Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2012., 13:24   #261
Najbolja definicja duhovnosti na koju sam naišla i razumijela je, ili barem pomislila da ju razumijem, jest zapravo sama definicija Yoge koju daje Patanjali. Koja je zapisana u aforizmu 1,2 - YS. Otprilike prijevod ide: Yoga je u zaustavljanju ometajućih (pomućujućih) pokreta u svijesti. Kada se ostvari stanje nepomućene svijesti, dovoljno dugo vremena, tada se automatski javlja stanje dhyane koja vodi u samadhi.

Apropos vrlina koje su prije spomenute kao navodno isto tako ometajuće i zamućujuće, ter nas isto tako navodno drže zarobljene u dualnosti, moram izraziti neslaganje s tvrdnjom jer nas istinske vrline, ali ne i hinjenje istih, zapravo oslobađaju od gore spomenutih ometajućih pokreta u svijesti. Vrline potiču mir, omogućuju usklađivanje unutar uma i ulazak u stanja koja omogućuju samadhi i vode k oslobođenju.

Dok s druge strane, sve ono što ne smatramo vrlinama vodi pomućivanju svijesti i privremeno nas udaljuje od tog unutarnjeg usklađivanja koje inače vodi k dhyani i u samadhi.

U tome ja vidim ključnu razliku u ulozi i kvaliteti vrlina i ne-vrlina.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:26   #262
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Ima to Dragane smisla, ali naravno znaš da postoje putevi, metode, tehnike i učitelji koji kažu da je postepenost varka uma, kojom odgađamo cilj za neku imaginarnu budućnost u kojoj ćemo biti spremni, bolji, čišći, finijih vibracija i usavršeni.

Osjećaj da putujemo i da smo sve spremniji je zamka koja ojačava ego i produbljuje iluziju odvojenosti i dulanosti.

Tragatelj koji se stalno popravlja i sve više inzistira na vrlini, sve dublje je u iluziji jer smatra da postoji neko JA koje se treba profiniti, koje treba popravljati. Upravo zbog samog rada na sebi nije ga u stanju odbaciti, radeći na njemu to imaginarno, lažno JA se samo ojačava.
A možda je naprosto stvar u tome da se tragatelju da neki smisao obzirom da teško funkcionira u prostoru i vremenu u kojem jest?
Zašto bi uopće prosvjetljenje trebalo biti cilj?

Uostalom, ako postoji traganje, nije li već sama namjera odvajanje? Bez obzira na "tehnike"
Rekao bih da je jedino bitno put koji je u skladu sa prirodom i univerzumom, a Jednotu će postići onaj kome je to namjenjeno bez obzira na bilo što.
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:35   #263
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Cak i kad bi dosao do praga "između svjetova" tko bi ostao svjedociti jednoti kada bi presao prag? U nediferenciranoj cijelosti nema nikog tko bi svjedocio istoj.
Upravo tako. Uostalom, mi možemo samo vjerovati onima koji kažu da su ga prešli
MOram priznati da nikada nisam shvaćao zašto stalno analiziramo... i onda dođemo do zaključka da analizom nećemo postići ništa jer analiza je odraz ega, a ego nas priječi za dalje.. i tako u beskraj

Osho bi rekao, uživajmo u životu, čudesima prirode.. Nećemo zbog toga biti manje pametni
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:37   #264
Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
Zašto bi uopće prosvjetljenje trebalo biti cilj?
Ako već živiš tako da ti cilj nije potreban to onda znači da niti želja više nemaš što znači da si se već ostvario, tj. stigao si na cilj
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:40   #265
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Najbolja definicja duhovnosti na koju sam naišla i razumijela je, ili barem pomislila da ju razumijem, jest zapravo sama definicija Yoge koju daje Patanjali. Koja je zapisana u aforizmu 1,2 - YS. Otprilike prijevod ide: Yoga je u zaustavljanju ometajućih (pomućujućih) pokreta u svijesti. Kada se ostvari stanje nepomućene svijesti, dovoljno dugo vremena, tada se automatski javlja stanje dhyane koja vodi u samadhi.

Apropos vrlina koje su prije spomenute kao navodno isto tako ometajuće i zamućujuće, ter nas isto tako navodno drže zarobljene u dualnosti, moram izraziti neslaganje s tvrdnjom jer nas istinske vrline, ali ne i hinjenje istih, zapravo oslobađaju od gore spomenutih ometajućih pokreta u svijesti. Vrline potiču mir, omogućuju usklađivanje unutar uma i ulazak u stanja koja omogućuju samadhi i vode k oslobođenju.

Dok s druge strane, sve ono što ne smatramo vrlinama vodi pomućivanju svijesti i privremeno nas udaljuje od tog unutarnjeg usklađivanja koje inače vodi k dhyani i u samadhi.

U tome ja vidim ključnu razliku u ulozi i kvaliteti vrlina i ne-vrlina.
Mislim da ti ovo neće proći kod naših uvaženih teoretičara . Jer će se opet za ego uhvatiti.. Imao sam na jednom drugom forumu sličnu raspravu

A ja bih se i mogao s tobom složiti. Uz napomenu da o nama ovisi što smatramo vrlinom.
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:42   #266
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Ako već živiš tako da ti cilj nije potreban to onda znači da niti želja više nemaš što znači da si se već ostvario, tj. stigao si na cilj
Hmm... pametna si ti cura . Jupiii... pa ja sam stigao tamo... Ipak, imam još jedan, vrlo zemaljski cilj
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:42   #267
Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Uostalom, mi možemo samo vjerovati onima koji kažu da su ga prešli
Ti koji kazu da su ga presli ne znaju o cemu pricaju, ali vjerojatno znaju zasto to pricaju.

Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
MOram priznati da nikada nisam shvaćao zašto stalno analiziramo... i onda dođemo do zaključka da analizom nećemo postići ništa jer analiza je odraz ega, a ego nas priječi za dalje.. i tako u beskraj
Samo sto je i to "dalje" odraz ega... i tako u beskraj.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:46   #268
Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
Hmm... pametna si ti cura . Jupiii... pa ja sam stigao tamo... Ipak, imam još jedan, vrlo zemaljski cilj
samo jedan
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:50   #269
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Ti koji kazu da su ga presli ne znaju o cemu pricaju, ali vjerojatno znaju zasto to pricaju.
Imao sam prilike čuti jednu osobu koja kaže da je prešla prag. Zanimljivo je da joj se to dogodilo sasvim spontano, usred "rada u polju". Jednostavno je otišla negdje drugde... I nakon toga je počela pomagati ljudima, vrlo uspješno. Bez mudrovanja .
Veli da bi najradije "otplovila", ali da ima zadatak koji mora obaviti.
I sad ti znaj tko koga i zašto...
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 13:52   #270
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
samo jedan
Za nevjerovati, ali tako je . Sve ostalo je nebitno jer sve ono što kao želim je na putu... teško je objasniti...
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 14:12   #271
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Najbolja definicja duhovnosti na koju sam naišla i razumijela je, ili barem pomislila da ju razumijem, jest zapravo sama definicija Yoge koju daje Patanjali. Koja je zapisana u aforizmu 1,2 - YS. Otprilike prijevod ide: Yoga je u zaustavljanju ometajućih (pomućujućih) pokreta u svijesti. Kada se ostvari stanje nepomućene svijesti, dovoljno dugo vremena, tada se automatski javlja stanje dhyane koja vodi u samadhi.

Apropos vrlina koje su prije spomenute kao navodno isto tako ometajuće i zamućujuće, ter nas isto tako navodno drže zarobljene u dualnosti, moram izraziti neslaganje s tvrdnjom jer nas istinske vrline, ali ne i hinjenje istih, zapravo oslobađaju od gore spomenutih ometajućih pokreta u svijesti. Vrline potiču mir, omogućuju usklađivanje unutar uma i ulazak u stanja koja omogućuju samadhi i vode k oslobođenju.

Dok s druge strane, sve ono što ne smatramo vrlinama vodi pomućivanju svijesti i privremeno nas udaljuje od tog unutarnjeg usklađivanja koje inače vodi k dhyani i u samadhi.

U tome ja vidim ključnu razliku u ulozi i kvaliteti vrlina i ne-vrlina.


Vrline također potpadaju u svijet dualnosti i mogu biti u službi doba i zla.
Vrhunski lažljivac, savršeni ubojica, elitni prevarant.......svima su poznati pojmovi , a naglašavaju nečiju vrlinu iliti izvrsnost u nečemu.
I kod negativnih "vrlina"(neki bi ih mogli nazvati manama, ali to nisu, jer mana bi značila nemogućnost ili slabost u nekom području) nema "ometajućih pokreta u svijesti", jer je za svako savršenstvo potrebmo znanje, iskustvo, dugogodišnja praksa , dobar fokus, smirenost .....itd. isto kao i kod praktikanta joge.
Kako jednota nepripada svijetu dualnosti tako ni u njoj nema vrlina koje određuju i odjeljuju od jednote.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 14:29   #272
Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
Imao sam prilike čuti jednu osobu koja kaže da je prešla prag. Zanimljivo je da joj se to dogodilo sasvim spontano, usred "rada u polju". Jednostavno je otišla negdje drugde... I nakon toga je počela pomagati ljudima, vrlo uspješno. Bez mudrovanja .
Veli da bi najradije "otplovila", ali da ima zadatak koji mora obaviti.
I sad ti znaj tko koga i zašto...
Jasno, međutim "negdje drugdje" samo znaci da nije ovdje. Svatko tko sanjari ode "negdje drugdje". To nije jednota. Problem se javlja kada ljudi tvrde da imaju ISKUSTVO jednote. To je cista religijska dogma. Kao kad Sankara prica o "deep dreamless sleep" iskustvu, sto zapravo uopce nije iskustvo vec upravo izostanak istog, jer u tom stanju nema mene/njega/whoever koji bi imao iskustvo.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 14:56   #273
Kako vidim formira se jedna strana mišljenja koja su za Oshu i druga strana koja je protiv njega. Potreba da se gurne u kućicu valja ili ne valja. Klasičan pristup koji mora čovjeka ofarbati kroz crno bijeli svijet.
Jeli moguće promatrati na način da se kaže kako većina njegovih riječi su istinite i korisne pojedincu koji traga za sobom i s tim se veli Osho je po tom pitanju bio za čovjeka. Sa druge strane ako se promotri ono negativno tada se kaže jednostavno da je po tom pitanju bio protiv čovjeka. I sada na koncu čemu zbrajati i oduzimati? Da bi oni šta ga više simpatiziraju opravdavali formama "njegove riječi su istinite i krajnje mudre, prosvjetljenje ne isključuje ljudske sirove potrebe", dok drugi "bio je prevarant, lažov i sl., njegovo sve je isto tako lažno". Umjesto da težimo tome da bi mogli zadovoljiti vlastiti mehanizam da se čovjeka gurne u isključivu kategoriju, hajdmo težiti tome da shvatimo štetnost tih isključivih kategorija i počnemo da promatramo bilo kojeg čovjeka malo drukčije, kompleksnije i na koncu poštenije.

Možemo li da se odmaknemo od takvog pristupa i kažemo "ovo i ovo" je bila dobra stvar, "ovo i ovo" je bila loša stvar. A Osho? Pa kao i svatko drugi. Bio je čovjek koji je djelovao skladno svom dometu.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:09   #274
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Možemo li da se odmaknemo od takvog pristupa i kažemo "ovo i ovo" je bila dobra stvar, "ovo i ovo" je bila loša stvar. A Osho? Pa kao i svatko drugi. Bio je čovjek koji je djelovao skladno svom dometu.
Slažem se s tobm u potpunosti. I mislim da je većina ipak na liniji tvojeg razmišljanja, čast izuzecima
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:12   #275
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Jasno, međutim "negdje drugdje" samo znaci da nije ovdje. Svatko tko sanjari ode "negdje drugdje". To nije jednota. Problem se javlja kada ljudi tvrde da imaju ISKUSTVO jednote. To je cista religijska dogma. Kao kad Sankara prica o "deep dreamless sleep" iskustvu, sto zapravo uopce nije iskustvo vec upravo izostanak istog, jer u tom stanju nema mene/njega/whoever koji bi imao iskustvo.
Ne znam zapravo što da kažem . A ponajmanje što da mislim. Uglavnom, kada prođem kroz neko iskustvo, javit ću vam kako je tamo
Stablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:12   #276
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
ili da prevedem to pod navodnicima u diskusiju o Oshi - da li je uopće moguće živjeti u svijetu dualnosti - tako da ostaneš uvijek na strani istine, dobrote, ispravnosti, nepogrešivosti, nenasilja, mira i unutarnje tišine, što su odlike koje se traže kod učitelja koji su se drznuli pričati o duhovnome. Po meni nije ...
Pa dualnosti baš i nema. Onaj tko traga za odgovorima prije ili kasnije to uočava u svim stvarima. Skale postoje, no opoziti su iluzija. Kada se čovjek pozabavi time to spoznaje polako u onim mu prvo najbližim stvarima, a postepeno i u svim ostalima ovisno koliko se duboko želi zagledati. Kada dođemo do imalo kvalitetnih odgovora na krucijalna pitanja empatije, drugoga i potrebe za ispravnošću vlastitoga djelovanja tada zamjećujemo da ono šta se je činilo kao dualitet uopće nisu bile polarizirane, konfrontirajuće komponente već naše oči i njihovo loše tumačenje tih pojava. Kada jednom shvatiš nužnost i potrebu da budeš čovjek prema drugom čovjeku ti možeš čak i da se potrudiš da nagneš na onu "drugu" stranu koju si nekada smatrao dualnošću tipa dobro-loše kroz težnju ka lošem, no unatoč tom porivu ti nejdeš u tom pravcu. Ne zato šta te neka nevidljiva sila ili moranje drži na postojećem putu, već zato šta spoznaješ da ti jesi taj put i da je ono "dobro" dio tebe. Nastaviti ići putem lošega zapravo postaje otpor, ne obrnuto. A ići za "dobrim" postaje linija manjeg otpora.

Drugim riječima dešava se to da moraš ići protiv sebe ako kreneš za "lošim", a to je nemoguće. Nitko nejde protiv sebe osim ako ne poznaje "sebe" pa ono "loše" zamjeni za "dobro". Jedino onaj koji sam u sebi sadrži "lošega" može da zakorači tim putem.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 15:15   #277
Quote:
Stablo kaže: Pogledaj post
Slažem se s tobm u potpunosti. I mislim da je većina ipak na liniji tvojeg razmišljanja, čast izuzecima
Razmišljanje i djelovanje su različite stvari.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:10   #278
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Vrline također potpadaju u svijet dualnosti i mogu biti u službi doba i zla.
Vrhunski lažljivac, savršeni ubojica, elitni prevarant.......svima su poznati pojmovi , a naglašavaju nečiju vrlinu iliti izvrsnost u nečemu.
I kod negativnih "vrlina"(neki bi ih mogli nazvati manama, ali to nisu, jer mana bi značila nemogućnost ili slabost u nekom području) nema "ometajućih pokreta u svijesti", jer je za svako savršenstvo potrebmo znanje, iskustvo, dugogodišnja praksa , dobar fokus, smirenost .....itd. isto kao i kod praktikanta joge.
Kako jednota nepripada svijetu dualnosti tako ni u njoj nema vrlina koje određuju i odjeljuju od jednote.
U okviru Patanjalijevih YS i kako on opisuje Yogu tu nema mjesta za dobro i zlo, odnosno promatranje kroz prizmu dualnosti na kakvu smo naučeni tijekom života. Zapravo niti ne priča o vrlinama. To je moje tumačenje vrline kako ju ja vidim, zapravo vrline kako ih opisuje Lao Tse kroz prizmu YS, i mog ograničenog shvaćanja istih, naravno.

U suštini postoji “pokret” u svijesti koji je zamućujuć i onemogućava usredotočenost. Ako neka misao ili akcija ima pomućujuć ili uznemirujuć efekat na svijest tada ju treba prestati podržavati i prakticirati.

A ta usredotočenost, sabranost nam omogućava da doživljavamo stvari onakvima kakve jesu, u sadašnjem trenutku.

Zapravo ne postoji svijet dualnosti. Dualnost je unutar uma. Npr. uzmimo primjer toplog i hladnog. Toplim nazivamo temperaturu koja nam godi, dok je hladno ono što nam ne godi, tj. tijelu s kojim smo uglavnom identificirani pa zato i kažemo: (ne) godi nam. Dok u stvarnosti postoji apsolutna nula (-273oC) i sve iznad toga... ali ne i - toplo i hladno.
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:27   #279
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Razmišljanje i djelovanje su različite stvari.
zapravo su jako povezane

razmišljanje, točnije, misao određuje akciju. bez misli nema akcije. ili, u umu se pojavi misao, razmatranje različitih aspekata misli je razmišljanje, iz kojeg može ili ne mora slijediti akcija, zavisno od rezultata razmišljanja.

no da sve ne bi bilo tako jednostavno imamo i osjećaje, pa zapravo imamo trokut: misao (razmišljanje) - osjećaji - djelovanje

I sve spomenuto može uticati jedno na drugo na bezbroj načina, kako bi nam bilo još zabavnije
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 16:33   #280
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Pa dualnosti baš i nema. Onaj tko traga za odgovorima prije ili kasnije to uočava u svim stvarima. Skale postoje, no opoziti su iluzija. Kada se čovjek pozabavi time to spoznaje polako u onim mu prvo najbližim stvarima, a postepeno i u svim ostalima ovisno koliko se duboko želi zagledati. Kada dođemo do imalo kvalitetnih odgovora na krucijalna pitanja empatije, drugoga i potrebe za ispravnošću vlastitoga djelovanja tada zamjećujemo da ono šta se je činilo kao dualitet uopće nisu bile polarizirane, konfrontirajuće komponente već naše oči i njihovo loše tumačenje tih pojava. Kada jednom shvatiš nužnost i potrebu da budeš čovjek prema drugom čovjeku ti možeš čak i da se potrudiš da nagneš na onu "drugu" stranu koju si nekada smatrao dualnošću tipa dobro-loše kroz težnju ka lošem, no unatoč tom porivu ti nejdeš u tom pravcu. Ne zato šta te neka nevidljiva sila ili moranje drži na postojećem putu, već zato šta spoznaješ da ti jesi taj put i da je ono "dobro" dio tebe. Nastaviti ići putem lošega zapravo postaje otpor, ne obrnuto. A ići za "dobrim" postaje linija manjeg otpora.

Drugim riječima dešava se to da moraš ići protiv sebe ako kreneš za "lošim", a to je nemoguće. Nitko nejde protiv sebe osim ako ne poznaje "sebe" pa ono "loše" zamjeni za "dobro". Jedino onaj koji sam u sebi sadrži "lošega" može da zakorači tim putem.

Kojim god putem kreneš nemreš pobjeći od sebe, niti ići protiv sebe.
Potreba za ispravnošću djelovanja prisutna je samo u svijetu dualnosti.
Isto kao i potreba za "dobrim".
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.