Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2016., 16:30   #61
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
a majka čije dijete umire od gladi, daje novac na lutriju ?
Aha .... to je poput onog vica kada je židov godinama molio Boga da mu da sedmicu na lotu, a Bog mu šapće: Uplati listić, uplati listić ......

Kao vic je izvrsno, međutim mislim da je u ovom slučaju neprimjereno.

Naime, naravno da majka umirućeg djeteta neće dati novac za lutriju ( iako bi možda u svom očaju i dala ) ali nije bila poanta u tome.

Odnosno čini mi se da ti je promakao smisao mog posta.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 16:31   #62
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ovisi o hrani ako umireš od gladi, ne o novcu
postoje plemena koja i danas ne koriste novac i ne umiru od gladi
Opet ti promiče smisao posta.

Valjda je svima jasno da se novac ne jede.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 16:45   #63
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Valjda je svima jasno da se novac ne jede.
A čemu onda služi novac ako ne da se pojede? (preneseni smisao, jelte)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 01:01   #64
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Opet ti promiče smisao posta.

Valjda je svima jasno da se novac ne jede.
valjda zato što ti postovi nemaju smisla
ma skontao sam ja tebe, ali to stvarno nema smisla, jer nećeš ti to dijete spasiti ako mu daš novac
možda i preživi danas, ali sutra ?
ili ćeš mu cijeli život davati novac, pa X gladne djece X novaca...

hrana treba, i hrane ima dovoljno, ali pohlepa ljudska ne dozvoljava da hrana stigne do gladnih usta, ili da je mogu sami proizvesti
(povezano i sa drugim postom)
pogrešno si postavio stvari.
Bog je već dao jackpot
dovoljno resursa na planeti da nitko ne bude gladan, ali opet djeca umiru od gladi.
a to sigurno nije zahvaljujući Božjoj zloći ili volji, nego ljudskoj zloći i pohlepi.

ali to nije tema ovdje.
ovdje je tema to da imaš svega u izobilju, ali ideš se ubiti jer te zanima šta slijedi nakon smrti...dokone gluposti sitih
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 04:50   #65
A prati li iko crnu hroniku?
Ili kako vec zovete...
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 09:37   #66
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
valjda zato što ti postovi nemaju smisla
ma skontao sam ja tebe, ali to stvarno nema smisla, jer nećeš ti to dijete spasiti ako mu daš novac
možda i preživi danas, ali sutra ?
ili ćeš mu cijeli život davati novac, pa X gladne djece X novaca...

hrana treba, i hrane ima dovoljno, ali pohlepa ljudska ne dozvoljava da hrana stigne do gladnih usta, ili da je mogu sami proizvesti
(povezano i sa drugim postom)
pogrešno si postavio stvari.
Bog je već dao jackpot
dovoljno resursa na planeti da nitko ne bude gladan, ali opet djeca umiru od gladi.
a to sigurno nije zahvaljujući Božjoj zloći ili volji, nego ljudskoj zloći i pohlepi.

ali to nije tema ovdje.
ovdje je tema to da imaš svega u izobilju, ali ideš se ubiti jer te zanima šta slijedi nakon smrti...dokone gluposti sitih
Osvrnula sam se na Mijin post u kojem ona kaže da se novac i život ne mogu uspređivati i da dobitak na lutiriji ne može biti dokaz Božje ljubavi.

Napisala sam koji je odnos novca i života.

Napisala sam kako zgoditak na lutriji može biti dokaz Božje ljubavi.

Pitala bi da zašto onda svećenici na misama skupljaju novac? I zašto vjernici svećenicma, odnosno svojoj crkvi daju novac kada, eto, novac nije dokaz ljubavi?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 10:38   #67
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
.Pitala bi da zašto onda svećenici na misama skupljaju novac? I zašto vjernici svećenicma, odnosno svojoj crkvi daju novac kada, eto, novac nije dokaz ljubavi?
novac se skuplja iskljucivo za uređenje i održavanje župe i pomoc potrebitima...crkve nisu pošteđene placanja grijanja, struje, telefona, vode, komunalija, itd....i to nema nikave veze s ljubavlju
tanita is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 10:52   #68
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
novac se skuplja iskljucivo za uređenje i održavanje župe i pomoc potrebitima...crkve nisu pošteđene placanja grijanja, struje, telefona, vode, komunalija, itd....i to nema nikave veze s ljubavlju
Naravno da ima.

Ne daš novac crvki, crkva nema za grijanje, struju, telefon, vodu, komunalije, održavanje objekata, hranu svećenicima ....... svećenici umru, objekti se sruše .....

Kako uništiti nekoga koga mrziš?

Uskratiš mu novac. Ne moraš ga ubiti pištoljem, puškom, granatama ...... ubiješ ga glađu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 11:03   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Naravno da ima.

Ne daš novac crvki, crkva nema za grijanje, struju, telefon, vodu, komunalije, održavanje objekata, hranu svećenicima ....... svećenici umru, objekti se sruše .....

Kako uništiti nekoga koga mrziš?

Uskratiš mu novac. Ne moraš ga ubiti pištoljem, puškom, granatama ...... ubiješ ga glađu.
krivo,
crkva i danas može opstati bez milodara kao što je opstala i prije 500g.

nemam potrebe nikoga mrziti niti ga uništavati,
loš covjek se ionako sam uništi, pa cemu da prljam svoju dušu..

glađu je teško ubiti covjeka a, da pritom i sam ne budeš ubijen
inace, nije gladan covjek toliko glup kao što pojedinci misle
nadam se da ti je poznata ona "svaka budala zna s novcem a, samo pametan covjek bez njega"
tanita is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 11:08   #70
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
...
Ne daš novac crvki, crkva nema za grijanje, struju ...

Kako uništiti nekoga koga mrziš?

Uskratiš mu novac. Ne moraš ga ubiti pištoljem, puškom, granatama ...... ubiješ ga glađu.
teško glađu,
a još teže oružjem.
mislim da je crkva suvlasnik berette.
proizvodnje oružja
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 11:46   #71
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
krivo,
crkva i danas može opstati bez milodara kao što je opstala i prije 500g.

nemam potrebe nikoga mrziti niti ga uništavati,
loš covjek se ionako sam uništi, pa cemu da prljam svoju dušu..

glađu je teško ubiti covjeka a, da pritom i sam ne budeš ubijen
inace, nije gladan covjek toliko glup kao što pojedinci misle
nadam se da ti je poznata ona "svaka budala zna s novcem a, samo pametan covjek bez njega"
1. teško. Onda je veći postotak društva opstajao bez novaca pa je mogla i crkva. Kmetovi su živjeli na posjedima feudalaca i živjeli od onoga što su proizveli. Novac često tijekom cijelog života nisu ni vidjeli. Danas je novac temelj, pa ne možeš ni na javni wc ako nemaš novca. Pišanje u gradskim parkovima se ne tolerira, zbog toga se može završiti u zatvoru.

2. Nije se odnosilo na tebe osobno, mislila sam da je razumljivo iz posta. Sve više imam osjećaj da razmjenjujem postove sa vrtićkom djecom.

I upravo zato zaključit ću ovu jedva smislenu raspravu:

Pa što onda što ćeš i samog sebe ubiti, sve nas u konačnici čeka smrt. Nekog prije, drugog kasnije, nekog nakon dobrog i lagodnog života, drugog nakon teškog života ..... ali smrti nitko ne može izbjeći.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 14:23   #72
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Ne znamo. U tome i jest poanta. Zato i ne možeš tvrditi da reinkarnacija ne postoji.

Pa, ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je naš svemir jedini svemir koji postoji.
Slažemo se u tome da duše žive i dalje poslije tjelesne smrti je li tako?

Ako reinkarnacija postoji znači da te duše negdje tu sa nama u nekom novom obliku žive.
Da je to istina postojao bi način da se ta duša nekako objavi da je ponovo na životu. U suprotnom to ne bi imalo smisla jer bi to bilo ono "rekla-kazala" bez dokaza. A za nadgrobni život imamo dokaz-Isusa.

U Indiji ima puno slučajeva gdje se kao djevojčica sjeća prošlih života i slično. Neka vas to ne zavara jer takve osobe su najčešće opsjednute.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kako možeš spasiti život afričkom siročetu?

Tako da mu daš novac.

Jer ono umire i umrijet će od gladi, a umire od gladi zato što nema novaca da kupi hranu.

Dakle, život ovisi o novcu.

Budući da o novcu ovisi sam život, novac je jako važan. Životno važan.
Novac je izuzetno važan? Hm slažem se samo u kontekstu recimo davanja za porez. Vežem se za onu: caru carevo,Bogu Božje.
Ostalo se ne bi složila.
Puno se ljudi odhranilo radeći na zemlji i uzgajajući stoku. Današnji svijet je nešto neusporedivo sa prijašnjim načinom života. Danas svi kukaju kako nemaju novaca a istovremeno imaju krov nad glavom, pitku vodu i kruh na stolu.

Što se tiče afričke djece njima treba hrana. Što će majka u pustinji kupiti djetetu?

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zamisli majku čije dijete umire od gladi. Zamisli kako ona moli Boga da sapsi život njenog djeteta.

Zamisli da slijedeći dan dobije na lutriji novac kojim će prehraniti dijete i spatiti mu život.

Zar to ne bi bio dokaz Božje ljubavi?

Ok, takve stvari se ne događaju, majka dan kasnije neće držati novac dobijen na lutriji u rukama već će držati tijelo svog mrtvog djeteta, pa bi to mogao biti dokaz da nema Boga ni Božje ljubavi.
Vjerujem da dobitak na lutriji može biti znak Božje volje kao što si rekla da se pomogne nekome u nevolji ili taj primjer koji si navela.

Ali da je lutrija ili novac znak da te Bog voli, to već ne bi išlo. Koliko ljudi imaju lovu a nisu ni sretni niti zadovoljni niti se osjećaju voljeni...
mia14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 17:28   #73
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Osvrnula sam se na Mijin post u kojem ona kaže da se novac i život ne mogu uspređivati i da dobitak na lutiriji ne može biti dokaz Božje ljubavi.

Napisala sam koji je odnos novca i života.

Napisala sam kako zgoditak na lutriji može biti dokaz Božje ljubavi.
ne može...to jest, nema nikakvih indikacija da bi Bog pokazivao ljubav na takav način, čak naprotiv.
(ovdje mislim na kršćanskog Boga)
Quote:
Pitala bi da zašto onda svećenici na misama skupljaju novac? I zašto vjernici svećenicma, odnosno svojoj crkvi daju novac kada, eto, novac nije dokaz ljubavi?
dokaz ljubavi kome ?
Bogu ?
svećenicima ?
crkvi ?

u pitanju je obostrani interes, i ne mora biti neke ekstra ljubavi
vjernici koji daju novac za crkvu očekuju da će im crkva uzvratiti drugim načinom.
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 17:31   #74
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
novac se skuplja iskljucivo za uređenje i održavanje župe i pomoc potrebitima...crkve nisu pošteđene placanja grijanja, struje, telefona, vode, komunalija, itd....i to nema nikave veze s ljubavlju
i po koji skupocjeni automobil za neke svećenike...ali nema veze sad, nije tema
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 19:42   #75
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Slažemo se u tome da duše žive i dalje poslije tjelesne smrti je li tako?
Samo i jedino hipotetski.

Quote:
Ako reinkarnacija postoji znači da te duše negdje tu sa nama u nekom novom obliku žive. Da je to istina postojao bi način da se ta duša nekako objavi da je ponovo na životu. U suprotnom to ne bi imalo smisla jer bi to bilo ono "rekla-kazala" bez dokaza.
I onda:

Quote:
A za nadgrobni život imamo dokaz-Isusa.
Rekla-kazala bez dokaza, veliš?

Quote:
U Indiji ima puno slučajeva gdje se kao djevojčica sjeća prošlih života i slično. Neka vas to ne zavara jer takve osobe su najčešće opsjednute.
I to je zaključak nakon koje se potpuno povlačim iz bilo kakve daljnje rasprave.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:13   #76
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nemoj razmišljati o samoubojstvu, to je vrlo negativna misao i ona te može dovesti do ludila.
hmm.. prije bih rekao da ludilo vodi do samoubojstva, no dobro...

autoru, imao sam neka bliska iskustva, na rubu, najblize receno u ovom obliku prestajes postojati u kakvom postojis, nema te vise. pitam se otkud strah od smrti? ne dolazi ni odakle.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:21   #77
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
...
imao sam neka bliska iskustva, na rubu, najblize receno u ovom obliku prestajes postojati u kakvom postojis, nema te vise. pitam se otkud strah od smrti? nije došlo ni odakle.
bolje je imati strah,
od neiskorištenog života.
uvijek se nađe neki izlaz.

neka svevišnji odlučuje,
o našem odlasku
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:34   #78
neka svevisnji odlucuje, o svemu, ne samo o odlasku... no dobro, odoh sad, o tom po tom drugom prilikom.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 13:36   #79
tak je.
iskoristimo lijepi dan
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 16:16   #80
Nitko živ nije se vratio otamo, barem u novije vrijeme, pa da zna objasniti nešto o ikakvom trzanju poslije smrti. Ali odgovor postoji i iz pravog je izvora.
Jedino nam naš Stvoritelj može dati najbolji odgvor.Pa evo neka Biblija nam da ogovor.
Isus Krist je dok je kratko bio na zemlji između ostalog oživio neke koji su bili umrli.
Oni kad su se vratili nisu svjedočili da su bili negdje za vrijeme smrti.
Biblija nam pomaže da svatimo da je stanje smrti kao stanje u kojem je svaka životna funkcija prestala i ništa nije nastavilo živjeti. No, piše da se duh vratio Bogu koji ga je dao. Ali ne piše da je to svjesno biče niti duša. Nego samo duh, životna sila, energija.
Uglavnom poslije smrti ljudi su upisani u knjigu Božiju. Kad bude vrijeme uskrsavanja,a to je nakon ovog poretka, Bog obečava da će vratiti u život na ovoj planeti sve ljude i male i velike koji se nađu zapisani u knjigu života. Tada će biti na zemlji več potpuno drugačije stanje stvari. Rajsko stanje. Ljudi će živjeti sretno i vječno. No dok to ne bude mrtvi su u stanju besvjesnom, čekaju dan kada će biti ponovo oživljeni.jEvo pročitaj vrlo interesantne retke biblijske ove neke koji o tome opisuju:

Otkrivenje 21:1-5
Izaija 65:20-25
Evanđevlje Ivan 6:40 i 5:28,29
Djela apostolska 24:15
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:32.