Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2008., 13:52   #1
atrofija mozga

nedavno sam saznala da mi prijateljica ima atrofiju mozga..ona je vec duze vrijeme psihicki bolesnik..i sad su doktori rekli da je jako lose. ona poprilicno dobro funkcionira, ponekad se izgubi na par sekundi, ali .. i sad mene zanima da li to znaci da ec ona umrijeti i postoji li ikakva (i najmanja) sansa za oporavaK?
ljubičica.split is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 14:25   #2
Quote:
ljubičica.split kaže: Pogledaj post
nedavno sam saznala da mi prijateljica ima atrofiju mozga..ona je vec duze vrijeme psihicki bolesnik..i sad su doktori rekli da je jako lose. ona poprilicno dobro funkcionira, ponekad se izgubi na par sekundi, ali .. i sad mene zanima da li to znaci da ec ona umrijeti i postoji li ikakva (i najmanja) sansa za oporavaK?
Odumiru joj moždane stanice. Ajme koja grozna dijagnoza. Na žalost, to ide progresivno, ali znam da postoje lijekovi koji mogu usporiti taj progres. Bojim se da lijek protiv toga koji bi je u potpunosti izliječio ne postoji, pa i šansa za potpuni oporavak. S vremenom će biti sve gore i gore i postepeno će gubiti funkcije koje za sada još ima. Budi joj potpora i imaj razumijevanja za promjene koje će se događati.
Baš strašno. Pretpostavljam da se radi o mlađoj osobi.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 15:13   #3
da, ima samo 20 godina..tako mi ju je zao..pretpostavlja se da su je lijekovi unistili, jer ih je morala cesto minjati, i sve to..ma grozno.
nesto sam citala i da ljudi sa Alzheimerovom(il kako vec) boluju od toga, tj.da su im te neke stanice unistene..stvarno neznam.
ljubičica.split is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 15:27   #4
Quote:
ljubičica.split kaže: Pogledaj post
da, ima samo 20 godina..tako mi ju je zao..pretpostavlja se da su je lijekovi unistili, jer ih je morala cesto minjati, i sve to..ma grozno.
nesto sam citala i da ljudi sa Alzheimerovom(il kako vec) boluju od toga, tj.da su im te neke stanice unistene..stvarno neznam.
Da, to je i kod Alzheimera nešto slično. Imaš PM.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 16:04   #5
Quote:
ljubičica.split kaže: Pogledaj post
da, ima samo 20 godina..tako mi ju je zao..pretpostavlja se da su je lijekovi unistili, jer ih je morala cesto minjati, i sve to..ma grozno.
nesto sam citala i da ljudi sa Alzheimerovom(il kako vec) boluju od toga, tj.da su im te neke stanice unistene..stvarno neznam.
Možda će se taj Ajzenhajmer moći liječiti, pa onda i ta atrofija...http://www.jutarnji.hr/nedjeljni_jut...,13,,115813.jl
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 22:51   #6
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Odumiru joj moždane stanice. Ajme koja grozna dijagnoza. Na žalost, to ide progresivno, ali znam da postoje lijekovi koji mogu usporiti taj progres. Bojim se da lijek protiv toga koji bi je u potpunosti izliječio ne postoji, pa i šansa za potpuni oporavak. S vremenom će biti sve gore i gore i postepeno će gubiti funkcije koje za sada još ima. Budi joj potpora i imaj razumijevanja za promjene koje će se događati.
Baš strašno. Pretpostavljam da se radi o mlađoj osobi.
Na žalost, krivo znam. U tijeku su neke studije, ali i dalje je sve negdje oko nule Krivo sam pretpostaila, jer sam Alzheimera pobrkala s Parkinsonom koji se može usporiti lijekovima. Kod Alzheimera se jedino neki simptomi mogu ublažiti nekim lijekovima i to je sve. Ovdje je izgleda dodatni problem taj što se ne zna što je zapravo prouzročilo tu moždanu atrofiju.
Ispričavam se svima kojima sam eventualno ulila lažnu nadu
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:30   #7
hvala vam na svemu..sva istrazivanja i sve ono sto bi mozda bar malo moglo pomoci je od velike pomoci. svecu pokazat njenim roditeljima pa neka oni odluce.
ljubičica.split is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 21:55   #8
Ja sam prije 20 godina (nakon rođenja drugog djeteta) imala čudne pojave, na momente bih se izgubila, utrnuo mi jezik i ruka, poslije toga me užasno boljela glava. Neurolog me poslao u Zagreb na Rebro na nuklearno snimanje mozga i snimka je pokazala da je na jednom mjestu nastupila atrofija, pa su me pitali da li sam nekada pretrpila jak udarac u glavu.
Nakon nekog vremena sve se smirilo i evo hvala Bogu nikada se više nije ponovilo. Moguće da su mi atrofirale stanice koje ne obavljaju neke važne funkcije, a moguće i da je sve zapravo bilo samo posljedica preopterećenja zbog 2 bebe u kući ( jedna 6 mjeseci a jedna godinu i pol).
Želim da tako bude i tvojoj prijateljici.
__________________
Dobro je, samo da ne bude gore.
@n@n@s is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 23:26   #9
hvala ti puno i tako mi je drago da si dobro
ljubičica.split is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 10:02   #10
jedna banalnost...i ne promoviram sada drogu, da ne bi ban dobila za to- ali nešto su istraživali s marihuanom i alzheimerom. http://www.webmd.com/alzheimers/news...low-alzheimers

ne znam točno kolika je povezanost procesa alz i atrofije mozga, ali vrijedi se raspitati, možda čak i pomogne.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.