Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2006., 13:33   #61
Ljudi bježite od poljoprivrede ća ukoliko ne
namjeravate podizat nasad veći od 10 ha ,
što se tiće ljuskara orasi su otkupna cijena 20-25 kn očišćeni
lješnak 30 kn , jabuke će se jesenas otkupljivat po 1,90 kn ,
što se tiće poticaja za orahe to se odnosi na intenzivan nasad oraha ,
znaći sade se posebne sadnice za intenzivan uzgoj kao i lješnjaci (znaći 100 tinjak stabala na 5 ha nije intenzivan uzgoj) ,
još ima dosta prostora za kupine,američke borovnice,ribizl ali samo za one koji će moć ponudit velike kolićine trgovaćkim centrima
tigar_c2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 18:32   #62
Quote:
tigar_c2 kaže:
Ljudi bježite od poljoprivrede ća ukoliko ne
namjeravate podizat nasad veći od 10 ha ,
što se tiće ljuskara orasi su otkupna cijena 20-25 kn očišćeni
lješnak 30 kn , jabuke će se jesenas otkupljivat po 1,90 kn ,
što se tiće poticaja za orahe to se odnosi na intenzivan nasad oraha ,
znaći sade se posebne sadnice za intenzivan uzgoj kao i lješnjaci (znaći 100 tinjak stabala na 5 ha nije intenzivan uzgoj) ,
još ima dosta prostora za kupine,američke borovnice,ribizl ali samo za one koji će moć ponudit velike kolićine trgovaćkim centrima
a prerada?? sta nitko u ovoj zemlji ne otkupljuje nista za preradu??
pa nije valjda da se roba moze ponuditi na otkup jedino velikim trgovackim centrima?
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 16:28   #63
E MOJ ORAJE,DALEKO SAM OD TEBE

Zanimljiva tema u vezi oraha! Zao mi je sta se nisam prije ukljucio u raspravu.
Ja sam posadio orah (1660 sadnica) na 8.3 hektara.Jos namjeravam posaditi
2.5 hektara.
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 17:13   #64
Quote:
ulicar kaže:
Zanimljiva tema u vezi oraha! Zao mi je sta se nisam prije ukljucio u raspravu.
Ja sam posadio orah (1660 sadnica) na 8.3 hektara.Jos namjeravam posaditi
2.5 hektara.
daj malo detaljnije....

- koliko sorti i kakvih
- na kojem razmaku
- jesu deklarirane sadnice ili obične(sađene ili cijepljene)
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 22:44   #65
Pozdrav, i mene bi zanimala sadnja oraha.
Posebno ovo:
Koje su sadnice preporučljive za uzgoj oraha radi drva?
Gdje se one mogu nabaviti u okolici Karlovca?
Isplati li se tamo uopće saditi orahe radi drva?
Jazmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 12:58   #66
Pokazalo se da je najvaznije od svega je priprema tla ali naravno i kakve su sadnice(vrsta,visina).Što se tice sorti ovisi u kojem dijelu Hrvatske živiš.Sadnice su 90% deklarirane a ostali sjemenjaci ,htio sam vidjeti kako ce se oni pokazati.Moras racunati da se orah tesko prima a one price da plod samo zakopaš i da raste od toga nema ništa.
Mislim da nemaš ništa od toga da ga zasadiš i pustiš da raste. Znam da treba dugo cekati i ulagati u sve to ali isplatit ce se.Prve orahe zasadio sam prije 8 godina a zadnje prije 2 godine i neke sorte su vec dale plod.
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 15:17   #67
Ako mislite saditi orah radi strabla postoji jedna vrata kojoj paše puno vode i raste kao luda (neznam kako se zove to sam dobio onako sa strane).A za plod najbolje su se pokazale srpske sorte i Bugarske ali to vazi samo za slavoniju gdje je puno bolja zemlja u cijeloj Hrvatskoj.Moraš dati zemlju na analizu da vidiš šta joj je potrebno za prihranu da bi mogao saditi orah.
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 15:19   #68
Ako mislite saditi orah radi strabla postoji jedna vrata kojoj paše puno vode i raste kao luda (neznam kako se zove to sam dobio onako sa strane).A za plod najbolje su se pokazale srpske sorte i Bugarske ali to vazi samo za slavoniju gdje je zemlja naj kvalitetnija.Moraš dati zemlju na analizu da vidiš šta joj je potrebno za prihranu da bi mogao saditi orah.
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2006., 00:40   #69
Quote:
d@d@ kaže:
Uljana repica je politička propaganda, to će biti čisti gubitak.

Žao mi je što ranije nisam vidjela ovaj topic.

Poticaji

- osnovni zakon o poljoprivredi
- iznosi poticaja i uvijeti (oni mali pdf dokumenti desno)
- morate biti u sustavu PDV-a da bi ostvarili poticaje, tekuće izmjene se objavljuju na stranicama minisarstva, a tamo možete i skinuti sve potrebne obrazce za zahtjeve.
- naravno sve se skupa komplicira ako želite raditi na područjima od posebne državne skrbi ili se baviti eko proizvodnjom, ali otom - potom.

Za one koji samo propituju mogućnosti predlažem jesenski velesajam i štand ministarstva, tamo možete dobiti gotovo sve materijale, nije loše unaprijed proučiti zakone.
ne treba biti u sustavu PDV-a,ja imam hektar jabuka i ostvarujem poticaj bez PDV-a
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 12:29   #70
Quote:
zoser kaže:


Odma da ti pitam, jel si mislio na orah kao plod ili drvo!
Inače trebaš čekati oko 12 godina da se investicija otplati, ukoliko se orjentiraš na drvo kako materijal i to samo u slavoniji, gdije je zemljište među plodnima i klima pogodna, znači Lika otpada, ne da neće uspijevati, ali će sporije rasti, što ti nije u interesu...

Sad ako razmišljaš o orahovici, prijatelj mi ima u Slavoniji oko cca150 oraha računaj da prodaje orahovicu za 100 kn po boci od 7 dl., a prinos je ogroman, neću govoriti koliko u tonama, jer ne znam, ali ću ga pitati!

Ako si mislio na drvnu građu, to ti je dugoročna investicija koja da bi drvo doseglo ciljanu deblji oko 60+ cm, teba oko 30-60 godina, velika varijacija ovisi o sorti oraha koji si posadio, ukoliko posadiš domaći orah, onda očekuj da će zaraditi tvoja djeca, stoga preporučam kanadski orah!
Zašto je dobro čekati 30godina da ti orag postigne zrelu dob za sječu, zato što je računica 1000 eura kubik, pošto 1000 sadnica trenutno donose između 800.000 i 1.300.000 eura, naravno ponovo velika razlika zbog starosti oraha u vrijeme sječe...stoga uzmite prosjek, 40 godina starosti+1000 sadnica=milja eura!

Sadnica je oko 40-100 kuna, ovisno o veličini sadnice za kupnje, na jedan hektar ide obično 150-180 sadnica, ovisno o razmaku sadnje, kolika je cijena ploda ne znam....a zemlja je dosta jeftina!
Ukoliko se odlučite na ovaj biznis, onda se dogovorite s određenim rasadnikom za popust, zbog količine, ja sam osobno za minimum od 1000 sadnica...

Nadam se da sam pomogao!

Pozdrav!

Bok,
molim te možeš li mi reći gdje se to orahovo drvo plaćaju 1000 eura, odnosno dali se ta cijena odnosi na trupce ili na daske, imaš li informaciju iz prve ruke ili je to pretpostavka?
Djed mi iza kuće ima 15 oraha koji imaju popriličan broj godina pa me zanima kome ih prodati.

Što se tiče početne teme mislim da je apsolutno isplativije uložiti pare u neku zemlju pa makar u praznu njivu nego ulagati u nekakve investicijske fondove koji će ti nakon 20 godina dati duplo od onoga koliko si uložio.
Ako će to biti orahova stabla sa ciljem prodaje plodova apsolutno podržavam ideju i želim sve najbolje.
Zahvaljujem na odgovoru
max-xam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2006., 16:24   #71
Question

Quote:
NERAST kaže:
...... ZNALI TKO KOLIKI JE TOČNI I PRECIZNI IZNOS POTICAJA ZA LJEŠNJAKE .....

ILI BAR GDJE DA NAĐEM TU INFORMACIJU ..... UBIO SAM SE OD TRAŽENJA NA NETU.....


btw.... HVALA NA KONTRUKTIVNIM ODGOVORIMA I PODRŠCI

JALJAT CU VAM KAKO STVARI STOJE


hehe IMA JEDNA MALA NOVOST

U BIZNIS ULAZIMO NAS TROJICA TE SE SVEUKUPNO PENJEMO NA 30-40 ha ODMAH U STARTU!!!

jupiiiiiiiii

molim HITNO MI JAVITE AKO NEKO ZNA IZNOS


I kako napreduje? Si posadio što?
ludopile is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 13:02   #72
Orah

Čini mi se da je dosta ljudi gledalo onu poljoprivrednu emisiju gdje je lik izjavio da je posadio nekih 1000 sadnica oraha, te da će ih posjetit ponovo za 10 godina sa motornom pilom i ubrat milju eura))
I ja sam se naravno polakomio gledajući tu emisiju. Izgleda da će za deset godina biti oraha vise nego trave
Ja imam zemlju u lici, nekih 8 000 kvadrata. Kazu na forumu da lika nije bas idealno mjesto za sadnju oraha jer da ce tamo sporije rast, a i da zemlja nije tako kvalitetna kao u slavoniji. Ja cu svejedno probat, pa ako prodje prodje...
 
Odgovori s citatom
Old 10.11.2006., 23:13   #73
BATAT

Ove sam godine investirao u proizvodnju batata, i mogu Vam reći da nije loše!
enza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 00:21   #74
Sad je meni jasno zasto frend iza kuće ima puuuno oraha.
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2006., 10:18   #75
Zao mi je sta nisam gledao tu poljoprivrednu emisiju(onog tipa sta je posadio 1000 kom).Meni svake godine dode inspekcija i pregleda nasad.Ako je posadio sjemenjake onda dobro ali ako je dobio poticaj onda u pregled dolazi inspekcija da vidi dali ti muljaš ili ne.Sadim 10 godina orahe i opet mi se 30 kom osusilo.Orah se tesko prima i treba mu 3-4 godine da se ukorjeni a da ih samo posadis pa za 10 godina dodes s motornom pilom .Mislim da bi se okrenuo i otišao doma .
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 00:04   #76
Ako netko zna malo više o kupinama? cijena sadnje jednog ha, i traženje kupca.. dvoumim između lješnjaka i kupina već duže vrijeme, iako imam zemlju i uvjete za oboje.. Kupine rađaju odmah, ali su mi lješnjaci oduvijek bili u planu, pa mi je žao napustit tu ideju. .
 
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 12:00   #77
trazi malo bilo je vec govora o malinama, zaklucak bi bio da ako nisi spreman puno para uloziti u taj posao od svega nebu niš.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 13:21   #78
evo baš gledam plodove zemlje na tv, upravo je bila reportaža o orasima i lješnjacima i njihovoj sadnji, praktički je jedina mana dugo čekanje na prvi pravi urod (7-8 godina). Definitivno su postali "in"
fafarikul is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2006., 13:33   #79
ja vjerujem samo u koze kao profitne..
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2006., 23:53   #80
Quote:
fafarikul kaže:
evo baš gledam plodove zemlje na tv, upravo je bila reportaža o orasima i lješnjacima i njihovoj sadnji, praktički je jedina mana dugo čekanje na prvi pravi urod (7-8 godina). Definitivno su postali "in"
i ja sam gledo i ako je poticaj po hektaru stvarno 80000 kuna uzet ću pola hektara ostane mi 20000

racku 80,11200 po hektaru manje duplo nego za jabuku
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.