Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2016., 18:54   #161
Nitko da se dotakne aspekta zrtve kako je zrtvi koju zlotvor ubio kako njoj prija odluka da bogic oprosti ubici bez da plati za zlocin jer se gleda samo sebe da se dobije jeftino oprost preko supermena na krizu.Tu su ljudi pali zaista pali.Ja i moj oprost nista drugo ne postoji. Lol
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:10   #162
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nitko da se dotakne aspekta zrtve kako je zrtvi koju zlotvor ubio kako njoj prija odluka da bogic oprosti ubici bez da plati za zlocin jer se gleda samo sebe da se dobije jeftino oprost preko supermena na krizu.Tu su ljudi pali zaista pali.Ja i moj oprost nista drugo ne postoji. Lol
da, žrtvi će neoprost, patnja i osuda počinitelja pomoći jako puno. već su se javili mnogi kojima je to pomoglo. tako ljudi pričaju, ali ja nisam čuo ni za jednoga. a ti ?

zaustaviti počinitelja te zaštiti i pomoći žrtvi nije isto što i osvetiti se napadaču. dapače, suprotno je.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 20:05   #163
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
da, žrtvi će neoprost, patnja i osuda počinitelja pomoći jako puno. već su se javili mnogi kojima je to pomoglo. tako ljudi pričaju, ali ja nisam čuo ni za jednoga. a ti ?

zaustaviti počinitelja te zaštiti i pomoći žrtvi nije isto što i osvetiti se napadaču. dapače, suprotno je.
Lako je tudjim kurcem gloginje mlatiti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 22:18   #164
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ljudi (niti itko), nisu savršeni, i uvijek se greške događaju, ali te greške nikako ne znače da treba zato ukinuti sudski sustav. Kad bismo ukinui sudove rad jednog nevino osuđenog (koji sigurno postoji), onda bi nastalo puno veće zlo nego jedan nesretnik. Gadovi bi ostali nekažnjeni i haračili okolo.
Ljudi (niti ITKO?)

uspoređivanje ljudi s Bogom Stvoriteljem urodi ploda bodova (znaš kojih)

zemaljske sudove bilo bi opako ukinuti, kriminal bi porastao sa skale 8 na 10 (!)

ljudsko dostignuće

I
pogrešno je misliti samo je jedan nevin čovjek stradao jer stradavalo ih na milione miliona (sadašnjost obračunava prošlost)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 21:58   #165
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Znači u istom odlomku piše: "Bog milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću, iskazuje milost tisućama, podnosi opačinu, grijeh i prijestup". Ali također piše i da "krivca nekažnjena ne ostavlja nego kažnjava opačinu otaca na djeci - čak na unučadi do trećega i četvrtog koljena." Dalje piše: "Mojsije smjesta pade na zemlju i pokloni se." Takav Bog izaziva poklon. Bog koji je samo milosrdan ispadne nekako možemo reći pekmezasti Bog. On ne izaziva poštovanje kod ljudi. "A on će oprostiti, dobar je taj Bog, nema tu nekih većih problema i teškoća. Mogu raditi šta hoću na ovome svijetu, on će i ovako i onako oprostiti."

Inače, i u nekim psalmima se govori o Bogu kao pravednom sucu.

Strah Božji mnogima pomaže u duhovnosti. Kad se taj strah Božji izgubi onda više ni Bog nije svetinja koja bi trebao biti, triput Svet u našem životu. Mojsije je čovjek koji je vrlo snažan, znamo kako ga Biblija opisuje: silazi s brda Sinaja, baca ploče, tjera Izraelce da maknu ono tele zlatno koje su podigli. Jedan čovjek protiv tisuća ljudi - vrlo snažan čovjek. Ali taj čovjek je pokleknuo, pao na zemlju: "smjesta pade", kad je doživio cijelu objavu o Bogu. Bogu koji je i milosrdan na tisuće generacija ali također i pravedan u kažnjavanju ljudi, što onda čovjeka potiče da se zapita "da li sam na tom Božjem putu? Imam li strah Božji u sebi, ili sam to davno zaboravio?" Današnji moderni čovjek čini se da je zaboravio takvoga Boga. Pa si onda čovjek može svašta priuštiti. Jer "ionako se samo živi na ovome svijetu, drugi tko zna da li i postoji, Boga nema": tako su mnogi počeli razmišljati, možda i zbog ovakvih situacija što se nedovoljno naglašava da Bog - iako milosrdan i milostiv, spor na srdžbu, bogat ljubavlju i vjernošću, iskazuje milost tisućama, podnosi opačinu, grijeh i prijestup - također krivca nekažnjena ne ostavlja nego kažnjava opačinu otaca na djeci - čak na unučadi do trećega i četvrtog koljena.


Jedna prekrasnu knjigu. To je knjiga "47 godina života". Izdali su je Oci konventualci nedavno na našem hrvatskom tržištu. A prikazuje dva života, dvojicu ljudi koji su na ovome svijetu živjeli isti broj godina: 47. Pa se tekst s korica knjige kratko pita:

Je li 47 godina života puno? U usporedbi sa vječnošću...sigurno poput bljeska. Ali ako je riječ o zemaljskomu životu - dovoljno da čovjek postane ili simbol herojstva ili zvjerstva u prostranstvima ljudske povijesti. Dokazala su to dvojica muškaraca u svojih 47 godina života, u istomu povijesnom razdoblju. Obojica su bili ministranti, često pristupali ispovijedi i pričešćivali se, sanjali o svećeništvu i misionarskomu djelovanju. Obojica su dobro učila. Imali su vrlo slične psihološke osobine: voljeli su prirodne znanosti i imali organizacijske sposobnosti. S vremenom su obojica željela osvojiti svijet za svoje ideale, i to nasljedujući put slijepe poslušnosti. Godine 1941. njihovi su se putovi isprepleli. Jedan od njih bio je o. Maksimilijan Kolbe, utemeljitelj i gvardijan Niepokalanowa (Grada Bezgrešne), tada zatvorenik u logoru Auschwitz, a drugi graditelj i zapovjednik koncentracijskoga logora u Auschwitzu, Rudolf Höss.

Prvi je postao simbol herojske ljubavi prema bližnjemu, drugi simbol mržnje čovjeka prema čovjeku. Kako je do toga došlo kada su im prve godine života bile tako slične, a psihološke osobine gotovo jednake?


Knjiga opisuje jednoga koji je dao život za druge ljude, Maksimilijan Kolbe, za oca obitelji, kada je čuo da ovaj razmišlja o svojoj obitelji. Maksimilijan Kolbe je rekao: evo ja ću umjesto njega otići dobrovoljno u bunker gladi. A drugi, zapovjednik logora, Höss, pobio je milijun ljudi. Kako je do toga došlo? Sam Höss svjedoči da se odrekao vjere u Boga u svojoj 22. godini života. "Bog mi više nije potreban." Kada odbacimo temelj našeg života, a to je Bog, i to Bog koji i kažnjava ali je i milosrdan, onda više nije problem pobiti milijun ljudi na ovome svijetu. Više nemaš onoga tko će ti reći "nemoj ubijati čovjeka". Peta zapovijed: "Ne ubij!" više nije važeća, jer je temelj uništen. Vrlo je važno u kakvog Boga vjerujemo, i taj Bog može onda davati jedan zdravi normativ našem življenju. Zato Bog milosrdni i pravedni sudac jako dobro pomaže našoj duhovnosti.

========================================



Bog želi biti milosrdan prema svim ljudima. To je pokazao u Isusu Kristu. Ne da sudi svijet nego da se svijet spasi po tom drvetu križa. To je prekrasno otajstvo. Bog pun ljubavi. Poslao je svoga Sina. I zato možemo zavapiti "Bože smiluj se meni grješniku". Veliko je Božje milosrđe. To je milost Gospodina Isusa Krista. Zahvalni smo za tu milost, svaki put kada idemo na sakramenat Svete Ispovijedi, kada želimo doživjeti to iskustvo u svom životu i reći: Isuse hvala ti što si za nas umro, što se uvijek možemo pozvati na tvoje milosrđe.
Milost bez pravedne kazne je grijeh. Stoga je Isus morao postati proklet i biti ubijen da bi svijetu mogao iskazati milosrđe kojim se vjernici spašavaju. Po vlastitoj pravdi malo tko bi mogao biti spašen.
Dijalektika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 05:32   #166
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Mnogi vjernici, pogotovo iz judeo-kršćanskog miljea kažu da je Bog pravedan i milostiv. No, to je ne moguće. Ne može se biti oboje. Ako je Bog pravedan, onda nije milostiv, a ako je milostiv, onda nije pravedan.

Dakle, kako Bog može biti pravedan i milostiv odjednom?

Može Bog biti i pravedan i milostiv. Uzmi u obzir koliko ima grijehova, od kojih mnogi su nam genima ili socijalno društvenim čimbenicima usađeni i u sam karakter, pa je nekad potrebno puno odricanja i velikih žrtvi kako ne bi činili grijehove koji nam se čine prirodnim potrebama jer nam je potreba za njima usađena u karakter. Tako da vjerojatno svi činimo čak i nesvjesno dosta grijehova na dnevnoj bazi i vjerojatno bi Bog mogao 99.9% ljudi na planeti naći razlog zbog kojeg zaslužuje pakao, ali kako je milostiv vjerojatno će onima koji to zaslužuju reducirati kaznu na neki pravedniji način bar u tom nekom našem ljudskom pravedničkom okviru.

Dakle, Bog je pravedan prema nama jer nam daje milost što ne vrši pravdu prema svojim božanskim savršenim mjerilima.
Zhupo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 06:40   #167
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nitko da se dotakne aspekta zrtve kako je zrtvi koju zlotvor ubio kako njoj prija odluka da bogic oprosti ubici bez da plati za zlocin jer se gleda samo sebe da se dobije jeftino oprost preko supermena na krizu.Tu su ljudi pali zaista pali.Ja i moj oprost nista drugo ne postoji. Lol
Žrtva je da bude žrtvovana, druge namjene nema.
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 12:02   #168
Bog niti je pravedan, niti je milostiv jer Bog nije dežurni policajac kojega bi bilo briga što ti radiš. Da bi spoznao Boga, prvo moraš spoznati tko si ti sam. Sve ostalo su projekcije koje stvaramo zbog svog neshvaćanja više-manje bilo čega, pa Bogu pridajemo svoje ljudske primitivne karakteristike nekakvog strogog i moćnog entiteta koji se kao u Bibliji non-stop premišlja da li da nas zdrobi svojom velikom nogom ili ne.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 00:11   #169
Haha, pa bog (namjerno malim slovom) je, ako i to veliko ako, postoji naj nepravednije i naj nemilosrdnije biće.
Pogledajmo samo neke izvadke iz "svetih" knjiga:
Quote:
Proklet bio tko nemarno obavlja poslove Jahvine! Proklet bio tko krvlju mač svoj ne omasti!
Quote:
Ako tko ne ljubi Gospodina, neka bude proklet. Marana tha!
Quote:
U gradovima onih naroda koje ti Jahve, Bog tvoj, preda u baštinu ništa ne ostavljaj na životu nego ih udari 'heremom' - kletim uništenjem
Quote:
Ispaštat će Samarija jer se protiv Boga svoga pobunila. Od mača past će oni, djecu će njihovu smrskati, žene trudne rasporiti.
Quote:
Mojsije se razljuti na zapovjednike vojske, tisućnike i satnike, koji se bijahu vratili s toga bojnog pohoda. Reče im: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje!"
"A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve."
"Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se."
itd itd.....
Wolfdale is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 02:03   #170
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Bog niti je pravedan, niti je milostiv jer Bog nije dežurni policajac kojega bi bilo briga što ti radiš.
Bog nije dežurni svjetski policajac, al tko onda je jer netko očito je.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.