Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2011., 16:32   #41
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Ja bih našim selakima uveo obavezu doedukacija na području poljoprivrede, a ne da obrađuju zemlju onako kako je još Matija Gubec obrađivao. Dobro je Vojky pitao, traže sve više love, a prinosi ostaju isti... I tata bi sine.

Cika Strile
Točno, bez VSS ni motiku da zabiju u zemlju.

Tko im daje pravo da tako neobrazovani ruju po zemlji, nagrđuju je i još hoće da im se za to plati od teško zarađenog novca naših bankara i državnih službenika.

Trebalo bi ih nogom u tur i sve iselio, neka si traže nekog drugog na čijoj će grbači lagodno živjeti.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:38   #42
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Neka me netko ispravi ako griješim ali ne vjerujem da se vlada zakonski ili ugovorom obvezala na određenu cijenu goriva (kako bi to uopće postigli? Morala bi Vlada plaćati razliku u cijeni), određene kamate kod poslovnih banaka, i tako dalje.

Prema tome, seljački prosvjedi su oblik reketarenja.



Govoriš o tim poticajima kao da su oni nešto potpuno normalno i podrazumijevano, kao što je normalno i podrazumijeva se da u uređenoj državi policija hvata kriminalce a sudovi im sude.

Istina, ugovorene i zakonske obveze se moraju ispuniti. No to ne znači da se trebaju preuzimati nove obveze!
Normalno da navedeno ne može nitko garantirati. Zato postoje poticaji i koji se mijenjaju svake godine. Kada se usporedi koliko je kg pšenice bilo potrebno za 1 litru goriva prije par godina u odnosu na danas može se zaključiti da je cijena pšenice trebala biti bar duplo skuplja. Isto se odnosi na meso, mlijeko itd. Znači udio gotovog proizvoda u odnosu na litru goriva ili neki drugi repromaterijal ( umjetno gnojivo, sjemenska roba) prije par godina i danas. Izračunaš i to je to..

Čini mi se da kod nas samo prekupci, šverceri i trgovci imaju dobre kalkulatore.. Kada raste cijena goriva raste i cijena u trgovinama. Kada cijene goriva padaju cijene ostaju iste.http://www.dragovoljac.com/forum/Smi...ult/mislim.gif
metalHamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:42   #43
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Točno, bez VSS ni motiku da zabiju u zemlju.

Tko im daje pravo da tako neobrazovani ruju po zemlji, nagrđuju je i još hoće da im se za to plati od teško zarađenog novca naših bankara i državnih službenika.

Trebalo bi ih nogom u tur i sve iselio, neka si traže nekog drugog na čijoj će grbači lagodno živjeti.
Kakav VSS? Šta ti misliš da po vani oni koji obrađuju zemlju imaju diplome fakulteta? Treba pogledat malo Plodove zemlje na HRT-u i vidjeti kako se razvija poljoprivreda u Njemačkoj i Francuskoj i kako tamo "seljaci" rade i žive. Oni su sve manje seljaci, a sve više obrtnici koji nemaju VSS diplome, ali zato koriste mnoga tehnološka dostignuća kako bi povećali prinose.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 16:56   #44
Quote:
Cika Strile kaže: Pogledaj post
Kakav VSS? Šta ti misliš da po vani oni koji obrađuju zemlju imaju diplome fakulteta? Treba pogledat malo Plodove zemlje na HRT-u i vidjeti kako se razvija poljoprivreda u Njemačkoj i Francuskoj i kako tamo "seljaci" rade i žive. Oni su sve manje seljaci, a sve više obrtnici koji nemaju VSS diplome, ali zato koriste mnoga tehnološka dostignuća kako bi povećali prinose.

Cika Strile
Vidim i kako tamo država isplaćuje poticaje i ispunjava svoje obveze.

A seljaci svakodnevno na seminarima i simpozijima da rezmjene svoja znanja i iskustva a to im sve plaćaju trgovačke kuće da propisuju građanima koju će hranu jesti.
Ovi naši samo leže po raskrižjima cesta i sa traktorima od 100 000 eura šepure se po televiziji. Kao da nisu mogli doći sa svojim SUV-ovima koje su dobili na kredit ili leasing.
Naši nisu makli dalje od motike , grablje su za njih već visoka tehnologija umjesto da koriste GMO, umjetna gnojiva i zaštitna sredstva koje im se u bescijenje nude.
Htjeli bi za mljijeko 3 kn/l a flaširana voda je samo 4 kn/L i piva 12kn/l.
Pa mlijeko piju samo djeca a ne pametni i marljivi VSS građani koji nemaju ni 15 000 kn plaće.

Stvarno nemaju razloga da prosvjeduju, mogli su otići na skijanje, sad su cijene sezonski snižene.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:03   #45
Proizvodnja hrane nije neki obični business, to je poput sigurnosti, energije, obrazovanja..i sl. temeljni nacionalni interes.
Koliko znam uvijeti po kojima rade naši seljaci nisu ni približno slični onima seljaka u Europi.

A i tamo se često bune...

Borbu uvozničkog lobija (kojeg štite europski birokrati) i seljaka na kraju plaćaju uvijek i kako god da okreneš krajnji potrošaći.
Pritom, one koje ne interesira sudbina hrvatskih seljaka ne interesira ni sudbina Hrvatske kao države, pa onda ih ne interesiraju ni nacionalni prioriteti.
Logika je jednostavna, naši seljaci ne mogu pod ovakvim uvjetima proizvoditi konkurentno europskim, europska je hrana mnogo jeftinija pa je stoga bolje postepeno, malim, neprimjetnim dozama, eutanizirati selo i seljake i naprosto zaboraviti proizvoditi hranu.
Mi ćeme se utopiti u Uniji pa nam je svejedno tko će proizvoditi, glavno da je hrana što jeftinija.
Većina seljaka neke ide raditi u naše gradove, jer tamo ima posla na pretek.

Zemlju ćemo prodati strancima, kao i banke, neka oni rade, jer oni to znaju bolje od nas.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:09   #46
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Što mislite zašto njemački, mađarski, austrijski, francuski, ... seljak dobiva poticaj od države? Zato jer se poljoprivreda ne isplati bez poticaja. Bez poticaja svaki od tih seljaka ne bi bio ni na pozitivnoj nuli. Zato takva grana privrede mora funkcionirati pod drugačijim uvjetima od onih koji vladaju na slobodnom tržištu. To znači da poljoprivreda mora imati svoje posebne kreditne linije s niskim kamatnim stopama koje se dogovoraju između banaka i države, to znači da promjene u cijeni plavog dizela ne smiju biti tržišne, jer svako tržišno ponašanje vodi do pada sustava.
Znači bez poticaja seljacima ljudi više ne bi trebali jesti pa niti poljoprivreda ne bi mogla biti rentabilna? Svaša čovjek nauči na forumu
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:14   #47
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Vidim i kako tamo država isplaćuje poticaje i ispunjava svoje obveze.

A seljaci svakodnevno na seminarima i simpozijima da rezmjene svoja znanja i iskustva a to im sve plaćaju trgovačke kuće da propisuju građanima koju će hranu jesti.
Ovi naši samo leže po raskrižjima cesta i sa traktorima od 100 000 eura šepure se po televiziji. Kao da nisu mogli doći sa svojim SUV-ovima koje su dobili na kredit ili leasing.
Naši nisu makli dalje od motike , grablje su za njih već visoka tehnologija umjesto da koriste GMO, umjetna gnojiva i zaštitna sredstva koje im se u bescijenje nude.
Htjeli bi za mljijeko 3 kn/l a flaširana voda je samo 4 kn/L i piva 12kn/l.
Pa mlijeko piju samo djeca a ne pametni i marljivi VSS građani koji nemaju ni 15 000 kn plaće.

Stvarno nemaju razloga da prosvjeduju, mogli su otići na skijanje, sad su cijene sezonski snižene.

Jedno je prosvjedovati za ispunjavanje prethodnih dogovora, a drugo je tražiti više i više.

Postoji nešto što se zove EU fondovi i što europski "seljaci" uredno koriste. Prijavuju se, pišu projekte, dobivaju novce i sasvim lijepo žive od svog rada. Država od njih uredno kupi poreze, a novce previše ne daje. Na taj način i država i seljaci uredno profitiraju.

Također, postoje razni fondovi za poticaj uzgoja neGMO hrane na koji se mogu prijaviti imena i prezimena. Treba samo sjesti, napisati projekt i kandidirati se za ta sredstva. U čemu je problem? Postoji dakle enormna količina eura, što povratnih što nepovratnih, koji se mogu povući iz EU u ime razvitka poljoprivrede na lokalnoj razini. Država je pametnim VSS-ovcima rekla da se za lovu obrate EU fondovima. Kako - nek se snađu. I tako VSS-ovci o svom trošku hodočaste na razne seminare kako pisati, prijavljivati i voditi projekte i dobiti novce za iste. Sve to uz svoj redovan posao. I ljudi to rade i dobiju novce. Dakle, očito se može.

Dakle, kad jednom država isplati poticaje i kaže "Nema više narode, sorry", što onda? Idemo svi na ulicu.

Onak, oprosti jadnom VSS-ovcu što ne kopa po cijeli dan, ustaje sa zorom, liježe sa sumrakom, samo džabalebari po cijele dane u državnoj administraciji, živi u novokupljenom stanu od 100 kvadrata na kredit i vozi novi SUV također na kredit....Očito su svi VSS-ovci takvi, naravno da u Hrvatskoj ne postoje seljaci koji su poticaje iskoristili neplanski i dobivali nove financijske injekcije od Vlade pa je sad malo frka jer je kasa presušila.

Zli VSS-ovci, zli, oni su uzrok propasti hrvatskog sela

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:19   #48
Quote:
metalHamer kaže: Pogledaj post
Normalno da navedeno ne može nitko garantirati. Zato postoje poticaji i koji se mijenjaju svake godine. Kada se usporedi koliko je kg pšenice bilo potrebno za 1 litru goriva prije par godina u odnosu na danas može se zaključiti da je cijena pšenice trebala biti bar duplo skuplja. Isto se odnosi na meso, mlijeko itd. Znači udio gotovog proizvoda u odnosu na litru goriva ili neki drugi repromaterijal ( umjetno gnojivo, sjemenska roba) prije par godina i danas. Izračunaš i to je to..
Cijene inputa se mijenjaju u svakoj gospodarskoj grani, a ipak samo neki dobivaju poticaje...

No, ne bi htio da se ovo prometne u još jednu raspravu o smislu poticaja. Oni su nažalost realnost u EU pa tako i kod nas, i nije vjerojatno da će se u skorijoj budućnosti nešto promijeniti po tom pitanju.

Mene više zanimaju ovi novi zahtjevi (dizel, kamate, repromaterijal)... kojih čini mi se dosad nije bilo?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:22   #49
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Logika je jednostavna, naši seljaci ne mogu pod ovakvim uvjetima proizvoditi konkurentno europskim, europska je hrana mnogo jeftinija pa je stoga bolje postepeno, malim, neprimjetnim dozama, eutanizirati selo i seljake i naprosto zaboraviti proizvoditi hranu.
Ah...Vani su se seljaci educirali i upoznali s novotarijama koje im omogućuju da proizvode veće količine s istom ili manjom količinom posla. Dakle, prije su puno radili i imali 100 nečega. E, onda su skužili kako mogu raditi isto a imati na kraju 200 ili 300 nečega. A nemaju VSS...Kako to?

Drugo, gledao sam emisiju gdje je jedan Nijemac objašnjavao njihovu logiku. Oni od svoje države nisu tražili novce, već uvjete da mogu konkurirati za dobiti novce iz vana. Rekao je lijepo lik "Omogućite nam da budemo konkuretni, ali ne tako da nam date novce, već da nam pokažete ili nas naučite kako da sami tražimo novce".

A kod nas? Ono što ja čitam iz svih ovih prosvjeda je "Dajte nam novce". Bez onog educirajte nas, pokažite nam...Samo nam dajte novce i gotovo. A šta ćemo kad novca više ne bude?

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:25   #50
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da u EU nema poticaja za poljoprivredu.
Naravno da ima, ali je iznos $$$ vezan uz rezultat, a ne (nerealna) ocekivanja.
e88e92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:26   #51
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Znači bez poticaja seljacima ljudi više ne bi trebali jesti pa niti poljoprivreda ne bi mogla biti rentabilna? Svaša čovjek nauči na forumu
Bila bi , dignu se cijene dvostruko i svi zadovoljni i bez protesta.

Ti protesti samo unemiravaju javnost i Vladu.

Kad su to bankari protestirali i SUV-ovima zatvarali prometnice, dignu retroaktivno kamate i riješe problem.
Na poziv Vlade odmah su otrčali na sastanak i dogovorili da Vlada plati smanjenje kamate na stambene kredite i sufinacira prodaju sa 14 000 eura.

Oni su kooperativni i za dogovor a naročito poštuju zakone slobodnog tržišta i kamate su kod nas samo dvostruko/trostruko veće nego u drugim zemljama.
Moraju se zaštiti od rizika poslovanja, jer i seljaci dobivaju silne naknade kad im poplava ili suša prepolovi urod.

A izloženi su i riziku pada tečaja kune, jer HNB nikad ne intervenira kod povećanja ili potražnje za eurom.
A kad se pojavi višak svinja ili kakvog povrča, HNB odmah intervenira i otkupi višak, samo da ne padne tečaj salte ili krumpira. A ne dozvoljavaju ni rast cijena , odmah iz državnih rezervi plasiraju na tržište proizvode koji nedostaju.

Interveniraju i kad poskupi gorivo ili drugi repromaterijal a oni odmah iz rezervi puste na tržište milione litara goriva ili umjetnog gnojiva, samo da seljaci nemaju gubitak i rizik poslovanja.

A i seljaci prodaju pšenicu, kupac im da pšenicu na čuvanje a oni je opet prodaju drugom , naravno uz obaveznu rezervu koju deponiraju u silose u Đakovštinama. Tamo je ona sigurna ko u trezoru HNB-a
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:34   #52
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Bila bi , dignu se cijene dvostruko i svi zadovoljni i bez protesta.
Cijene bi porasle u najgorem slučaju za manji iznos nego što iznosi iznos subvencije u svakom proizvodu. No kako se, subvencijama unatoč, mora pribjegavati i drugim mjerama zaštite seljaka poput zaštitnih cijena i sl., vjerojatnije je da cijene hrane ne samo ne bi porasle, nego bi čak i pale.

Quote:
...
Griješiš. HNB nema presudan utjecaj na tečaj kune (ima samo minoran utjecaj), a kamate su tržišne.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:35   #53
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Znači bez poticaja seljacima ljudi više ne bi trebali jesti pa niti poljoprivreda ne bi mogla biti rentabilna? Svaša čovjek nauči na forumu
Pokušavam skužiti tu tvoju rečenicu, ali baš mi ne ide. Rentabilna poljoprivredna proizvodnja moguća je ako si spreman na skok cijene hrane od 100% i više. Baš me zanima kakve bi bile reakcije u Hrvatskoj, kakve u Njemačkoj, kakve u Francuskoj itd.

Kad smo već kod poticaja, ne bi li se ti trebao buniti protiv poticaja od 600 EUR-a po hektaru koji daje Njemačka i na taj način narušava svetu kravu slobodnog tržišta, formiranje cijene prema zakonu ponude i potražnje. Postoji vjerojatnost ulaska u EU, zajednicu država s velikim tržištem na kojem je sve super i sve za pet, pa te pitam, kako je moguće da se događaju poticaji poljoprivredi u Njemačkoj i to duplo veći od ovih u Hrvatskoj. Ipak će to sutra biti "naše" tržište. Lijepo transparent u ruke i pred njemačku ambasadu.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:38   #54
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Pokušavam skužiti tu tvoju rečenicu, ali baš mi ne ide. Rentabilna poljoprivredna proizvodnja moguća je ako si spreman na skok cijene hrane od 100% i više. Baš me zanima kakve bi bile reakcije u Hrvatskoj, kakve u Njemačkoj, kakve u Francuskoj itd.
Pročitaj odgovor koji sam napisao kočaru, iznad tvog posta.

Quote:
Kad smo već kod poticaja, ne bi li se ti trebao buniti protiv poticaja od 600 EUR-a po hektaru koji daje Njemačka i na taj način narušava svetu kravu slobodnog tržišta, formiranje cijene prema zakonu ponude i potražnje. Postoji vjerojatnost ulaska u EU, zajednicu država s velikim tržištem na kojem je sve super i sve za pet, pa te pitam, kako je moguće da se događaju poticaji poljoprivredi u Njemačkoj i to duplo veći od ovih u Hrvatskoj. Ipak će to sutra biti "naše" tržište. Lijepo transparent u ruke i pred njemačku ambasadu.
Pa ja smatram da Njemačka griješi što daje te subvencije, no ako njemčki porezni obveznik plaća subvenciju svom poljoprivredniku a ovaj mi radi toga ispod cijene proda svoje proizvode, na to se neću buniti, jer je riječ o daru njemačkog poreznog obveznika meni...
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:43   #55
Quote:
e88e92 kaže: Pogledaj post
Naravno da ima, ali je iznos $$$ vezan uz rezultat, a ne (nerealna) ocekivanja.
Nemam ništa protiv.

Kako je u Njemačkoj vezano uz rezultat ako je iz ovog članka vidljivo da se dobije po hektaru koji je jedinica mjere za površinu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/i-hrv...-clanak-193897
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:47   #56
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Pročitaj odgovor koji sam napisao kočaru, iznad tvog posta.



Pa ja smatram da Njemačka griješi što daje te subvencije, no ako njemčki porezni obveznik plaća subvenciju svom poljoprivredniku a ovaj mi radi toga ispod cijene proda svoje proizvode, na to se neću buniti, jer je riječ o daru njemačkog poreznog obveznika meni...
Ako je tome tako, izvoli lijepo patentirati ideju i idi prodaj Francuskoj ili Njemačkoj, sigurno će te dočekati širom otvorenih ruku.
Outcast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:47   #57
Njima paše vakva vlada,samo nek pare šalju!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:52   #58
Quote:
Outcast kaže: Pogledaj post
Nemam ništa protiv.

Kako je u Njemačkoj vezano uz rezultat ako je iz ovog članka vidljivo da se dobije po hektaru koji je jedinica mjere za površinu.[/url]
Mozda nema potrebe posebno naglasavati da se za ulozena sredstva nesto ocekuje zauzvrat?
e88e92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:55   #59
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Njima paše vakva vlada,samo nek pare šalju!
Da sam ja na Jacinom mjestu, ja bih otišao tamo i dao im pare.

Cika Strile
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 17:55   #60
Imam jednog poznanika koji se fol bavi poljoprivredom. Kada su ono proljetos bile poplave dobio je do Vlade, mislim 4 tisuće kuna. Pitam ga pa jel ti polje bilo poplavljeno. Kaže mi on ma jok nije bilo ni lokve vode.

Otprilike bi to značilo sljedeće. Kada treba zajebat državu i porezne obveznike, znači sve nas koji plaćamo tu njihovu zajebanciju oko "bavljenja poljoprivredom" to je normalno. Ako se njima nešto duguje, a ne duguje im se ništa, onda dižu revoluciju.

Ako nisu sposobni vraćat kredite pa šta su ih uzimali. Šta hoće da im mi vraćamo kredite?
billie_piton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.