Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2006., 18:39   #261
Quote:
BBlue kaže:
Sjajan prijedlog - krem sir je pretpostavljam tipa Philadelphia... to isprobavam već ovaj vikend - punit ću tom kremom košarice od prhkog tijesta! Thnx, Karmela

Philadelphia je super opcija (a moze i bilo koji drugi brand).


off: Ona torta od oraha i kave (na drugom topicu), tako je i moja mama pravi. Samo nismo znali da se zove Slavonska.
Inace meni je malo preslatka, ali svi koji su je probali trazili su recept. Ja volim malo jace okuse, pa moja mama stavi manje secera, vrlo jak espreso i malo ruma u kremu.

I miss my mommy!
__________________
One Kill Wonder
Karmela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 19:05   #262
Quote:
Karmela kaže:
Philadelphia je super opcija (a moze i bilo koji drugi brand).


off: Ona torta od oraha i kave (na drugom topicu), tako je i moja mama pravi. Samo nismo znali da se zove Slavonska.
Inace meni je malo preslatka, ali svi koji su je probali trazili su recept. Ja volim malo jace okuse, pa moja mama stavi manje secera, vrlo jak espreso i malo ruma u kremu.

I miss my mommy!
I ja po defaultu smanjujem količinu šećera, ili koristim onaj za dijabetičare (također u manjoj količini) - ne volim preslatko i brojim kalorije
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2006., 20:48   #263
bok svima! baš namjeravam radit kremšnite i probat ću ovaj recept koji svi hvalite. nego, zanima me kako radite lisnato tijesto, odnosno kako ga je najbolje radit baš za kremšnite. probala bi sve home made, pa kak god da ispadne. zahvaljujem!
lalaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 16:02   #264
Ja sam danas radila kremsnite. Koma! Prvo me zanima da li trebam lisnato tijesto osim sto probodem glazirati sa jajem jer kod mene na uputstvu za pripremu smrznutog lisnatog tako pise. Koja je svrha toga? No dobro. Tijesto je ispalo dobro peceno. Malo deblje nego sto treba ali sta mogu kada nema drugoga. Ovo je vec razvuceno i samo se stavi peci.
Drugi problem, veci. Radila sam sve po uputstvu, stukla bjelanjke sa secerom, to je sve bilo dobro. I zmijesala zutanke sa gustinom, brasnom i malo mlijeka i vode. Ostatka mlijeka i vode sam zakuhala ali cim sam stavila zutanke sa ostalim sve mi se samo zgusnulo u zdjeli. Nisam mogla vise nista, niti mijesati a kamoli cekati da to zakuha jos. Nije mi jasno zasto ali tako mi se desava i kada kuham puding i bilo koju kremu sa gustinom. ja maknem zdjelu sa peci cim zakipi ali sve se isti tren zgusne i van peci. Mozda zato sto mi sve zdjele imaju debelo dno, oko 1 cm pa bude velika temperatura u njoj. I jos ne kuzim da li da pustim da mlijeko zakuha prvo na peci u zdjeli pa onda da dalje kuham na pariu ili da i mlijeko kuham na pari. Hoce li to mlijeko onda na pari ikada zakipiti? Ili trebam biti strpljiva. I ta mi je krema ispala naravno grudasta. Ali okus je super i ima je jako puno. Jedva mi je stala u najvecu plasticnu zdjelu. Moracu kupiti jednu vecu. Eto. Totalno nesposobna. Sigurno zato sto nisam nikoga vidjela da ih radi uzivo. Dan su mi pokvarile. Pogotovo svi se javljaju da su im ispale super a meni ne. Odustala bi od njih da sam i dalje u Hrvatskoj ali ovako moram pokusati ponovo jer su mi prefine.
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 14:32   #265
Quote:
polly kaže:
baš sam se sjetila da sam vaniliju zaboravila napisat i reko idem utipkat
jurica sav si vražji

+ 1 vanilin aroma (ona mala, bočica kak tester parfema)
ili mahunicu postrugat
Slucajno sam nasla u jednoj knjizi recept za lazne kremsnite sto mjesecima trazim. Dolje je biskvit pa krema i u tu kremu ide pola sipke vanilije. E pa sad sta da radim? Imam doma onu bocicu vanilija esencije od 50 ml. Koliko toga da stavim umjesto pola sipke vanilije? Nekako mi se cini velika ta bocica.
Polly ce sigurno znati. Hvala.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:37   #266
Quote:
polly kaže:
meni je od pudinga jako fina krema od "jaja na oko"
neki tanki biskvit, preko toga kakav kompot u koji se zakuha puding ili griz, preko toga krema
kad se dobro ohladi može i slatko vrhnje povrh
jednostavno i lagano, super za ljeto hladno iz frižidera
Jel to recept za one polovice marelica iz kompota utisnute u svijetlu kremu? Ima gdje među koljačima taj recept da sad ne kopam jer ne stignem
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 15:45   #267
Quote:
vemar1 kaže:
Slucajno sam nasla u jednoj knjizi recept za lazne kremsnite sto mjesecima trazim. Dolje je biskvit pa krema i u tu kremu ide pola sipke vanilije. E pa sad sta da radim? Imam doma onu bocicu vanilija esencije od 50 ml. Koliko toga da stavim umjesto pola sipke vanilije? Nekako mi se cini velika ta bocica.
Polly ce sigurno znati. Hvala.

Imam ti ja tu bočicu doma i na njoj piše da je 1/2 do jedna bočica dovoljna za pol kile brašna odnosno pol litre tekućine pa si po tome izračunaj.

Kaj se tiče zgrudavanja kreme s gustinom, meni se to dešavalo sa svim jelima u koja bi stavljala gustin, sada to jednostavno rješavam tako da zakuham tekući dio, maknem ga s rešoa i tek tada, uz miješanje u njega ulijevam gustin otopljen u hladnoj tekućini. Tek kada sam sve dobro izmješala, vratim smjesu natrag na rešo (ne na prejaku vatru, jer hoće goriti) i miješam da se stisne do kraja. Tak radim i obični kupovni puding. Ak ne pomaže drugo, uzmi onu metlicu za tuči snijeg od bjelanjaka i šlag ručno, ne znam kak se to na HR zove
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 16:02   #268
Quote:
Dora K kaže:
Jel to recept za one polovice marelica iz kompota utisnute u svijetlu kremu? Ima gdje među koljačima taj recept da sad ne kopam jer ne stignem
aha
ima, pisala ja, ali di je točno ne znam
ta mi je krema super, a tako jednostavna za napraviti
3 pudinga sa 9 žlica šećera ukuhaš u 1 litri mlijeka
u vrući odmah umiješaš 3 plava vrhnja i takvo još toplo izliješ na tijesto
gore voće i zaliti sa 2 preljeva za torte
ako se radi sa višnjama, jagodama i sličnim voćkama, dio voća se može pobacati po sirovom biskvitu i tako ispeć
ili staviti na pećeno tijesto pa zaliti vrućom kremom a hladno prekriti šlagom

sve varijacije na temu su dobre
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 16:04   #269
Quote:
vemar1 kaže:
Polly ce sigurno znati. Hvala.
ja ti esence stavljam prema mirisu
ako jače miriši stavima manje i obrnuto
iako nema do prave vanile
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 16:06   #270
Quote:
polly kaže:
aha
ima, pisala ja, ali di je točno ne znam
ta mi je krema super, a tako jednostavna za napraviti
3 pudinga sa 9 žlica šećera ukuhaš u 1 litri mlijeka
u vrući odmah umiješaš 3 plava vrhnja i takvo još toplo izliješ na tijesto
gore voće i zaliti sa 2 preljeva za torte
ako se radi sa višnjama, jagodama i sličnim voćkama, dio voća se može pobacati po sirovom biskvitu i tako ispeć
ili staviti na pećeno tijesto pa zaliti vrućom kremom a hladno prekriti šlagom

sve varijacije na temu su dobre
Fala polly. Bum isprobala
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 16:16   #271
Hvala Dora K! Staviti cu vanilije prema tvojoj uputi. Jos malo pa ces ti dostici Polly sa svojim savjetima. Vidim da svima pomazes.
__________________
"Daj mi mirnocu da podnesem stvari koje ne mogu promijeniti, daj mi hrabrost da promijenim stvari koje mogu promijeniti, i daj mi mudrost da razlikujem jedno od drugoga."
vemar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 15:37   #272
Quote:
polly kaže:
- 1 l mlijeka
- 1 l vode
- 25 dkg šećera, kristal
- 25 dkg škroba (gustin, gusnel,..)
- 10 dkg oštrog brašna
- 8 jaja, velikih i debelih

...
teta polly ja se puuuno zahvaljujem na ovom receptu. prvi put sam radila kremšnite i dobila sve pohvale. hubbie je čak rekao da mogu i slastičarnu otvoriti. jedino su mu bile malo premalo slatke, ali sad bar znam za drugi put.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 15:28   #273
PRAVE KREMPITE

Evo recept moje prabake talijanke, stare zadarske kuharice koji sam ja malo prepravila
Savršene su
PRAVE KREMPITE


SASTOJCI
Lisnato tijesto smrznuto

Nadjev:
8 jaja
10 žlica šećera
puding od vanilije
8 žlica brašna
1 žlica gustina
1 vrećica želatine
1, 6 l mlijeka (s najvećim postotkom mliječne masti)
2 kesice vanilin šećera
2 žlice maraskina, ili kruškovca al je najbolji maraskino
žlicica ružine vodice

Priprema: ispecite kore od lisnatog tijesta na obrnutoj strani tepsije, kad su pečene, jednu stavite u tepsiju a drugu izrežite nožem ili velikim škarama na kocke
Nadjev: Osam žumanaca umutiti sa 10 žlica šećera, dodati osam žlica mlijeka u kojem ste razmutili puding od vanilije: U tu smjesu dodati osam žlica brašna i dobro promiješati, tu smjesu ukuhati u 1,5 l mlijeka koje vri, snažno miješati kremu pri kraju dodati liker i ružinu vodicu, umiješati vrećice vanilin šećera, rastopljen želatin dobro promiješati sve. Kad ste kremu skinuli s vatre umiješati čvrsti snijeg od bjelanjaka.
__________________
ja znam da ništa neznam
lutkica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 17:08   #274
Sreco prabakina, ovo sasvim sigurno nije njen recept

PS Puding i zelatina NEMAJU sto traziti u kremsnitama. To su moderne izmisljotine za lijene i nesposobne
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 17:14   #275
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Sreco prabakina, ovo sasvim sigurno nije njen recept

PS Puding i zelatina NEMAJU sto traziti u kremsnitama. To su moderne izmisljotine za lijene i nesposobne
pa rekla je da je prepravila recept

ali da...puding,zelatina???zasto?!
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 17:48   #276
one prave, brez pudinga i želatine, budu pjenaste kad se na kraju umješa praška za pecivo...tko ne voli "teške", već "prozračne".
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 18:21   #277
Zar ti to je ostavlja los okus u ustima? Meni prasak za pecivo daje osjecaj "opecenog jezika" cak i u kolacima ako se ne postuju doze, pa se stavlja cijeli na malu kolicinu brasna.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 18:46   #278
nisam primjetila u kremšnitama da se osjeti, dosta ga "ispari" vrućina smjese. a ni inače ga nisam sklona osjetiti u kolačima. germu već da, ubije me zakvaščeni kruh.

btw, vidjela sam nekakav Oetkerov "Garant" za kolače s dizanim tijestom...ne znam kakva je to mješavina, prašak za p. ili suhi kvasac...ili je to neki novi trik-naziv za di-go u vrećici...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 23:40   #279
Quote:
Ljelja kaže: Pogledaj post
one prave, brez pudinga i želatine, budu pjenaste kad se na kraju umješa praška za pecivo...tko ne voli "teške", već "prozračne".
hm, kremšnite bi, kako im i ime kaže, trebale biti kremaste, a ne pjenaste.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 00:47   #280
da treba dabudu kremaste ove su baš odlične, a što se tiče mojih dodataka pa ja sam slučajno u struci slastičarka pa si dajem pravo da eksperimentiram s receptima, pa sam tako i taj stari preradila meni je čak i bolji ovako, korica limuna u kremi također pojačava taj predivan okus, a ako želite božanstvene krempite u mlijeku kuhajte po mahune vanilije
__________________
ja znam da ništa neznam
lutkica22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:21.