Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2012., 12:35   #1
Unhappy Roditelji različite nacionalnosti/vjere

Imali ovdje vas iz mijesanih brakova.?
Ja dolazim iz mix braka otac Hrvat majka Srpkija a ja "nista" roditelji su mi se razveli odmah nakon rata i majka me pokusavala u mnogo navrata ubjediti da sam ja Srbin, da me ona nije i nikad nebi zacela sa Hrvatom nego da je bila sa nekim Stankom iz Rume skim me htjela upoznati, a mnogo imam slicnosti sa ocem tako da nisam nasio na to zlo, a uostalom i nemoze mi biti neko mati ako je nest tako uradila..? Otac me nikad nije pokusao pohrvatiti uvjek je govorio da mi to nece biti vazno u buducnosti nego da se sam odlucim i ali kako Boze, kako neko moze sjebti zivot svom rodjenom dijetu po vjeri nisam nista i niko me nije ucio nicemu, nemam svoju reprezentaciju zato navijam za Spaniju, imam pravo i na srpsko i na hrvatsko drzavljanstvo ali vise mi je draze kockasto zbog ponosa i slobodnog kretanja.. Kakva su vasa iskustva..?
Kisa Pada is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 12:59   #2
Bez uvrede, kad sam vidjela naziv teme, prvo sam pomislila na "spolno mješane brakove" u stilu, "dvije mame" ili "dva tate".

Nekako je, meni barem, ova nacionalna "mješanost" postala manje bitna u zadnjih desetak godina.
Bilo je "problem", kad je to bio malo veći nacionalni problem.
Danas, tako svejedno.
Sasvim mi normalno i da je nekom mama Kineskinja, a tata Afganistanac.

A ti si, ono kako se osjećaš i kako si organiziraš život...
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 13:18   #3
Ne znam što je gore miješani brak u nacionalnom smislu kao kod roditelja autora teme ili brak u kojem su oba člana iste nacionalnosti ali različitih religijskih shvaćanja. U svakom slučaju kad-tad dolazi do problema kad dođu djeca.
ančica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 14:07   #4
Evo i ja sam dijete iz "miješanog" braka (malo mi to smiješno zvuči, ja sam iz Bosne, oba roditelja su mi Bosanci, samo tata katoličke vjeroispovijesti, mama nije krštena ali je iz pravoslavne porodice). Do rata nas nisu vjerski odgajali, u ratu proveli neko vrijeme na moru, tamo krenuli na vjeronauk u školi, svidjelo nam se, pitala mama hoćemo li se krstiti i obavili sve, sakramente... Dakle, ustavari nas je majka, koja je btw agnostik a pravoslavka po porijeklu, odgajala u katoličkoj vjeri od onog trena kad smo mi same to izabrale. Nisam praktični vjernik kao i većina od nas ali mogu reći da se svaki dan prije spavanja pomolim, idem na ispovijed 2X godišnje, Božić, Uskrs, Velika Gospa, Sveti Ivo, Sveti Leopold Mandić,.... su dani kada jesam u crkvi,... Apsolutno ne vidim problem kad dođu djeca ukoliko su ljudi koji tu djecu rađaju normalni, spremni na dogovore i kompromise i prije svega na to da djeci daju izbor. Kod nas doduše vlada nepisano pravilo da si ono što ti je tata i nekako sve žene koje se udaju za nekoga druge vjeroispovijesti odgajaju djecu u duhu te "druge" vjere.
__________________
nan
nanica_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 14:13   #5
Ja sam iz Bosne. Mama mi je Srpkinja (pravoslavka) otac Bošnjak (musliman). Njega nikad u životu nisam upoznala. Razveli su se kad sam imala 1 godinu i kad je rat počeo zdimio je negdje u inostranstvo.

Odrasla sam s mamom i njenom porodicom. Deda po majci mi je Srbin a baka Slovenka (mama joj je bila Ukrajinka). Krštena sam u pravoslavnoj crkvi i smatram se Srpkinjom i tako se i izjašnjavam.
__________________
Pješčani sat: Daj si operi ta moderatorska usta sapunom. Kakvo je to ponašanje? || makyca: Radije sama, nego ženica. || QuercusRobur: Žirko niti kao beba nije baš kakao u pelenu, nego odmah na WC. || hours: JPK nije napisao ništa nečuveno pametno
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 14:27   #6
Meni se mijesani brakove ne cine problematicnima dokle god su oba roditelja normalna u smislu da se postuju, brinu za dijete, uce ga nekim vrijednostima

zasto se ne bi u takvoj obitelji normalno slavio recimo i katolicki i pravoslavni Bozic ili recimo i Bozic i Bajram?
a dijete kad odraste nek samo odluci sta zeli biti i kako ce se izjasnjavati.

isto mi je nekak logicno da ako takvo dijete odrasta u Hrvatskoj da ce prije odluciti biti katolik, pozeljeti ici na vjeronauk jer ide vecina vrsnjaka itd i obrnuto, da je recimo u Srbiji, prije ce biti pravoslavac, mada ne mora znaciti.

uostalom,malo je danas ljudi koji bas strogo prakticiraju npr. vjerske obicaje, a oni koji i jesu takvi sigurno si onda biraju i istomisljenike, a na mijesani brakove se po meni ipak odlucuju tolerantni ljudi, ne nacionalno nit vjerski previse zatucani, pa onda valjda i tak odgajaju djeci
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 07:50   #7
Quote:
Kisa Pada kaže: Pogledaj post
Imali ovdje vas iz mijesanih brakova.?
Ja dolazim iz mix braka otac Hrvat majka Srpkija a ja "nista" roditelji su mi se razveli odmah nakon rata i majka me pokusavala u mnogo navrata ubjediti da sam ja Srbin, da me ona nije i nikad nebi zacela sa Hrvatom nego da je bila sa nekim Stankom iz Rume skim me htjela upoznati, a mnogo imam slicnosti sa ocem tako da nisam nasio na to zlo, a uostalom i nemoze mi biti neko mati ako je nest tako uradila..? Otac me nikad nije pokusao pohrvatiti uvjek je govorio da mi to nece biti vazno u buducnosti nego da se sam odlucim i ali kako Boze, kako neko moze sjebti zivot svom rodjenom dijetu po vjeri nisam nista i niko me nije ucio nicemu, nemam svoju reprezentaciju zato navijam za Spaniju, imam pravo i na srpsko i na hrvatsko drzavljanstvo ali vise mi je draze kockasto zbog ponosa i slobodnog kretanja.. Kakva su vasa iskustva..?
I sama si rekla da ti je draže kockasto, zbog ponosa... zato ponosno nosi kockasto! Ti imaš traume od oba roditelja, i nažalost radi toga trpiš...
Nacionalnost, boja kože normalnom čovjeku uooće nije važna, važno je da je čovjek čovjek!
__________________
Sutra je novi dan!
Trnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 08:16   #8
Ja sam dijete iz "miješanog" braka ... majka je katolkinja hrvatica iz hercegovine,a otac rođeni zagrepčanin je po mom djedu srbin, dok mi je pokojna baka mama moga oca hrvatica .. katolkinja ...

odgajana sam kao hrvatica i katolkinja, dok sam bila manja dok je bila Jugoslavija dugo sa govorila da sam Jugoslovenka jer nisam htjela reć da sam hrvatica jer bi mi to bilo kao da imam nešto protiv oca ... šta ćete .... djete kada je malo na razumije ....

uglavnom da skratim priču ponosna sam hrvatica koja nikada ne skriva porijeklo svoga oca niti djeda, ponosna sam na njih, otac mi je i bio u ratu .... istina bio je samo u Oluji ... ali kada su ga pozvali kada je dobio poziv odazvao se.... a taj dan nikada neću zaboraviti dok sam živa jer sam ja ta koja je otvorila vrata u 6 ujutro kada je ocu uručen poziv ... nisam ga mogla gledati kada je odlazio jer mislim da bi se slomila tada ....

no ono što htjedoh reć ... da mi se što sam starija uopće ne sviđa pojam mješanog braka .... za mene postoji samo brak i samo obitelj .... u kojem se ponekad odnosno često desi da su roditelji različite vjere, ili različite nacionalnost ... i šta onda ....

pokojni djed (mamin otac) je govorio da nije bitno jel čovjek srbin, hrvat ili musliman niti koje je vjere ... bitno je kakav je čovjek ....
Sanja29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 09:03   #9
pa problem će nastati kod ljudi koji se boje drugačijeg, koji nisu bas potpuno sigurni u ono sto sami jesu. u tom slučaju će panično braniti "svoje" kako bi obranili neki svoj "poredak" u kojem se osjećaju sigurno. usput izazovu puno negativnosti, ali to ne mogu priznati jer bi se najprije morali suočiti sa svojim osnovnim problemom.

a kad je netko sasvim siguran da je, npr hrvat i katolik, onda ga možeš ubaciti u bilo kakvu sredinu, on/a može promatrati različitosti, čak prihvaćati stvari koje mu/joj se svide, a pri tome ostati ono što je

kad se spoji dvoje takvih, oni mogu trećega - dijete - obogatiti jer će ga bez vaganja što je bolje, upoznati s prednostima (i manama) i jednog i drugog. takva osoba, i cijela obitelj može biti samo bogatija.

a za šta će se dijete u većoj mjeri odlučiti možda neće u potpunosti ni ovisiti o roditeljima, već o nizu drugih okolnosti u okruženju u kojem živi. u konačnici, to je sasvim normalno. obično se mi roditelji ionako busamo u prsa da odgajamo djecu koja će sama odlučivati, misliti svojom glavom, bla, bla.. pa nema razloga da i po tom pitanju ne koriste tu svoju glavu
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 01:36   #10
Quote:
Kisa Pada kaže: Pogledaj post
Imali ovdje vas iz mijesanih brakova.?
Ja dolazim iz mix braka otac Hrvat majka Srpkija a ja "nista" roditelji su mi se razveli odmah nakon rata i majka me pokusavala u mnogo navrata ubjediti da sam ja Srbin, da me ona nije i nikad nebi zacela sa Hrvatom nego da je bila sa nekim Stankom iz Rume skim me htjela upoznati, a mnogo imam slicnosti sa ocem tako da nisam nasio na to zlo, a uostalom i nemoze mi biti neko mati ako je nest tako uradila..? Otac me nikad nije pokusao pohrvatiti uvjek je govorio da mi to nece biti vazno u buducnosti nego da se sam odlucim i ali kako Boze, kako neko moze sjebti zivot svom rodjenom dijetu po vjeri nisam nista i niko me nije ucio nicemu, nemam svoju reprezentaciju zato navijam za Spaniju, imam pravo i na srpsko i na hrvatsko drzavljanstvo ali vise mi je draze kockasto zbog ponosa i slobodnog kretanja.. Kakva su vasa iskustva..?
Nije tvoj problem sto si iz mijesanog braka, nego sovinisticka, i inace problematicna, shvacanja tvoje majke.

Ja sam isto iz 'mijesanog' braka. Mojim roditeljima je to bilo nevazno pa je bilo i meni. Nije da nas se dogadjaji 1990tih nisu dotakli--ali smo kao obitelj ostali snazni.
Moj muz je pol Englez pol Kinez. Kcerka mi je dakle ima cetiri etnicke grupe, tri jezika (i ljepuskasti egzoticni izgled ). Ne samo da 'mijesano' porijeklo za nas nije problem, nego je bogatstvo (kao sto je napisala kim possible gore)
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:14   #11
vazan je dogovor roditelja na samom pocetku veze, dijete mora imati indetitet i ne treba ga vuci na dvije strane.
CROplayMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 19:58   #12
Quote:
CROplayMan kaže: Pogledaj post
vazan je dogovor roditelja na samom pocetku veze, dijete mora imati indetitet i ne treba ga vuci na dvije strane.
Da, tak i ja mislim.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 21:25   #13
To i je najveći problem ovih prostora, što ljudi kad kažu identitet misle na nacionalni identitet.
To može biti potpuno nebitno. Mi svi mislimo da je nacionalnost nešto jako bitno a svijet nas gleda kao neka primtivna balkanska plemena.
peggy-nely is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 07:33   #14
bas gledam, jbt do 91 nisam ni znala da sam hrvatica i da bi to kao nesto trebalo znaciti vise nego oznaku drzave u kojij sam se rodila
kakav identitet, za sto je na ovom svijetu bitno jesi li hrvat makedonac ili bugar?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 10:16   #15
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Da, tak i ja mislim.
po meni mjesani brak ne postoji, zena kad se uda samim tim prihvaca muzevo prezime, recimo da se muz preziva starcevic( hrvatsko prezime) a ona se zove vedrana( recimo da je pravoslavka) ali ona udajom postaje vedrana starcevic sto znaci da je sada hrvatica, ako joj to smeta npr nije se trebala ni udavati nego naci sebi nekog pravoslavca. znam, u pocetku su mnoge zaljubljene ne zanima ih politika, religija i ulaze u brak, ali zvijer ne spava, rodbina i oni ce se onda upletati kako da se unuci odgajaju, pravit ce probleme, a ako supruznici nisu cvrsti u stavu, dogovoru s pocetka veze razvod je neminovan.
CROplayMan is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.01.2016., 10:47   #16
Ako se crnkinja uda za bijelca, jel postaje bjelikinja?

Bože koje količine gluposti se na ovom forumu mogu pročitati
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 10:54   #17
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Ako se crnkinja uda za bijelca, jel postaje bjelikinja?

Bože koje količine gluposti se na ovom forumu mogu pročitati
ma daj ne nasjedaj na postove na ovakvoj temi nekog ko ima cro u imenu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 10:56   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ma daj ne nasjedaj na postove na ovakvoj temi nekog ko ima cro u imenu
Nisam mogla izdržati

Bila sam udata za Srbina, al sam sad onda kad sam se rastala valjda opet Hrvatica hvala bogu

Bog te čime se ljudi zamaraju u životu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 11:04   #19
a ako je moj muz iz mijesanog braka, sto sam ja onda?!
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 11:12   #20
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a ako je moj muz iz mijesanog braka, sto sam ja onda?!
mješanac
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.