Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2008., 17:28   #1
Arrow Grijanje na pelet

Pozdrav.
Zanima me da li netko ima grijanje na pelet ako da kakvo iskustvo ima sa tim.
Ja imam centrometalovu peć(kombiniranu)Pa me zanima nadogradnja te peći za pelt.
Hvala.
lovric is offline  
Old 06.05.2008., 00:09   #2
Bilo ti je o peletima nešto na ovoj temi:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=171564&page=3

Ove godine na TEGRA-i nisam vidio centrometal, ali sam vidio neke druge proizvođače. Jedan od njih mi je rekao da je cijena peleta oko 100€/t

inače tehnički podaci navedeni za pelete koje prodaju u bauhausu su sljedeći:
energetska vrijednost 5,3 kWh/kg ili 4560 kcal
vlaga <=8%
pepel <=1%
Oni prodaju vreće po 15 kg i cijena je cca 2kn/kg
Možda kome pomognu ovi podaci...
I mene zanima kak to s peletima funkcionira u praksi... ili možda neka konkretna iskustva iz EU?
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Old 21.05.2008., 20:51   #3
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Zanima me da li netko ima grijanje na pelet ako da kakvo iskustvo ima sa tim.
Ja imam centrometalovu peć(kombiniranu)Pa me zanima nadogradnja te peći za pelt.
Hvala.
u njemackoj je to jedno vrijeme bilo jako popularno. vremenom je zanesenost popustila te sam nedavno u emisiji koja je usporedjivala razlicite izvore topline sa svih aspekata cula da ljudi koji se griju na pelet takvu vrstu NIKADA VISE NEBI UZELI !
mirjanazg is offline  
Old 29.08.2008., 01:08   #4
gospodo eto ja slučajno naletio na vašu temu.Šta se tiće peleta vjerujte da nitko u njemačkoj ni nigdje nije požalio šta ih koristi.ali problem je kod nas u Hrvatskoj cijena.1kg = 2 kn,ali ako za 1 kg platite 0,5kn onda je to druga priča i ispada odprilike 5-6 puta jeftinije od plina ili ostalog.a vjerujte po toj cijeni se mogu nabavit jer ih ja nabavljam po toj cijeni.Tko veli da pelete morate kupit u Hrvatskoj?????Ako imate kakvo pitanje šibnite na brisana e-mail adresa pa se mail-nemo oko ostalih questions

Zadnje uređivanje laella : 29.08.2008. at 19:31. Reason: zabranjeno iznošenje privatnih podataka
bricki is offline  
Received Warning
Old 22.09.2008., 10:33   #5
Može li mi netko dati par odgovora o grijanju na pelete (za stan)
1. Kolike su cijene takvih peći (imam samo par cijena od flumenfire peći koje prodaje DSK 11.550,00 kn je najeftinija)
2. Kg pelete dođe oko 2,00 kn, a potrošnja je 1 kg/h. Koliko se prosječno treba potrošiti kg pelete na dan pod uvjetom da boraviš u prostoriji cijeli dan?
dani.du is offline  
Old 22.09.2008., 16:27   #6
Quote:
dani.du kaže: Pogledaj post
Može li mi netko dati par odgovora o grijanju na pelete (za stan)
1. Kolike su cijene takvih peći (imam samo par cijena od flumenfire peći koje prodaje DSK 11.550,00 kn je najeftinija)
2. Kg pelete dođe oko 2,00 kn, a potrošnja je 1 kg/h. Koliko se prosječno treba potrošiti kg pelete na dan pod uvjetom da boraviš u prostoriji cijeli dan?
Na prvo pitanje si odgovorio, a na drugo imaš podatak o 5,3 kW/kg pa to pomnoži sa potrošnjom svoje sobe (kuće)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 13.11.2008., 14:08   #7
centrometal eko cm pelet set

planiram na postojeći sustav ugraditi centrometalov kotao na pelet pa me zanima kakva su iskustva forumaša sa ovim kotlom i općenito kakva su iskustva u loženju peletom, potrošnja i slično. za sada trošim 15m3 suhih drva za sezonu, zanima me koliko peleta trebam? hvala
gagi70 is offline  
Old 13.11.2008., 20:40   #8
Quote:
gagi70 kaže: Pogledaj post
planiram na postojeći sustav ugraditi centrometalov kotao na pelet pa me zanima kakva su iskustva forumaša sa ovim kotlom i općenito kakva su iskustva u loženju peletom, potrošnja i slično. za sada trošim 15m3 suhih drva za sezonu, zanima me koliko peleta trebam? hvala
S istom potrošnjom oko 8000-9000 kg
more is offline  
Old 20.11.2008., 23:27   #9
Smile

Quote:
bricki kaže: Pogledaj post
gospodo eto ja slučajno naletio na vašu temu.Šta se tiće peleta vjerujte da nitko u njemačkoj ni nigdje nije požalio šta ih koristi.ali problem je kod nas u Hrvatskoj cijena.1kg = 2 kn,ali ako za 1 kg platite 0,5kn onda je to druga priča i ispada odprilike 5-6 puta jeftinije od plina ili ostalog.a vjerujte po toj cijeni se mogu nabavit jer ih ja nabavljam po toj cijeni.Tko veli da pelete morate kupit u Hrvatskoj?????Ako imate kakvo pitanje šibnite na brisana e-mail adresa pa se mail-nemo oko ostalih questions

peleti kostaju 3.5 Eura u OBI u Sloveniji, to je cijena za 15 kg.
rpes is offline  
Old 21.11.2008., 14:25   #10
Vidio sam pelete za oko 2kn/kg!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 26.11.2008., 15:40   #11
pozdrav,

razmišljam o nabavi peći na pelete i zanima me kako mora biti izveden dimnjak za takvu peć, jer u prikazima peći vidim da na stražnjoj strani pri dnu postoji ventilator koji izbacuje produkt sagorijevanja (dim) a čini mi se da je cijev sa ispuh cca 100 mm. Razmišljkam da li je dovoljno ako je peć naslonjena na vanjski zid, za ispuh koristiti cijev koju probijem kroz zid i spojim na ispuh peći!?

Lino
Lino is offline  
Old 27.11.2008., 01:30   #12
Za peći sa prisilnom cirkulacijom (npr. ta koja ima ventilator ili na lož ulje sa plamenikom) nije potreban dimnjak nego samo provedeš dimne plinove - susjedu u dvorište ili pod prozor
Čak je dimnjak i nepoželjan jer povečava cirkulaciju u peći i hladi ju kad recimo plamenik ne radi
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.12.2008., 22:03   #13
Hvala na odgovoru. Zanima me da li se u peć dovodi zrak iz vana ili iz prostorije? U prvom slučaju bi trebalo probiti dva otvora na zidu. Da li se uz peć dobiju potrebne cijevi (spojnice) kojima se dovodi svježi zrak i odvode plinovi? Pozdrav

Lino
Lino is offline  
Old 12.01.2009., 17:54   #14
Gorionici na pelete

Ja sam ugradio gorionik na lelete Švedske firme SAHLINS i mogu reći da je to pun pogodak.Radi bez greške troši vrlo malo a čišćene i održavanje je minimalno.Montira se vrlo jednostavno i košta od 1500€ pa do 3000€ zavisi od kapaciteta i modela.
toby is offline  
Old 18.01.2009., 13:37   #15
Evo da se i ja uključim na ovu temu. Imam centromrtalovu peć na pelete (kupio ove sezone grijanja). Upravo sam došao iz kotlovnice jer mi je automatika naravno otkazala kao svaki drugi dan.Peć od 35kw sa ugradnjom platili smo 25000kn.Naravno nisam zadovoljan jer se automatika stalno kvari, a do ovlaštenog servisera se ne može doći. Naime pošto je to relativno novo na našem tržištu nema dovoljno kvalitetno obučenih ljudi koji se time bave, pa smo u Primorsko-goranskoj županiji osuđeni na svega dva ili tri ovlaštena koji naravno ne stignu sve obaviti.Nemamo se kome žaliti a tko voli nek izvoli. KAda bih svoje postupke mogao ponoviti, sigurno bih opet odabrao pelete samo bih razmislio bolje o onome kupujmo hrvatsko.
lecu is offline  
Old 19.01.2009., 13:03   #16
Gorionici A-3 ECO tec proizvođača Sahlins Švedska rade bez greške!
toby is offline  
Old 08.02.2009., 00:55   #17
A gdje mogu kupit tu peć Sahlins A-3 eco tec.
robi_978 is offline  
Old 04.03.2009., 15:42   #18
Gorionik na pelete

Postovani
Ako bilo tko ima iskustvo sa gorionicima na pelete molim neka mi da neki savet u vezi sledeceg:
Naime imam problem sa gorionikom na pelete kojeg sam nabavio 10/2008 i bio je montiran i radio od 11/2008 sve do sredine 2/2009 sve do tada gorionik je super radio ali tokom rada desila se deformacija na resetku i glavu gorionika tako da doslo je do punjenje fleksibilnog creva sa peletama i gorionik je prestao da radi. Dobio sam novu resetku a glavu sam pokusao ispraviti i montirao sam gorionik od pocetka ali opet isti problem gorionik radi 45 minuta i opet se crevo puni peletama i stopira se gorionik.
Razmisljao sam u vezi resavanje ovog problema tako da sada mislim da je problem u cirkulaciju vazduha u sami gorionik odnosno u dihtanje sklopa glava resetka i brtve gorionika ali jos nisam 100% siguran dali je samo tamo problem ili mozda je i u regulaciju. ZATO ako bilo ko imao slicni problem i resio taj problem i ako zeli neka da neki savet.
Pozdrav
Goran Nedelkov is offline  
Old 05.03.2009., 23:17   #19
Quote:
Goran Nedelkov kaže: Pogledaj post
Postovani
Ako bilo tko ima iskustvo sa gorionicima na pelete molim neka mi da neki savet u vezi sledeceg:
Naime imam problem sa gorionikom na pelete kojeg sam nabavio 10/2008 i bio je montiran i radio od 11/2008 sve do sredine 2/2009 sve do tada gorionik je super radio ali tokom rada desila se deformacija na resetku i glavu gorionika tako da doslo je do punjenje fleksibilnog creva sa peletama i gorionik je prestao da radi. Dobio sam novu resetku a glavu sam pokusao ispraviti i montirao sam gorionik od pocetka ali opet isti problem gorionik radi 45 minuta i opet se crevo puni peletama i stopira se gorionik.
Razmisljao sam u vezi resavanje ovog problema tako da sada mislim da je problem u cirkulaciju vazduha u sami gorionik odnosno u dihtanje sklopa glava resetka i brtve gorionika ali jos nisam 100% siguran dali je samo tamo problem ili mozda je i u regulaciju. ZATO ako bilo ko imao slicni problem i resio taj problem i ako zeli neka da neki savet.
Pozdrav
Ja sam imao isti problem sa centrometal peci 35 kw, ne znam jesi li podesavao parametre na peci jer tvornici na ovoj peci je stavljeno na pec od 20 kw pa to treba promjeniti na pec od 35 kw, onda moras malo petljati i unutar "kompjutora" tj. tipkama za servisere pojacati malo snagu ventilatora u fazi razgaranja plamenika a malo smanjiti vrijeme dobave peleta i povecati pauzu izmedju dobave peleta jednostavno da dozvolis u toj fazi da sve sto udje u resetku i uspije izgoriti. ako te ovo interesira i nisi rjesio problem mislim da ti mogu pomoci jos savjetima jer kad sam nastimao sve ovo sam sada radi kao "doxa" i ovaj sistem grijanja ne bih mijenjao ni za sto na svijetu.
jadran60 is offline  
Old 29.06.2009., 01:18   #20
Da malo aktiviram ovu temu. Kako ste zadovoljni dosadašnjim korištenjem peći na pelete? Eto očekujem komentare. uskoro kupujem jednu peć iz palazzetti programa ali je model obložen sa keramikom tako da je stavljam u dnevnu sobu i dva izvoda za topli zrak vučem do dvije spavače sobe. Peć grije prostor od 50 kvadrata ,a svaka soba ima po 20 kvadrata. Eto da čujem komentare i o ovakvim pećima. Thanksss
bricki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.