Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2015., 22:29   #2221
Jel obitava ovdje netko tko već živi gore?

Ugl, zanimaju me teretane. Vidim da u mojoj blizini postoje Fitness 24seven i Plus & Träning. Ima tko kakvih savjeta? Kolko sam ubrao prek neta, F24/7 je kao ful jeftina i radi 24/7, ali je navodno dosta smećasta s dosta starim spravama, nepostojećim utezima, prljava i s čudnom klijentelom. P&T je nešto skuplja, ali navodno i nešto kvalitetnija, iako opet nije ne znam kaj. To je to što sam pohvatao ovak na brzinu. Ima netko kakvih iskustava iz prve ruke? Btw, ak imate neku drugu kvalitetnu teretanu za preporučit, samo dajte. Tražim dobar omjer cijene i kvalitete.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 13:23   #2222
Quote:
Wrbhhh kaže: Pogledaj post
Jel obitava ovdje netko tko već živi gore?

Ugl, zanimaju me teretane. Vidim da u mojoj blizini postoje Fitness 24seven i Plus & Träning. Ima tko kakvih savjeta? Kolko sam ubrao prek neta, F24/7 je kao ful jeftina i radi 24/7, ali je navodno dosta smećasta s dosta starim spravama, nepostojećim utezima, prljava i s čudnom klijentelom. P&T je nešto skuplja, ali navodno i nešto kvalitetnija, iako opet nije ne znam kaj. To je to što sam pohvatao ovak na brzinu. Ima netko kakvih iskustava iz prve ruke? Btw, ak imate neku drugu kvalitetnu teretanu za preporučit, samo dajte. Tražim dobar omjer cijene i kvalitete.
Ne znam di zivis, ali kod mene ima i Actic koja je skuplja od ostalih, ali ima sve nove sprave i full je kvalitetna. Meni se svida. K tome, jos mogu koristiti bazen i saunu
hexe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 13:41   #2223
Quote:
đevojčica kaže: Pogledaj post
Molim vas ako je netko upućen, dali bi mi bilo lako otići u Švedsku na jesen ,nakon što zaradim na sezoni na jadranu,pronaću tu posao ,dali postoje poslovi gdje je osiguran smještaj,ja neznam Švedski ni malo,engleski oke,i nemam faks! ??
Ne isplati ti se nimalo. Samo ces potrositi pare uzalud.
Prvo nadi posao preko Interneta, ali i to ce biti malo teze pogotovo ako nemas diplomu. Znaci, dolazilo bi u obzir ciscenje ili rad u restoranu. A za to ti je ovdje velika konkurencija jer vecinom traze ljude sa znanjem Svedskog. Radije upisi tecaj Svedskog i kad ga naucis, zapali za Svedsku.
hexe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 13:52   #2224
Quote:
Zbir kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Planiram otići ove godine u Švedsku radit,po zanimanju sam vodoinstalater a kolko čujem/čitam po netu njima kronično fali tih struka.Ono što mene zanima gdje još tražit poslove osima na Euresu i ostalim švedskim stranicama (koje su na švedskom). Što se tiče jezika švedski ne znam al sam s engleskim dobar.

Ako ima ko od naših da je gore slobodno pošalje neke linkove.

pozz
Imas:
Arbetsförmedlingen
Metrojobb
Blocket
Monster
Jobbsafari
Careerbuilder
Offentligajobb
hexe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 20:48   #2225
Pozdrav,
čitao sam zadnjih 20 stranica i zanima me dal još uvijek vrijedi opcija da se ima određeni iznos na računu(oko 72000kn), obrazac e106 i mjesto boravka u Švedskoj i na temelju to dvoje može se dobiti PN?

On bi vrijedio godinu dana ako sam dobro razumio i ako se nađe posao u tih godinu dana i dobije ugovor na duže od 6 mjeseci taj PN bi se produžio na doživotno?

Ima li netko točno stranicu di se to može provjeriti(možda su nešto mjenjali)?

Probao sam traziti ali google translate nije bas bio od pomoci
Mata_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 10:47   #2226
Quote:
Mata_1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
čitao sam zadnjih 20 stranica i zanima me dal još uvijek vrijedi opcija da se ima određeni iznos na računu(oko 72000kn), obrazac e106 i mjesto boravka u Švedskoj i na temelju to dvoje može se dobiti PN?

On bi vrijedio godinu dana ako sam dobro razumio i ako se nađe posao u tih godinu dana i dobije ugovor na duže od 6 mjeseci taj PN bi se produžio na doživotno?

Ima li netko točno stranicu di se to može provjeriti(možda su nešto mjenjali)?

Probao sam traziti ali google translate nije bas bio od pomoci
Sve pise na stranici Skatta > http://www.skatteverket.se/privat/fo...800018617.html

Da, na svedskom je. Ako ne znas svedski, dzaba ti je dolazit jer ces uzalud bacit pare u vjetar. Osim ako imas rodbine ovdje ili nekog tko ce ti garantirati posao. Bez svedskog jezika cak ni posao cistaca/ice ne mozes naci (osim jedne tajlandanke kod mene u gradu, koja je ocito imala debelu vezu pa je upala u komunu cistit smece po cesti, a ne zna nit engleski, nit svedski -_-)
Ne znam kak je na bausteli, ali najbolje je prvo naci posao, mozda preko Euresa i tek onda doci na sigurno.

Imaj na umu ako dobis personnummer - treba im 2-3 tjedna da ti ga izdaju, mozes se odmah upisati na tecaj SFI (Svedskog za Imigrante), s tim da ces i na to cekati red mozda cak i oko mjesec dana. Zavisi od komune do komune.

U Göteborgu se na SFI moze samo i sa samordningsnummerom. Njega se zatrazi preko Arbetsförmedlingena, i Skatteverket ga salje.

Meni je zadnje receno kad sam bila s frendom da mu treba najmanje 12.000 kruna na racunu.
hexe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 15:02   #2227
Hvala na odgovoru.

Idem na minimalno mjesec dana kod jedne obitelji gdje mi je osiguran smjestaj i hrana u zamjenu za par sati fizickog rada dnevno.
Sto se tice prebivalista bi sa njima pokusao dogovoriti da mi dolazi posta na njihovu adresu za pocetak, ucim jezik vec par mjeseci.

Ovih 12 tisuca kruna je mjesecno? znaci oko 120 000 kuna bi trebao imati na racunu..

Znaci, to bi se recimo mogao dici kredit na taj iznos i da on stoji na racunu tih mjesec, dva dok se ne zavrsi postupak?
Mata_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 17:42   #2228
Da li zna netko kada pocinju termini za (besplatno) ucenje jezika u Svedskoj. Pod "kada" mislim da li je nastava organizirana/pocinje samo par puta kroz godinu (npr svaka 3 mjeseca ili svakih pola godine - pa moras cekati da "upadnes" u neku od grupa) ili ima pocetak tecaja svaki mjesec? Govorim o pocetnom/1.stupnju jezika, buduci isti ne poznajem?
Kako je nastava oranizirana u koje doba dana (ujutro ili postoje i popodnevni tecajevi)?
Ukoliliko postoji popodnevni tecaj, mozda bi se moglo i raditi i uciti jezik u isto vrijeme???
Moze li to tako?
Ucenje jezika bi islo preko burze (nakon dobivanja OIB-a ili PIN-a).
Ukoliko ide ucenje jezike preko burze, moze li se u isto vrijeme i raditi ?
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:13   #2229
Väglednings centrum sida. Tamo ces naci sve. Prvo odi tamo na inicijalni test da ti odrede grupu a odmah ces dobit i datum pocetka
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 19:15   #2230
Mozes raditi ako ti vrijeme školovanja dopusta i ako ne uzimas csn. A ako i uzimas imas neki određeni iznos koji smijes zaraditi. Ako predjes vracas pare za skolovanje. I nepovratni dio isto
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 17:37   #2231
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Väglednings centrum sida. Tamo ces naci sve. Prvo odi tamo na inicijalni test da ti odrede grupu a odmah ces dobit i datum pocetka.

Mozes raditi ako ti vrijeme školovanja dopusta i ako ne uzimas csn. A ako i uzimas imas neki određeni iznos koji smijes zaraditi. Ako predjes vracas pare za skolovanje. I nepovratni dio isto

Ovaj link je za Malmo?
Malo sam to pogledao, ali ave pise na svedskom, pa nista ne kuzim
Svedski naime - ne znam, ali sam zato "doma " s engleskim, a navedeni centrum nema eng verziju site-a? Molim te, mozes li staviti link na tu stranicu (za slucaj da sam otisao negdije krivo tj da gledam site koji nisu preporucio/-la)?

Kako svedski ne znam, trebam li uopce ici na inicijalni test (kako to zovu SFI-jezik za strance?)? Tko to radi u Stoclholm-u?

Zadnje uređivanje Poco : 13.05.2015. at 17:41. Reason: none
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 17:59   #2232
Ako misliš u Stockholm, http://www.stockholm.se/ForskolaSkol...r-immigrants-/

Moraš ići na "test", ako baš ništa ne znaš, neće te testirati, ali će na temelju tvog obrazovanja i sl. odredit na kojoj ćeš razini početi.
Počinje se svaki mjesec osim ljeta, dakle sad ti je voz prošao do jeseni. Ako si mislio doći učiti preko ljeta, to ti u Stockholmu nije moguće, vidi za druge gradove.
havregryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 09:11   #2233
Quote:
havregryn kaže: Pogledaj post
Ako misliš u Stockholm, http://www.stockholm.se/ForskolaSkol...r-immigrants-/

Moraš ići na "test", ako baš ništa ne znaš, neće te testirati, ali će na temelju tvog obrazovanja i sl. odredit na kojoj ćeš razini početi.
Počinje se svaki mjesec osim ljeta, dakle sad ti je voz prošao do jeseni. Ako si mislio doći učiti preko ljeta, to ti u Stockholmu nije moguće, vidi za druge gradove.
Prije nego se bilo sto krene, potrebno je izvaditi broj (OIB/PIN ili kako to vec zovete?) kod Tax agency-a, zar ne?
To se navodno ceka do mjesec dana (tocno ili krivo) a moze li se za to vrijeme negdije raditi ili je to "siva zona"?

P.s. U linku koji si poslala stoji : "In order to study SFI, you must be registered in Stockholm City." Gdje je tocno granica Stockholm City-a i odnosi li se to samo na grad ili i na njegovu okolicu - npr Ekerö, Lindingo, Taby, Danderyd...
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 14:59   #2234
Sve je vec sto puta objasnjeno na topicu. mozes za pocetak opisati svoju situaciju. Da li radis ili ces tek traziti posao, imas li osobni broj, u kojem djelu zemlje/grada si i tak. Mislim pitanja su ti poprilicno opcenita.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 19:22   #2235
Quote:
Poco kaže: Pogledaj post
Prije nego se bilo sto krene, potrebno je izvaditi broj (OIB/PIN ili kako to vec zovete?) kod Tax agency-a, zar ne?
To se navodno ceka do mjesec dana (tocno ili krivo) a moze li se za to vrijeme negdije raditi ili je to "siva zona"?

P.s. U linku koji si poslala stoji : "In order to study SFI, you must be registered in Stockholm City." Gdje je tocno granica Stockholm City-a i odnosi li se to samo na grad ili i na njegovu okolicu - npr Ekerö, Lindingo, Taby, Danderyd...
Odnosi se na područje općine Stockholm. Ona pokriva područje koje pokriva, imaš općinu Solna koja je objektivno bliže centru Stockholma od velikog dijela njegove općine, pa opet ne spada u Stockholm u ovom smislu, nije bitna udaljenost, bitna je organizacijska jedinica. Ovo sve što si nabrojio su posebne općine i ako živiš tamo, ne možeš na SFI u Stockholm.

To da EU državljani mogu na SFI bez pravog broja (to što ćeš dobiti ako se prijaviš na burzu nije pravi osobni broj) je jedna skroz nova pojava i implementira se kojekako. Dobre su ti šanse da bi te u Stockholmu odbili ako da nemaš ugovor o radu ili nisi upisan na studij (jer piše na njihovoj stranici da moraš donijet dokaze o tome zajedno s putovnicom). U Göteborgu navodno to prolazi lakše. U svakom slučaju, nije ti baš zagarantiran upad na SFI ako samo tako dođeš, a pogotovo ti nije zagarantirano da ćeš birati termine i lokacije, ić ćeš tamo gdje ti se posreći da te prime. Nemaš tu šta puno planirati, dođi i probaj i obavezno napiši kako je prošlo da ljudi znaju. Jer ima masa ekipe šta se nabrijava kak će doć i kroz mjesec dana dobit pn, stan, posao i nagradu za SFI, pa kad stvarnost ispadne drugačija, ni traga ni glasa, a legenda ostaje.
havregryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 13:23   #2236
To da EU državljani mogu na SFI bez pravog broja (to što ćeš dobiti ako se prijaviš na burzu nije pravi osobni broj) je jedna skroz nova pojava i implementira se kojekako.[/QUOTE]

Pod "pravi broj" mislis na broj (personbevis) koji dobijes od tax authority-a – Skatteverket ?

P.s. Zar se preko broja od Tax-a ne vodi sve zivo? Npr. Burza ima pak neki svoj drugi broj ???
npr. Poslodavac te vodi pod broj od Tax-a ili i on ima neki svoj broj?
Ako ima tolio razlicitih brojeva koja je svrha onda Tax broja?
Po meni, sve bi se trebalo voditi preko tax broja, bez obzira ostavivao/-la ti neki prihod u Svedskoj ili ne, zar nije tako?
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 14:10   #2237
Svi ljudi koji žive u Švedskoj imaju svoj osobni broj, tzv. personnummer. Taj će broj Skatteverket izdati svakome tko dokaže da ima osnove za boravak u Švedskoj dulji od 365 dana. Postoje određene dobronamjerne varijacije, pa npr. ako si EU državljanin i netko ti da ugovor na manje od godinu dana, oni će ti taj broj svejedno dati. Međutim, ako dođeš tražiti posao i prijaviš se na burzu, neće. Dobit ćeš privremeni, koordinacijski broj koji prvenstveno i zapravo isključivo služi njima da te pod nekim brojem zavedu i koji objektivno ne znači ama baš ništa. Međutim, u Hrvatskoj se proširila fama da je taj broj ne znam kako važan (objektivno je potpuno nebitan) pa se sad svi trče prijaviti na burzu i radosno čekaju trenutak kad im taj provizorni broj dođe doma.

Donedavno je bilo apsolutno nezamislivo da se netko tko nema osobni broj, odnosno, nije legalni stanovnik Švedske upiše na SFI. Onda je neki EU državljanin pokrenuo tužbu a la diskriminacija EU državljana i dobio za pravo. Međutim, kao i sa svim novim presedanima, cijela ta praksa je daleko od ustaljene i većina tih SFI centara i škola dan danas nema pojma kako tretirati EU državljane koji im dođu na vrata bez papira, samo s pasošom. Negdje uspije, negdje ne uspije. Svakog tko te odbije možeš tužiti i primit će te na kraju, ali imaj na umu da će taj proces trajati najmanje godinu, godinu i pol. Tako da nemoj to uzimati zdravo za gotovo i ako ti je baš bitno ići na SFI raspitaj se radije gdje je nekome već uspjelo, pa odi tamo. Definitivno prolazi u Göteborgu.

Bolja ti je alternativa da si naprosto nađeš posao ili upišeš faks jer ćeš onda dobiti normalni personnummer i moći normalno funkcionirati, a ne loviti u mutnom.
havregryn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 11:13   #2238
Quote:
havregryn kaže: Pogledaj post
Svi ljudi koji žive u Švedskoj imaju svoj osobni broj, tzv. personnummer. Taj će broj Skatteverket izdati svakome tko dokaže da ima osnove za boravak u Švedskoj dulji od 365 dana. Postoje određene dobronamjerne varijacije, pa npr. ako si EU državljanin i netko ti da ugovor na manje od godinu dana, oni će ti taj broj svejedno dati.
.
Mi smo imali jednu osobu iz Njemacke koja je dosla samo na projekt i dobila je privremeni broj. Ne znam, ono sto sam vidla, ako te mogu zavlaciti za osobni onda to bome rade.
Dobra osnova za broj je posao, partner ili ako dokazes da imas love da se uzdrzavas.ne znam koji je sad iznos potreban.
Ovo za sfi nisam znala, ima negdje di mogu vise vidjeti o tome?
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 13:41   #2239
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Mi smo imali jednu osobu iz Njemacke koja je dosla samo na projekt i dobila je privremeni broj. Ne znam, ono sto sam vidla, ako te mogu zavlaciti za osobni onda to bome rade.
Dobra osnova za broj je posao....
Koliko u prosjeku traje izdavanje samog personnummer-a odnosno personbevis-a (valjda sam dobro napisao?) te koja je to popratna dokumentacija koju treba dostaviti Skatteverket-u kako bi izdali trazeni broj a u scenariju kada recimo nadjes posao. Ukoliko treba neka potvrda od poslodavca, opet zavisis o njegovoj dobroj volji, hoce li ti to dat ili ne, zar ne?

Ili poslodavac (tko god on bio) ti ne moze isplatiti nikakvo primanje/placu bez tog broja???
Poco is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2015., 20:37   #2240
S ugovorom za posao u roku par dana. Inace ko zna... personbevis i personnummer nisu ista stvar. Personbevis zatrazis online kad ti za nesto treba kad vec posjeduje pn i dodje za 3 dana postom. Za pn moras imati osnovu posao na 6mj puno radno vrijeme najradije
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:47.