Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2013., 02:11   #1521
Ja nikad ne sumnjan nego sumljan i kanaderi ulazu i izlazu, šta ima tu bit ružno, čovik piše kako govori i svi se savršeno razumimo, niko ode nije plačen iz džepa poreznih obveznika da piše pa da ga neko ima pravo ispravljat, a ima, i događa se redovno...
Mi pišemo kako govorimo, ako pišeš u svome dijalektu neznan kako to može bit loš pravopis
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 08:43   #1522
Nije dovoljno bitno kakve čovik dijeli informacije, nego i da li ih je pravopisno sročio??

Ne znam, meni osobno nije bitno kojim narječjem ili čak jezikom je informacija došla do mene ako sama informacija meni znači nešto ili me veseli...

Nek se nitko se uvrijed, kako i moj potpis kaže, ne mislim ništa loše o ljudima koji imaju drukčije mišljenje
__________________
"If everyone is thinking alike, someone isn't thinking." - General George Patton Jr

Zadnje uređivanje number47 : 26.04.2013. at 09:01.
number47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:58   #1523
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajde, @an, ne shvacaj sve bukvalno, šala mala...
Nije kolega električni_zec to bilo upućeno vama. pp5d6 zna neke moje emocije moglo bi se kazati i sentimentalnosti prema toj platformi i njezinoj dubini, te možebitnim količinama „pizdica“ ( da se netko ne bi uvrijedio) službeno u Hrvatskom pravopisu se piše dagnji (ali mi u Dalmaciji ih nazivamo pizdicam) na toj platformi.

Zato je meni to osobito bilo drago viditi ili književno vidjeti na fotografijama kolege pp5d6.

A usko je vezano za ove moje fotografije:



Ili što se kaže p.s ako ne dozvoljavaju AT-802 A neka bar AMV Patria koristi tu rampu.
Oprostite što koristim Dalmatinski dijalekt u mojim postovima, vjerojatno Vas kolega šršlo88 tako smeta i korištenje ekavice u središnjem dnevniku nacionalne dalekovidnice kada isti uređuje i vodi jedan gospodin?
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 15:39   #1524
an_02, pusti priče i gluposti pojedinaca.Ličnim stanovištem je zadocnio u svojoj podozrivosti naspram tebe i glumi nivo".
Umjesto da prosvjede piše HRT,RTL ili TV Novoj koja je puna srbizama i krivih nagasaka kod izričaja, on ovdje piša u buru.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 26.04.2013. at 15:46.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 16:30   #1525
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post


Ili što se kaže p.s ako ne dozvoljavaju AT-802 A neka bar AMV Patria koristi tu rampu.
Oprostite što koristim Dalmatinski dijalekt u mojim postovima, vjerojatno Vas kolega šršlo88 tako smeta i korištenje ekavice u središnjem dnevniku nacionalne dalekovidnice kada isti uređuje i vodi jedan gospodin?
tako je, smeta me jako jer živimo u Hrvatskoj a ne Srbiji.

ulazu izlazu ajde još nekako ali sumljati nije dalmatinski dijalekt

to govore i tu u zg iz neznanja, jer ne znaju da se kaze sumnjati


pp5d6

ja nisam jedan od njih tako da nemojte pisat takve stvari
šršlo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 19:13   #1526
Quote:
šršlo88 kaže: Pogledaj post
tako je, smeta me jako jer živimo u Hrvatskoj a ne Srbiji.

ulazu izlazu ajde još nekako ali sumljati nije dalmatinski dijalekt
...
Imaš malo niže pf Društvene znanosti, pa Jezikoslovlje...tamo raspali brale sve u šesnaest...

Istina da živimo u RH, koja se sastoji od nekoliko regija, svaka govori "po kući" toliko nerazumljivo ostalima da smo k'o Ujedinjeni narodi. Zato bi bilo šteta unakaziti temu raspravama o nečijem pravopisu, stupnju obrazovanja, fondu riječi, govoru vlastitog naroda...svakom po volji. Mislim da se ipak ovdje dovoljno dobro razumijemo i u opuštenijoj prijepisci...

Konkretno, ja sam iz @an-ovog kraja, pa uopće nisam do sada opažao ovo na što ti ukazuješ. Toliko je iskrivljenih riječi u svakodnevnoj uporabi da je to cijeli jedan lokalni mikrosvemir. Nemaš pojma koliko meni treba truda da sročim post na pristojnom jeziku, zato i pišem lancune, čisto kao vježbu.

Nemojte sada brojati krvna zrnca jedan drugome ne temelju postova, ponekad netko ispali na brzinu post čisto radi ekskluzive. Uostalom, neka mi bilo koji hrvat pokaže svjedožbu o čistoći svojih krvnih zrnaca, samobaniram se s Foruma.

On:
Pretpostavljam da je ovo prvo "vodeno krštenje" Patrie na većoj "vodi" (valjda je prethodilo kakvo na poligonu po lokvama, ali to nije to).
- ako sam u pravu, mogu razumjeti korišenje rempe za ulaz/izlaz, ali nakon uspješno izvedene probe, nadam se daljnjem testiranju na neuređenim i blatnjavim obalama, čisto radi realnosti i simuliranja stvarnih ratnih uvjeta. Ako ostane ovo s rampom, bit će u stilu JNA: "Sve savršeno namješteno, vježba (skoro) uspjela".
- Realnije bi bilo da nastave negdje na obalama Cetine, ili bilo kojeg vodotoka ili jezera npr. po Lici, pa recimo močvarne obale kod Novigrada, Moslavina...
- Da li je Patria išla prazna, ili je simulirano opterećenje?
- Da li je pametno Pariu uopće močiti u more, s obzirom na slanost mora i jače korodiranje? To treba onda odmah ispirati.
Nekako nikada nisam povezivao Patriu i more, nije mi to njena prirodna sredina. Štoviše, kad se pogleda cijela morska obala, može se naći relativno mali broj mjesta gdje bi se uopće mogla izverati iz mora, svugdje su sike, pa mi njena uporaba na Jadranu nikada nije bila na pameti.
. Svaka čast poligonu, ali neka s njom malo zapraše stazama DR-a: po Velebitu, Svilaji, Dinari, Dubrovačkom zaleđu. Recimo da su to uvjeti gdje se koristilo sve i svašta, pa i LOV-ovi. Čisto jer postoje neka iskustva s tim terenima, pa bi usporedba mogućnosti Patrie bila puno realnija i mjerljivija od poligona.
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 20:14   #1527
A marincima je bitno da plovi po moru...
http://www.youtube.com/watch?v=HFnf3wqpCdI

A zaboravih mi smo svoje morneričko pješaštvo izbrisali samo tako..što će to nama..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 21:38   #1528
Upravo zato, ili izmedju ostalog i zato, svejedno...jednostavno nema korisnika uz more, i tocka. Mornarica sama po sebi je svedena na osoblje potpore i tu je uglavnom radi place. Nema podmornicara, ronioca, spasilacki brod nam je flagship, valjda je zato i izgubio sposobnosti spasilackog broda, malo vojnih trajekata i barkasa, sta jos?

Moram opet priznat da na pojam "marinci" gledam vrlo subjektivno, prva asocijacija su mi americki marinci, dakle ekspedicijske snage za izvoz demokracije. Naravno, i u obrambenoj doktrini zemlje razvede obale kao nasa ima mjesta za njih.
Medjutim, kako sam gore naveo, i dalje smatram da kamenjar nase obale i nije najpogodniji za tehniku i nekakvo desantiranje njome. Sta propustam?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 22:06   #1529
čovjeku dođe da se razboli kako je to opremljeno i udobno.Ekrana za praćenje vanjske sutuacije sijaset, ovaj u kadru ugašen.


To je dako dobro napravljeno da se čovjeku ne izlazi vani ratovati.



Zadnje uređivanje pp5d6 : 26.04.2013. at 22:26.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 09:22   #1530
Ovo je medicinska verzija?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 09:24   #1531
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Upravo zato, ili izmedju ostalog i zato, svejedno...jednostavno nema korisnika uz more, i tocka. Mornarica sama po sebi je svedena na osoblje potpore i tu je uglavnom radi place. Nema podmornicara, ronioca, spasilacki brod nam je flagship, valjda je zato i izgubio sposobnosti spasilackog broda, malo vojnih trajekata i barkasa, sta jos?

Moram opet priznat da na pojam "marinci" gledam vrlo subjektivno, prva asocijacija su mi americki marinci, dakle ekspedicijske snage za izvoz demokracije. Naravno, i u obrambenoj doktrini zemlje razvede obale kao nasa ima mjesta za njih.
Medjutim, kako sam gore naveo, i dalje smatram da kamenjar nase obale i nije najpogodniji za tehniku i nekakvo desantiranje njome. Sta propustam?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
Stotine pješćanih i šljunčanih uvala do kojih je probijen put po masu otoka.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 11:26   #1532
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Stotine pješćanih i šljunčanih uvala do kojih je probijen put po masu otoka.
Ma nemoj me jebat...Stvarno??

Šta je cijela naša obala jedno veliko Zrče?

Onda nešto moram rasčistiti sam sa sobom. Moram ovoj polovici podrijetla s Hvara objasnit da ona mjesta gdje se kupam nisu sike, nego predivne pješčane plaže s autoputem do njih. Ono malo žala i pijeska nije dostupno samo brodovima i hellikopterima, nego i Patriama...
I šta pizde iz Jadrolinije da je linija prema Lastovu pola godine u prekidu, kad to Paria iz zajebancije prijeđe. Još mi rođak glumi pomorca na toj liniji...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 11:47   #1533
kakva drama.... dakle po tebi su, i ako zanemarimo otoke kao, naravno, nebitan segment hrvatske, amfibijske patrije nepotrebne i nevažne? kako su samo onda poljacima njihovi masovno opremljeni propelama? bit će im trebaju za afgan....
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 11:54   #1534
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
kakva drama.... dakle po tebi su, i ako zanemarimo otoke kao, naravno, nebitan segment hrvatske, amfibijske patrije nepotrebne i nevažne? kako su samo onda poljacima njihovi masovno opremljeni propelama? bit će im trebaju za afgan....
Ili češki Panduri koji su svi amfibijski?
A da mi smo najpametniji uvijek nama ništa ne treba..
Samo imamo problem da shvatimo da nam nešto treba kada je frka onda nam prorade klikeri...
Baš me zanima koja postrojba je osposobljena trenutno sada da izvrši desant sa mora (osim BSD-a)...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 12:15   #1535
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
kakva drama.... dakle po tebi su, i ako zanemarimo otoke kao, naravno, nebitan segment hrvatske, amfibijske patrije nepotrebne i nevažne? kako su samo onda poljacima njihovi masovno opremljeni propelama? bit će im trebaju za afgan....
Tko je rekao da su nepotrebne? nemoj generalizirati...
Ja samo polemiziram našu uporabu istih na moru, i ništa više...po meni je bila glupost napraviti i jednu bez amfibijskih sposobnosti, a vidim ih u uporabi gotovo isključivo u unutrašnjosti zemlje.
Šta rade poljaci, kinezi, njihova stvar, trebalo bi malo i poznavati konfiguraciju skandinavskih obala i razlike naspram naše...


Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ili češki Panduri koji su svi amfibijski?
A da mi smo najpametniji uvijek nama ništa ne treba..
Samo imamo problem da shvatimo da nam nešto treba kada je frka onda nam prorade klikeri...
Baš me zanima koja postrojba je osposobljena trenutno sada da izvrši desant sa mora (osim BSD-a)...
Između ostalog, i ovo je jedna o potvrda moje izjave: ionako oskudjevamo s modernom tehnikom, pa uvježbavamo desentiranje s mora, a nemamo marinaca koji bi trebali biti unutra...šta će vozit: pome za otoke?
Ili varijanta koji vi zagovarate (da i ja započnem zaključivati iz vaših postova kako mi se svidi) da osiguramo opremu za sve moguće potrebe, a ako zagusti i stvarno iskrsne potreba, lako ćemo, dnevnim tečajem, oformiti bojnu marinaca.
Ako se postojeći broj Patria dijeli između one dvije jedine brigade koje imamo, plus ono što ode nekim drugim postrojbama, sanitetu,...koliko ih ostaje za nepostojeće marince.
Ili su one dvije brigade state-of-the-art postojbe sastavljene isključivo od samih specijalaca, osposobljenih za sve moguće vrste djelovanja

Kad bih ja generalizirao, mogao bih tražiti i tri raketne krstarice, nema veze što nemamo posade za njih, ako zagusti po jednu će dat dalmatinci, ličani i slavonci...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 13:33   #1536
generalno, trebale bi imati amfibijske mogućnosti sve do jedne. no...kako vidim, neme potrebe za razmještajem ičega u dalmaciji pa je eto bar to argument više za varijente bez te mogućnosti. gle, neznam što je našim mudracima na pameti i zašto se išlo na varijante ne kakve se išlo. osobno, ako su ove bez amf mogućnosti takve zato što imaju jači oklop, ok. super. ako nisu...onda je to kita. po meni, postrojba za brzo djelovanje, kakva je valjda postrojba opremljena AMV-ovima, nebi trebala imati problem preći preko save ili raše, ili gdjegod to zatreba... ako je to već moguće. ako nije, ako nam to ne treba, ako je to fantaziranje, ok. ne treba. mogli smo stavitii malokalibarski pištolj na njih pa udri. ni ovako nije puno bolje. i pitanje...jasu li ovo zadnji komadi Patrija što će HV ikad nabavljati i jesmo li ovim popunjeni do daljnjeg ili će se u buduće ići na još komada? za postrojbe, znam da nisu ali s obzirom koliko ih imamo, da, nažalost, trebale bi biti. ne pitaj mene kako. znaju naši ministri kako.
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 14:10   #1537
/da ne bude zabune više, obično samo konstatiram stanje stvari, ne iznosim svoje vizije, jer ionako nikoga ne tangiraju/
On:
Sad bi netko trebao nalijepiti ovdje nekakvu našu geostratešku studiju po kojoj za RH ne postoji ugroza s Jadrana. Takva studija mora postojati, jer su sve naše odluke o naoružavanju, mornarici,...u skladu s takvom pretpostavkom (ovo samo izvlačim zaključak iz posljedica, a ne iz uzroka: nema mornarice, marinaca, obrane obale općenito, dakle nema ni ugroze s te strane).

Ovo što ti kažeš, ima veze i sa samom tehničkom specifikacijom Patria, kakve su iz ĐĐ izašle do sada, a o kojima ne znam puno, pa da pitam:
1) Da li je "standardna" RH Patria hermetizirana?
Mislim da bi trebala biti, jer bi po meni to trebao biti nekakav minimum za novo vozilo, ako ništa onda radi ABK zaštite.

2) Da li u vezi s prvom točkom standardno postoji nekakav sustav za nadtlak, kojim bi se ta hermetiziranost osigurala?
Opet nisam siguran, ali mislim da to obvezno ide sa hermetiziranjem.

3) Da li, osim gore navedenog, treba još nešto konstrukcijski značajno, pri tome ne mislim na onaj valobran, te samu pogonsku grupu, da bi se proizvela, ili konverzijom dobila amfibijska Patria?
Ovdje opet ne znam kako se "vodena" pogonska grupa" izvodi iz postojećeg pogona, i koliko to uopće zadire u konstrukciju samog vozila.
Također, da li sama hermetičnost vozila osigurava dovoljnu plovnost, s obzirom da je vozilo poprilično teško samo od sebe?

4) Što je u slučaju amfibijske varijante s mogućim dodatnim oklopom ili bar onom proturaketnom mrežom oko vozila?
Pri tome mislim prvenstveno na težinu tog "dodatka" i kako utječe na plovnost, odnosno postoji li varijanta Patrie full opremljena, a da ima nenarušene amfibijske sposobnosti?

5) kako se u cijelu priču, u istom smislu, uklapa kupola s 30mm, i njezina težina?
Mislim da ona 12,7 stanica ne bi trebala predstavljati problem...ali ovo bi moglo ozbiljno naušiti i stabilitet i plovnost.

Sve ovo pitam jer mi sada nije jasno ovo ispitivanje amfibijske verzije nakon što je praktično proizvedena cijela narudžba naše vojske, i to s polaznom postavkom da neće biti amfibije.
Sad, ako tvrdite da su sve poljske verzije s amfibijskim sposobnostima, očito je moguće sve ovo gore što sam pitao, i Patria plovi bez obzira na varijantu. Interesira me da li je onda razlika naše i recimo poljske samo u vodenoj pogonskoj grupi, može li se konverzija naših na amfibije napraviti samo njenom ugradnjom (i koliki je to uopće tehnički zahvat?), ili je odluka trebala pasti već kod izrade tijela Patrie?

Sve da je to i moguće, nekako sumnjam da bi naši išli sada naručivati upgrade Patrie u tom smjeru, bilo da se održi nekakva proizvodnja u ĐĐ, bilo što se netko odgovoran "probudio" i uvidio propust. Sve mi nekako miriše da je to želja potencijalnih naručitelja naše verzije, pa su krenule dorade u tom smjeru. Možda amfibijska ĐĐ Patria 30mm za Kuvajt, uz blagoslov matične Patrie koja preuzima saudijce?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 00:06   #1538
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
- ako sam u pravu, mogu razumjeti korišenje rempe za ulaz/izlaz, ali nakon uspješno izvedene probe, nadam se daljnjem testiranju na neuređenim i blatnjavim obalama, čisto radi realnosti i simuliranja stvarnih ratnih uvjeta. Ako ostane ovo s rampom, bit će u stilu JNA: "Sve savršeno namješteno, vježba (skoro) uspjela".
Kolega električni_zec ne samo u stilu JNA nego i NATO-a.

I 2007 god. prilikom ove vježbe:

http://www.youtube.com/watch?v=yLfKf...layer_embedded

Tijekom noći su Sea Harrier nad Divuljama radili air policing a desant je izvršen od Slatina preko rampe u Divuljama,

Bio je i ovaj brod ispred hotela Palac u Kaštel Starom,



A ovako je bilo u zaljevu put Divulja:
http://www.eucom.mil/photo/16556/eucom-photo
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 12:15   #1539
OK, znaci prije bilo kakvog desantiranja treba poslat gradjevinsku operativu u neprijateljsku pozadinu, da napravi rampu....
Pobogu, nije NATO sinonim za skup nobelovaca...

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 13:42   #1540
Ajmo ovako koliko je nastanjenih otoka i da ih nije moguće desantirati sa mora?

Sent from my PMP3570C using Tapatalk HD
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:33.