Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 09:06   #1
Krsni kumovi

neznam dal negdje već ima ova tema, ako ima premjestite.
zanima me kad je najbolje vrijeme ić pitat ljude da budu krsni kumovi vašoj bebi.
davno kad je moja sestra bila krsna kuma, njoj su doma došli tata i njegova mama,
taj dan kad se beba rodila, kod njih je takav običaj...
mi bi za krsne kumove prijatelje uzeli(bračni par)
ja sam sam na pola trudnoće...
ja bi to obavila već sada, jer jedva čekam,,,
jel to prerano?
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:09   #2
Nije. Mojoj maloj je krsna kuma bila određena i prije nego kaj je bila napravljena
Kad sam saznala da je curica samo sam nazvala frendicu i rekla "Jeeeee.... bit ćemo kume!"

A kad sam ja bila kuma, onda me frendica nazvala iz ginekološke ordinacije (isto kad je saznala da je curica) i rekla "Bi li ti htjela biti mojoj curi kuma?" ))
Bez neke velike pompe.
__________________
1. Vagica 10/2010 ; 2. Vodenjak 1/2014
_gabrijelana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:24   #3
nikad nije prerano, ja si čak mislim da je bolje ljudima reći ranije da se znaju pripremit...
i ne kužim foru sa ženskom djecom i kumama... moji curica i dečko imaju muške kumove, i bez obzira kojeg spola da su bili, kumovi bi bili isti....
Peky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:33   #4
Imam i ja kumče muškog roda
A ne znam, ja sam htjela da mi bude frendica... a muž je htio da bude njegov frend. Onda smo se podijeli... "ako bilo žensko bit će ona kuma, ako bilo muško bit će on..."
__________________
1. Vagica 10/2010 ; 2. Vodenjak 1/2014
_gabrijelana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:33   #5
mi smo pitali frendove (bracni par) za sina dali bi bili kumovi i to negdje u 5. mjesecu trudnoće, ipak se trebaju pripremiti za to..
__________________
Album
zlatna ivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:35   #6
ma meni je to isto glupo... kolegica kad je bila trudna mi pitamo ko će bit kuma, kaže ona pa bit će blać srać cura neka ako bude žensko, ako bude muško bit će frend od muža... meni to bezveze...
kak to ide s bračnim parom, ko se piše kao krsni kum?
mi mislimo uzet njih kao bračni par, a u biti je to moja prijateljica,
znači ona bi se pisala..
jedva čekam da ulovimo vremena otić kod njih!!
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:39   #7
Quote:
zlatna ivkica kaže: Pogledaj post
mi smo pitali frendove (bracni par) za sina dali bi bili kumovi i to negdje u 5. mjesecu trudnoće, ipak se trebaju pripremiti za to..
A kakve pripreme su to u pitanju? Financijske??
Moj malac ce sad 4. mjeseca, mislim ga krstiti u 6. mjesecu i jos nisam pitala kumove uopce . S time da cu sve JA i samo JA financirati.... tak da ne kuzim kakve pripreme su to u pitanju? Ja sam bila vjencana kuma pa se nisam pripremala heheeh... nemoj se ljutiti al bas sam se od srca nasmijala "pripremi"
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:45   #8
sve ovisi kako tko na to gleda... i kako su gdje običaji.
kod mojih je običaj da krsni kumovi dođu u babinje kad se dijete rodi,
još jednom prije krstitki i na krstitke naravno... tako da se moraju znat stvari i prije nego se dijete rodi,
al opet velim, sve ovisi kako kod koga... ja ne očekujem da oni tako kod nas... ali bi se voljela veselit tome, a da ona zna već jednom
__________________
Moja prodaja - - - Lilypie
hera86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:46   #9
i nama su kumovi već bili u "pripremi" odkad sam zatrudnila imamo picajzlu svećenika pa je 2-3 tj prije krštenja trebalo donjet hrpu papira,a kumovi iz zg-a..pa se stalno s tim papirima nekaj komplicira tak da je bolje malo prije kumove obavjestit
__________________
http://public.fotki.com/iwcchy
iwcchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 09:51   #10
Mi imamo presmjesnog zupnika... Taj nis ne komplicira i ne zahtjeva. Vjencao nas je za 10 minuta!!!! Sve to on nabrzaka. Mi nemamo apsolutno nikakve obicaje ili ja ne znam za njih posto vise nemam nikog od ovih starijih (bake i djedovi). I hocu za kumu zenu koja je siromasna i znam da jedva spaja kraj s krajem pa joj zato jos nisam rekla da se ne zivcira. Ne zelim da ista kupuje i da se zaduzuje! Niti od krstitiki zelim raditi svadbu, meni je to bezveze
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 10:00   #11
ma nismo ni mi imali ni svatove ni krštenja za hrpu ljudi..onak nama bliskih i dragih par osoba i nismo birali kumove po statusu al velim,ak neko ima ovak čudnog svećenika dobro je prije otić i vidjet kaj treba i ,jelte,"pripremit" se
__________________
http://public.fotki.com/iwcchy
iwcchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 10:02   #12
mi smo htjeli da malom bude krsna kuma moja najbolja frendica i htjeli smo pitati prije nego rodim. ali sam završila u bolnici 2 mj.prije poroda i bilo mi je nekako glupo i neugodno ju pitati prek telefona ili kad mi je došla u posjetu. tako da smo odlučili pitati kad su došli gledati malog, imao je mjesec dana.
znali smo da će pristati ali mi je nekako red da se ljude pita, a ne samo da se kaže budeš malom kuma i to je to.
kako je ona udata, svećenik je rekao da muž mora biti isto upisan i njega je upisao prvog pod kumove, a nju ispod. očito je da i svećenici smatraju da muško dijete mora imati muškog kuma.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 10:05   #13
viš moj svećenik se nije niti obazirao na moju sestru,a ona je žena od kuma
i ja sam frendicu pitala prek tel,jer je daleko,al smatram ak smo dobre da to nije nikakav bed..ma sve ovisi kako i koliko netko drži do običaja
__________________
http://public.fotki.com/iwcchy
iwcchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 10:19   #14
Da zbilja, kakve pripreme?!
Ako se misli na financije, to mi je malo bezveze... Pa ne ocekuje se od kumova da placaju ne znam sta. ja sam dva puta bila kuma i samo smo kupili poklon na krstenje i stvari za crkvu, svijeca, kosuljica..., ostalo nista. Mada smo se ponudili da uzmemo odjecu za krstenje, ali su obadvije bebe imale nesto iz nasljedstva.
Tako isto kada su se moji klinci krstili nisam ama bas nista ocekivala od kumova, cak ni odjecu. Nekako mi je glupo da oni nesto placaju, nije mi to poanta kumstva.
A mi smo svoje kumove takoder zvala vec u trudnoci, ne sjecam se tocno kada. Nismo zvala bracni par, vec pojedinacnu osobu, ali je svecenik svaki puta dopisao i zenu/muza, cak i djevojku, ispod kuma/kume.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:03   #15
Quote:
hera86 kaže: Pogledaj post
ma meni je to isto glupo... kolegica kad je bila trudna mi pitamo ko će bit kuma, kaže ona pa bit će blać srać cura neka ako bude žensko, ako bude muško bit će frend od muža... meni to bezveze...
kak to ide s bračnim parom, ko se piše kao krsni kum?
mi mislimo uzet njih kao bračni par, a u biti je to moja prijateljica,
znači ona bi se pisala..
jedva čekam da ulovimo vremena otić kod njih!!
mi smo isto imali bračni par i bili su upisani oboje...
tako mi se čini u redu...
i da nisu bili u braku,opet bih ih upisali oboje imenom i prezimenom...

išli smo ih moliti kad sam ja bila u 8 mj trudnoće,kad su već znali da budu kumovi,pa da to riješimo prije,a i kod nas je kao običaj da dijete prvo dođu vidjeti krsni kumovi...
"friška mama" is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:31   #16
Quote:
hera86 kaže: Pogledaj post
ma meni je to isto glupo... kolegica kad je bila trudna mi pitamo ko će bit kuma, kaže ona pa bit će blać srać cura neka ako bude žensko, ako bude muško bit će frend od muža... meni to bezveze...
kak to ide s bračnim parom, ko se piše kao krsni kum?
mi mislimo uzet njih kao bračni par, a u biti je to moja prijateljica,
znači ona bi se pisala..

jedva čekam da ulovimo vremena otić kod njih!!
pišu se oboje.
mm i ja smo bili u jaski kumovi prije 3 godine i upisani smo oboje.
isto tako ti isti kumovi su držali naše blizance na krštenju i upisani su oboje na oba krsna lista iako je kum držao sina ,a kuma kćerku.

mi smo kumove pitali i prije nego sam ostala trudna, a oni su nas na dan krštenja naših blizanaca dok još nisu bili 100 % sigurni da je kuma trudna.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:44   #17
a vidite da je svugdje drukčije..kod nas je bio upisam samo kum,bez žene
__________________
http://public.fotki.com/iwcchy
iwcchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 11:54   #18
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
A kakve pripreme su to u pitanju? Financijske??
Moj malac ce sad 4. mjeseca, mislim ga krstiti u 6. mjesecu i jos nisam pitala kumove uopce . S time da cu sve JA i samo JA financirati.... tak da ne kuzim kakve pripreme su to u pitanju? Ja sam bila vjencana kuma pa se nisam pripremala heheeh... nemoj se ljutiti al bas sam se od srca nasmijala "pripremi"
Joj, mi smo iste...Ja planiram krstenje za 2 mjeseca i jos nisam pitala doticnu osobu zeli li bit kuma. I da, za sina planiram KUMU!! Ne znam zasto bi trebao biti kum posto je on musko. Meni je to glupo! I da, i mi sami financiramo!
__________________
moje najvece blago je stiglo 13.12. ♥
Mare1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 12:54   #19
Ja nisam još mama, ali imam kumče, dečkića. Nikome nije bilo čudno da dečkić ima kumu, a ne kuma. A bilo je to prije 10 godina. Prijateljica me pitala ako ću biti kuma kada je maleni imao cca mjesec dana, krstila ga je sa 4 mjeseca.
Muž je nedavno bio kum i isto su ga pitali možda mjesec dana prije krštenja.
O običajima u vezi krštenja bi mogla svašta napisati, sve ovisi o kojem se dijelu Hrvatske radi. Npr. u mom rodnom kraju je običaj da kumovi idu po bebu i mamu u rodilište, zajedno sa ocem djeteta (naravno ako im se kumstvo najavi unaprijed). Zatim se podrazumijeva da kumovi kupe neki veći poklon za rođenje djeteta (kolica, autosjedalicu, krevetić ....), pa kada su krstitke kumovi kupuju još zlatninu, oblekicu za krštenje, tortu i daju "pod glavu" (kovertu sa novcima). I to se tako u tom kraju podrazumijeva.

Dok ovdje gdje sada živim su sasvim drugačiji običaj, barem koliko vidim. I to mi se više sviđa. Nema tih nekih propisanih poklona i protokola, ili ja samo ne živim ovdje dovoljno dugo pa iste nisam niti upoznala

Uglavnom ako netko zna već kada je trudan koga bi volio za kuma svome djetetu zašto ne pitati već tada, ako nije siguran neka pričeka malo sa odabirom.
*zlata* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 13:26   #20
Za kumstvo je nebitno tko je kojeg spola. Ako su kum ili kuma u braku onda se upisuju oba bracna partnera, isto tako nebitno kojim redoslijedom... (tako nalaze Crkveni zakon, a sad što ga pojedini svecenici ne znaju to je druga tema...)
__________________
tigar 09.08.2010. i zmaj 11.07.2012....
nangaparbat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.