Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme

Povijest i povijesne teme Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2013., 22:10   #2021
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Ja sam čitao da je napad Wehrmachta na SSSR započeo godinu kasnije ne bi postigli takve uspjehe jer bi Crvena Armija bila bolje opremljena i osposobljena na obranu.
Crvena Armija bi b ila bolje opremljena,a čime to,imali su više oružja nego ostatak svijeta u tom trenutku...
godinu dana kasnije Wehrmacht bi bio sigurno bolje opremljen...
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 10:02   #2022
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Ja sam čitao da je napad Wehrmachta na SSSR započeo godinu kasnije ne bi postigli takve uspjehe jer bi Crvena Armija bila bolje opremljena i osposobljena na obranu.
SSSR je lako mogao otkloniti napad Wehrmachta za mnogo duže od godinu dana,da je Staljin potpisao pakt u Berlinu,kao što je potpisao pakt u Moskvi godinu dana ranije !
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:47   #2023
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
SSSR je lako mogao otkloniti napad Wehrmachta za mnogo duže od godinu dana,da je Staljin potpisao pakt u Berlinu,kao što je potpisao pakt u Moskvi godinu dana ranije !
Ne bih se složio. To bi igralo da je njemačkom politikom vladao racionalniji duh ali ne u slučaju Hitlera. Gladan za moći i dosta lošeg zdravlja (čega je bio svjestan) znao je da uvjetno rećeno nema previše vremena ispuniti svoje ambicije i da nije napao 1941 napao bi slijedeće godine.
...Tu smo utakmicu izgubili 2:0, al taj sudac je svakako sudija. Tukli smo suca blatom sa istoka, to je bila milina. Kra nas je i gađali su ga svi, i mladi i stari. Tada se počeja rađat taj dišpet u meni...
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:01   #2024
Quote:
antet kaže: Pogledaj post
Omjer proizvedenih zrakoplova je 3:4 u sovjetsku stranu kroz cijeli rat, te 3:5 u 1942.
Tesko da su imali 5:1 u 1942 pogotovo nakon katastrofe iz 1941.

upravo zbog katastrofe 41 Rusi su podebljali proizvodnju

ovdje se na jednom mjestu najbolje vide omjeri

http://en.wikipedia.org/wiki/World_W...aft_production

Imaj na umu cinjenicu da su Njemci ratovali na vise strana i shodno tome raspoređivali svoje zracne snage.
Rusi su ratovali samo na jednoj fronti i tako su mogli sve svoje zracne snage usmjeriti protiv Njemaca.
Old 07.06.2013., 12:30   #2025
Također sam čitao da Njemačka nije napala SSSR bi joj propala masa naoružanja i to se ne bi financijski isplatilo stoga su bili dužni napasti SSSR pa bi vratili uložen novac u naoružanje.

Hitler je rekao da će se on povući kao navrši 60 godina. Znači po tome bi se povukao 1949. ali možda i ne bi. Pitanje je bi li se toga držao.
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:56   #2026
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
upravo zbog katastrofe 41 Rusi su podebljali proizvodnju

ovdje se na jednom mjestu najbolje vide omjeri

http://en.wikipedia.org/wiki/World_W...aft_production

Imaj na umu cinjenicu da su Njemci ratovali na vise strana i shodno tome raspoređivali svoje zracne snage.
Rusi su ratovali samo na jednoj fronti i tako su mogli sve svoje zracne snage usmjeriti protiv Njemaca
.
ovo neki nikako da razume,samo 45-55% proizvedenih zrakoplova Nijemci šalju na Ruse, Rusa šalju 100% porizvedenih zrakoplova na Ruse..i usprkos tome Nijemci gotovo godinu i pol imaju potpuno zračnu dominaciju na istoku..
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 21:43   #2027
Stalno se ističe da sovjetska taktika ljudskih valova, nevidjeno žrtvovanje vojnika i slično..

Da pogledamo sad malo brojke, agresor kreće u napad s nešto većim brojem vojnika nego što su imali branitelji, doduše ne puno. Agresor nanosi goleme gubitke braniteljima, i to milijunske, i zarobljeni i mrtvi se broje u milijunima u samo pola godine!!!! Broj ranjenih je valjda bio barem 10m milijuna u samo te pola godine... Agresor tako zadobiva brojčanu premoć što se npr vidilo tokom ofenzive na Moskvu di su imali premoć u ljudstvu kao i usvemu ostalome. Crvena armija postiže brojčanu premoć tek nakon Staljingrada ali te 43-e SSSR ima 60 divizija viška u odnosu na neprijatelja što zaista nije puno, odnos snaga vjerovatno nije bio nii 1,5:1 u korist SSSR-a. Naravno da se iskoristi takav ne baš naročiti višak trebalo je imati pametnu taktiku, a očigledno su je imali kad su do kraja te godine oslobodili 2/3 izgubljenog teritorija.

Kad je CA krenula u rano ljeto u ofenzivu na Bjelorusiju čak ni tada nisu imali tri puta više vojnika, odnos je bio 2,4:1, odnos 3:1 je postignut tek na Odri.

Di je sad tu golema sovjetska premoć u ljudstvu, ljudski valovi i sl
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 13:45   #2028
"Agresor tako zadobiva brojčanu premoć što se npr vidilo tokom ofenzive na Moskvu di su imali premoć u ljudstvu kao i usvemu ostalome."

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Moscow

Ne bas.
Uz to, Sovjetska premoc nije bila toliko u ljudstvu, koliko u opremi i tenkovima.

Cisto za usporedbu ljudstva:

"During the Great Patriotic War, the Red Army conscripted 29,574,900 men in addition to the 4,826,907 in service at the beginning of the war. Of this total of 34,401,807 it lost 6,329,600 KIA, 555,400 deaths by disease and 4,559,000 MIA (most captured). Of these 11,444,000, however, 939,700 rejoined the ranks in the subsequently liberated Soviet territory, and a further 1,836,000 returned from German captivity. Thus the grand total of losses amounted to 8,668,400.[49] This is the official total dead, but other estimates give the number of total dead up to almost 11 million men, including 7.7 million killed or missing in action and 2.6 million POW dead (out of 5.2 million total POWs), plus 400,000 paramilitary and Soviet partisan losses."

S druge strane:

"The German losses on the Eastern Front comprised an estimated 3,604,800 KIA within the 1937 borders plus 900,000 ethnic Germans and Austrians outside the 1937 border (included in these numbers are men listed as missing in action or unaccounted for after the war)[52] and 3,576,300 men reported captured (total 8,081,100); the losses of the German satellites on the Eastern Front approximated 668,163 KIA/MIA and 799,982 captured (total 1,468,145). Of these 9,549,245, the Soviets released 3,572,600 from captivity after the war, thus the grand total of the Axis losses came to an estimated 5,976,645."

Uz to mora se uzeti u obzir da kad Njemac pogine ili kad se njemacki tenk ili bilo koji komad opreme unisti, zamjena treba putovati od Njemacke do fronta, dok su s druge strane Sovjeti izvukli puno tanju slamku sto se tice toga s obzirom da se cijelo vrijeme bore na domacem terenu.
Mario rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 15:25   #2029
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
ovako...1938-1939 SSSR je bio kompanjon sa Njemcima,Švabe su progutale Austriju,Češku i današnju Poljsku,Mađarska i Slovačka su već tada bile Njemačke saveznice..SSSR je zaglibio u Finskoj,a u Španjolskoj su pobijedili hitlerovi puleni...

dakle kad se usporedi 1938 i kraj 1939 vidimo znatno jačanje Njemačke naspram SSSR,napomena SSSR je tada bio i u hladnom ratu sa Japanom njemačkim saveznikom( vidi antikominterna pakt).

kraj 1940 godine,Njemačka i dalje jača..Francuska izbačena iz rata,postaje njemačka saveznica,zemlje Beneluksa i Norveška dolaze pod direktnu Njemačku vlast..zemlje poput Italije,Rumunjske i Finske staju otovoreno na stranu Njemačke,Švedska i Švicarska potpuno stavljene u službu njemačke ekonomije, zarobljene ogromne količine Francuskog i britanskog oružja...Wermacht krajem 40-te nezamislivo vojno jači nego pred napad na Poljsku

Prva polovina 41 godine Wermacht i dalje nezaustavljivo raste i jača, Bugarska staje otvoreno na stranu Njemaca, Jugoslavija i Grčka padaju pod direktnu osovinsku kontrolu,,Britanci doživljavaju velike poraze u Grčkoj,Kreti i u Libiji, Britanska flota u sredozemlju desetkovana..
Njemci potpisuju sa Turskoj sporazum o nenapadanju i prijateljstvu..

i u ovakovome razvoju događaja vi očekujete ruski napad,a na leđima su im Japanci?
Ali Staljin u jesen 1940. nije toga svijestan na pregovorima u Berlinu. On tamo
pokušava iskoristiti činjenicu da je Hitler u ratu (i u blokadi!) sa Zapadom i time navlači sebi na vrat rat sa Hitlerom.
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 17:51   #2030
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio. To bi igralo da je njemačkom politikom vladao racionalniji duh ali ne u slučaju Hitlera. Gladan za moći i dosta lošeg zdravlja (čega je bio svjestan) znao je da uvjetno rećeno nema previše vremena ispuniti svoje ambicije i da nije napao 1941 napao bi slijedeće godine.

U svojim postovima (str.90,91,93,94) ja sam izneo faktografiju odnosa Njemačka-SSSR l939.-1940-1941.)a ti mi oponiraš stereotipima iz pobjedničke historije WW2 ,medicinskim stavovima I svojom vidovitošću..Nekad sam i sam bio uvjeren u Hitleovu iracionalnost (baš tu reč sam upotrebio na jednom forumu o WW2) ali je on sasvim realistički prišao pregovorima u Berlinu- za razliku od Staljina! Hitler je htio u novembru 1940.produžiti pakt sa Staljinom iz 1939.i nastavak privredne saradnje. Dakle,zašto bi on htio napasti SSSR “slijedeće godine”, ako Staljinu nudi nastavak partnerstva u slijedećih 10. godina ?!

Zadnje uređivanje oxydant : 08.06.2013. at 17:59.
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 20:39   #2031
Quote:
U svojim postovima (str.90,91,93,94) ja sam izneo faktografiju odnosa Njemačka-SSSR l939.-1940-1941.)a ti mi oponiraš stereotipima iz pobjedničke historije WW2 ,medicinskim stavovima I svojom vidovitošću..Nekad sam i sam bio uvjeren u Hitleovu iracionalnost (baš tu reč sam upotrebio na jednom forumu o WW2) ali je on sasvim realistički prišao pregovorima u Berlinu- za razliku od Staljina! Hitler je htio u novembru 1940.produžiti pakt sa Staljinom iz 1939.i nastavak privredne saradnje. Dakle,zašto bi on htio napasti SSSR “slijedeće godine”, ako Staljinu nudi nastavak partnerstva u slijedećih 10. godina ?!
S jedne strane su činjenice, koliko god općenite bile, a sa druge strane tvoj dojam da je Hitler realistički prišao pregovorima. Hitler, koji je pogazio ako ne sve onda većinu sporazuma koji je potpisao.

Medicinski dio priće možeš pročitati u ovoj knjizi: Je li Hitler bio bolestan? : Završni nalaz
...Tu smo utakmicu izgubili 2:0, al taj sudac je svakako sudija. Tukli smo suca blatom sa istoka, to je bila milina. Kra nas je i gađali su ga svi, i mladi i stari. Tada se počeja rađat taj dišpet u meni...
Roy is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:35   #2032
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
S jedne strane su činjenice, koliko god općenite bile, a sa druge strane tvoj dojam da je Hitler realistički prišao pregovorima. Hitler, koji je pogazio ako ne sve onda većinu sporazuma koji je potpisao.

Medicinski dio priće možeš pročitati u ovoj knjizi: Je li Hitler bio bolestan? : Završni nalaz

Prije neg što podeliš (omiljene) savjete drugima što trebaju čitati,osnovni je red da ti pročitaš moje postove i priložene linkove.Ja sam tvoje odavno pročitao.
Nije reč o mojim dojmovima nego o faktografiji koja se lako može provjeriti...
Naročito, kad se čitaju tajni protokol iz Pakta Ribentrop-Molotov 1939. i zapisnik sa pregovora u Berlinu. Oni nude mnoštvo logičnih zaključaka,čije sam sažetke izneo u svojim postovima. Hitler nije gazio svoje paktove.Naprotiv,dok je Hitler 1940.ratovao na zapadu Europe,Staljin je drpio
Besarabiju, čime je ugrozio Hitleru naftu u Rumuniji. Neuspeli pregovori u Berlinu su srušili Pakt Ribentrop-Molotov,što je Staljinu bilo potpuno jasno,prekidom svakog kontakta od strane Hitlera i pored stalnih urgencija SSSR-a.. O rušenju Pakta Njemačka-Jugoslavija sve se zna..
Hitlerovo zdravlje je bilo ozbiljno narušeno nakon atentata (parkinsonizam) i psihostimulansi,ali od 1939 - 1941.Hitler je bio sasvim dobrog zdravlja. Zanimljivo, Staljinovo zdravlje uopće ne pominješ ?!
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:35   #2033
Pitanje iz naslova nema veze s vezom, Staljin nije virova najbližim suradnicima a ne Hitleru
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:38   #2034
Quote:
Ali Staljin u jesen 1940. nije toga svijestan na pregovorima u Berlinu. On tamo
pokušava iskoristiti činjenicu da je Hitler u ratu (i u blokadi!) sa Zapadom i time navlači sebi na vrat rat sa Hitlerom.
Koje gluposti

Staljin je nakon pada Francuske u stanju šoka, smatra je da je Francuska nepobjediva ali ni da Njemačka neće lako pokleknut, tj očekiva je i nadao se dugotrajnom ratu izmedju kapitalističkih zemalja
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:45   #2035
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post

i nadao se dugotrajnom ratu izmedju kapitalističkih zemalja
Dali pogađas zasto se nadao dugotrajnom ratu?
Old 08.06.2013., 22:47   #2036
Quote:
Prije neg što podeliš (omiljene) savjete drugima što trebaju čitati,osnovni je red da ti pročitaš moje postove i priložene linkove.Ja sam tvoje odavno pročitao.
Nije reč o mojim dojmovima nego o faktografiji koja se lako može provjeriti...
Naročito, kad se čitaju tajni protokol iz Pakta Ribentrop-Molotov 1939. i zapisnik sa pregovora u Berlinu. Oni nude mnoštvo logičnih zaključaka,čije sam sažetke izneo u svojim postovima. Hitler nije gazio svoje paktove.Naprotiv,dok je Hitler 1940.ratovao na zapadu Europe,Staljin je drpio
Besarabiju, čime je ugrozio Hitleru naftu u Rumuniji. Neuspeli pregovori u Berlinu su srušili Pakt Ribentrop-Molotov,što je Staljinu bilo potpuno jasno,prekidom svakog kontakta od strane Hitlera i pored stalnih urgencija SSSR-a.. O rušenju Pakta Njemačka-Jugoslavija sve se zna..
Hitlerovo zdravlje je bilo ozbiljno narušeno nakon atentata (parkinsonizam) i psihostimulansi,ali od 1939 - 1941.Hitler je bio sasvim dobrog zdravlja. Zanimljivo, Staljinovo zdravlje uopće ne pominješ ?!
Bio zdrav

Nema veze to s zdravljem, to ima veze s kockom. Uzmimo kockara koji je na aparatu dobio neku lovu, i sad ohrabren tim dobitkom želi više puno više!!!

samo nije realno očekivat da će ti aparat stalno slagat karte ili ona voća, pa onda kockar iz stanja ushićenosti upada u stanje depresije, tako i " naš" hićo...

Hićo krajne hazardira i sve mu polazo id ruke, samo isto kao kockar ne zna stati nego hoće grabiti i grabiti, al ne ide to više tako......
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:50   #2037
Quote:
Dali pogađas zasto se nadao dugotrajnom ratu?
Pa neću sad kopat, to je opća poznata stvar, pa javno je govorio da se nada medjusobnom uništenju imperjalističkih zemalja, nakon čega bi na scenu stupio SSSR kao neki sudac ili što li je već govorija....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 22:56   #2038
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
nakon čega bi na scenu stupio SSSR kao neki sudac ili što li je već govorija....
ne kao sudac nego kao krvnik koji bi vec izmorene međusobnim ratom imperijalisticke zemlje podveo pod trajnu vlast partije.Sredstvo prisile...rat.

Drugim rijecima,spremao je napad na Njemacku....i sad zavrtimo kolo na pocetak i dodjemo do onoga da nas nekoliko tvrdi da Njemci nisu napali prvi Sovjeti bi napali njih...na sto vi ostali skacete u vatru i nazivate nas nacistima i fasistima koji nemogu prezaliti pad Njemacke sto naravno nema veze sa zdravom pamecu.
Old 08.06.2013., 23:02   #2039
Quote:
ne kao sudac nego kao krvnik koji bi vec izmorene međusobnim ratom imperijalisticke zemlje podveo pod trajnu vlast partije.Sredstvo prisile...rat.

Drugim rijecima,spremao je napad na Njemacku....i sad zavrtimo kolo na pocetak i dodjemo do onoga da nas nekoliko tvrdi da Njemci nisu napali prvi Sovjeti bi napali njih.
To je iz tvog kuta gledanja, iz Staljivog kuta gledanja to bi bilo oslobođanje širokih radničkih masa od njihovih tlačitelja, bili oni fašistički ili ovi recimo uobičajni kapitalistički. Sam Staljin je iznio tezu kad komunistička armija može ratovati...

Komunistička armija, tj u ovom slučaju Crvena armija može ratovati ako je SSSR napadnut ili može vojno intervenirati u drugoj zemlji da omogući potlačenom radništvu i seljaštvu da dodje na vlast. E sad ovo drugo je pomalo nategnuto i nejasno....
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 23:15   #2040
i teza o napadu pada u vodu iz jednostavnog razloga jer je u blickriku Hitler pregazio Zapadnu Europu a Staljin je predvidja dugotrajni rat kao uvjet sovjetskog napada na zapad. Doduše, ozbiljno je razmatran napad i poslije pada Francuske ali to je više bilo iz straha, tj željelo se iznenaditi naciste i nanijeti im takve gubitke koji bi ih spriječili da dublje prodru u SSSR, samo sve je to pitanje bili bi se to ikad ostvarilo. Kasniji događaji samo potvrđuju moje mišljenje...

Ratoborniji 45-e tražili da napadnu zapadnu Europu, Staljin odbio..

-Staljin tražio od Tita da više ne pucaju na američke avione koji krše jugoslavenski zračni prostor

- Isto je tražio i od svoje armije koju su prelijetali američki zrakoplovi..

- Nije se usudio napasti Jugoslaviju nakon rezolucije infombiroa...

-Tražio hitni prekid vatre i povlačenje komunističkih snaga nazad u Sjevernu Koreju...

Takav čovjek bi prvi napao protivnika koji je tada bio na vrhuncu moći????

Mislim da ne bi ipak...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.