Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2014., 20:29   #41
Kako tocno podcjenjujem dijete? Njeno dijete nije prestraseno ni izbezumljeno. Zasto odbacujete mogucnost da to teta nije napravila i drzite stav da je zlostavljacica?
Naravno da je to zabranjeno i nedopustivo, no dozvolite mogucnost da je to dijete izmislilo, trazite neke dokaze umjesto sto bi se teti odmah bacile u oci.
Mozda da pogledate film koji sam vam preporucila? Mozda bi malo sagledale i drugu stranu price.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 08:59   #42
Dozvoli ti mogućnost da djeca ne izmišljaju svakih pet minuta.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 09:05   #43
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
Kako tocno podcjenjujem dijete? Njeno dijete nije prestraseno ni izbezumljeno. Zasto odbacujete mogucnost da to teta nije napravila i drzite stav da je zlostavljacica?
Naravno da je to zabranjeno i nedopustivo, no dozvolite mogucnost da je to dijete izmislilo, trazite neke dokaze umjesto sto bi se teti odmah bacile u oci.
Mozda da pogledate film koji sam vam preporucila? Mozda bi malo sagledale i drugu stranu price.
u katjesinoj prici, mene smeta cinjenica da je teta, pedagoski djelatnik, pred roditeljima onak, mlako zagovarala neudarateljski stav, bez da roditeljima jasno da do znanja da se to ne smije (zakonski), da je lose za djetetov razvoj, i da im ponudi alternative.

u drugom djelu price, ono sto prica sa djetetom, tesko je odrediti sto je bilo sugestibilno,a sto spontano, al ja bih u svakom slucaju to iskoristila za razgovor sa svojim djetetom da se ne smije udarati nikada i nikoga, da to nije nacin rjesavanja sukoba.
bila to istina sa tetom ili ne.


ove price sa dokazima, vise sam imala potrebu reci da se djetetov iskaz moze smatrati valjanim, naravno, ako ga uzima strucna osoba, ne roditelj (tu, uz vjestine ispitivanja, jako je bitna neutralnost osobe)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 10:21   #44
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u katjesinoj prici, mene smeta cinjenica da je teta, pedagoski djelatnik, pred roditeljima onak, mlako zagovarala neudarateljski stav, bez da roditeljima jasno da do znanja da se to ne smije (zakonski), da je lose za djetetov razvoj, i da im ponudi alternative.
tšto je najgore, ima toga još. nisam opisala tad razgovor do u detalj.

kad sam ja rekla da bi kod mog djeteta udarac samo izazvao jači otpor i inat i goru nesuradnju. ona je rekla: ah to ovisi kako kod kojeg djeteta.
kod nekih fiz.kazna pali, očito.
ovo sa kuhačama i vidljivim tragovima mi je bilo toliko brutalno da sam stvarno ostala u blagom šoku gledajući je s kakvom mirnoćom priča, kao da je to najnormalnije. i to ona smatra da je pravo i izbor roditelja, način odgoja.

a jelica izjelica, bi li pomislila da je iskaz vjerodostojan kad bi dvoje djece reklo isto? ok, opet treba biti jako oprezan. ja ću razgovarati s jednom mamom i neću joj reći sve što znam pa nek ona pita svoje dijete. ako ono nadopuni priču sa istim detaljima onda ne znam kakav bolji dokaz mi treba.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 10:49   #45
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Dozvoli ti mogućnost da djeca ne izmišljaju svakih pet minuta.
zašto si napisala ovoliko površan komentar i potrošila svoje vrijeme na neproduktivnu glupost? mogla si za to vrijeme čitati s razumijevanjem i biti kvalitetan sudionik rasprave.


nosorog, slažem se.

katjes, ako više djece kaže istu stvar, ja bih povjerovala da je istinita.
no to bi trebala saznati nepristrana i stručna osoba, da se ne bi dogodilo da roditelji dijete pitaju sugestivna pitanja tipa: "tuče li teta X djecu?", "da li je tebe ikada udarila?" i sl.
naravno da ja svom djetetu vjerujem, no ovakve priče uzimam s oprezom, imajući na umu dob u kojoj se nalaze i njihov kognitivni razvoj.
Jelica Izjelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 11:19   #46
Quote:
Jelica Izjelica kaže: Pogledaj post
Kako tocno podcjenjujem dijete? Njeno dijete nije prestraseno ni izbezumljeno. Zasto odbacujete mogucnost da to teta nije napravila i drzite stav da je zlostavljacica?
Naravno da je to zabranjeno i nedopustivo, no dozvolite mogucnost da je to dijete izmislilo, trazite neke dokaze umjesto sto bi se teti odmah bacile u oci.
Mozda da pogledate film koji sam vam preporucila? Mozda bi malo sagledale i drugu stranu price.
Komentiram samo da dijete ipak može toliko iskomunicirati ukoliko se nešto 'čudnoga' događa.
Ja nisam nikako da se tete napadaju i okrivljavaju za nešto što nisu krive, no ukoliko postoji nekakva sumnja, a autorica sumnju ima, treba te sumnje i otkloniti.

Svaki vrtić ima psihologa. Po zakonu bi ga barem trebao imati. Da psiholog provede razgovor sa svakim djetetom. Njih 15-20-ak u grupi, psiholog može dobiti nekakvu širu sliku.
perilica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2014., 12:25   #47
Quote:
perilica kaže: Pogledaj post
Svaki vrtić ima psihologa. Po zakonu bi ga barem trebao imati. Da psiholog provede razgovor sa svakim djetetom. Njih 15-20-ak u grupi, psiholog može dobiti nekakvu širu sliku.
Ah, psiholozi...
Radila sam po osnovnim i srednjim skolama, imam dvije jako dobre frendice psihologinje, a i gledam ovu u nasem vrticu.
Oni se, nazalost, danas najvise bave nekom vrstom papirologije, a najmanje imaju direktnog kontakta s djecom.
Vjecito popunjavaju razne tablice, provode razna "istrazivanja", drze radionice za kolege i roditelje, bave se suhoparnim projektima i u najboljem slucaju promatraju djecu u raznim situacijama.
Previse teorije, puno premalo prakse.
Nema tu kruha dok stvari po odgojno- obrazovnim institucijama tako funkcioniraju.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2014., 19:59   #48
Po meni je ok lupiti dijete po guzi, ako zastrani i otrgne se i izleti na cestu, bježi na pokretne stepenice, u gužvu gdje se može izgubiti, ulazi u jezero a ne zna plivati i sl.
To su po meni opravdani razlozi.
Ali tući djete jer ne želi jesti, jer ne posprema igračke, ne želi djeliti igračke, uprlja se za vrijeme igre,... To mi je nešto grozno, pogotovo ako se dijete pri tome udara šibom ili kuhačom ili ako se tuče po glavi. Za to bi trebalo ići u zatvor.
mamanataša is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2014., 22:10   #49
nije nikad, nikad, nikad, opravdano udariti dijete.


ja ne zelim da mi dijete grcevito daje ruku iz straha od batina, nego zato jer mi zeli dati ruku, jer sam joj ja vazna.
zelim da se zna snalaziti u prometu, a ne da izbjegava opasne situacije zato jer bi, uz udarac auta mogla dobiti, i udarac roditelja

ne postoji niti jedan opravdani razlog, da odrasla, zdrava osoba, od cca 60kg udari bice od 10 ili 20kg.
uz minimum znanja fizike (osnovno skolsko gradivo), svatko normalan bi trebao zakljuciti kolko niti jedan udarac nije bezazlen kada se odmjeri tezina djeteta i odrasle osobe.
kad vec ne mozete razmisljati o emocionalnim posljedicama koje udarci ostavljaju po dijete.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2014., 23:03   #50
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nije nikad, nikad, nikad, opravdano udariti dijete.


ja ne zelim da mi dijete grcevito daje ruku iz straha od batina, nego zato jer mi zeli dati ruku, jer sam joj ja vazna.
zelim da se zna snalaziti u prometu, a ne da izbjegava opasne situacije zato jer bi, uz udarac auta mogla dobiti, i udarac roditelja

ne postoji niti jedan opravdani razlog, da odrasla, zdrava osoba, od cca 60kg udari bice od 10 ili 20kg.
uz minimum znanja fizike (osnovno skolsko gradivo), svatko normalan bi trebao zakljuciti kolko niti jedan udarac nije bezazlen kada se odmjeri tezina djeteta i odrasle osobe.
kad vec ne mozete razmisljati o emocionalnim posljedicama koje udarci ostavljaju po dijete.
potpisujem u potpunosti.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 11:27   #51
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nije nikad, nikad, nikad, opravdano udariti dijete.


ja ne zelim da mi dijete grcevito daje ruku iz straha od batina, nego zato jer mi zeli dati ruku, jer sam joj ja vazna.
zelim da se zna snalaziti u prometu, a ne da izbjegava opasne situacije zato jer bi, uz udarac auta mogla dobiti, i udarac roditelja

ne postoji niti jedan opravdani razlog, da odrasla, zdrava osoba, od cca 60kg udari bice od 10 ili 20kg.
uz minimum znanja fizike (osnovno skolsko gradivo), svatko normalan bi trebao zakljuciti kolko niti jedan udarac nije bezazlen kada se odmjeri tezina djeteta i odrasle osobe.
kad vec ne mozete razmisljati o emocionalnim posljedicama koje udarci ostavljaju po dijete.
Ako trebam birati izmedju djeteta koje se boji batina i djeteta koje je auto pregazio, biram ono prvo.
Nisu sva djeca ista, neko dijete od 3-4-5 godine ne moze shvatiri da je auto opasnost, koliko god mu se objasnjavalo.
A ja sam jako protiv batina... Ali i protiv generaliziranja.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.

Zadnje uređivanje nuklea500 : 14.06.2014. at 11:33.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 11:38   #52
Nego, po cemu je vristanje i urlikanje na dijete manje stetno od bezbolnih batina dlanom po guzi?
Mene osobno jako povrijedi kad isoba koju volim vice na mene i ne oravim razliku izmedju verbalnog i blagog fizickog napada. Uzasno sam.i protiv jednog i protiv drugog i zato nikad ne galamim na dijete, ali da izleti pod kamion, ne znam kako bih postupila. Vise sam verbalni tip.pa bih vjerojatno vikala, ali nema razlike izmedju mame koja vriati i koja udara dijezte po guzi. Poruka je ista. Pogrijesio si i nemoj da ti padne na pamet to ponoviti.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2014., 16:36   #53
Koja je uopće poanta bezbolnih batina po guzi? Da dijete misli da ga je roditelj pomazio? Zašto ga onda jednostavno ne pomazi? Šta su bezbolne batime? To mi zvuči gluplje od čokolade za mršavljenje.

Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Ako trebam birati izmedju djeteta koje se boji batina i djeteta koje je auto pregazio, biram ono prvo.
Jasno ti je da se onda dijete može istrgnuti iz ruke nekome drugome, za koga se ne boji da će ga nalupati?
Da mislim da dijete ne kuži opasnost, da ne doživljava "ne", da odbija surađivati po cesti, stavila bih ga na lajnicu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 00:15   #54
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Ako trebam birati izmedju djeteta koje se boji batina i djeteta koje je auto pregazio, biram ono prvo.
to uopce ne bi trebao biti izbor, i ja ne zelim niti jedno niti drugo.
moja je odgovornost da pazim na dijete da ga ne udari ili pregazi auto.
i ako sam tolko glupa da ga dovedem u opasnost da izleti pod auto, onda treba namlatiti mene, a ne dijete.


Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post
Nisu sva djeca ista, neko dijete od 3-4-5 godine ne moze shvatiri da je auto opasnost, koliko god mu se objasnjavalo.
A ja sam jako protiv batina... Ali i protiv generaliziranja.
pa ja niti ne ocekujem da dijete od 3 godine razumije da je auto opasan ili da se toga sjeti u svakoj milisekundi sa 4 godine.
ali moja je odgovornost paziti na nju, natjerati ju da mi da ruku, da ju nosim, da ju vozim, da ju....sto vec.
i ne zelim da se to temelji na strahu od mog udarca, nego na realnim cinjenicama o prometu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 09:22   #55
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i ako sam tolko glupa da ga dovedem u opasnost da izleti pod auto, onda treba namlatiti mene, a ne dijete.


Ne mislim da sam bila glupa kad mi se dijete istrgnulo iz ruke i potrcalo prema cesti.
Tko bi normalan doveo svoje dijete namjerno u takvu opasnost?
Niti sam pricala na mobitel niti sam klafrala s frendicom niti sam bila u svom filmu ne obracajuci paznju na njega.
Jednostavno smo se, kao i tisucu puta prije i poslije toga, drzali za ruke dok smo isli iz vrtica i njemu je najednom doslo da se istrgne iz ruke i pojuri prema cesti.
To je napravio taj jedan jedini put. Jer mu je, eto, tako doslo.
Ne mislim ni da je on bio glup u toj situaciji.

Takve stvari se desavaju. Mogu se desiti i tebi, vjerovala ili ne.
I tu nije pitanje tko je glup ili gluplji nego kako ces reagirati da se takve stvari vise nikad ne ponove, ako ih vec ne mozes u stopostotnoj mjeri prevenirati.
Mlacenje bilo koga (pa ni mene glupe) po meni nije izbor.
Ako je dijete malo pokazat ces mu svojim reakcijama (strah, ljutnja...) da je to nesto uzasno opasno, a ako je dijete starije, smislenim razgovorom se moze jako puno postici.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 11:20   #56
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post


Ne mislim da sam bila glupa kad mi se dijete istrgnulo iz ruke i potrcalo prema cesti.
Tko bi normalan doveo svoje dijete namjerno u takvu opasnost?
Niti sam pricala na mobitel niti sam klafrala s frendicom niti sam bila u svom filmu ne obracajuci paznju na njega.
Jednostavno smo se, kao i tisucu puta prije i poslije toga, drzali za ruke dok smo isli iz vrtica i njemu je najednom doslo da se istrgne iz ruke i pojuri prema cesti.
To je napravio taj jedan jedini put. Jer mu je, eto, tako doslo.
Ne mislim ni da je on bio glup u toj situaciji.

Takve stvari se desavaju. Mogu se desiti i tebi, vjerovala ili ne.
I tu nije pitanje tko je glup ili gluplji nego kako ces reagirati da se takve stvari vise nikad ne ponove, ako ih vec ne mozes u stopostotnoj mjeri prevenirati.
Mlacenje bilo koga (pa ni mene glupe) po meni nije izbor.
Ako je dijete malo pokazat ces mu svojim reakcijama (strah, ljutnja...) da je to nesto uzasno opasno, a ako je dijete starije, smislenim razgovorom se moze jako puno postici.
nitko ti nije rekao da si glupa, nitko nije odgovarao na tvoj post niti tvoju situaciju koju si opisala.
ne znam sto si se osjetila prozvanom

ja sam napisala za sebe, ako bih dovela dijete u tu situaciju, da je to moja odgovornost (a ne djetetova), moja krivnja (a ne djetetova) i da ja moram snositi posljedice, a ne dijete.
odgovarala sam nukeli, koja ima opravdanja za roditelja koji udari dijete koje se dovelo u opasnu situaciju.
ja kazem da taj roditelj nema opravdanja niti tada udariti dijete, stovise, roditelj je kriv.
stogod ti mislila o tome.
citala sam tvoj post, i ja bih tako reagirala, i mislim da je i ljutnja i strah koju dijete vidi na nama normalan i ocekivan, al da tu ljutnju ne treba i ne smije pokazati batinama (ono, "bio si glup/neposlusan i mogao si poginut, pa cu te sada jos malo namalatiti, da se jos losije osjecas" )
da, dijete uci iz nasih reakcija.
zato je i vazno da su iskrene, autenticne i spontane.
netko, kome u ljutnji dolazi poriv da udari dijete (ili bilogoga drugoga), taj poriv treba rjesiti sam sa sobom, prije nego se nadje u situaciji da, preplavljen ljutnjom, namlati dijete.

svjesna sam ja da se to i meni moze desiti, put od vrtica do kuce nam je po vrlo prometnoj, trotracnoj ulici, plocnik je djelom parkiraliste, a djelom jako prometna biciklisticka staza (doduse, neoznacena, samo jako ceseto koristena ko staza) i posuta psecjim govnima. U kisnim razdobljima, uz sve to imamo i kisom napunjene lokvice, sto po ulici, sto po nogostupu, pa trebamo paziti i na to.
ne znam dal je to do horoskopa , toga sto su curice suradljivije, al eto, u 4,5godine mi se nije dogodilo da mi se dijete istrgne i potrci, ili da kad trci ja budem sporija od nje (valjda previse treniram ).
a i da se dogodi, ne bih ju isla fizicki kaznjavati radi toga.
to sam htjela reci izrazom "ako sam dovoljno glupa"....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 12:42   #57
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nitko ti nije rekao da si glupa, nitko nije odgovarao na tvoj post niti tvoju situaciju koju si opisala.
ne znam sto si se osjetila prozvanom
Jer ti je komentar zvucao opcenito, kao da se samo glupim roditeljima mogu dogoditi takve situacije.

Nazalost, takve i slicne situacije se mogu dogoditi svakome, bilo kad i bilo gdje.
I kad mislis da maximalno pazis.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 12:50   #58
je, ali su UVIJEK greska roditelja a ne djeteta
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:04   #59
Drago mi je onda da ima vas bezgresnih kojima se to nikada nije i nikada nece dogoditi.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 13:08   #60
a to je netko napisao? naravnod a se svakome moze desiti, ali se desi roditelju, on je kriv a ne dijete i nema smisla kaznjavat dijete. jer si ti kriv, tocka
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.