Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2016., 20:51   #1
Sigurnost djece u vlastitom domu

Dragi roditelji,

Nedavno sam u razgovoru sa svojom širom obitelji i prijateljima shvatio kako je većina mališana razigrano i teško ih je stalno držati na oku, pa čak i u vlastitom domu.

U svakom domu im mnogo stvari koje mogu ozlijediti najmlađe, od kuhinjskih uređaja, svega i svačega u kupaoni, TV-a koji se lako prevrne, utičnica za struju, pa do samih stepenica, otvorenih prozora i balkona s kojih mogu pasti.

Istraživanjem sam shvatio da sami roditelji nisu uopće svjesni kakve sve opasnosti vrebaju u kući i rijetko tko o tome razmišlja, sve dok se ne dogodi nešto loše. A opet, prema različitim statistikama, nekoliko milijuna djece godišnje završi u bolnici zbog različitih ozlijeda u kućanstvu. I nažalost nekoliko tisuća ih pogine.

Što vi mislite, jesu li naši domovi dovoljno sigurno za djecu, jeste imali kakvih problema vezano uz ozlijede i mislite li da bi se takvi slučajevi trebali moći spriječiti, pogotovo u ovo moderno doba?

Ja radim jedno takvo istraživanje i želimo pomoći roditeljima da paze na svoju djecu konstantno, da to takvih nesreća ne bi dolazilo. Ako vas zanima više o tome, zamolio bih vas da mi pomognete i popunite ovu stvarno kratku anketu (6 da/ne pitanja) koja će mi pomoći ukazati na ovaj problem o kojem se premalo priča i pomoći pri njegovu riješavanju.

Hvala vam puno
Srle is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 10:19   #2
Pa sad svatko ima drukčije uređen dom,moja mala ima dvije godine i šašava je skroz,prije se naučila popet na trosjed nego hodat šta da ti dalje pričam,strah me najviše nozeva jer sad vec moze u blagavaonici do pola stola ruku stavit,nož nesmije čak biti niti na rubu cijedila u kuhinji jer isto može dobavit.Svatko je drukčiji moja zena vice nemoj ovo past ćeš nemoj ono,ja vičem pusti Kad jednom padne znat ce da netreba,imam kamin koji je zbilja ogroman i kad nije hodala s takvim je cuđenjem gledala tu vatru da sam znao da bi moglo bit problema kad prohoda cim je prohodala ja sam nalozio vatru i dok pec nije bila jako vruca pustio da se pecne tek toliko da vidi da to ne smije,znači nisam pustio da djete dobije opekotine ili nešto jer na toj temperaturi ja bi ruku mogao cca 5 sekundi držat na tom staklu ali njoj je bilo dovoljno i shvatila je znacenje rijeci pec,zena pece u pecnici normalno staklo je vruce cim sam reko da je to pec više nije ni pokušavala ic prema pecnici,u uticnicima imam zastite one koje je meni problem iscupat kad ih trebam izvadit.

Sad još mi je ostalo na balkonu ogradu napravit jer je pocela po kvaki drndat ali srecom imam šnaper koji sprijecava da se vrata otvore ako je kvaka u otvorenom položaju pa ih je malo teze otvorit.To rijesim ove godine i mislim da sam onda eliminirao vecinu nezeljenih situacija,mozda ce ovaj moj pristup bit nekom malo glup,da se razumijemo ja ne volim da se moje dijete ozlijedi ali neke stvari mora viditi i samo,naravno nedam joj da se popne na stolicu da se nebi prevrnula ali ako skace po krevetu pa boze moj neka skace ako je to veseli.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 17:14   #3
Quote:
Srle kaže: Pogledaj post
Ja radim jedno takvo istraživanje i želimo pomoći roditeljima da paze na svoju djecu konstantno, da to takvih nesreća ne bi dolazilo. Ako vas zanima više o tome, zamolio bih vas da mi pomognete i popunite ovu stvarno kratku anketu (6 da/ne pitanja) koja će mi pomoći ukazati na ovaj problem o kojem se premalo priča i pomoći pri njegovu riješavanju.

Hvala vam puno
pametni senzori i pametne narukvice

ajmo jos vise debilizirati djecu.
naravno da postoje opasnosti, ali isto tako postoji nesto sto se zove zdrav razum.
covjek se pita kako covjecanstvo jos nije izumrlo obzirom na to kakve opasnosti po kuci vrebaju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 19:03   #4
Quote:
Srle kaže: Pogledaj post

Ja radim jedno takvo istraživanje i želimo pomoći roditeljima da paze na svoju djecu konstantno, da to takvih nesreća ne bi dolazilo. Ako vas zanima više o tome, zamolio bih vas da mi pomognete i popunite ovu stvarno kratku anketu (6 da/ne pitanja) koja će mi pomoći ukazati na ovaj problem o kojem se premalo priča i pomoći pri njegovu riješavanju.

Hvala vam puno
Pričaš o sigurnosti djece, a ne ulijevaš niti malo povjerenja, da bih ti dala informacije o sigurnosti u vlastitom domu.

Daješ anonimnu anketu bez ikakve informacije za koga i u svrhu čega se radi istraživanje.
Tko zna kakve skrivene namjere imaš iza toga

Čitaj forum i analiziraj sam
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 19:57   #5
Reklama?

Ne, nije me pretjerano strah. Pazim da ne padne niz stepenice, s balkona, da se ne igra oštrim stvarima, ali sve u razumnoj mjeri

Ne bih nikad koristila ništa od "pametnih" stvari. Jedina zaštita u kući nam je zaštita utičnica, a on ih nikad nije ni pogledao
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 20:10   #6
upravo sam na indexu vidjela nekakva clanak o tome, jbt, sve je opasnost
najbolje da ih u bubble wrap zamotamo da se jadni miceki ne udare
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2016., 22:30   #7
Nema ti tu kruha, ideja je glupa. Upoznavanje s rizicima, razumno babyproofanje stana i paženje na dijete, a ne senzori. Ako si toliko daleko da bez senzora ne znaš da ti dijete u ruci drži varikinu ili da je na rubu stepenica, ne stigneš do njega prije nego popije varikinu ili padne niz stepenice.

Predlažem da prije ulaganja u ovu poslovnu ideju provedeš nekoliko sati s malim djetetom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 09:07   #8
ja bi eventualno tu narukvicu za mjenjere temperature
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:25   #9
U stanu nismo stavljali apsolutno nikakve zaštite, ni za ćoškove ni za utičnice - jednostavno smo imali razumno djete a i većina utičnica je zaklonjena nečim
Pazim gdje ostavljam noževe, sredstva za čišćenje sam digla na policu gdje ne može do njih
I to je to - treba sve razumno i s mjerom napraviti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:30   #10
Mi smo jednu uticnicu zatvorili, na nju je bas imao pik

A one zastite za vrata smo svugdje stavili jer mu je omiljena zanimacija otvaranje svih ormara redom i bacanje svega van. Pa cisto iz moje komocije da ne skazem svaki dan sve ormare. Ili obozava recimo jako zamahnuti s vratima da bubnu u zid ili ormar iza. Za to imamo one gumene sta se nataknu. Ali to je radi susjeda i buke a ne radi sigurnosti
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:46   #11
Moj je dobio "svoju" ladicu u kuhinji (sa tupperverima) i "svoj" ormarić (sa knjigama) u dnevnom i to je smio otvarati i vaditi, ostalo bi ja par puta rekla da ne dira, i on nije dirao
Imam u blagovaoni jednu komodu sa suđem, jednom ju je otvorio, ja rekla da je tu suđe i da se to može razbit - i nije više nikad
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:54   #12
Mi imamo zastite po coskovima, uticnicama i za neke ladice i ormarice. Za uticnice nikad nije pokazao zanimanje, ali stavili smo ih preventivno pa sad stoje i dalje. Ladice i ormare imam isto zasticene jer je imao foru nabijanja i lupanja, a to je bitka koja mi se nije dala biti svaki dan po 100 puta pa smo zato zakljucali. Imam u kupaoni ormaric sa sredstvima za ciscenje pa je to pod kljucem, ali ostalo kaj ne smije dirati je na najvidim policama.
Coskove smo zastitili jos kad je poceo puzati. Al to i tak svako malo opadne jer je lose ljepilo.


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:30   #13
Slažem se da su pametne rukavice i senzori glupa ideja za sigurnost djece, no isto tamo mislim da većina roditelja ipak nedovoljno osigura stan od mogućih opasnosti.
Pri tome ne mislim na utičnice i rubove stolova koji se spominju pri svakoj raspravi o sigurnom domu, nego na namještaj. Mislim da bar 95% domova nema TV pričvršćen na zid i time osiguran od pada. Nemamo ni mi. A u većini domova postoji neki komad namještaja koji nije osiguran jer mislite da ne predstavlja nikakvu opasnost.
Evo nama se dogodilo prije par mjeseci da je ormarić za cipele u hodniku (u kojem se naš sin nikada ne igra) pao na njega jer nije bio pričvršćen za zid. Dogodilo se doslovno u trenu. Kad sam se vratio doma s posla ostavio sam mobitel u torbi u hodniku. U jednom trenutku me netko nazvao i otišao sam u hodnik po mobitel. Moj sin je krenuo sa mnom (jer smo se u tom trenutku nešto na podu igrali). Uzeo sam mobitel, javio se i otišao natrag u dnevnu sobu. Sin je ostao u hodniku. Nije prošlo ne 15 sekundi kad sam čuo vrisak. Otrčao sam u hodnik i vidio sina ispod ormarića za cipele (koji je sam bio težak bar 10-tak kila + težina cipela). Srećom bio je u puzećem položaju kad je pao na njega, i nije mu pao na glavu nego samo preko leđa. Imali smo sreće. S time da nam nikad nije palo na pamet da osiguramo taj ormarić, jer nije uobičajene izvedbe - tanak i visok, nego je dosta stabilan i širok. Ni sad ne znam kako ga je on uspio srušiti na sebe. No sad mi je svaki komad namještaja koji se može prevrnuti (osim TV - a i on će biti kad kupomo novi za par mjeseci) osiguran od pada.

Neki dan sam preko facebooka naletio na ovu priču koja me dodatno osvjestila o tome što se moglo dogoditi:

http://lovelightlaughterandchocolate...for-today.html
shlede is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:42   #14
Mislim da su neki ljudi otišli u potpuno krivom smjeru

Anketa je štura i nije moguće iznjeti u njoj ideju, ona služi za prikupljanje podataka.

Ja osobno ne smatram da je dijete debil (kako neki govore) ako se počne gušiti komadom hrane ili slatkiša. U tom trenu, kada dijete ostaje bez zraka, njegovi otkucaji srca se povećavaju. Ako nosi pametnu narukvicu, roditelj će odmah biti obaviješten o tome i moći će na vrijeme reagirati.

Također, ako se dijete razboli, tjelesni indikatori to odmah pokazuju. Roditelj dijeteta s pametnom narukvicom će moći prije reagirati na takve promjene i odmah mu pomoći. Roditelji neće morati samo nagađati što je dijetetu i zašto plače.

Autosjedalicu u automobilu ne koristite zato što ste vi loš vozač, nego zato što bi se nešto nepredviđeno moglo dogoditi.

Ista stvar je s ovime. Roditelji kojima se takve stvari dogode nisu loši roditelji, nego jednostavno poklopilo se puno stvari koje nitko nije očekivao i djetetu se nešto dogodi.

Nitko ne govori da će se takve stvari dogoditi. I statistika kaže da se takve nesreće ne događaju tako često. Ali ja sam siguran da bi svaki roditelj kojemu je dijete poginulo na takav način bez razmišljana vratio vrijeme da može i koristio ovako nešto.
Srle is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:54   #15
Quote:
Srle kaže: Pogledaj post
ako se počne gušiti komadom hrane ili slatkiša. U tom trenu, kada dijete ostaje bez zraka, njegovi otkucaji srca se povećavaju. Ako nosi pametnu narukvicu, roditelj će odmah biti obaviješten o tome i moći će na vrijeme reagirati.

Također, ako se dijete razboli, tjelesni indikatori to odmah pokazuju. Roditelj dijeteta s pametnom narukvicom će moći prije reagirati na takve promjene i odmah mu pomoći. Roditelji neće morati samo nagađati što je dijetetu i zašto plače.

.
to se sve da primjetiti i bez narukvice, pogotovo gušenje. ako ima temp. roditelj to primjeti na dodir, pa izmjeri. nije da će odmah odmah skočiti na 39° pa da treba pomoći istog trena.
otkucaji srca narastu i kada je dijete prilično aktivno. moj bi se tada znao zacrveniti, uznojiti, a i postati vruć. bome mi ne treba da me narukvica svako malo obavještava za svaku takvu promjenu. brzo bi završila ispod čekića.
prozori su nam mehanički osigurani, a otrovne tvari mu nisu na dohvat ruke.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:59   #16
ja ne razumijem gdje su roditelji dok malo dijete jede da im treba dojava?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 13:03   #17
kad bi mali svaki put divljao i uznojio se svekar bi ga pipao i konstatirao kako je vruć i da ima temperaturu. za dan-dva bi zvao da provjeri kak je dijete, pa se čudio kak je još uvijek zdrav.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 13:13   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja ne razumijem gdje su roditelji dok malo dijete jede da im treba dojava?


moj ima 4 godine i uvijek mi je pod nadzorom
čak i kad sam na wc-u pričam s njim da čujem gdje je u stanu
kad jede obavezno sam s njim u sobi

nekad se moram otuširat ili oprat kosu kad samo sami al onda ga nainstaliram pred crtić jer za to znam da se neće micat
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 17:12   #19
Quote:
Srle kaže: Pogledaj post
Mislim da su neki ljudi otišli u potpuno krivom smjeru

Anketa je štura i nije moguće iznjeti u njoj ideju, ona služi za prikupljanje podataka.

Ja osobno ne smatram da je dijete debil (kako neki govore) ako se počne gušiti komadom hrane ili slatkiša. U tom trenu, kada dijete ostaje bez zraka, njegovi otkucaji srca se povećavaju. Ako nosi pametnu narukvicu, roditelj će odmah biti obaviješten o tome i moći će na vrijeme reagirati.

Također, ako se dijete razboli, tjelesni indikatori to odmah pokazuju. Roditelj dijeteta s pametnom narukvicom će moći prije reagirati na takve promjene i odmah mu pomoći. Roditelji neće morati samo nagađati što je dijetetu i zašto plače.

Autosjedalicu u automobilu ne koristite zato što ste vi loš vozač, nego zato što bi se nešto nepredviđeno moglo dogoditi.

Ista stvar je s ovime. Roditelji kojima se takve stvari dogode nisu loši roditelji, nego jednostavno poklopilo se puno stvari koje nitko nije očekivao i djetetu se nešto dogodi.

Nitko ne govori da će se takve stvari dogoditi. I statistika kaže da se takve nesreće ne događaju tako često. Ali ja sam siguran da bi svaki roditelj kojemu je dijete poginulo na takav način bez razmišljana vratio vrijeme da može i koristio ovako nešto.
mozda u kolektivu gdje iams 30 djece na jednu tetu, al mislim da bi roditelj morao moci biti u kontaktu sa svojim jednom dvoje troje djetetta i prepoznati znakove gusenja odmah.
ko i mjerenje temperature.
a zamisli vraga, cak su se i tete uspjele izorganizirati po kolektivima i nesrece se ne dogadjaju.

meni sve te napravice smanjuju kontakt roditelj dijete, koji je zapravo bitan, stvara osjecaj povjerenja i sigurnosti, kao i kod djeteta omogucava razvoj osjecaja autonomije

narukvice, senzori, povodci (ono za ucenje hodanja djece), bejbifonovi,....sva ta moderna tehnologija, zapravo stvara lazni osjecaj sigurnosti roditelju...a od djece prave debile.
i mislim da se nesrece tek tada mogu dogoditi.

ima mi smisla kod tesko bolesne djece. ostalo nikako.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 22:01   #20
Quote:
Srle kaže: Pogledaj post
U tom trenu, kada dijete ostaje bez zraka, njegovi otkucaji srca se povećavaju.
Kao što rekoh, provedi par sati s malim djetetom. Vjerujem da će te količina razlika između djece i filodendrona preneraziti.
Quote:
vlovrec kaže:
ja bi eventualno tu narukvicu za mjenjere temperature
Da, zglavak ruke tradicionalno je najbolje mjesto za mjerenje temperature, i kad ljude zanima ima li im dijete temperaturu, prime ga za ruku.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:12.