Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 07:38   #21
Quote:
raky kaže: Pogledaj post
placa se sezona....opcine ili turisticke zajednice objavljuju natjecaje i mogu se na iste prijaviti svi,a pobjedjuje (bar bi trebao) najbolji ponuditelj.
dakle, racuaj na bar 1000 eura za sezonu,ako imas srece da nemas konkurencije.
obicno se natjecaji objave i online na stranicama opcina.

ja sam zainteresiran za nesto slicno, stand sa aparatom za kokice...ali cini mi se da i tu ima puno potencijalnih problema,tj mina....od otvaranja firme,kontam da bi se trebao u tom slucaju i prijaviti kao radnik, odnosno platiti sve sto slijedi po prijavi, preko sanitarnih inspekcija, skupih koncesija za kvalitetnije pozicije u turistickim naseljima,pa jos bi pored toga morao placati i smjestaj....aparat se nadje za oko 10 000, toliko je otprilike i cijena koncesije (u nekom manjem mjestu),a toliko bi me izasao i smjestaj za 3 mjeseca,dakle oko 30 000 kn u startu + firma i prijave,dozvole vezane uz nju. onako odokativno mi se cini da je to oko 50-ak tisuca kuna,a to treba zaraditi(naravno toliki promet bi jos i mogao doci,ali na taj iznos ide i materijal, plin, kokice,ulje,sol, skanicle),dakle trebalo bi tu i nesto vise.
znaci u 90 dana(ili manje) bi trebao raditi po bar 1000 kn, kako bih mogao pokriti troskove i platiti pdv, i vjerovatno bi i tada bio u minusu.

ima li itko iskustva sa tim standovima, da bar otprilike mogu vidjeti da li mi je racunica ispravna?
i koliko je tesko dobiti sve dozvole potrebne za rad?
Mislim da ti je računica realna.
Najveći problem kod takvih poslova (kokice, palačinke i sl.) je lokacija. Najčešće, prednost za potrebnu lokaciju imaju oni koji su već to radili, i znam po svom mjestu da je dobiti lokaciju nemoguća misija.
Znam da za palačinke treba sanitarna knjižica za radnike ili vlasnika ako sam radi.
Prijavljuješ se u Uredu za gospodarstvo čini mi se pod ostale uslužne djelatnosti.
Dakle, ako imate mjesto, štand, lokaciju sve ostalo nije problem. Za otvaranje obrta ne treba puno novaca: taksa oko 250,00, nešto biljega i to je to.
A troškovi poslovanja što se tiče države:
- mirovinsko, zdravstveno, komorski dopr. porez na tvrtku cca 7500,00 (za tri mjeseca)
- porez na dohodak (određeni postotak od zarade na kraju )
- pdv ne plaćaš!
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 13:56   #22
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Kakvu ploču? Šta se palačinke ne peku u tavi?
pa to ti je onaj aparat za palačinke,na plin
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 17:58   #23
E halo ljudi jel ima tu netko tko se bavi prodajom palačinki sezonski,ono dva mj na moru,dok je sezona ne...........zanima me,tj čujem da se i za ta dva mjeseca kaj sam tamo treba imati fiskalnu blagajnu, pa kaj budem ju nosila sa sobom svaku večer???????????
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 20:18   #24
Molim nekoga tko je imao štand sa palačinkama ili ga ima da mi odgovori
- da li smjesu za palačinke rade sami ili kupuju gotovu? Ako kupuju gotovu od koga i kako se zove, i koliko je to isplativo u odnosu na zamješaj sam?
- koliko se otprilike može zaraditi u sezoni ( 3 mjeseca)?
- da li je potrebna fiskalna blagajna ( neki kažu da neki ne)?
- gledam neki polovni štand, ne čini mi se loš ali na što treba obratiti pozornost?
kinkinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 19:39   #25
Quote:
kinkinica kaže: Pogledaj post
Molim nekoga tko je imao štand sa palačinkama ili ga ima da mi odgovori
- da li smjesu za palačinke rade sami ili kupuju gotovu? Ako kupuju gotovu od koga i kako se zove, i koliko je to isplativo u odnosu na zamješaj sam?
- koliko se otprilike može zaraditi u sezoni ( 3 mjeseca)?
- da li je potrebna fiskalna blagajna ( neki kažu da neki ne)?
- gledam neki polovni štand, ne čini mi se loš ali na što treba obratiti pozornost?
Evo da ti odgovorim, pa ako ti kaj pomognem,znači ovako,bila sam prošle godine ma moru, dva mjeseca ne tri jer mi se isplatilo samo kad su klinci na školskim praznicima,a treba platit stan,doprinosi bla bla.....tak da se ne isplati tamo uzalud po cijele dane trošit plin,smjesu sam kupovala, e sad zavisi di namjeravaš imati štand pa po tome i najdeš od koga ćeš kupovati...zamješaj sam?mislim da ništ od toga jer držati jaja tamo na toj vručini,tj ne jaja nego smjesu od jaja,nebi išlo,što zbog kvarenja,što zbog inspekcije,mislim da oni to ni ne dozvole...Zaraditi se da dobro,sve ovisi di si,dal je dobra lokacija,razumne cijene...za blagajnu neznam ja sam čula da treba,a štand ono da je dovoljno velik,ja imam mali frižiderić u njemu,unutra držim smjesu,nadjeve i tak..........eto ako sam imalo pomogla.....
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 21:23   #26
Hvala na odgovoru, imam rodicu na moru u jednom manjem mjestu i stan mi nije problem. Molim te reci mi od koga si nabavljala smjesu, jel to neka firma ili što ? Znam da je potrebno imati frižider, ali kako se ta smjesa zamješa sa vodom ili mlijekom i koliko je pakovanje tj koliko kunića? Koliko otprilike ide dnevna prodaja, koliko kom? Moj štand bi bio blizu plaže na šetnici. Može i na pp.
Zanima me malo računica i isplativost, stan imam ali ostali troškovi su ipak tu...
kinkinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 15:40   #27
A u kojem si mjestu,ako mogu znati pa ću ti reći od koga sam ja nabavljala, ja sam bila u Vodicama...
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 23:43   #28
Quote:
jasmina73 kaže: Pogledaj post
A u kojem si mjestu,ako mogu znati pa ću ti reći od koga sam ja nabavljala, ja sam bila u Vodicama...
Evo poslala sam ti na PP
kinkinica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 17:02   #29
Quote:
nonamegirl kaže: Pogledaj post
jel zna netko kolike su kazne ako ljeti na ulici prodajes npr neku određenu sitnu igračkicu staneš neznan s ruksakom na prolazno mjesto u gradu uru dvi i prodaješ?vidila sam dosta ljeti takvih prodavača bez štanda i svog mjesta pa ako netko zna???

I mene ovo zanima... zna li tko???
DaliaDee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 23:37   #30
Quote:
jasmina73 kaže: Pogledaj post
Halo ljudi ja bi imala jedno pitanje pa bi molila nekog iskusnog da mi ako zna odgovori, naime imala sam štand sa palačinkama na moru i cijela dva mjeseca velik problem.Kod pečenja palačinki jako su mi se ljepile za ploću i dan danas mi nije jasno zašto.Ploču sam mazala sa uljem naravno,najprije sa palminim jer sam ga imala za pomfri,onda sam promjenila pa sam probala sa suncokretovim i ništa,opet se primalo.Probala sam i mijenjati temperaturu ploče ništa nije pomoglo.Molila bi ako netko zna u čemu je problem da mi objasni...hvala...
ovo mi je vrhunski. oprosti al rikavam. 2 mj si pekla palačinke koje su se lijepile za ploču i nisi dokučila u čem je problem nego pitaš na forumu...mislim, kolika je vjerojatnost da je na forumu netko tko je došao u doticaj sa baš takvim tipom štanda i ploče za peći palačinke i da baš tu netko zna u čem je caka.
da sam ja na tvom mjestu obišla bi palačinkarnice u najbližem većem gradu i pitala drito. nadalje, dovela bi u pitanje čime je to premazana ta površina, nije li zguljena.. probala bih sa maslacem (ups, skupo) ili bi probala sa vlastitom smjesom a ne "državnom" kako netko tu veli
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 11:56   #31
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ovo mi je vrhunski. oprosti al rikavam. 2 mj si pekla palačinke koje su se lijepile za ploču i nisi dokučila u čem je problem nego pitaš na forumu...mislim, kolika je vjerojatnost da je na forumu netko tko je došao u doticaj sa baš takvim tipom štanda i ploče za peći palačinke i da baš tu netko zna u čem je caka.
da sam ja na tvom mjestu obišla bi palačinkarnice u najbližem većem gradu i pitala drito. nadalje, dovela bi u pitanje čime je to premazana ta površina, nije li zguljena.. probala bih sa maslacem (ups, skupo) ili bi probala sa vlastitom smjesom a ne "državnom" kako netko tu veli
Meni baš i nije smiješno kad ti tamo njih desetak stoji u redu a ti mučiš muku,pitala sam dobavljača koji obučava svoje djelatnike kako peći palačinke pa je odgovor bio da stavim ulje u smjesu što sam činila ovak i onak i opet ništa..neznam valjda nešto ne štima s pločom..
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2013., 15:12   #32
Pozdrav! Zamolio bi vas za par info.ako je neko radio ispred shoping centara s palacinkama,naime ja imam kolica za palacinke na plin,imaju atest,kanistar za cistu vodu,2 ploce velike,itd. Ja sam iz Splita,malo sam se raspitivao po lokalnim centrima o najmu,cijene su u prosjeku oko 1000kn/tjedan.neki nude i popuste za zakup na misec dana il vise. Sad me zanima jel bi to bilo isplativo? Molim savjet! HVALA!
DIOKLES is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:36   #33
Quote:
jasmina73 kaže: Pogledaj post
Meni baš i nije smiješno kad ti tamo njih desetak stoji u redu a ti mučiš muku,pitala sam dobavljača koji obučava svoje djelatnike kako peći palačinke pa je odgovor bio da stavim ulje u smjesu što sam činila ovak i onak i opet ništa..neznam valjda nešto ne štima s pločom..
prerijetka smjesa, to je najcesci razlog.
preniska temperatura drugi
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 11:59   #34
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
prerijetka smjesa, to je najcesci razlog.
preniska temperatura drugi
može biti da je temperatura kriva,jer nije mi smjesa bas rijetka,gledala sam okolo moja je bila i gusta za druge.To je valjda ono što se žurim,htjela bi da to ide brže jer ljudi su nervozni i misle da sve mora biti odjedanput a izgleda da jednostavno moram peći na način da mi se jedna ploča dovoljno zagrije dok na drugoj pečem i kontra...hvala na savjetu.........
jasmina73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 18:17   #35
Da li je stopa poreza za prodaju palačinki na štandu je 25%

To se vjerojatno ne gleda kao ugostiteljska usluga.
kritičnatočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:07   #36
Pozdrav!

Slična tematika pa evo da ne otvaram novi topic.
Pečem cupcakese (doma) i frendica, koja sudjeluje u organizaciji nekog javnog događaja, me pitala bi li pekla i prodavala te cupcakese na samom događaju (kako bi se dio sredstava od prihoda donirao u humanitarne svrhe).
Dakle, nemam nikakav obrt, ali mislile smo da račune mogu jednostavno izdavati preko udruge koja događaj organizira. Međutim, sada nam je palo napamet to da se ipak radi o prehrambenom proizvodu pa nam vjerojatno trebaju neke sanitarne dozvole i sl. Moje pitanje je mogu li ih ja uopće prodavati ako nisam slastičarka nego ih pravim kod kuće i mogu li dobiti te dozvole, što mi je sve potrebno i kome se trebam obratiti?

Puno hvala na svakom odgovoru!!
__________________
"For what shall it profit a man if he shall gain the whole world, and lose his own soul?"
mimi_2311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 12:05   #37
Pozdrav,

Došao sam na ideju da probam dodatno zaraditi pečenjem palačinkui (budući da svi hvale moje palačinke želio bih se okušati u tome).
Uglavnom zaposlen sam u jednoj firmi radno vrijeme od 7-15. situacija baš i nije bajna plača kasni itd...
Pa bi pokušao dodatno zaraditi a ko zna možda se u budučnosti i preaciti u ugostiteljstvo..
Sad zanima me koja je sve procedura potrebna da ostvarim svoju zamisao.Budući da živim blizu škole cca 50 m čini mi se kao dobra ideja postaviti štand za prodaju ispred kuće (za to trebam suglasnost općine?!)
Dali je moguće recimo peći palačinke u kući a prodavati ih vani na štandu?

Neznam sve su to neke početne zamisli pa ako ima neko nekakav savjet molim Vas za pomoć...
nepostoji is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 17:15   #38
Quote:
mimi_2311 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Slična tematika pa evo da ne otvaram novi topic.
Pečem cupcakese (doma) i frendica, koja sudjeluje u organizaciji nekog javnog događaja, me pitala bi li pekla i prodavala te cupcakese na samom događaju (kako bi se dio sredstava od prihoda donirao u humanitarne svrhe).
Dakle, nemam nikakav obrt, ali mislile smo da račune mogu jednostavno izdavati preko udruge koja događaj organizira. Međutim, sada nam je palo napamet to da se ipak radi o prehrambenom proizvodu pa nam vjerojatno trebaju neke sanitarne dozvole i sl. Moje pitanje je mogu li ih ja uopće prodavati ako nisam slastičarka nego ih pravim kod kuće i mogu li dobiti te dozvole, što mi je sve potrebno i kome se trebam obratiti?

Puno hvala na svakom odgovoru!!
Zakoni u lijepoj našoj su još uvijek nikakvi za udruge, pa je česti slučaj da se čak imaju i restorani registrirani kao udruge. Malo je uvedeno reda u poreze i iznad određene cifre moraju plaćati sve namete, ali i dalje ne odogvaraju nikakvim sanitarnim inspekcijama. Tako da, nažalost, ti bez problema možeš ispeći te cupcakese i prodavati ih u ime udruge. Ne znam samo bude li netko provjeravao rade li se baš u udruzi i ne znam da li ti treba fiskalna kasa za to...postoje oprečna mišljenja, a ja nisam ulazila u detalje. Ako već kreneš sve legalno ili i ovom slučaju polulegalno, pripremi se na niz papirologije. Za tih par cupcakesa ti se ni približno ne isplati zamarati s tim. Kao uvijek, na crno je najbolja opcija
__________________
Cruel but cute so I'm worth it :)
keepcalmand is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 17:51   #39
bok svima,

novi sam ovdje i ne zelim otvarat novu temu kad sam vec nasao staru koja postoji.
zanima me da li zna netko od vas ko se bavi ili se bavio palacinkama, da li smjesu morate radit u kiosku ili standu ili mozete tu smjesu pripremati doma i onda je odnest u taj kiosk.

ja imam u planu otvorit kiosk i bas iz tog razloga pitam, bio bih jako zahvalan na svakoj pomoci

hvala na svakom odgovoru
eniooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 12:15   #40
Quote:
eniooo kaže: Pogledaj post
bok svima,

novi sam ovdje i ne zelim otvarat novu temu kad sam vec nasao staru koja postoji.
zanima me da li zna netko od vas ko se bavi ili se bavio palacinkama, da li smjesu morate radit u kiosku ili standu ili mozete tu smjesu pripremati doma i onda je odnest u taj kiosk.

ja imam u planu otvorit kiosk i bas iz tog razloga pitam, bio bih jako zahvalan na svakoj pomoci

hvala na svakom odgovoru
Svi koje ja znam smjesu pripremaju kod kuće, ali oni peku palačinke na štandu na rivi.E sad, ne znam kako na to gleda Sanitarna, ako hoćeš najtočniju informaciju što se tiče propisa zovi Sanitarnu inspekciju pa pitaj.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.