Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2012., 22:17   #261
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Možda su te cure udane ovdje pa imaju državljanstvo. Jer po zakonu MORA mora se imati hrv državljanstvo. Ni boravišna tu ne prolazi. Ja npr poznajem u Zagrebu curu koja je Brazilka, ali udana za Hrvata pa ima domovnicu i položila za lokalca.
nisam siguran ali cini mi se da Madjarica nije udana ovdje. mozda po nekom osnovu ima pravo na domovnicu...

sumnjam da ce to pravilo o hrvatskom drzavljanstvu ostati kad postanemo punopravna clanica EU.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 21:25   #262
Neka me netko prosvijetli za zadarsku županiju. Kako doći do titule turističkog vodiča, koji su jezici deficitarni, je li uopće isplativo to polagati (čula sam da treba platiti 8000 kn za tečaj ), koliko to sve traje, navodno se dobro zarađuje po grupama. Ako netko ima iskustva, neka odgovori sve što znam čula sam od nekih izvora ali voljela bih i tu nešto korisno čuti.
__________________
Jedem, dakle debela sam
trešnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 09:22   #263
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
nisam siguran ali cini mi se da Madjarica nije udana ovdje. mozda po nekom osnovu ima pravo na domovnicu...

sumnjam da ce to pravilo o hrvatskom drzavljanstvu ostati kad postanemo punopravna clanica EU.
Ako i maknu to o hrvatskom državljanstvu, otvorit će vjerovatno samo prema državljanima EU, ne i ostalima. U ovom trenutku po Zagrebu ima jako puno ilegalaca Kineza, Koreanaca pa i Japanaca koji vode Zagreb bez licenci, a sumnjam da će se njima otvoriti tržište (a i da se otvori, sumnjam da su sposobni ovdje polagati sve na hrvatskom jeziku )

Hrvatski je težak jezik i u slučaju otvaranja prema EU to bi moglo pogodovati Slovencima, ili Mađarima, Česima i Slovacima kojima je hrvatski lakše naučiti. A većina "kulturnog turizma" dolazi iz Dalekog Istoka, Španjolske, Francuske, Nizozemske, Britanije, SAD, Južne Amerike... - sumnjam da će njihovi pratitelji biti u stanju naučiti hrvatski i polagati grad.
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 21:59   #264
...meni to s jezikom malo nije jasno
kakve veze ima hrvatski jezik i polaganje na njemu, ako polaže stranac da vodi svoje grupe na stranom jeziku?
Zato i polaže valjda da može voditi grupe iz svoje zemlje, a ne hrvate.
Zašto bi kinez morao znati perfektno govoriti hrvatski, ako polaže za lokalca zagreba za grupe iz kine? Ne bu ih valjda peljal na hrvatskom?
Zato valjda i mi polažemo strane jezike. Ak si lokalac za engleski jezik, daju ti grupe koje razumiju engleski, a nećeš im pričat na hrvatskom.
Osim ako hrvatski baš mora biti uvjet iz nekog razloga
__________________
Sada sam vrač, ali ne baš odličan, nego kao i oni slabo pismeni, samo utoliko ukoliko je to meni samom dovoljno.
rosenkreuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 22:21   #265
Quote:
rosenkreuz kaže: Pogledaj post
...meni to s jezikom malo nije jasno
kakve veze ima hrvatski jezik i polaganje na njemu, ako polaže stranac da vodi svoje grupe na stranom jeziku?
Zato i polaže valjda da može voditi grupe iz svoje zemlje, a ne hrvate.
Zašto bi kinez morao znati perfektno govoriti hrvatski, ako polaže za lokalca zagreba za grupe iz kine? Ne bu ih valjda peljal na hrvatskom?
Zato valjda i mi polažemo strane jezike. Ak si lokalac za engleski jezik, daju ti grupe koje razumiju engleski, a nećeš im pričat na hrvatskom.
Osim ako hrvatski baš mora biti uvjet iz nekog razloga
Pa da bi se dobila licenca za lokalca moraš položiti na hrvatskom nekih 9-10 ispita: Povijest, Povijest umjetnosti, Geografija, Gospodarstvo, Turistički zakoni itd itd itd
Sve se to polaže isključivo na hrvatskom što je ful teško za nekoga tko ne zna hrvatski.
Probaj ti polagati za lokalca u Tallinnu na estonskom
__________________
Instagram #vedrananelic

BACKPACK PUTOPISI http://backpack.blog.hr & http://backpack-ski.blog.hr | 23.06.-11.07.2018. Portugal & Gvineja Bissau; 16.-30.08.2018. Sevilla, Barcelona & Boston/Nova Engleska; 11.-18.11.2018. Gruzija, Ukrajina & Moldova; 30.11.-08.12.2018. Martinique, Dominica & Guadeloupe; 05.01.-02.04.2019. Australija
vanelic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 22:38   #266
Kad smo mi polagali, gotovo svi su bili Hrvati, bilo je nekih stranaca ali su imali državljanstvo i jako su se dobro služili hrvatskim.
Jedina je razlika bila što se na toj školi moglo polagati samo za hrvatski, bez stranog jezika, dok je inače obavezno uzeti strani jezik.
Ali zašto bi netko morao polagati za strani jezik, ako želi voditi isključivo na hrvatskom, a možda je stručnjak za neko određeno područje i samo ga to zanima?

Uglavnom, jel se zna kaj oko onog navodnog mijenjanja tečaja kad će to trajati 2 godine, koštati puno, puno više i bit za cijelu Hrvatsku? Navodno više neće biti polaganja po županijama i tečaja od 3 tjedna, nego će ulaskom u EU sve to promijeniti?
Čuo sam samo tračeve, pa me zanima jel ima koja točna informacija?
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 02:29   #267
Ako i maknu to o hrvatskom državljanstvu, otvorit će vjerovatno samo prema državljanima EU, ne i ostalima.


Upravo tako. Ulaskom u EU postajemo njeni ravnopravni članovi, i nećemo imat potrebu za posebnim radnim dozvolama.
dino20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 11:11   #268
Malo povratak na temu vođenja "na crno".

Naime, licencirani sam turistički vodič, vodim već godinama. U mom stažu imao sam recimo stotinjak do stopedeset grupa. Nikad, ali NIKAD nisam dobio nikakav ugovor ili račun od agencije, a nemam svoj obrt jer mi se ne isplati otvarati obrt za dvadeset grupa godišnje. Agencije ne žele plaćati porez. Što učiniti? Svaki put strepim da će me inspektor "pretresti" iako imam svoju iskaznicu oko vrata na vidljivom mjestu uvijek, ali eto, plaća se "na ruke". Mislim da je to također veliki problem, uz već spomenuto nelicencirano vođenje.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 12:28   #269
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
na zadnjem seminaru u Splitu, polagale su cure iz Madjarske, Poljske, Kine...
To je ono što se organizira na Ekonomskom faksu? Zadnje vrijeme se premišljam da li to polagati ili ne. Pred par godina sam kroz jednu agenciju položila ovo za pratitelja.
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 12:34   #270
Kak inspektor može znati kak te plaćaju? Kaj moraš ugovor imati sa sobom? Pa, ak imaš iskaznicu, već se razlikuješ od mnogih vodiča.

Ja bih polagao druge županije, al mi je bed kaj ne mogu biti tamo tih par tjedana, samo za posebni dio. Htio bih ići samo na na terensku nastavu i ispit...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 13:12   #271
Mislim da moraš imati papir od agencije.
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 13:23   #272
Quote:
_Lolita_ kaže: Pogledaj post
To je ono što se organizira na Ekonomskom faksu? Zadnje vrijeme se premišljam da li to polagati ili ne. Pred par godina sam kroz jednu agenciju položila ovo za pratitelja.
Da, to je to. Onak, to je nesto sto moras napraviti ako zelis dobiti licencu. Nije jeftino, al tako je.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-5
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 13:55   #273
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
Da, to je to. Onak, to je nesto sto moras napraviti ako zelis dobiti licencu. Nije jeftino, al tako je.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-5
Znam da nije jeftino.

Koliko dana traje tečaj?
I da li su sva predavanja obavezna? Meni je problem što radim kroz jutro.

Zadnje uređivanje _Lolita_ : 19.04.2012. at 14:09.
_Lolita_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 14:32   #274
Quote:
vanelic kaže: Pogledaj post
Pa da bi se dobila licenca za lokalca moraš položiti na hrvatskom nekih 9-10 ispita: Povijest, Povijest umjetnosti, Geografija, Gospodarstvo, Turistički zakoni itd itd itd
Sve se to polaže isključivo na hrvatskom što je ful teško za nekoga tko ne zna hrvatski.
Probaj ti polagati za lokalca u Tallinnu na estonskom
mislila sam ako je netko već položio za lokalca u svojoj zemlji pa može li polagati samo vođenje, na svom jeziku, kojeg europskog grada?
Ne da ide kompletni tečaj polagat tamo...
__________________
Sada sam vrač, ali ne baš odličan, nego kao i oni slabo pismeni, samo utoliko ukoliko je to meni samom dovoljno.
rosenkreuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2012., 15:28   #275
mene zanima sljedeće. znači, položim tečaj za turističkog vodiča i šta onda? pokušavam se zaposlit u nekoj agenciji koja me šalje na putovanja ili čekam da me udruga nekog grada ili županije pozove i kaže: vodi raju kroz naš kraj. taj dio mi nije jasan.
i da. tur.pratitelj ne polaže tečaj posebno nego mu je to u opisu posla ako se zaposli u agenciji ili šta?
pomozite ovoj jadnoj zbunjenoj djevojci

no name chic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 21:58   #276
Cao svima! Da li neko zna sta je potrebno za rad u nekoj drugoj drzavi,tj. da vodis grupe iz svoje drzave u neku drugu? I da dobijem tu dozvolu tj. polozim to sto trebam,da li moram imati srednjoskolsko ili fakultetsko obrazovanje vezano za turizam ali pak mogu imati neki drugi zavrsen fakultet?
Unaprijed hvala!
Sara369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 19:44   #277
a turistički pratitelj-dal on mora imati nešto položeno?
i što u slučaju ako se vodi grupa u inozemstvu-konkretno za Tursku sam vidjela oglas-nemam položeno za vodiča i nisam to nikad radila..
redrose3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 18:14   #278
Quote:
Sara369 kaže: Pogledaj post
Cao svima! Da li neko zna sta je potrebno za rad u nekoj drugoj drzavi,tj. da vodis grupe iz svoje drzave u neku drugu? I da dobijem tu dozvolu tj. polozim to sto trebam,da li moram imati srednjoskolsko ili fakultetsko obrazovanje vezano za turizam ali pak mogu imati neki drugi zavrsen fakultet?
Unaprijed hvala!

Kad sam polagala Operativno-tehničke poslove, rečeno je da trebaš položiti ispit za pratitelja u agenciji za koju bi radila...međutim, u stvarnom životu, vani te nitko u Turskoj ili Egiptu, Izraelu dok vodiš hodočašća neće pitati, gospođice, jeste Vi položili ispit za pratitelja u Hrvatskoj?

Pratitelj je jedno, a vodič drugo. Pratitelj priča u busu do mile volje, ali ne vodi grupe po gradovima ili muzejima...Ne znam kako je za nacionalne parkove vani. Pratitelj se brine o grupi, smještaju, dočeku, ispračaju, on PRATI grupu. Za biti pratitelj u inozemstvu ne treba ti posebno obrazovanje u vidu polaganja ispita u Hrvatskoj.

Ako to još nikada nisi radila, nemoj ići na blef negdje prvi put. Odi sama, par puta na vlastiti račun s tom agencijom, kao turist i vidjeti ćeš sve na licu mjesta. Nemoj se sad zaletiti u jednu Tursku, ako nikad nisi bila tamo gdje vodiš grupu.
smedjišećer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 18:39   #279
Quote:
sumrak200 kaže: Pogledaj post
Malo povratak na temu vođenja "na crno".

Naime, licencirani sam turistički vodič, vodim već godinama. U mom stažu imao sam recimo stotinjak do stopedeset grupa. Nikad, ali NIKAD nisam dobio nikakav ugovor ili račun od agencije, a nemam svoj obrt jer mi se ne isplati otvarati obrt za dvadeset grupa godišnje. Agencije ne žele plaćati porez. Što učiniti? Svaki put strepim da će me inspektor "pretresti" iako imam svoju iskaznicu oko vrata na vidljivom mjestu uvijek, ali eto, plaća se "na ruke". Mislim da je to također veliki problem, uz već spomenuto nelicencirano vođenje.

Da, to je bila tehnika koja dosta dugo traje....međutim mislim, da porezni sustav više neće dugo moći gledati kroz prste takvim agencijama. To je funkcioniralo tako zadnjih 15-tak godina. Zapravo je sustav omogućavao brzo bogaćenje malih privatnih agencija u vidu neplaćanja poreza.

Po meni, to neće više biti dugo moguće. Vodiči će morati otvarati svoje obrte,
podignuti dnevnice ( ne ispod 85 eura), plaćati doprinose ( koji iznose oko 2000kn mjesečno) sezonski.

Agencije će manje zarađivati na vodičima i konačno, prilikom ulaska u EU ( koju ne preferiram svejedno), strane agencije će moći direktno angažirati vodiča u Hrvatskoj, bez posrednika. Kao u Italiji, Nizozemskoj...Nećeš morati
otvoriti d.o.o / firmu, dovoljan je obrt.

U biti, to već sad možeš, ako imaš obrt. Raspitala sam se u uredu za gospodarstvo i kod inspektora i u banci. Kod obrta možeš imati i uplate iz inozemstva, u eurima, preko svog žiro-računa od obrta. Jedino je pitanje, hoće li ti strana agencija uplatiti.

Svi smo mi vodili izlete bez da smo vidjeli račune, ali po meni to ne vodi nikamo. Zašto bi ti radio za 70 eura na ruke, a drugi da kasira 120-140?
smedjišećer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 20:09   #280
Znači jedina opcija će biti da otvorim obrt, i onda od ovih 2500 kn što zaradim mjesečno (6 grupa po 400 kn) državi dam mjesečno malo manje od 2000, a sebi ostavim 500 kn? Ili da poduplam cijene, pa da vodim za 800 kn, i onda državi 2000, a meni 2500? Great. Jedva čekam da me agencije i grupe uzimaju za 800 kn, a ne da ilegalno daju svojim tour leaderima da vode, jer već sad viđam po 30% ili 40% grupa bez ikakvog domaćeg vodiča, licenciranog ili ne, upozorim ih, ali boli njih briga, kad ih inspekcija ne hvata. Budućnost svijetla, nema što
sumrak200 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.