Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2005., 22:49   #61
Jednom mi je netko rekao da se jos u ranom djetinjstvu (prve dvije godine) stvara konacan broj adipoznih stanica. Zna li tkogod ima li tu cega? (ffe? verica? jos koji medicinar?)

To bi reklo da ako je netko sopan kao beba sva je prilika da ce kasnije imati sklonost debljanju. Navodno je lakse stanjti jednu dramaticno prenabujalu adipoznu stanicu nego desetak umjereno nabujalih.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 23:12   #62
Quote:
Rita kaže:
Klinci kopiraju nas odrasle,pa ak mi imamo zdrave navike imat ce ih i oni. .
naj smrt mi je vidjetei debele majke koje kljukaju svoju djecu po mcdonaldsima, poslasticarnicama i slicno
ak sebe upropastavas kravo, ne moras dijete

vidjeh skoro, idu mama i sin vozom 15 minuta i vec uspije 2 kolaca i colu mu dati da pojede "jadno dijete", a dijete od 12 g bi mene ladno u zubima nosilo
uh

a nijedno ne moze stati na jednu stolicu, nego duplo sjede oboje i samo sto ne puknu od debljine
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 02:54   #63
Ja sam si isto mislila da cu ga zdravo hraniti. al ni tak zavrsilo
Ja sam se dosta nezdravo hranila u trudnoci a ta navika mi je ostala i nakon toga. Malac je to prvo sve pocuclao u trbuhu, a nakon toga kroz moje mlijeko. Ne mogu prestati jesti sladoled, cokoladu i kekse Naprosto se prenejedam time.

Eto tako sad moj malac ne zeli jesti zdravu hranu koju mu ja skuham nego samo kupovne kasice koje imaju u sebi secera.

i da 2-3 kile je tezi od djece svoje dobi. U jednom trenutku je iskocio iz tablica prosjeka.

Kako to mislim ispraviti? Kretanjem.

Mislim da danasnji problem nije samo u tome sto klinci nejdu dovoljno van nego i u tome sto im roditelji zabranjuju "opasne" aktivnosti. Se sjeca netko onog teksta kako su prezivjela djeca 60-70-80-tih (gradnja drvenog prevoznog sredstva bez kocnica i onda nizbrdo )
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 02:58   #64
BTW na reklami za Gerber (nisam sigurna) kaze da je omiljeno povrce 15-tomjesecnih beba pomfri

When FITS counted French fries as a vegetable, they were in the top three vegetables served to children age nine to eleven months. They were also the most common vegetable for children fifteen months and older. Approximately 23 percent of children in FITS ate French fries at least once a day. French fries are high in fat and calories. They can be part of a healthy diet but should not be considered a vegetable and should not be fed to young children every day.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 03:10   #65
Issa,ma ne brini lose bi bilo da se djete hrani smokijima, pastetom i pomfrijem u toj dobi a toga ima puno.Ako je kasica organska,nije tak lose. Evo ja sam smazala pol kutije keksi i djete me gleda, morat cu s tim stat sto prije.Ne mislim da je lose im dat i keks i kolace ali ne non stop.NE svrstat pomfrit i kecap u povrce.Umjereno u svemu uz puno kretanja . Zoe je velka cura,mora joj i decko biti velikibar ono 190cm i 90kg.Zato samo ti Issa hrani svog malog muskarca
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:27   #66
Quote:
dodouprolazu kaže:
Naravno. Onda kao das djetetu (a sve u najboljoj namjeri!) tih finih friskih vocnih jogurta a ono sranje unutra. Ja mislim svom djetetu jednog dana doma mjesati voce u obicni krem jogurt, ako treba dodati malo meda, tako su i meni radili dok sam bio mali, evo ni dan danas mi ti "kupovni" nisu fini.
Valjda imam srecu sto kikica zapravo voli najobicniji jogurt..i radim upravo ovo kaj si naveo...nasjecem ili udrobim svjeze voce...ako ne to pojede ona jogurt i bez toga....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:28   #67
Quote:
violent_femmes9 kaže:
joj djeca, pa bas ste smijesni

pa naravno da u vocnom jogurtu ima dodanog secera

ne mislite valjda da je onako sladak od secera koji potjece iz ono malo jada od voca koje stave unutra
Kojeg voca



Neki dan kupim neke dijetetske kekse sa police sa"zdravom hranom", veli bez dodanog secera , dva keksa imaju 134 kalorije, i 3,2 % secera..... sto je prilicno ok kad se uzme u obzir koliko neki drugi keksi maju kalorija i dodanog secera.

Ne znam da li je do mene, ili je stvarno tako, ali sam pod dojmom da je ovdje u FRA, dosta hrane na koju sam navikla i doma u hr, puno "sladja"....keksi, kolaci, jogurti, kojekakvi musli/ pahuljice itd....cak i cola i fanta mi imaju drugaciji okus i puno su sladji nego u hr.....a u SAD-u mi se cini da je cola jos sladja.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 22.04.2005. at 10:38.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:32   #68
Quote:
FFE kaže:
Pa sto onda ako ima secera u jogurtu? Sto fali seceru u razumnim kolicinama? Nije glukoza otrov, ili? Djeca su puna energije, i neprekidno u pokretu, ako necu svojemu djetetu dati vocni jogurt, ne znam kome bih ga onda dala.

Btw, ne volim vidjeti pretilu djecu. To je meni znak nemara. Nekada se mislilo debelo=zdravo. Debelo je sve samo en zdravo. Treba dijete od rodjenja uciti zdravim navikama-kako prehrambenim tako i fizickim. Ako starci sjede neprekidno pred TV-om i ne vode djecu u setnju, onda ce i djeca pokupiti nezdrave navike.

P.S. Violent je dobro napisala, samo da dodam-ovaj tip I se najcesce pojavljuje prije 18. godine zivota, zato se uvrijezilo ga nazivati juvenilni.
ma nis ne fali samo je naveden kao jedan od "onih" primjera....

A sto se tice prehrambenih navika, uce iz primjera, onak ka ti jedes budu i oni....jel nije tak....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 09:46   #69
Quote:
margarita kaže:
ma ne mozhete ni pretjerivati - djeci treba i chokolada ali umjereno

pa neche valjda biti da nikad ne jede chokoladu i kolache

pa ja sam odrasla uz mamu slavonku - a znate da se tamo kolachi peku svake nedjelje i bome mi nishta nije falilo

ne treba slatkishima zamijeniti obroke ali ne treba ih ni skroz izbaciti

ni jedna krajnost nije dobra
Mislim da je kljucna rijec umjereno.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 10:13   #70
Quote:
Rita kaže:

Nego,ja ne znam odakle je tvoja pastorka ali tu kod mene je puno seniora na biciklima,svi nesto rade, vozimo se gradskim prevozom, svi planinare secu i nema debelih uopce.JA sam u naj goroj formi u Aspenu i zamisli u americi smo. Sve zavisi di zivis.PA pogledaj nasu Slavoniju i koliko tam ima debelih i kak se hrane,nis cudno i nis novoga.
Problem u americi je taj (ujedno)i sto se u skolama sluzi junkfood,znaci klinci ako im ti ne spakiras klopu nemaju bas neki normalan izbor. Coca-Cola ili Pepsi imaju monopol pa stave svoje frizidere po skolskim hodnicima i klinci samo piju i jedu sranja. Roditelji su se u zadnje vrijeme organizirali i pisu peticije,mole,kume da se to promjeni. U privatnim skolama je stanje bolje a i tu kod nas nije tak lose,sve zavisi di je skola i tko je u boardu. Druga stvar i je i ne kretanje sto je jaako veliki problem. Skole imaju sve manje love i programi su skresani do minimuma,tak da za sve sto "nije nuzno" nema love.Ma koma.
KAj se tice secera,mi se trudimo smanjiti na minimum,isto tako i masnocu.Muzu mi je kolestrol vidno smanjen, ja sma OK a djete ce jesti voce umjesto slatkisa. Tak sam i ja odrasla i nikad nisam bila debela. Ljudi jednostavno nemaju pojma i daju djeci takve gluposti da mi dodje muka kad to vidim. Mos ti pricat kaj hoces kad je kod nas(HR) mentalitet jos uvijek,ma daj mu kobase nis mu ne bu bilo,pa i mi smo tak odrasli pa je sve OK.Radi se o bebi ispod godine dana.
Ej ej stani malo. Sto ti nisi rekla da si se bila jako puno udebljala kad si prvi put bila u Americi. A i na onoj slici u forumaskom albumu nisi bash Twiggi. Osim toga ako se svi jako zdravo hranite zato ti onda muz mora snizavati kolesterol
Tu pricas kako ces davati djetetu samo voce a na drugoj strani krkas pola kutije keksa
Fakat mi nisi jasna.
Vjecno pljujes po Hrvatskoj. Te svi primitivni i divlji jer valjda Vama u Aspenu nikad ne bi palo na pamet dijete od godine dana nahranit sa sosidj end frajz

Tu u Njemackoj sam vidjela toliko debele djece da mi je zlo (a tata kaze da je to p.dim prema americkoj djeci).

Moja malena je isto sklona debljanju. Obozava jesti. Ja joj ne zelim nista uskracivati pa da mi se u teen dobi prezderava 'zabranjenim vocem' ali nikad ne kupujem velika pakiranja. Kupim 1 Kinder regel ili 1 kinder jaje ili tako nesto. Chips i smoki mozda jednom mjesecno... Koristim malo ulja i secera. Posto ona kolicinski stvarno moze puno pojest trudim se da to bude npr. tjestenina s laganim umakom od povrca, ili leso povrce s maslinovim uljem, piletina na grillu i tako.
Ona ima 128-130cm i oko 25-26kg.
Da ne pazim bila bi dupla
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 12:56   #71
Quote:
happygoose kaže:
Ne znam da li je do mene, ili je stvarno tako, ali sam pod dojmom da je ovdje u FRA, dosta hrane na koju sam navikla i doma u hr, puno "sladja"....keksi, kolaci, jogurti, kojekakvi musli/ pahuljice itd....cak i cola i fanta mi imaju drugaciji okus i puno su sladji nego u hr.....a u SAD-u mi se cini da je cola jos sladja.
nevjerojatno puno stvari ima dodatog secera

nas je zubarka upozoravala na tajne sceere u hrani: u ketchupu, kruhu, jogurtima, cornflakes, müsli, pasteti, raznim kobasicama, pa cak i u dimljenoj sunci

a evo ansla sam jednu tabelu koliko KOCKICA secera ima u raznim namirnicama:
u 0,25 l Coca Cola i slicno : 7 kocki
vocni jogurt, 2 dl- 4 kockice (bez obzira jeli light ili obicni)
cornflakes, 100 gr 5 kocki...

itd

btw svedska je po konzumiranju secera treca u eu, vode belgija i luxemburg, oko 45 kg godisnje po stanovniku
prosjek je 35kg

ne znam za hrvatsku
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 13:00   #72
Quote:
penelop@ kaže:
Ona ima 128-130cm i oko 25-26kg.
Da ne pazim bila bi dupla

jesi sigurna da su mjere tacne????????

sad sam isla gledat tablicu mjereneja opd Princeze
na 8 rodj je imala tacno 130 cm i 30 kg

a NIKAD nije bila ni okrugla, a kamoli debela

__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 13:28   #73
Moj je toliki zvrk da ne mislim da bi ikad mogao biti debeo..
Slatko neshto pretjerano ni ne voli a od grickalica.. sve odabrano..

Nisam u zhivotu vidjela dijete koje toliko razmislja o zdravoj hrani.. a to ne potiche od mene nego iz skole i od moje mame..

sam sebi zadaje da jede 5 komada vocha i prvrca dnevno.. jer im to uchiteljica stalno napominje.. a u skoli cak imaju i cooking room gdje ih uche kako spremat zdravu hranu i moj maleni je jako zainteresiran za ovu 'room' i sve sto se u njoj zbiva....
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 14:23   #74
Quote:
penelop@ kaže:
Ej ej stani malo. Sto ti nisi rekla da si se bila jako puno udebljala kad si prvi put bila u Americi. A i na onoj slici u forumaskom albumu nisi bash Twiggi. Osim toga ako se svi jako zdravo hranite zato ti onda muz mora snizavati kolesterol
Tu pricas kako ces davati djetetu samo voce a na drugoj strani krkas pola kutije keksa
Fakat mi nisi jasna.
Vjecno pljujes po Hrvatskoj. Te svi primitivni i divlji jer valjda Vama u Aspenu nikad ne bi palo na pamet dijete od godine dana nahranit sa sosidj end frajz

Tu u Njemackoj sam vidjela toliko debele djece da mi je zlo (a tata kaze da je to p.dim prema americkoj djeci).

Moja malena je isto sklona debljanju. Obozava jesti. Ja joj ne zelim nista uskracivati pa da mi se u teen dobi prezderava 'zabranjenim vocem' ali nikad ne kupujem velika pakiranja. Kupim 1 Kinder regel ili 1 kinder jaje ili tako nesto. Chips i smoki mozda jednom mjesecno... Koristim

malo ulja i secera. Posto ona kolicinski stvarno moze puno pojest trudim se da to bude npr. tjestenina s laganim umakom od povrca, ili leso povrce s maslinovim uljem, piletina na grillu i tako.
Ona ima 128-130cm i oko 25-26kg.
Da ne pazim bila bi dupla
nemoj da ti bude zhao shto pazish na to shto jede

kad sam ja ushla u pubertet ja sam jela kao lopatom - sjecham se da je jednom moja baka bila kod nas u posjeti i zhena se zabrinula koliko ja jedem (a zhena slavonka - nije da je neka twigi jel'te )

ali mama me uzela pod svoje i fino mi ogranichila unos slatkog i masnog - znam da mi je bilo teshko i da sam bila nekad ljuta na nju shto to radi ali danas sam joj zahvalan do neba

da to tada nije napravila ja bi sad imala 200 kg garant

tako che i tvoja Princeza bit zahvalan tebi kad shvati da je to pitanje zdravlja
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 14:43   #75
Quote:
Septembar kaže:

jesi sigurna da su mjere tacne????????

i ja se pitam

moj mali ima cca 123cm i 24kg. Noge su mu ko čačkalice i svako rebro se poznaje, mršavko mali
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 15:01   #76
Lako je držati djecu na zdravoj hrani dok su doma. Ali, kada krenu u vrtić, roditelji baš nemaju puno utjecaja na vrtićku prehranu.

Isto tako, kad se počnu družiti s drugom djecom, dobivaju informacije od zanimljivoj i novoj hranu koju doma nisu vidjeli.

Moja mala dobije 2-3 puta tjedno 2 kockice čokolade ili onaj jedan prutić Kinder čokolade i tu i tamo koji Petit Beurre keks ili slane štapiće. smoki i čips u životu vidjela nije, jer mi to ne jedemo. I generalno, jede prilično zdravo, dosta povrća, ali ne voli voće, pa to nadoknađujemo voćnim kašicama, pod parolom bolje išta nego ništa.

Ali, kaj, svaki dan ide u park, ima tamo svoju škvadru i dolazi jedna curica koju dovodi deda i svaki dan donese vrećicu smokija. I nudi djeci. Ja sam na smoki alergična ,jer je to jako masno i slano i rekla sam teti čuvalici da moja mala to ne smije jesti, pa makar urlala u parku. I tako je riskirala uvredu dede i rekla da mama ne da da se njoj daje smoki. Ajde.
Ali, mala svaki dan pita kada ćemo kupiti smoki i da je: smoki jako fin, da, da mama!
Kako da ja djetetu od 2 godine objasnim da to nije zdravo za nju?

Ja obično kažem da smokija nema i ponudim joj nešto drugo u zamjenu, pa zaboravi, ali neće to tako uvijek ići.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 15:12   #77
Quote:
bigblue2010 kaže:
Lako je držati djecu na zdravoj hrani dok su doma. Ali, kada krenu u vrtić, roditelji baš nemaju puno utjecaja na vrtićku prehranu.

Isto tako, kad se počnu družiti s drugom djecom, dobivaju informacije od zanimljivoj i novoj hranu koju doma nisu vidjeli.

Moja mala dobije 2-3 puta tjedno 2 kockice čokolade ili onaj jedan prutić Kinder čokolade i tu i tamo koji Petit Beurre keks ili slane štapiće. smoki i čips u životu vidjela nije, jer mi to ne jedemo. I generalno, jede prilično zdravo, dosta povrća, ali ne voli voće, pa to nadoknađujemo voćnim kašicama, pod parolom bolje išta nego ništa.

Ali, kaj, svaki dan ide u park, ima tamo svoju škvadru i dolazi jedna curica koju dovodi deda i svaki dan donese vrećicu smokija. I nudi djeci. Ja sam na smoki alergična ,jer je to jako masno i slano i rekla sam teti čuvalici da moja mala to ne smije jesti, pa makar urlala u parku. I tako je riskirala uvredu dede i rekla da mama ne da da se njoj daje smoki. Ajde.
Ali, mala svaki dan pita kada ćemo kupiti smoki i da je: smoki jako fin, da, da mama!
Kako da ja djetetu od 2 godine objasnim da to nije zdravo za nju?

Ja obično kažem da smokija nema i ponudim joj nešto drugo u zamjenu, pa zaboravi, ali neće to tako uvijek ići.
mislim da pretjerujesh

dati joj malo je bolje nego joj stalno braniti pa kad bude dovoljno velika da ti slazhe onda che se prezhderavat s tim
__________________
da teta Cats ;-)
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 15:18   #78
Quote:
happygoose kaže:
Valjda imam srecu sto kikica zapravo voli najobicniji jogurt..i radim upravo ovo kaj si naveo...nasjecem ili udrobim svjeze voce...ako ne to pojede ona jogurt i bez toga....
A mozda si od pocetka dijete na dobru stvar naucila Margairta, u pravu si, ni jedna krajnost nije dobra. I cokolada je o.k. ali ne svaki dan. Jednom tjedno je dosta
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 15:19   #79
Ja mislim da ne pretjeruje, dijete dobija slatkiše u ograničenim količinama, baš kako treba biti, a neke vrste slatkiša i grickalica uopće nisu za dijete (smoki je, uostalom, prilično opasan) niti u kojoj količini.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 15:19   #80
Ma nisam je bas vagala u zadnje vrijeme ali su se prije cca pola godine vagali u vrticu imala 128 cm i 26kg. Ali provjerit cu jos, sad ste me zbunile Nije 36 to znam sigurno

Koliko ima sada stvarno ne znam ali uopce nije mrsava. One koje su vidile sliju mogu to potvrdit.

Teska je ko kamen. Dobro, nije 'spekasta', ne prelijeva joj se salo niti ima 'kolace' po nogama ali je bash cvrsta.

Cini mi se da se od zime malo izduzila

BigBlue tocno znam o cemu pricas. Moja se zaokruzi kod bake.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.