Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2013., 22:11   #2881
Quote:
billy walsh kaže: Pogledaj post
Prezime Žugaj , porijeklo itd..
copy/paste sa 136 stranice ove teme:

žugaj,dzugaj,szugaj,zugaj

--------------------------------------------------------------------------------

Žugaj nije prezime iz Hrvatske nego Polske.

Žugaj nema nikakvo znacenje u hrvatskom jeziku, nego slovenacka rjec žugati sto je prijetiti nekomu. A u nekim Hrvatskim selima je preuzeta ova rijec u iskvarenoj formi kao zaliti se buniti se. Danas je ta iskvarena forma je koristi
mladi u Hrvatskoj. Zugaji su dosli iz Polske u 300 godina unatrag i zato ih ima malo u Hrvatskoj.

U Polskoj ima najvise ovog prezimena sa varijantama gore napisanima., a slovi u originalu Żugaj.

Ja bi samo dodao da Žugaja u Hrvatskoj najviše ima na području nekadašnje Vojne granice, posebno oko Siska i petrinje, te u Imotskoj krajini.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 22:20   #2882
Quote:
egeria kaže: Pogledaj post
Zanima me zna li ko nešto o prezimenu PINTAR porijelkom iz mađarske. Neki grb i povijest ... ???
Hvala

pintar=pinter=bačvar...riječ pinta u mađarskom označava šarenog konja...no ovo je germanizirano prezime, dakle njemačkog porijekla, što ne znači da je i obitelj njemačkog porijekla...najviše Pintera ima u Mađarskoj...u Hrvatskoj u Zagorju...grb? nema grba, nisu plemstvo
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 03:47   #2883
Prezime Habijanec, podrijetlo , značenje...
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 11:21   #2884
Quote:
Prezime Habijanec, podrijetlo , značenje...
Habijan prelazak f - h. Fabijan. Od latinskog Fabio i reči faba (fažol). Uzgajač fažola.
prolaznik100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 16:32   #2885
Quote:
prolaznik100 kaže: Pogledaj post
Habijan prelazak f - h. Fabijan. Od latinskog Fabio i reči faba (fažol). Uzgajač fažola.
Osobno bi je prije doveo u vezu s riječju habitus=navika (latinski), a preko mađarskoh habian=navika...drugim riječima, Habijanec bi onda značilo nešto kao "ovisnik", "zavisni seljak"
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 18:38   #2886
Totalni sam laik, ali "bolje" mi zvuci drugo objasnjenje. Nekako mi se cini da smo mi od davnina bili jadni mali kmetovi pod madjarskom cizmom
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 22:27   #2887
Quote:
Totalni sam laik, ali "bolje" mi zvuci drugo objasnjenje. Nekako mi se cini da smo mi od davnina bili jadni mali kmetovi pod madjarskom cizmom
Habijan - fažolar je objašnjenje za prezime u sjevernoj Kajkaziji. IOvisnik: možda i u Njemačkoj postoji prezime Abhängige i slično? Mislim da ne. Prezimena nisu eksoti. Prezimena su praktična. kako da svi ljudi u svim selima na nekom posedu mađarskog grofa nose prezime Ovisnik - Habijan? Zanatlije, toponimi, sela, očeva imena i regionalna pripadnost su osnova za prezimena. Samo Židovi kupuju lijepa imena. Rosenbaum, Rotschild, Morgenstern...
prolaznik100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 19:32   #2888
šta je s Kulušićima u BiH? svih konfesija

hvala
__________________
životpišegermane
jagodica kolačić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 21:00   #2889
Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post
šta je s Kulušićima u BiH? svih konfesija

hvala
Ljudi obično ovdje pitaju za svoje pretke iz pojedinog mjesta. Nije li puno tražiti sve pojave jednog prezimena ikad na prostoru jedne čitave države?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 07:42   #2890
Prezime Habijanec

Kratko pojašnjenje...Habijanec je od Fabijan,nikakav habitus ili koja druga riječ...
S obzirom da sam iz područja Sveti Ivan Žabno,u kojem se nalazi istoimeni zaselak Habijanci i u čitavoj okolici na desetke osoba Habijanec svi znaju da su od Fabijan...prilažem naziv sela Habjanovec nešto južnije,koje je izmijenjeni oblik od Fabijanovac,jer se tako nekada nazivalo i tijekom vremena izgubio originalni naziv (inače je Habjanovec ,ali su većinu činili pravoslavni vlaji,pa se pisalo Habjanovac). Zašto iz Fabijanec u Habijenec ? Jer su Hrvati "predavci" koji su ostali na zaposjednutom području istočno od Česme pa se predavali našim vojnim posadama i vlastima .Dolaskom na slobodno područje nekako je krivo izgovarano i zapisivano pa prešlo iz f u h. .Tako imamo Predavec Križevački i Bjelovarski.

http://www.freeimagehosting.net/e9epf
http://www.freeimagehosting.net/kd2f7
dom197711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:02   #2891
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ljudi obično ovdje pitaju za svoje pretke iz pojedinog mjesta. Nije li puno tražiti sve pojave jednog prezimena ikad na prostoru jedne čitave države?
nisam ni mislila, telefonski imenik bi uzela pa zapisivala

nego da, po predaji staroj nekoj bi negdi u Bosni triba biti epicentar odakle se ti preci raseliše, velikim dijelom u šibensko zaleđe... ali uvik do slipe ulice dojdem, pa san mislila da bi Vi možda mogli znati, ali eto isprika na nesporazumu
ne triba odgovarati

adieu
__________________
životpišegermane
jagodica kolačić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 14:24   #2892
Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post
nisam ni mislila, telefonski imenik bi uzela pa zapisivala

nego da, po predaji staroj nekoj bi negdi u Bosni triba biti epicentar odakle se ti preci raseliše, velikim dijelom u šibensko zaleđe... ali uvik do slipe ulice dojdem, pa san mislila da bi Vi možda mogli znati, ali eto isprika na nesporazumu
ne triba odgovarati

adieu
Eh te stare predaje...
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 20:09   #2893
A prezime Moler?
__________________
Cathedra mea, regulae meae
ssgtmoler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 20:17   #2894
Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post
nisam ni mislila, telefonski imenik bi uzela pa zapisivala

nego da, po predaji staroj nekoj bi negdi u Bosni triba biti epicentar odakle se ti preci raseliše, velikim dijelom u šibensko zaleđe... ali uvik do slipe ulice dojdem, pa san mislila da bi Vi možda mogli znati, ali eto isprika na nesporazumu
ne triba odgovarati

adieu
Pa onda treba pitati o šibenskim Kulušićima a ne bosanskim. Tražiti rodbinu i pretke među Srbima i Bošnjacima nema puno smisla osim ako nisi Srbin ili Bošnjak.

Najstariji spomen drniških Kulušića koji sam našao je u matici vjenčanih župe Drniš. 1709. godine, udaje se Jela Kulušić za Luku Kujunžića iz župe Gradac(Ružić).
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 20:19   #2895
Imam pitanjce. Moj suprug među precima ima Filipašiće. On tvrdi da je zbog toga u sebi ima i turske krvi. Radi se o precima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj blizu Varaždina. Jel to stvarno porijeklom od Turaka ili ne, ako netko zna?
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 03:06   #2896
Quote:
cici1810 kaže: Pogledaj post
Imam pitanjce. Moj suprug među precima ima Filipašiće. On tvrdi da je zbog toga u sebi ima i turske krvi. Radi se o precima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj blizu Varaždina. Jel to stvarno porijeklom od Turaka ili ne, ako netko zna?
Nositi prezime ciji je korijen u nekom osmanskom pojmu (Pasic od pasa) ne znaci da ti suprug ima tursko porijeklo. Ono zapravo ne govori nista o porijeklu.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 03:13   #2897
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Eh te stare predaje...
ovime mi degradiraš struku koja počiva na njima do ibera

Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Pa onda treba pitati o šibenskim Kulušićima a ne bosanskim. Tražiti rodbinu i pretke među Srbima i Bošnjacima nema puno smisla osim ako nisi Srbin ili Bošnjak.

Najstariji spomen drniških Kulušića koji sam našao je u matici vjenčanih župe Drniš. 1709. godine, udaje se Jela Kulušić za Luku Kujunžića iz župe Gradac(Ružić).
znam za šibenske, ali ajde kad smo Hrvati, znate li možda u kojem vrimenu se pojavljuju u Dubrovniku

u startu me zanimalo misto/mista u Bosni otkud prezime potiče

sam pojam nacije (i nacionalizma koji iz iste proizlazi) je sam po sebi komičan konstrukt i novijega datuma nego šta nam se čini, a kod nas na "Balkanu ili Jugoistočnoj Europi" je to najkompleksnije ikad pa zato zanemarujem blago tu dimenziju nacionalnosti
__________________
životpišegermane
jagodica kolačić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 04:49   #2898
Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post

znam za šibenske, ali ajde kad smo Hrvati, znate li možda u kojem vrimenu se pojavljuju u Dubrovniku

u startu me zanimalo misto/mista u Bosni otkud prezime potiče
Zašto bi prezime poticalo iz Bosne? I zašto bi na kraju krajeva prezime uopće poticalo odnekud? Ljudi imaju porijeklo, prezimena su samo oznake. Tražiti rodbinu ili pretke na osnovu istovjetnog prezimena je vrlo, vrlo pogrešan pristup.

Što se nadovezuje na ono što pokušavam reći. Najveća većina poruka na ovoj temi je problematična. Ljudi su prešturi u upitima, previše okolišaju, i previše postavljaju indirektna pitanja.

Sve bi bilo puno lakše kad bi ljudi postavljali pitanje u formatu "Moje prezime je ___________. Djed mi je rođen u selu _________. Ima li netko kakvu informaciju o porijeklu i prošlosti mog roda?"

Ako Vas zanima porijeklo Vašeg roda, onda treba jednostavno postaviti to pitanje. Ja bih mogao dati pregled svih Kulušića i Kulišića od Vardara do Triglava koje sam našao u stručnoj literaturi, no to Vama ne znači ništa jer se ne radi o rođacima drniških Kulušića.

Ispričavam se ako ovo zvuči malo grubo, no to nije namjera. Jednostavno je situacija takva da većina upita ostane neodgovorena jer je često potrebno pitati forumaše 3-4 dodatna pitanja da bi se na kraju došlo do onog što oni u stvari žele znati.

A da ne pričam da sam prije samo stranicu stavio hrpu linkova s popratnim objašnjenjima sadržaja, među kojim je i rad Ilije Sindika u kojem se može pročitati i o Kulušićima i o Kulišićima u Dubrovniku.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 11:53   #2899
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Zašto bi prezime poticalo iz Bosne? I zašto bi na kraju krajeva prezime uopće poticalo odnekud? Ljudi imaju porijeklo, prezimena su samo oznake. Tražiti rodbinu ili pretke na osnovu istovjetnog prezimena je vrlo, vrlo pogrešan pristup.

Što se nadovezuje na ono što pokušavam reći. Najveća većina poruka na ovoj temi je problematična. Ljudi su prešturi u upitima, previše okolišaju, i previše postavljaju indirektna pitanja.

Sve bi bilo puno lakše kad bi ljudi postavljali pitanje u formatu "Moje prezime je ___________. Djed mi je rođen u selu _________. Ima li netko kakvu informaciju o porijeklu i prošlosti mog roda?"

Ako Vas zanima porijeklo Vašeg roda, onda treba jednostavno postaviti to pitanje. Ja bih mogao dati pregled svih Kulušića i Kulišića od Vardara do Triglava koje sam našao u stručnoj literaturi, no to Vama ne znači ništa jer se ne radi o rođacima drniških Kulušića.

Ispričavam se ako ovo zvuči malo grubo, no to nije namjera. Jednostavno je situacija takva da većina upita ostane neodgovorena jer je često potrebno pitati forumaše 3-4 dodatna pitanja da bi se na kraju došlo do onog što oni u stvari žele znati.

A da ne pričam da sam prije samo stranicu stavio hrpu linkova s popratnim objašnjenjima sadržaja, među kojim je i rad Ilije Sindika u kojem se može pročitati i o Kulušićima i o Kulišićima u Dubrovniku.
Ma jasno mi je to pisala sam prije koju stranicu o takvu pristupu, znam kako su prezimena nastajala i protiv sam poopćavanja "svi X ikad su od tu i tu"

Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post
takvom analogijom smo došli do iranskog podrijetla Hrvata


nije isključivo ni čudno da postoje svih triju konfesija budući je prezime nastalo od nečega tako uobičajena i općenita

nego me eto zanimala samo rasprostranjenost, ne sad koliko ih ima di (znam koliko ih je samo s Miljevaca iselilo zadnjih par desetljeća), nego di su krugovi otkud se širiše, nije sad da želim raditi zaključke u Bratanićevu stilu i cilu genezu Slavena na nečem tako banalnom izvoditi, nego eto čista znatiželja bijaše

Ekipa je iz cilog mista došla u onoj seobi prid Turacima, Vlaići znaju potomke svojih predaka u BiH recimo(Bosansko Grahovo ako se ne varam), jer su ostale jake veze među njima koje su se dalje kumstvima i sl. jačale, kako ne pronađoh niš vezano za svoju ekipu, odnosno cura iz neznamsadkojegmista prezimena Kulušić je eto pravoslavka, ali njeni su odnekud iz Dalmacije prije x generacija stigli

šta se rodbine tiče tu su mi i prejasne sve stvari i previše ih iovako imam (reproduktivna ekipa) femili jako drži do toga, a babina stara je "do devete kapi krvi"

Sindika ću naći negdi, i prozujati literatatrom, fala mučo
__________________
životpišegermane

Zadnje uređivanje jagodica kolačić : 12.03.2013. at 11:59.
jagodica kolačić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 14:48   #2900
Quote:
jagodica kolačić kaže: Pogledaj post
ovime mi degradiraš struku koja počiva na njima do ibera
ma ne degradiram ja ništa, ali iskustvo mi kaže da je velika većina usmenih predaja o porijeklu prezimena pogrešna.
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.