Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2015., 13:45   #1
Stručno osposobljavanje bez radnog odnosa - bolovanje

da li sam dužna obavijestiti Zavod za zapošljavanje ako mi je radnik nekoliko dana na bolovanju? Mora li mi radnik dostaviti potvrdu da je bio na bolovanju?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 16:05   #2
moj suprug kad je bio na bolovanju i na stručnom je dobio kod liječnika doznake i odnio na posao
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 09:44   #3
djelatnica je donijela doznake, poslali smo mailom na hzz za svaki slučaj.

mi njoj uplaćujemo doprinose za MIo, na najnižu osnovicu, da li moram i uplatu doprinosa umanjiti za tih par dana bolovanja? pretpostavljam da za bolovanje do 30 dana moram normalno obračunavati i doprinose kao da je radila?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 17:41   #4
Tražim informacije

Probat ću što kraće..
Uskoro će pola godine otkako sam na stručnom osposobljavanju. Tokom ljetne sezone na to nisam obraćao pozornost koliko mi sad već ide na živce, a riječ je o mnogo stvari za koje ni ne znam smiju li se tako obavljati.
Na stručnom sam u sektoru turizma.
Potpisao sam dva ugovora, jedan od hzz-a a drugi je od poduzeća. S ovim od hzz-a ne bi bilo problema da mi nisu uvaljeni papiri i rečeno mi je to je nešto za hzz, tu i tu potpiši, a također mi nije ni predana kopija toga ugovora.. A prije toga mi je predan ugovor o stručnom osposobljavanju koji je sklopljen između mene i poduzeća. Ima li takav ugovor sklopljen između mene i njih, bez ikakvog spominjanja hzz-a ikakvu pravnu snagu? U ugovoru također piše da ne smijem iznositi informacije o poslovanju kao i dokumente te se to smatra poslovnom tajnom. Recite mi imam li se ja sad pravo žaliti hzz-u zbog svega što radim a to nema veze sa mojim radnim mjestom ili moram držati jezik za zubima? Također nitko mi nije uručio popis poslova za koje se ja zapravo osposobljavam..

Uglavnom, najviše me zanima za ta 2 ugovora.
cthulhu man is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 19:04   #5
Quote:
cthulhu man kaže: Pogledaj post
Ima li takav ugovor sklopljen između mene i njih, bez ikakvog spominjanja hzz-a ikakvu pravnu snagu?
Jedino na gore citirano pitanje znam odgovor .
Svaki ugovor ima pravnu snagu sve dok sud ne procjeni drugačije.

Ako smatraš da postoje bilo kakve nepravilnosti u ugovoru, imaš pravo putem suda zatražiti da procjene valjanosti i zakonitost ugovora.

Ako jedna strana tumači ugovor ovako, a druga onako, samo je sud taj koji može dati konačnu ocjenu.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 19:39   #6
Quote:
cthulhu man kaže: Pogledaj post
Probat ću što kraće..
Uskoro će pola godine otkako sam na stručnom osposobljavanju. Tokom ljetne sezone na to nisam obraćao pozornost koliko mi sad već ide na živce, a riječ je o mnogo stvari za koje ni ne znam smiju li se tako obavljati.
Na stručnom sam u sektoru turizma.
Potpisao sam dva ugovora, jedan od hzz-a a drugi je od poduzeća. S ovim od hzz-a ne bi bilo problema da mi nisu uvaljeni papiri i rečeno mi je to je nešto za hzz, tu i tu potpiši, a također mi nije ni predana kopija toga ugovora.. A prije toga mi je predan ugovor o stručnom osposobljavanju koji je sklopljen između mene i poduzeća. Ima li takav ugovor sklopljen između mene i njih, bez ikakvog spominjanja hzz-a ikakvu pravnu snagu? U ugovoru također piše da ne smijem iznositi informacije o poslovanju kao i dokumente te se to smatra poslovnom tajnom. Recite mi imam li se ja sad pravo žaliti hzz-u zbog svega što radim a to nema veze sa mojim radnim mjestom ili moram držati jezik za zubima? Također nitko mi nije uručio popis poslova za koje se ja zapravo osposobljavam..

Uglavnom, najviše me zanima za ta 2 ugovora.

Kad se potpiše ugovor sa poslodavcem on je dužan navesti posao za koji se provodi stručno osposobljavanje. Negdje sam čitala da poslodavac nema pravo tražiti da se obavljaju poslovi koji nisu dio stručnog osposobljavanja, što je i logično jer je HZZ dao sredstva isključivo za stručno osposobljavanje posla navedenog u ugovoru i u tom slučaju bi morali vratit sredstva koja su dobili od HZZ-a.

http://www.hzz.hr/UserDocsImages/Pro...07_11_2012.pdf

Baci malo oko, mislim da je ova uputa još na snazi.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 20:21   #7
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
djelatnica je donijela doznake, poslali smo mailom na hzz za svaki slučaj.

mi njoj uplaćujemo doprinose za MIo, na najnižu osnovicu, da li moram i uplatu doprinosa umanjiti za tih par dana bolovanja? pretpostavljam da za bolovanje do 30 dana moram normalno obračunavati i doprinose kao da je radila?
Doprinose obracunavas i uplacujes na puni bruto, nista ne umanjujes.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2016., 19:33   #8
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Doprinose obracunavas i uplacujes na puni bruto, nista ne umanjujes.
Pozdrav,

znači li to da se ne umanjuje niti iznos plaće polazniku stručnog za dane provedene na bolovanju ili?

Zahvaljujem unaprijed!
deeseo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2016., 02:19   #9
Da, umanjuje im se iznos place. Zato ja svoju djelatnicu na strucnom nisam trazila doznake nego smo se dogovorile da cu joj to uzeti u godišnji jer mislim da im uzimaju 160kn po danu bolovanja. Nisam sigurna, ali tako neki iznos.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 19:57   #10
Zanima me da li se vrijeme provedeno na bolovanju računa u staž kod stručnog osposobljavanja, tj. da li ću vrijeme provedeno na bolovanju morati naknadno odraditi nakon što mi istekne ugovor na godinu dana, ili će se po isteku ugovora računati da sam odradio staž, kako bih mogao odmah polagati državni stručni ispit?
__________________
Minute su duge, a godine kratke...
TotalnaParezija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 20:18   #11
Quote:
la nutella kaže: Pogledaj post
Da, umanjuje im se iznos place. Zato ja svoju djelatnicu na strucnom nisam trazila doznake nego smo se dogovorile da cu joj to uzeti u godišnji jer mislim da im uzimaju 160kn po danu bolovanja. Nisam sigurna, ali tako neki iznos.
Kako ste dobri i divni u iskoristavanju besplatne radne snage.

:klap:
unknown99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 13:43   #12
Quote:
unknown99 kaže: Pogledaj post
Kako ste dobri i divni u iskoristavanju besplatne radne snage.

:klap:
Ja ništa ne umanjujem nit šaljem ikome doznake
Čemu kompliciranja
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 13:53   #13
sve to pitati ovdje:

https://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=107

i ovdje

https://www.forum.hr/showthread.php?p...5#post60608485
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 13:57   #14
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Ja ništa ne umanjujem nit šaljem ikome doznake
Čemu kompliciranja
Da, ti ništa ne umanjuješ. Umanjuje Zavod za zapošljavanje jer im i on isplaćuje plaću. Ali, tvoja je obaveza da u listi radnih sati, koje im dostavljaš svaki mjesec , navedeš sate provedene na bolovanju i priložiš doznaku bolovanja.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.