Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2012., 20:39   #61
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
a sada kao ne zive... a drzava financira skolarine do 26...
Ali su većinom s njima ovi koji su rođeni u većim gradovima gdje postoje škole i fakulteti! Ostali žive po domovima, stanovima (to im država ne financira). Upravo iz toga razloga je bilo ovo moje
Quote:
čemu
u predhodnom postu! Državi je u interesu da djeca što prije počnu raditi i da im počnu plaćati poreze.
__________________
kad zapjevamo ja i kolega, digla bi se i ona što je legla!
alhidada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 20:46   #62
Quote:
alhidada kaže: Pogledaj post
Ali su većinom s njima ovi koji su rođeni u većim gradovima gdje postoje škole i fakulteti! Ostali žive po domovima, stanovima (to im država ne financira). Upravo iz toga razloga je bilo ovo moje u predhodnom postu! Državi je u interesu da djeca što prije počnu raditi i da im počnu plaćati poreze.
dobro jel ti kuzish da djeca od 17/18 godina ionako josh uvijek zive doma...idu u skolu..ako krenu na zanat, u politehnicku i zavrsi je za dvije, max. tri godine uz rad i/ili praksu...ionako ce se odseliti ili otici zivjeti sa cimerima kao sto neki rade..ostali koji su upisani na sveucilista/fakultete mahom josh uvjek zive sa roditeljima...osim onih koji zive u domovima ili cimerima u stanu/kuci...prakticki se nece nista promjeniti.Mislim da me nisi razumjela sto sam zeljela reci.

btw. u mom gradu nema doma i 90 % studenata je zivjelo sa roditeljima.Ostalo su bili studenti koji su imali skolarine na racun osobnih obiteljskih i finacijskih prilika i time su placali stan ili sobu, a mahom su doshli iz okolnih mjesta.Isto tako generalno, niti jedna osoba iz moje generacije, po primitku diplome iz srednje skole nije odselila automatski iz rodne kuce..vecina je to napravila kasnije.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 05.12.2012. at 20:52.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 20:52   #63
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
zast netko ne bi sa 17/18 godina sam odlucivao zeli li biti mehanicar ili upisati kroatistiku...?
Drugim riječima, predlažeš da djeca idu dvanaestak godina u nekakve opće škole i tek se onda počnu obrazovati za ono što će raditi u životu? Onaj koji želi biti mehaničar, ovim bi načinom to mogao postati tek sa svojom 21 godinom, i to tek nakon što se naslušao stvari koje nit' ga zanimaju nit' je sposoban za njihovo svladavanje...

Ajme.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 20:58   #64
koliko sam razumjela , na tome se radi u RH(podizanje ljestvice do 16/17 godina).S time sto ce djecu usmjeravati od 10/11 godine.Meni je samo taj dio..kod usmjeravanja prilicno neuvjerljiv i losh.

stoga da.

Preporuke koje dolaze i analize sa terena(ex istocna europa) ukazuju na opcu losu obrazovanost i malo izdvajanje za obrazovanje, naglasuje se produzavanje opceg obrazovanja, jer relevantna istrazivanja i primjeri iz drugih zemlaja pokazuju bolje rezultate od usmjeravanje Mate i Ane u mehanicara i frizerku sa 14 godina.
jedan od boljih poteza a u smjeru trenutne reforme je obavezana "mala skola" koja se uvodi...a sve u cilju produzavanja obrazovanja..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:02   #65
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
dobro jel ti kuzish da djeca od 17/18 godina ionako josh uvijek zive doma...idu u skolu..ako krenu na zanat, u politehnicku i zavrsi je za dvije, max. tri godine uz rad i/ili praksu...ionako ce se odseliti ili otici zivjeti sa cimerima kao sto neki rade..ostali koji su upisani na sveucilista/fakultete mahom josh uvjek zive sa roditeljima...osim onih koji zive u domovima ili cimerima u stanu/kuci...prakticki se nece nista promjeniti.Mislim da me nisi razumjela sto sam zeljela reci.
ja sam razumio što ti hoćeš reći. Tvoja priča nema nikakvog smisla! Bar za mene!

Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
btw. u mom gradu nema doma i 90 % studenata je zivjelo sa roditeljima.Ostalo su bili studenti koji su imali skolarine na racun osobnih obiteljskih i finacijskih prilika i time su placali stan ili sobu, a mahom su doshli iz okolnih mjesta.Isto tako generalno, niti jedna osoba iz moje generacije, po primitku diplome iz srednje skole nije odselila automatski iz rodne kuce..vecina je to napravila kasnije.
Ja sam siguran da ekipa koja dođe studirati npr. u Osijek nakon diplome tamo i ostane tražiti posao te osnuje obitelj itd. Slažem se da ekipa koja živi s roditeljima s njima i ostane neko vrijeme.
__________________
kad zapjevamo ja i kolega, digla bi se i ona što je legla!
alhidada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:04   #66
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
jedan od boljih poteza a u smjeru trenutne reforme je obavezana "mala skola" koja se uvodi...a sve u cilju produzavanja obrazovanja..
Mala škola je i do sada bila obavezna za svu djecu koja nisu išla u vrtić. Nema nikavih promjena!
__________________
kad zapjevamo ja i kolega, digla bi se i ona što je legla!
alhidada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:09   #67
Niti meni usmjereno obrazovanje nema smisla (pri tome ne mislim da ljudi koji zele radit kao zanatlije i struka, to nebi mogli i ostvariti, samo po drugacijim uvjetima i kriterijima)...ostatk nekog arhaichnog sustava..u kojem postoje oni i ovi...iz doba planske ekonomije...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:15   #68
Quote:
alhidada kaže: Pogledaj post
Mala škola je i do sada bila obavezna za svu djecu koja nisu išla u vrtić. Nema nikavih promjena!
koliko ja znam, predskola je bila ne obavezna i trajala je prilicno malo sati.Promjene su u smislu produljenja sati i obavezan za sve.Jer neka djeca bez obzira, nisu imala priliku pohadjati uopce.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:23   #69
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Niti meni usmjereno obrazovanje nema smisla (pri tome ne mislim da ljudi koji zele radit kao zanatlije i struka, to nebi mogli i ostvariti, samo po drugacijim uvjetima i kriterijima)
a opće školovanje do 18 godine koje zagovaraš ima smisla i time bi se sve popravilo???


Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
...ostatk nekog arhaichnog sustava..u kojem postoje oni i ovi...iz doba planske ekonomije...
Koji ovi i oni?
__________________
kad zapjevamo ja i kolega, digla bi se i ona što je legla!
alhidada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:24   #70
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
koliko ja znam, predskola je bila ne obavezna i trajala je prilicno malo sati.Promjene su u smislu produljenja sati i obavezan za sve.Jer neka djeca bez obzira, nisu imala priliku pohadjati uopce.
Što se satnice tiće u pravu si!
__________________
kad zapjevamo ja i kolega, digla bi se i ona što je legla!
alhidada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 21:39   #71
Quote:
alhidada kaže: Pogledaj post
a opće školovanje do 18 godine koje zagovaraš ima smisla i time bi se sve popravilo???
opce obrazovanje do 16/17 godine...ne vidim sto je takvim sustavom finskoj ili singaporu nesto lose napravilo...a i dalje imaju i strucno obrazovanje(politehnicke skole) i sveucilista..
kao sto rekoh, po svim preporukama RH se polako krece u tom smjeru.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 22:05   #72
Ne znam jel bi isl tako daleko da zagovaram opce obrazovanje do 18., nisam se udubljivala u tematiku, ali svakako je posve nenormalno da si dijete moze sjebat kompletnu buducnost u osnvnoj skoli.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 22:24   #73
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
... ali svakako je posve nenormalno da si dijete moze sjebat kompletnu buducnost u osnvnoj skoli.
Na koji način? Iz iskustva, to se i do sada moglo izvesti na više načina, nisam siguran da su ove promjene značajan doprinos u tom smjeru. Nisu baš ni dramatična promjena nabolje, osim promjene tehnologije upisa.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 22:40   #74
Ma i sad je tako, mozda cak bude sad bolje, kiks u npr 7 razredu nije vise 50% nego 25% ukupnog uspjeha.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 23:21   #75
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ne znam jel bi isl tako daleko da zagovaram opce obrazovanje do 18., nisam se udubljivala u tematiku, ali svakako je posve nenormalno da si dijete moze sjebat kompletnu buducnost u osnvnoj skoli.
Pa ovaj, ako dijete ima roditelje kojima je stalo do njegovog školovanja, onda si dijete teško može sjebat kompletnu budućnost u osnovnoj školi.

Iako, postoje naravno i (pre)ambiciozni roditelji koji su u stanju sjebat djetetovu budućnost.
Tethys is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 06:30   #76
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
svakako je posve nenormalno da si dijete moze sjebat kompletnu buducnost u osnvnoj skoli.
Ni manje ni više nego "sjebat kompletnu budućnost"? Ono, u zvijezdama mu je zapisano da bude kardiokirurg, a on jadan slaže kolica u hipermarketu?

Gdje su sva ta djeca koja su si sjebala kompletnu budućnost još u osnovnoj školi? Netko ih drži zaključane u podrumu i ne da im vidjeti svjetla dana?

Ta teza o sjebavanju budućnosti zbog zaigranog djetinjstva čuje se posvuda, a da nikad nisam čuo za primjer konkretnog djeteta koje je fakat u kasnijem školovanju "došlo k sebi" - dakle, istinski se uhvatio posla i nadoknađivao propušteno (a ne se samo prestao zajebavati sa školom), ali ga je zli obrazovni sustav spriječio da se ostvari.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 08:28   #77
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ni manje ni više nego "sjebat kompletnu budućnost"? Ono, u zvijezdama mu je zapisano da bude kardiokirurg, a on jadan slaže kolica u hipermarketu?

Gdje su sva ta djeca koja su si sjebala kompletnu budućnost još u osnovnoj školi? Netko ih drži zaključane u podrumu i ne da im vidjeti svjetla dana?

Ta teza o sjebavanju budućnosti zbog zaigranog djetinjstva čuje se posvuda, a da nikad nisam čuo za primjer konkretnog djeteta koje je fakat u kasnijem školovanju "došlo k sebi" - dakle, istinski se uhvatio posla i nadoknađivao propušteno (a ne se samo prestao zajebavati sa školom), ali ga je zli obrazovni sustav spriječio da se ostvari.
pa eto, da mi mama nije imala novaca platiti dopisnu skolu, ja bi bila ta.
i tako mi je sustav otezao jer je studij uz rad i samostalan zivot prilicno tezak. a sada, pa recimo da je primjenom bolonje studij uz rad postao gotovo nemoguc.
naravno da je sve moguce, ako je ona cura kao beskucnica uspjela upisati harvard, jbg, mozemo mi svi molekularnu biologiju zavrsiti radeci u dioni na blagajni.
ali budimo realni, dijete koje u osnovnoj kiksa, bilo radi puberteta, bilo zaigranosti, bilo bullynga ili bilo kojeg razloga na planeti ima ogromne i cesto nesavladive prepreke.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 09:31   #78
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
Ne znam jel bi isl tako daleko da zagovaram opce obrazovanje do 18., nisam se udubljivala u tematiku, ali svakako je posve nenormalno da si dijete moze sjebat kompletnu buducnost u osnvnoj skoli.
Iako kod nas sve promjene idu nekako "na halo", da u jednoj godini dodje do neke revolucije ...i ocekuje se da sad sve bude super, pa se uvidi da to ne valja, pa druge godine neka nova "super" ideja...
...a nemamo jos zrelo tlo za neke/takve promjene, rekla bih da sama ta ideja i nije tako losa...koliko sam mislila. I da u stvari ne moze bas doci do toga o cemu ti govoris, ako realizacija bude u redu...a tu se obicno kiksa. I ako ideja zazivi tj. ako ne bude vec sljedece neka druga na tapeti.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali budimo realni, dijete koje u osnovnoj kiksa, bilo radi puberteta, bilo zaigranosti, bilo bullynga ili bilo kojeg razloga na planeti ima ogromne i cesto nesavladive prepreke.
Do sada se sve vrtilo oko sedmog i osmog razreda, u petom i sestom se jos roditelji ne zamaraju s ocjenama (vecina djece se ionako ne zamara), a onda svi podivljaju, roditelji "poticu" djecu, djeca skupljaju dobre ocjene...nastavnici poklanjaju...sve kako bi se upisali u dobre skole ..neovisno o tome jesu li uopce za njih sposobni. I je li to dobro za njih.
Sistem ranog opredjeljivanja (takav je ako se ne varam i u Njemackoj i u Svici) gdje vec u iza sestog kreces u ovu ili onu skolu (gimnaziju ili neku drugu) mozda i nema toliko veze sa stresom i sudbinom koliko se to cini.
Djecu se ne pocne odjednom pritiskati i traziti od njih vise, a da bi se nekamo upisali.
Jednostavno od prvog dana skole (tj. mozda od drugog razreda jer njihovi prvi su kao vrtic) se vidi tko ima vise, a tko manje kapaciteta, kome ide bolje, tko ima vise ocjene...tko je pametniji/sposobniji.
Nema (takav je moj dojam) neke velike strke oko upisa, a niti o upisu odlucuje uspjeh u jednoj ili dve godine i to neke kriticne, pubertetske godine. O tome kakav si bio prvih godina ovisi koju ces skolu dalje upisati. Neki odlaze u gimanzije i kasnije studiraju, a neki odlaze u neke druge skole i postaju automehanicari i dr. Kad zavrse ..rade svoj posao, dobivaju svoju placu (to je kod nas malo problem) i svi sretni i zadovoljni.
Mislim da se velika vecina i ne zamara time...a zasto nisam ucio prvih 6 godina pa postao neurokirurg, nego to jednostavno ide nekim svojim tokom..nije da se djeca opredjeljuju, vec ih tok nanese u skolu za koju imaju sposobnosti. Ako postoji neki izuzetak, ciji su kapaciteti daleko veci nego se uspio pokazati tih 6 godina, vjerujem da taj moze i naci nacina da promjeni svoj zivotni put.
(da mu sistem to omogucava nekako)
Ako upis ne ovisi o ocjenama iz zadnja sva razreda (da ucenik do tada moze biti super, ali ga eto ulovi neka siza pred kraj OS, pa kiksa ili da bude osrednji, ali mu se ocjene ispoklanjaju) u odnosu na to da se gledaju sve godine ...gdje je tesko da neki kiks moze utjecati jer tokom sest godina je prilicno nemoguce da netko ispadne jako pametan, a nije, ili obratno.
Ne znam kako to ide dalje nakon sestog, pretpostavljam da se bas ne bira odmah hoces li biti frizerka ili automehanicar, nego da je to skola koja ima laksi program od gimnazijskog ...a da se samo zanimanje ipak uci nesto kasnije.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 09:37   #79
ma zato sam i rekla, cak mi se ovo cini bolje jer je jedan kiks jedne godine samo 25% a ne 50%.
meni bi svakako bilo lakse da se gledao 5 i 6 u kojima sma prosla s 5 i zamalo s 5 a ne samo 7., pa i 8. u kojima sam bila uzasna

ali svakako milsim da mora postojati nacin za djecu da u svakom trenutku promjene plocu i krenu dalje drugim pravcem ako imaju volje i zelje.
prije je kod nas barem postojao taj studij uz rad, koji je eto koliko god tezak bio bio neka mogucnost da si i u, zasto ne, 30tima, pruzis obrazovanje i promjenu.
sada s bolonjom studij uz rad prakticki vise ne postoji.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”

Zadnje uređivanje SummerNight : 06.12.2012. at 09:42.
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 09:50   #80
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ma zato sam i rekla, cak mi se ovo cini bolje jer je jedan kiks jedne godine samo 25% a ne 50%.
meni bi svakako bilo lakse da se gledao 5 i 6 u kojima sma prosla s 5 i zamalo s 5 a ne samo 7 i 8 u kojima sam bila uzasna
4,2 ili 4,3


on: svakako je bolje za srednju skolu koja prima dijete, da ima uvid u 4 godine skolovanja, nego samo 2.
jer ako se gleda samo ocijena (a ne znanje), onda skola ima donekle realniji uvid u napredovanje ucenika, nego kroz samo zadnja dva razreda.

s jedne strane netko zaista moze puknut u pubertetu i srozat sve sto je do sada dobro napravio, a netko se moze tek tada trgnut jer su upisi na vratima


ima masa djece, koja ne znaju osnove (citanja, tablice mnozenja itd) sa kojima dolaze na instrukcije u 7 i 8 razredu, da spase razred i poprave prosjek.
nekako zelim vjerovati da ce se djeca samo ranije pocet buditi i nadoknadjivat "nenadoknadljivo" ranije.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.