Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 18:18   #1
Putni nalog, Airbnb račun

Pozdrav!

Molio bih za pomoć od strane racunovođa. Da li su vaši kolege ikada otisli na sluzbeni put i pronasli smjestaj preko Airbnb-a i da li ste im priznali racun koji Airbnb izdaje?
Naime, u mojoj firmi kazu da taj racun nije valjan, a racun koji mi moze izdati domacin nije u redu jer ce biti umanjen za cifru koja je jednaka proviziji Airbnb-a tako da ne prikazuje ukupni trosak.

Racun koji mi je izdao Airbnb ima ukupni trosak i naslovljen je na onog koji ce putovanje izvrsiti samo je malo "moderniji" pa mi nije jasno sto tu tocno ne valja?

Hvala na pomoci.
__________________
We are alive
pod pekon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 18:34   #2
Otišao par puta na službeni put preko airbnb-a i stavio u putni nalog, priložio račun od airbnb-a i nije bilo problema za refundaciju. Ne znam zašto bi to uopće i bio problem?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 20:24   #3
Da, malo je nezgodno. Naime, Airbnb nije agencija i ne može izdati račun za smještaj. Uzmi račun od domaćina za troškove smještaja, te račun od Airbnb-a za troškove posredovanja (dakle samo za dio računa, ako izdaju samo zbirni račun).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 21:14   #4
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Da, malo je nezgodno. Naime, Airbnb nije agencija i ne može izdati račun za smještaj. Uzmi račun od domaćina za troškove smještaja, te račun od Airbnb-a za troškove posredovanja (dakle samo za dio računa, ako izdaju samo zbirni račun).
Ma njih muci to sto taj racun kojeg Airbnb izdaje nije u onom klasicnom formatu na kojeg su racunovode u RH navikli vec izgleda kao neka kombinacija racuna i rezervacije.
Domacin mi moze dati racun za troškove smjestaja, ali on ga mora nasloviti na Airbnb prema pravilniku o izdavanju racuna u ugostiteljstvu.

Jedina opcija je da otkazem rezervaciju. U tom slucaju bi Airbnb zadrzao njihovu proviziju i to bih mogao pravdati njihovim racunom u kojem je navedena samo provizija, a s iznajmljivacem bih se dogovorio privatno i onda bih on mogao dobiti racun na ime firme s tocno odredenim iznosom kojeg sam platio iznajmljivacu.
__________________
We are alive
pod pekon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 08:00   #5
Quote:
pod pekon kaže: Pogledaj post
Domacin mi moze dati racun za troškove smjestaja, ali on ga mora nasloviti na Airbnb prema pravilniku o izdavanju racuna u ugostiteljstvu.
Nikad čuo za "pravilnik o izdavanju racuna u ugostiteljstvu", niti vjerujem da takvo što postoji...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 15:40   #6
Niti meni nije jasno zašto račun ne bi bio valjan.
Doduše, takve račune još nisam imala pred sobom, ali ako se to odnosi na stvarni trošak službenog puta onda ne bi smjelo biti problema.

I što im znači to da račun nije valjan?
pa svaka zemlja ima to uređeno na svoj način.
(Kod nas račun uređuje čak mali milijun zakona i propisa ).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 19:51   #7
Ja sam koristio Airbnb ranije, pa sam se sad logirao i pogledao što tu ima. Dakle, koliko vidim, Airbnb ne izdaje račun na ukupno naplaćeni iznos, već primku uplate ("receipt"), na kojoj se nalazi link na Airbnb-ov račun ("invoice"), a na računu stoji samo njihova provizija.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 20:09   #8
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ja sam koristio Airbnb ranije, pa sam se sad logirao i pogledao što tu ima. Dakle, koliko vidim, Airbnb ne izdaje račun na ukupno naplaćeni iznos, već primku uplate ("receipt"), na kojoj se nalazi link na Airbnb-ov račun ("invoice"), a na računu stoji samo njihova provizija.
Super, znači to ti je za proviziju, a host ti izdaje račun za svoj smještaj, i to sveukupno daje trošak smještaja, ne vidim problem.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 21:29   #9
Ne znam zašto je problem isplatit na račun novac potrošen na putu ako je podloga airbnb račun u putnom nalogu. Sta bi oni sa računima iz Kine, Tajvana i Koreje?
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.