Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2016., 20:58   #321
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
Tako je, slažem se s tobom,
al malo sam se odmakla od teme, želeć reći da je klepanje djece nešto čega srećom jest sve manje i o tome se dosta priča, piše i neka je tako.
Dok je zanemarivanja (pri tom ne mislim na zanemarivanje osnovnih potreba) sve više, zabrinjava koliko se malo o tome raspravlja i ubiti kako sene prepoznaje, spada pod normalno
I jedno i drugo je loše, bedasto je komparirati fizičko kažnjavanje i zanemarivanje u smislu što je gore. Ne valja nijedno.

Za zanemarivanje ne bih rekla da je u porastu, prije da ga se pocelo prepoznavati.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 02:08   #322
Exclamation

Prije sam mislila da sam dobra majka, jer sam vodila djecu u park, kupovala im svasta, tjerala ih da jedu vitamine i sve. Mislila sam da ni u cemu ne grjesim. Nisam smatrala da njima nije ok sto ih tu i tamo istucem.
Ocito njima je bilo strasno, dan danas su na distanci sa mnom. Kcer kaze da od kada ima djece ne moze smislit da ih udari. A ja sam to radila samo tako...

Ima puno majki koje su i samo bile tako odgajane kao i ja i koje su mislile da ne cine nista lose. A jesu ucinili, samo sto toga nisu bile svjesne jer ne znaju drugacije.

Hvala bogu danas imamo izvor svakakvih medija, informacija etc. i ne bi se trebalo desit da koja poseze za tom odgojnom metodom. Nekima je prekasno.
hr-u-srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 10:03   #323
Bar si shvatila, bolje ikad nego nikad. I nadam se da si i djeci rekla ovo što si nama.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 15:15   #324
Jesam, naravno. I zivi u nadi da cu nekad dobit oprostenje.
hr-u-srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 12:11   #325
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo je loše, bedasto je komparirati fizičko kažnjavanje i zanemarivanje u smislu što je gore. Ne valja nijedno.

Za zanemarivanje ne bih rekla da je u porastu, prije da ga se pocelo prepoznavati.
Pa nije bedasto komparirati,
nikad nije bedasto raspravljat jer bismo se inače, naravno, složile da je fizičko zlostavljanje zločin i da ne nosi ništa dobro po dijete i njegov odgoj i mogli bismo zaključati temu nakon dvije stranice.
Moja poanta je da bi se o zanemarivanju trebalo više govoriti i educirati roditelje, pritom razlučiti zanemarivanje osnovnih potreba od odgojnog zanemarivanja, koje se ipak ne prepozanje dovoljno često. Inače ne bi bio ovoliki porast odgojno zanemarene mladosti.
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 11:05   #326
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
nače ne bi bio ovoliki porast odgojno zanemarene mladosti.
Možeš li definirati odgojno zanemarivanje?

Možeš li definirati odgoj?

Možeš li dati izvor za ovu tvrdnju, istraživanje utemeljeno u nekim znanstvenim proučavanjima?

Čemu odgoj služi?

Evo jedan tekst, taman ga opet čitam jer radim diplomski koji obuhvaća filozofiju odgoja http://ir.nmu.org.ua/bitstream/handl...pdf?sequence=1

Ima odličnih teza. Možeš, ako te ne zanima, preskočiti povijesni pregled.

Bliže sam tezi da odgoj nije nekakva svršena stvar na kraju koje dobiješ cerfitikat "ODGOJEN" pa ne vidim kako se i po kojim parametrima mjeri odgojenost u ovom smislu na koji sumnjam da ti misliš. A mislim da misliš na čistu instrumentalizaciju po vlastitim normama ili normama koje su ukorijenjene u ovo društvo, a nisu jako dugo preispitane iz temelja, čak ni u školskom sustavu.

Čak se i svako preispitivanje proglašava neodgojem, primjerice permisivni odgoj, povezujuće roditeljstvo...

Neodgojem se proglašava i neukalupljivanje u većinska stajališta, ovisno o tome koja su moderna.

Fizičko kažnjavanje kao "odgojna" metoda, s druge strane, pokazuje slabe znakove gubljenja iz ljudskih odnosa.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 12:05   #327
Ne pada mi na pamet nadmudrivat se niti izbacivat nekakve definicije i statisticke podatke. Da mi je do toga bila bih na nekom portalu psihologa, ali ovdje sam s obicnim mamama gdje se izmjenjuju iskustva i misljenja pa sam sebi tako dala za pravo reci svoje misljenje;
To je da pod odgojnom zapustenosti smatram i vidim oko sebe, privatno i u poslu jednu hordu generacije osnovnoskolaca i srednjoskolaca s kojima roditelji provode minimum kvalitetnog vremena. Isti ti roditelji se ne libe kupit klincu u 5-tom razredu patike od 1000 kuna i ekstra skupi mobitel kako bi iole nadomjestili svoju nezainteresiranost. Primjera je milijun...pitam roditelja kako provodi vrijeme s djetetom, cime se igraju, odu li u kino, u setnju, ovaj pada s Marsa... iz vrtica u babe, od babe pred kompjuter....velim, primjera masu. A sad, tebe zanima od kud mi podaci? Da sam na poslu bas bih ti i izvukla neke podatke, al sam na porodilinom pa necu bubat na pamet. Govorim kao netko tko radi s malolj.delinkv. drito sa terena i iz prve ruke...bez statistike
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 12:12   #328
nevka, t je istina, ali tako je oduvijek
mojima su se svi cudili sto se igraju sa mnom, vode me u park, druze se sa mnom nitko, ama bas nitko iz mog razreda nije provodio kvalitetno vrijeme s roditeljima osim eventualno za vrijeme obiteljskog rucka.
jedina je razlika sto se sad djecu posjeda pred tv ili komp,. prije su bila po vani.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 12:16   #329
maloljetnih delikvenata je oduvijek bilo. i slažem se sa summer. možda nam se samo čini da su se roditelji prije bavili djecom i da su djeca bila "normalnija" samo zato kaj su se više igrala vani.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2016., 13:17   #330
Quote:
Nevka kaže: Pogledaj post
Ne pada mi na pamet nadmudrivat se niti izbacivat nekakve definicije i statisticke podatke. Da mi je do toga bila bih na nekom portalu psihologa, ali ovdje sam s obicnim mamama gdje se izmjenjuju iskustva i misljenja pa sam sebi tako dala za pravo reci svoje misljenje;
To je da pod odgojnom zapustenosti smatram i vidim oko sebe, privatno i u poslu jednu hordu generacije osnovnoskolaca i srednjoskolaca s kojima roditelji provode minimum kvalitetnog vremena. Isti ti roditelji se ne libe kupit klincu u 5-tom razredu patike od 1000 kuna i ekstra skupi mobitel kako bi iole nadomjestili svoju nezainteresiranost. Primjera je milijun...pitam roditelja kako provodi vrijeme s djetetom, cime se igraju, odu li u kino, u setnju, ovaj pada s Marsa... iz vrtica u babe, od babe pred kompjuter....velim, primjera masu. A sad, tebe zanima od kud mi podaci? Da sam na poslu bas bih ti i izvukla neke podatke, al sam na porodilinom pa necu bubat na pamet. Govorim kao netko tko radi s malolj.delinkv. drito sa terena i iz prve ruke...bez statistike

Tko te tražio da se nadmudruješ?

Pitala sam te pitanja koja bi mi razjasnila tvoj stav jer me zanima odakle ti takav stav. Zamolila sam te da mi daš nekakav podatak odakle to crpiš i da to potkrijepiš dokazima.

Još bih te zamolila da mi daš neke podatke za prijašnja vremena, ali da uključiš i stavke odgoja poput: premlaćivanje, odlazak po šibu da te nalemaju, otvoreno pijančevanje pred djecom, pušenje u kućama kao da je sudnji dan, prepuštanje djece ulici i kako se to uklapa u tvoju statistiku da je sve više mladosti zanemareno?

Je li sve više mladosti zanemareno ili su se nama promijenili standardi o zanemarenosti, jer da se vratimo u divna krasna vremena kad očito nije bilo toliko zanemarene mladosti (ako je već SVE VIŠE njih zanemareno), bilo bi nepošteno primijeniti drukčije kriterije.

Koliko ljudi danas šalje djecu po šibu kojom će ih mlatiti?

Ono što je nekima naizgled čista odgojna situacija u prošlim vremenima jer su se djeca bojala vlastite sjene može se nazvati čistom intrumentalizacijom odgoja kao takvog, kad on podrazumijeva samo odgajatelja koji tlači i praznu ploču u koju će usađivati svoje vrijednosti po nekom društvenoprihvatljivom ključu.

Tvoj stav o nadmudrivanju evo primjerice uopće nije odgojna situacija, nego situacija stava i mišljenja (znamo onu o mišljenjima i šupcima), ne daješ prostor za raspravu u koju si se svojevoljno uključila, i nije ovo foruma mama, ovdje ima i stručnjaka i ozbiljnih ljudi koji bi htjeli ponešto naučiti, i ova je tema izvrstan poligon za odgoj roditelja o nesvrhovitosti odgoja šibom i batinom. Sama si uvela teoriju o odgojnom zanemarivanju pa sam te s pravom korisnika pitala što to znači i kako se mjeri, kojim parametrima i po čijim svjetonazorima.

Najlakše je gledati samo maloljetne delinkvente i kroz tu vizuru promatrati svu djecu, kao što škola kroz pojedinačne primjere počinje svim roditeljima sjedati na vrat čim otvore njihova vrata s kojekakvim floskulama o neodgoju, zanemarivanju i nebavljenju djecom. To vodi samo potpuno opravdanoj subverziji u mladih kojom štite svoja osnovna prava na slobodu i netretiranje njihovih osobnosti kao moronskih nakupina u koje treba upucati odgoj.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 01:19   #331
Batina je iz raja izašla

Ne znam je li ovo pravo mjesto za ovu temu, ali danas sam vidjela nešto sto me vratilo u djetinjstvo....

Odrasla sam u velikoj obitelji kao najstarije dijete/unuče i bila sam obožavana cijeli život. Imam nevjerojatne roditelje koji su mi pružili u životu sve, od ljubavi, prisnosti do podrške u svemu sto sam u životu radila. To vrijedi i danas. Obožavam svoje roditelje. I nisu me nikada tukli. Osim jednom. Imala sam 8 godina. Dobila sam taj put batina dovoljno za dva života. Tata nikada nije saznao da me mama tako istukla i nikada vise batina nisam dobila.

Ja sam danas sretna i ispunjena osoba koja je i sama majka divnog dječačića. Ne bih ruku na njega digla niti da mi život o tome ovisi. Danas u parku sam gledala mamu kako tuče svoje dijete i srce mi je puklo. Vratilo me to natrag na onaj dan kada sam ja bila fizički kažnjena. I plakala sam.

Pa me zanima, iskreno i bez osuđivanja, kako odrasla osoba racionalizira sebi da je ok tući malo ljudsko biće koje ti bezuvjetno vjeruje i kojoj bi ti trebao biti zaštitnik, a ne nasilnik? I zar vam je ok tući nekoga kada je omjer snaga toliko neproporcionalan?

Znam da vas ima (iako na sreću sve manje) koji vjerujete u disciplinu djece kroz “malo po guzi” i “batina je iz raja izašla” pa me zanima zašto mislite da je to ispravan pristup disciplini?

Sto učiniti kada netko od vaših prijatelja tako disciplinira djecu?

Pitam ovo iz skroz sebičnih razloga. Moja se mama danas kaje, place kada se te scene sjeti i kaže da ne može zamisliti da netko tuče njezinog malog unuka, ali i dalje vjeruje da djecu nekada treba po guzi, samo ne njezinu djecu pa ju i dan danas, poslije vise od 20god, pokušavam razumjeti i razumjeti njezine razloge.
Gefjun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 15:20   #332
Quote:
Gefjun kaže: Pogledaj post
Pa me zanima, iskreno i bez osuđivanja, kako odrasla osoba racionalizira sebi da je ok tući malo ljudsko biće koje ti bezuvjetno vjeruje i kojoj bi ti trebao biti zaštitnik, a ne nasilnik? I zar vam je ok tući nekoga kada je omjer snaga toliko neproporcionalan?

Znam da vas ima (iako na sreću sve manje) koji vjerujete u disciplinu djece kroz “malo po guzi” i “batina je iz raja izašla” pa me zanima zašto mislite da je to ispravan pristup disciplini?

Sto učiniti kada netko od vaših prijatelja tako disciplinira djecu?
Gle ima tu svačega.
Ja sam svoju curicu istukao pravo kada je imala dvije i nesto jer se konstantno u voznji odvezivala i izlazila iz auto sjedalice. Tako sam vozeci se sam s njom na autocesti popizdio skroz na skroz, jer je taman netko naglo zakocio dok sam se ja snjom prepirao, te stao na iducem stajalistu i istukao je. I od tada vise to nije radila ili ako bi iz sale samo probala podsjetio sam ju na batine i ponavljao da je to opasno raditi.

Neke stvari jednostavno ne mozes objasniti djeci u odredjenom zivotnom razdoblju, a zna se raditi o po zivot opasnim stvarima(pojas, istrzanje ruke i trcanje prema cesti, penjanje po namjestaju bez obzira na utiplanost u zid i sl.). Pogotovo ne djeci koja su jako ziva i sklona tantrumima.

Medjutim izvan toga, kada dijete vec moze pojmiti opasnost, bol, emocije i sl. ne vjerujem u opravdanu dobrobit kaznjavanja jer najcesce je puno efektivnije i bolje pokazati i objasniti uzrocno posljedicnu povezanost.

Ja sam bio jako zivo i svojeglavo dijete i moja majka, koja je prosla puno toga u zivotu, se nije mogla, a niti znala sama nositi s time. Medjutim nista joj ne zamjeram i to nije imalo utjecaja na nasu emotivnu povezanost. Znam da je uvijek imala najbolje namjere.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 15:51   #333
Moj mali se isto odvezivao sa 2,5 godine, nisam ga istukla, riješila sam to drugačije i više se nikad nije odvezao nakon toga, danas ima 8 godina i ne krećemo dok on ne prekontrolira da su svi svezani u autu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 15:59   #334
Moj je imao sjedalicu u kojoj se sa 2,5 nije mogao odvezati, odvezao se kasnije, jako sam se izvikala na njega i zavezala ga na semaforu. Odvezao se jos jednom ili dvaput, od toga jednom na autoputu, tu ga ne mozes zavezati i bila sam jako ljuta, shvatio je to. Sad se ne odvezuje u voznji.
Nisam ga nijednom istukla.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 16:51   #335
Moji su od uvijek mirni i poslusni u autu. Svako malo se trznem u tijeku voznje da provjerim jesu li uopce iza.

Ali za neke opasne situacije im brutalno objasnim sto se moze desiti pa to shvate.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 16:58   #336
i moj se odvezivao. osim objašnjavanja riješili smo to tako da je mm krenuo i naglo zakočio. nakon toga ne samo da mu nije palo na pamet više ikad odvezat se nego bi svaki put ako bi krenuli prije nego se zakopčao počeo urlati da stanemo. plus kaj se par puta desilo naglo kočenje u vožnji. brzo je skopčao.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2020., 18:03   #337
Quote:
bistabil kaže: Pogledaj post
Ja sam bio jako zivo i svojeglavo dijete i moja majka, koja je prosla puno toga u zivotu, se nije mogla, a niti znala sama nositi s time. Medjutim nista joj ne zamjeram i to nije imalo utjecaja na nasu emotivnu povezanost. Znam da je uvijek imala najbolje namjere.
Zbog ovakvog narativa koji ti je mama podvalila i misliš da je ok mlatiti dvogodišnjakinju. Nadam se da ona jednog dana neće popušiti istu priču od tebe.
puckobucko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 00:22   #338
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
i moj se odvezivao. osim objašnjavanja riješili smo to tako da je mm krenuo i naglo zakočio. nakon toga ne samo da mu nije palo na pamet više ikad odvezat se nego bi svaki put ako bi krenuli prije nego se zakopčao počeo urlati da stanemo. plus kaj se par puta desilo naglo kočenje u vožnji. brzo je skopčao.
Ovo je epic...e da je meni to bar palo na pamet...al vjerojatno bi i dalje derao,vristao i povracao od divljanja u sjedalici.
Symbelmyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 08:33   #339
uvijek govorim kako je odgoj najkreativniji posao. najlakše i najbrže je dati po dupetu, pogotovo kad nas izbace iz ravnoteže, al to je metoda straha od batina, a ne stvarnog razumijevanja posljedica vlastitog djelovanja.
popizdim i ja često i zagrmim na klinca, pogotovo sad u predpubertetskom razdoblju, al oni jako dobro kuže razliku kad se dereš jer si ljut, isfrustriran i nemoćan ili kada reagiraš iz straha i panike. u ovom drugom slučaju obično zapamte i ne ponavljaju pizdarije.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2020., 14:51   #340
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
uvijek govorim kako je odgoj najkreativniji posao. najlakše i najbrže je dati po dupetu, pogotovo kad nas izbace iz ravnoteže, al to je metoda straha od batina, a ne stvarnog razumijevanja posljedica vlastitog djelovanja.
popizdim i ja često i zagrmim na klinca, pogotovo sad u predpubertetskom razdoblju, al oni jako dobro kuže razliku kad se dereš jer si ljut, isfrustriran i nemoćan ili kada reagiraš iz straha i panike. u ovom drugom slučaju obično zapamte i ne ponavljaju pizdarije.
Naravo, kazem ono sa 2 godine je bio uzas. Nista ne kuzi, a sve hoce i sto joj vise pokasavas objasniti zasto ne, pozitivno uvjetovati, negativno uvjetovati ili nesto trece, to joj je to "zabranjeno" zanimljivije.

Ovo sa kocenjem je bila jedna od stvari koju sam probao, naravno pri vrlo maloj brzini, ali reakcija je bila:"Hahhahaha, jos koci tata" i onda tantrum jer joj nisam htio priustiti tu zabavu. .

Ovo sada sa 3-4 godine je uzivancija.

A osobna iskustva su osobna iskustva, svako dijete je drugacije. Neke metode pale na nekom, a na nekom drugom ne, neko dijete sjedi mirno u kutu i ne cujes ga, a neko ce se verati po kuci i cut ces ga u susjednom kvartu. Neko dijete ce jesti gotovo sve, drugo nece jesti gotovo nista, neko ima tantrume za svaku pizdariju neko uopce nema...

Quote:
puckobucko kaže: Pogledaj post
Zbog ovakvog narativa koji ti je mama podvalila i misliš da je ok mlatiti dvogodišnjakinju. Nadam se da ona jednog dana neće popušiti istu priču od tebe.

Ne mislim da je ok mlatiti dvogodisnjakinju nego da je manje zlo da jednom dobije batina nego da pogine ili ostane dozivotni invalid.
A meni moja majka nije podvalila nikakav narativ nego sam dobar dio sranja i ja prolazio skupa s njom.
Tako da imam razumijevanja za povremene pretjerane reakcije, za koje mi je i kao djetetu bilo jasno da su stvar poretjerane brige i straha, osobe koja do ranih 40-tih sahrani jedno dijete, muza, oca, sestru, preboli rak i dozivi jos x poprilicno stresnih stvari, a sve to sa malim djetetom.
A ja ti iskreno ne zelim da ti ikada moras prolaziti kroz "narativ" icega od toga, a kamoli svega toga, ali ako ti se to nazalost dogodi zelim ti da budes barem jak upola kao moja majka, a ne da zavrsis kao ovisnik ili u vrapcu.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.