točno 100 000 za isplatu.

Provjeriti možemo, ako pomnožimo ugovorenu sumu (dakle 166 500) s onim njihovim koeficijentom 0,00415 (odn 0,415%) i dobijemo rezultat 690,97 € mjesečnog anuiteta. To je upravo cifra koju je meni agentica rekla preko telefona. Ako se uključi više članova u štednju tada zbog one dobiti od DPSa i kamata od 1,5% na uplaćenu štednju, cifra bude nešto manja, ali je to na ukupan iznos zanemarivo.

Rata je i dalje oko 5 000 kuna.

Ja bi volio da me neko iz wustenrota demantira, ako sam u krivu.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:27.