Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2015., 10:21   #21
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
http://www.badscience.net/2006/09/th...at-ate-itself/

Tl;dr - skini si to s popisa roditeljskih grijeha.
Oh, hvala!
Da, i to me muči, što današnjoj djeci treba sve, milijun i jedna stvar im je nužda za uredan razvoj. Napišu studiju. Pa onda drugu studiju koja kaže da im to ništa ne treba. Pa se onda svađaju optužujući jedni druge da su studije rađene na nereprezentativnim uzorcima, sve u cilju diskreditiranja jednih od strane drugih.

Iz uvodnog posta, "tko nas uči da moramo biti nepogrešivi?" - to i mene zanima. To nije rezervirano samo za roditelje. Mislim da smo kao društvo jako opterećeni prevelikim očekivanjima i posljedično uvijek nezadovoljni i jadni.
Tko nas uči?? Daj da ga ja nađem
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 10:40   #22
Evo ja si u zadnje vrijeme mislim gdje sam sve morala pogriješiti jer mi dijete ima problema u komunikaciji. Je li to skup elemenata koji su se poklopili (karakter, utjecaj okoline, genetika) ili sam ja (najviše ja) tu zakazala u nekim segmentima pa sad moramo ispravljati "krive Drine".
I iako kužim da su se poklopili različiti faktori uviđam da sam neke stvari mogla i drugačije napraviti i možda bi sve skupa ispalo bolje. A možda i ne bi. Ali teško mi se oteti dojmu da sam puuuno ja zaribala . Za neke stvari sam išla linijom manjeg otpora (pa je mala dudala prst do 4 i pol godine i sad ispašta jer su joj prednji zubići van), negdje je splet okolnosti (pa je u vrtić krenula tek s 3 i pol godine i još uvijek je zatvorena što se tiče socijalizacije i komunikacije s djecom, iako ide već 3 godine u istu grupu) i sl.

Ne znam,što se više pitam to imam više osjećaj da nisam/nismo baš dobro odigrali neke stvari i sad joj to dolazi na naplatu. Bi li nešto radila drugi put drugačije? Pojma nemam, ali ionako drugog puta neće biti pa mi to i nije bitno.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 11:33   #23
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Iz uvodnog posta, "tko nas uči da moramo biti nepogrešivi?" - to i mene zanima. To nije rezervirano samo za roditelje. Mislim da smo kao društvo jako opterećeni prevelikim očekivanjima i posljedično uvijek nezadovoljni i jadni.
Tko nas uči?? Daj da ga ja nađem
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
I iako kužim da su se poklopili različiti faktori uviđam da sam neke stvari mogla i drugačije napraviti i možda bi sve skupa ispalo bolje. A možda i ne bi. Ali teško mi se oteti dojmu da sam puuuno ja zaribala .
na ovo što ZubaTruba piše, o nama kao društvu, meni se to uopće ne čini tako.
više sam dojma da je to na individualnoj razini, dio ljudi je sklono (prevelikom) samoanaliziranju i samokritici.
nažalost, mislim da su manjina, većina je potpuno nesklona tome i krivi svakoga za svoje glupe/krive odabire. bar na van to rade, ne znam jel i takvi sami sa sobom priznaju da su zajebali, il evenualno završe na terapiji helexom jer to nikad nisu u stanju priznati.
(eventualno bi mogli filozofirati je li veći broj ljudi sklonih samokritici uzrokovan većim stupnjem obrazovanja ukupne populacije - u svakom slučaju, smatram to pozitivnim, ne nečim negativnim - ljudi koji su sposobni sami sebe promotriti ne mogu nikako biti nešto nepoželjno).


no da se vratim na djecu ja sam isto u početku patila od toga "ajme meni plače 15 sek a nisam ga uzela na ruke, hoće li zbog toga biti nesiguran, antisocijalan i sjeban bez mogućnosti popravka", no nekako kako mali raste me to pustilo.
štajaznam, meni on izgleda sasvim ok
ne savršen, ne savršeno siguran u sebe, ne savršeno pun samopouzdanja itd, daleko od toga.
međutim, nitko nije takav, svi ljudi koje ja znam su na neki način sjebani, i uopće više nemam iluzije o tim nadčovjecima koji hodaju naokolo super spokojni, sigurni u sebe itd. (iz RL, što netko više misli za sebe da je takav, u pozadini je uvijek neka dijagnoza ).


također, kako je mali mini kopija mog karaktera, pa mi je teško odrediti što su geni, što okolina, jedino mi je bitno da na moj zajeb reagiram objašnjenjem, isprikom i okretanjem takve situacije na smiješnu.


a ovim "jel jeo dovoljno omega 3" se ne zamaram ni najmanje, najviše zato što svaku, al svaku takvu teoriju koju lanisiraju uzimam kao to što je - trenutno modernu teoriju, koju će opovrgnuti čim netko drugi bude htio napredovat u tom znanstvenom polju
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 11:58   #24
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post

Ne znam,što se više pitam to imam više osjećaj da nisam/nismo baš dobro odigrali neke stvari i sad joj to dolazi na naplatu.
Za tebe i mene, i sve ove druge mame tu na temi i van teme koje se išta pitaju o svojim postupcima, koje o tim postupcima razmišljaju - ja bi rekla da smo mali dio mama, jer zamislite kolike se mame ništa niti ne zapitaju

Naravno da griješimo ali radimo najbolje što znamo i možemo, čitamo, educiramo se - misilm da je to u redu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 12:25   #25
Tko radi taj i grijesi, no problem je u tome sto roditeljski odgoj djece nije priznat kao rad i uglavnom se svodi na usputnu djelatnost, jer se kod 100%-ne zaposlenosti niti ne moze na drugo svesti i uglavnom nije cijenjeno kao kod recimo odgojitelja kojima je to profesija za koju oni ubiru i lovu i prestiz. Danas pogotovo kod velikog postotka rastava sve se svodi na maltretiranje jednog roditelja i pozivanja na odgovornost od strane drustva, drugog neangaziranog roditelja, socijalnih sluzbi, skole, sela, novih partnera u name it... Kvalifikacije za moguceg odgojitelja bi trebalo uvesti neovisno o spolu ucenika kao predmet vec u osnovnoj i srednjoj skoli u sklopu predmeta domacinstvo, time bi se uz seksualni odgoj odmah obradile i konsekvence promiskuitetnog ponasanja u socialnom kontekstu i treniralo odgovorno ponasanje i u drustvenom i partnerskom i roditeljskom kontekstu.
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M

Zadnje uređivanje Carica Hrdalo : 28.01.2015. at 13:32.
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 12:50   #26
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
Tko radi taj i grijesi, no problem je u tome sto roditeljski odgoj djece nije priznat kao rad kao kod recimo strucnih odgojitelja koji onda ubiru i lovu i prestiz z a tu djelatnost dok se recimo danas kod velikog postotka rastava sve svodi na maltretiranje jednog roditelja i pozivanja na odgovornost od strane drustva, drugog neangaziranog roditelja, socijalnih sluzbi, skole, sela, novih partnera u name it... Kvalifikacije za moguceg odgojitelja bi trebalo uvesti neovisno o spolu ucenika kao predmet vec u osnovnoj i srednjoj skoli u sklopu predmeta domacinstvo, time bi se uz seksualni odgoj odmah obradile i konsekvence promiskuitetnog ponasanja u socialnom kontekstu i treniralo odgovorno ponasanje u drustvenom i partnerskom kontekstu .
sorry, ali za boldano.

da, u danasnjem drustvu je odgojno-obrazovna djelatnost fakat prestizna.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:12   #27
nightfall, odgoj nije zavrsen sa 3 godine, to je ono sto mene jako ljuti u toj prici.
ako i jesi pogrijesila i doprinjela njenim problemima to upravo znaci da mozes i reagirati i promijeniti to sto si grijesila i tako pridonjeti promjeni.
a sve to skupa ne znaci da bi ista drugacije bilo da si drugacije ponasanje imala.
ko zna sto bi onda pogrijesila!
meni se roditeljstvo cini ko ona papiga iz Huga, hahahaha, odaberi jedan broj, sigurno ces pogrijesiti
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:46   #28
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sorry, ali za boldano.

da, u danasnjem drustvu je odgojno-obrazovna djelatnost fakat prestizna.
kao internacionalna obrazovna insajderica mogu odgovorno reci da je kod odgojnih profesionalaca sto se njihovog angazmana oko odgoja i obazovanja tice kolko para tolko i muzike...
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 13:54   #29
Quote:
Carica Hrdalo kaže: Pogledaj post
kao internacionalna obrazovna insajderica mogu odgovorno reci da je kod odgojnih profesionalaca sto se njihovog angazmana oko odgoja i obazovanja tice kolko para tolko i muzike...
mi ovdje pričamo o mamama vulgaris, nikakve obrazovne ovo ono
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 14:17   #30
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
mi ovdje pričamo o mamama vulgaris, nikakve obrazovne ovo ono

Ae.
Mame vulgaris.
Molim vas da ostanete u tim okvirima i ovu temu ne pretvorite u još jedne roditelji vs. odgajatelji/prosvjetari igre bez granica.
Fala.

Za slučaj da nije jasno - nastavak offa bit će brisan i kartoniran.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 18:38   #31
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Evo, Unicefova radionica "Rastimo zajedno". Meni se svidjelo, zabavno je, korisno, iako ništa baš novo za što već nisam čula. Istina, mislim da je bilo i nešto o tome kako se treba posvetiti sebi. Ali nisam to baš jako doživjela. Najdeblje mi je ostalo u sjećanju, kao i nakon teškog mi Juula, da sam zakasnila. U prve 3 godine se događaju čudesa, a za mog sina koji sad već ima 5, je kasno. Karikiram, naravno, ali tako se često osjećam. Pa se onda prisjećam, tješim se, kako smo ipak radili svašta super kad je imao toliko i toliko mjeseci i godina....
Najnovije otkriće mi je da ima manjak omega masnih kiselina u tijelu, kao 99% europske populacije, a omege su silno važne za razvoj mozga, ali sad je već kasno jer su na radionici rekli da se sinapse stvaraju najjače do 3. godine.... Sad ću mu davati omege, ali već je kasno...
Kako li ću se tek užasno grozno osjećati kad on bude imao, recimo, 12 godina.... Koliko ću propusta do tada skupiti....

Malo sam pretjerala u opisima, ali u biti to je to.... I to me živcira otkad sam roditelj.
e sad si me ubila u pojam
danas sam se upisala na tu radionicu znači za starijeg je kasno,al možda mi juniorka ispadne normalana:klap:
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 19:29   #32
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Evo ja si u zadnje vrijeme mislim gdje sam sve morala pogriješiti jer mi dijete ima problema u komunikaciji. Je li to skup elemenata koji su se poklopili (karakter, utjecaj okoline, genetika) ili sam ja (najviše ja) tu zakazala u nekim segmentima pa sad moramo ispravljati "krive Drine".
I iako kužim da su se poklopili različiti faktori uviđam da sam neke stvari mogla i drugačije napraviti i možda bi sve skupa ispalo bolje. A možda i ne bi. Ali teško mi se oteti dojmu da sam puuuno ja zaribala . Za neke stvari sam išla linijom manjeg otpora (pa je mala dudala prst do 4 i pol godine i sad ispašta jer su joj prednji zubići van), negdje je splet okolnosti (pa je u vrtić krenula tek s 3 i pol godine i još uvijek je zatvorena što se tiče socijalizacije i komunikacije s djecom, iako ide već 3 godine u istu grupu) i sl.

Ne znam,što se više pitam to imam više osjećaj da nisam/nismo baš dobro odigrali neke stvari i sad joj to dolazi na naplatu. Bi li nešto radila drugi put drugačije? Pojma nemam, ali ionako drugog puta neće biti pa mi to i nije bitno.
nemoj se gristi zbog ovoga. to ti je ono: što bi bilo kad bi bilo? i da jesi sve poduzela opet je pitanje koliko bi to bilo poboljšano. i ja se isto pitam da li sam mogla bolje od ovoga što se tiče govora. da, ali možda bi to na kraju bilo forsiranje, pa bi ispalo još gore. ponekad idemo linijom manjeg otpora jer nismo savršeni i treba nam odmor. tak je kak je i kaj sad? idemo dalje najbolje kaj znamo i možemo.
na kraju kad sve zbrojim i oduzmem najbitnije mi je to da djetetu usadim nekakve moralne i ljudske vrijednosti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:14   #33
Podsjetilo me na onaj članak o majkama i Majkama.

http://www.tportal.hr/lifestyle/obit...iteljstvu.html
sputnjik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:26   #34
Ajd da nemamo na svakoj temi prepirku oko tog clanka
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:33   #35
Nisam mislila otvoriti prepirku, samo mi je video simpa!
sputnjik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 21:40   #36
Quote:
sputnjik kaže: Pogledaj post
Nisam mislila otvoriti prepirku, samo mi je video simpa!
Oprosti, mislila sam da si linkala clanak
Super je video
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 08:18   #37
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
nemoj se gristi zbog ovoga. to ti je ono: što bi bilo kad bi bilo? i da jesi sve poduzela opet je pitanje koliko bi to bilo poboljšano.

na kraju kad sve zbrojim i oduzmem najbitnije mi je to da djetetu usadim nekakve moralne i ljudske vrijednosti.
Ma znam ja sve to, ali ta grižnja savjesti je nekako jača od mene. Možda mi treba vremenski odmak od sadašnje situacije pa ću to moći realnije sagledati,ali trenutno me pere taj osjećaj krivnje.

Mislim, nisu to neki nerješivi problemi i naravno da ćemo ih pokušati sanirati na najbolji mogući način (mislim da će ipak trebati vremena za to). Mene zapravo muči to što imam osjećaj da smo s nekim stvarima i zakasnili (tiče se prvenstveno govora i komunikacije), mada znam da je sve to u razvoju. No ona kreće na jesen u školu i znam kako školski sustav može biti "nemilosrdan" (nemojte doslovno shvatiti) prema onima koji odstupaju od prosjeka. Bojim se da će to ostaviti posljedice na maloj (koja je već i sad s manjkom samopouzdanja). Zato imam osjećaj grižnje savjesti jer mislim da smo možda ipak nešto mogli drugačije napraviti.

Naravno da je najbitnije odgojiti dijete da je ČOVJEK. To je ujedno i najteže
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:46   #38
razumijem te u potpunsti. moj je tek 4, pa se brinem hoćemo li uspjeti to sve riješiti do škole i kak bu u školi ak bude nekakvih problema itd... tješim se da ima puno gorih stvari u životu.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 09:49   #39
oprostite si greske i naucite svoju djecu primjerom da je grijesiti ljudski i da se ne treba bicevati nad prolivenim mlijekom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2015., 10:17   #40
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
oprostite si greske i naucite svoju djecu primjerom da je grijesiti ljudski i da se ne treba bicevati nad prolivenim mlijekom
znam, mantram
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:28.