Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2012., 15:49   #41
evo, dečki:

http://www.h-alter.org/vijesti/ekolo...a-fotogalerija



gradska uprava nema veze s tim (očito), neki dobrovoljac - biciklist je to svojeručno napravio doslovce preko noći da pokaže kako i biciklisti imaju pravo na kolnik.
oznake su inače iscrtane na Strojarskoj, Štoosovoj, Rakovčevoj, Plitvičkoj i Unskoj.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:53   #42
Hvala, al nije baš objašnjeno, premda mi sada fakat "smrdi" na aktivizam...jer ovako kako je našpricano nema svoje značenje među postojećom horizontalnom signalizacijom tj sudionicima u prometu ništa ne znači...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:55   #43
to je sve što se zna i što se može naći na netu, nikad nije otkriveno tko je autor oznaka po kolniku. al očito je grupa dobrovoljaca aktivista u pitanju.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:57   #44
Sharrows ilitiga shared lane marking. Nisam pogledao zadnju izmjenu ZoSPCa da vidim da li su uvedene i u nas ili se radi o nečijoj gerilskoj akciji.

EDIT: Hvala na ovbjašnjkenju CrimsonWind.

Zadnje uređivanje Sova77 : 27.08.2012. at 15:58. Reason: Sporo tipkanje
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 15:58   #45
Ako jest aktivizam, koja je poruka?:

1) vozači pazite na bicikliste uz desni rub kolnika ili
2) odgovorni, ucrtajte biciklističke trake



P.S. ako je namjera da se označi dijeljena traka, postoji europeizirana varijanta horizontalne signalizacije za to...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:04   #46
U Londonu su pobacane slične oznake na kolniku u ulicama u kojima nema posebnih biciklističkih staza, a često se koriste od strane biciklista kao tranzitne rute. Ne daju nikakvu prednost biciklu nego samo služe kao podsjetnik i upozorenje ostalim sudionicima u prometu na dodatan oprez.
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:08   #47
vidio sam i ja taj znak na youtube-u...
taj znak (sudeći po onom što je pisalo u tom videu po njihovim zakonima ajmo to tako reći, objašnjava vozačima automobila da biciklisti imaju puno pravo biti tu na cesti uz desni rub kolnika. samo se bojim da bi kod nas taj znak mogao biti dosta uzak i biti kontra produktivan, ali ču baš jednom proći tim putem da vidim kako izgleda
mislim da je to sindikat biciklista objavio na face-u prije jednom mjesec dana ili je to netko stavio na njihov wall. ... nisam siguran..
stefek20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:16   #48
Pa mislim da znak ne definira prostor za bicikle nego samo da im je tu mjesto i da ostali vozači povećaju oprez...ako je znak službeno ucrtan, onda nije oblikovan po propisu, to je američki simbol, izgleda...

London i nešto što se zove Advisory Cycle Lane (isprekdana crta) koju smiju korsititi i druga vozila ako je potrebno:

http://www.youtube.com/watch?v=XQC8Mw05ug8
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 16:38   #49
http://http://www.eveningnews24.co.uk/news/busy_norwich_road_made_safer_for_cyclists_1_846724



Uploaded with ImageShack.us
ICU is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 01:26   #50
Mislim da je to super stvar.
Budući da u Zagrebu ne postoji namjera gradnje biciklističkih TRAKA zbog nedostatka prostora/novca/volje, ovakvi znakovi postavljeni svakih 50 ili 100 metara na određene ceste bi bili jednostavna, jeftina i efikasna alternativa. A sve je bolje od trenutačnog cirkusa zvanog zagrebačke "biciklističke staze". (link)

Dakle, takvi znakovi ne bi išli na Aleju Bologne, već na ceste poput Bolničke ulice (paralelna s Bolonjom, povezuje Vrapče s Gajnicama) ili na Samoborsku cestu.
Odabirom cesta pogodnih za vožnju biciklom lako bi se stvorile rute koje su, za razliku od trenutačnih tzv. bic. staza, povezane i praktične.

Svi mi koji se vozimo biciklom po gradu koristimo svoje rute napravljene zbog praktičnosti i sigurnosti. (primjer rute koju sam ja počeo koristiti, a sada je znatno izmjenjena: http://www.youtube.com/watch?v=euEY1...=ULeuEY1G8FiNw)
Ja učim na temelju pokušaja i pogrešaka pa sam tako nakon više mukotrpnih putovanja po prilazu baruna Filipovića odabrao kao alternativu Zagorsku ulicu, a umjesto nogostupom Maksimirske sad se vozim ulicama s južne strane koje su paralelne u odnosu na Maksimirsku.
Moguće je u ZGu biciklirati sigurno, bez stresa i (uglavnom) u skladu sa zakonom. Ali onaj tko se po prvi puta zaputi u grad biciklom neće pronaći ni jednu od te tri stvari.
Sve ovo bi bilo puno lakše kad bi već postojale označene, nazovimo ih biciklistički prijateljske, ulice. Biciklisti bi bili motivirani voziti se po kolniku umjesto po nogostupu gdje ne postoje bic. staze, a vozači bi bili skloniji toleranciji i opreznosti.

Ako sam već prisiljen na vožnju kolnikom, onda bih htio vidjeti barem nekakve oznake koje sve sudionike u prometu obavještavaju da ja tamo imam pravo biti.

A valjda ću se jednog dana u svome gradu voziti biciklističkim trakama.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 09:57   #51
Svi sudionici u prometu moraju znati da imaš pravo tamo biti

kako čitam, ove amerikanizirane oznake koje se pojavljuju nisu namijenjene prvenstveno da podsjete na bicikliste na kolniku već vrh strelica (chevrona) kazuje biciklistima da je to najbolja pozicija na kolniku, a i navodno vozači motornih vozila podsvjeno izbjegavaju vožnju preko tih znakova...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 22:14   #52
Danas sam vozio turu Most slobode - Bundek - Sarajevska - Dugave.

Ajme, majko, koji je to čušpajz. Spustim se po mostu, pređem biciklističko/pješački preko semafora prema bundeku pa onda isti takav preko one ulice kaj se odvaja pod most i puf!! staza nestane i slijedi sam pločnik širok jeva metar. Ajd, prebacim se preko, krenem po cesti pa skužim da se preko pojavila dvosmjerna staza. Okej, prvi spušteni rinzol, penjem se gore, pičim sto metara, slijedi odvojak za motel Zagreb i staze odjednom nema. Prebacim se na kolnik, vizim 20 metara i skužim da je staza opet počela na pločniku u nekom grmlju. Odustajem. Dolazim do onog rotora, vidim uz njega crvenu traku preko pješačkog, krenem na nju da se popnem na stazu, ali kaj?! Pješački vodi do spuštenog dijela rinzola, a crvena traka ide na ful podignuti dio. Odustao sam i do Zapruđa išao kolnikom. Skrećem prema Dobrovačkoj a tamo neki deda taksist s mušterijom totalno ne u pravu, stane nasred ceste i urla na nekog lika s djeteto i 'podučava' ih pravilima. Ali kreten je stao nasred ceste, zakrčio obje trake i u trenu napravio krkljanac autima koji su se niotkuda pojavili iz oba smjera.

Pređem pješački kod HAK-a, krenem cestom prema Sarajevskoj, skužim biciklističku na pločniku. Auti me pristojno obilaze, nitko ne trubi (zapravo na svemu ovom što opisujem svi auti su bili vrlo korektni osim ovog morona u taksiju), na sljedećem raskršću penjem se na stazu. Pičim kraj Konzuma, prolazim još stotinjak metara i staza odjednom nestaje i nastavlja se na neki šoder.

Odustajem i do cilja pičim po kolniku.

Na povratku me odučevila vožnja po pločnik-stazi uz Av SR Njemačke, dolazak do križanaj s Dubrovačkom i opcijom pothodnik ili ništa. Katafakingstrofa.

To sve nema veze s mozgom.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 22:28   #53
Zagreb nema biciklističke staze.

Berlin ima, Bruxelles ima...

Ovo "crte" po Zagrebu nemaju neke veze s biciklističkim stazama. Majke mi, još mi najdraža ona na zelenom valu što ide po cesti... I da, svaka čast onom frajeru što je prozujao kroz nekoliko automobila na zelenom valu na cestovnom biciklu
kišobranimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 00:56   #54
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Na povratku me odučevila vožnja po pločnik-stazi uz Av SR Njemačke, dolazak do križanaj s Dubrovačkom i opcijom pothodnik ili ništa. Katafakingstrofa.

To sve nema veze s mozgom.
Pothodnik se još, recimo, da izgurat kad si sam. Al trebaš isprobati tu rutu sa djetetom u sjedalici.
E to je avantura...
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 14:56   #55
Quote:
kišobranimir kaže: Pogledaj post
Zagreb nema biciklističke staze.

Berlin ima, Bruxelles ima...

Ovo "crte" po Zagrebu nemaju neke veze s biciklističkim stazama. Majke mi, još mi najdraža ona na zelenom valu što ide po cesti... I da, svaka čast onom frajeru što je prozujao kroz nekoliko automobila na zelenom valu na cestovnom biciklu
i meni je ta na zelenom najdraža. svakodnevno derem po njoj na cestovnjaku, ali flat volan

pitanje: derem po zelenom po biciklističkoj i svi auti su desno od mene. ako netko od njih želi skrenuti lijevo mora preći preko staze za bicikle. imam li ja prednost ili on, s obzirom da se on meni nalazi s desne strane???
znam da mora pješaka pustiti koji je na zebri, ali ja nisam na zebri, već na crvenoj stazi uz kolnik.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 14:59   #56
Imaš prednost, ali...

Pametno je ne šibat ko manijak, paziti da im nisi u mrtvom kutu, a ni prednja bljeskalica nije naodmet.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:11   #57
Kak kaze štemajlz, imas prednost s kojeg god strane bio.

Problem je taj sto je to sve krasno i lijepo u teoriji i u propisima, dok u praksi voznja Zelenim valom izgleda:
pazi da te netko ne zakaci retrovizorom dok vozi slalom
izbjegavaj sahtove nasred staze
uspori prije svakog semafora i pricekaj budale bez zmigavca
kreni dalje

Ono sto bih ja htio vidjeti na ZG cestama je ovo:



Ili nesto modernija i prakticnija verzija (slika je velika, pa zato link)
dUG1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 15:12   #58
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
i meni je ta na zelenom najdraža. svakodnevno derem po njoj na cestovnjaku, ali flat volan

pitanje: derem po zelenom po biciklističkoj i svi auti su desno od mene. ako netko od njih želi skrenuti lijevo mora preći preko staze za bicikle. imam li ja prednost ili on, s obzirom da se on meni nalazi s desne strane???
znam da mora pješaka pustiti koji je na zebri, ali ja nisam na zebri, već na crvenoj stazi uz kolnik.
imaš prednost jer on tebi sjeće put.. nije to križanje tvoje i njegove ceste da je pravo desne strane, nego on prelazi preko tvoje trake

isto tako imaš u Gorici već godinama..
Dvosmjerna biciklistička po cesti. Jest da je puna rupa i da masa ljudi ne pazi, te da služi kao privremeno parkiralište nadobudnima, ali biciklisti na biciklističkoj imaju prednost...
stefek20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 21:19   #59
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
i meni je ta na zelenom najdraža. svakodnevno derem po njoj na cestovnjaku, ali flat volan

pitanje: derem po zelenom po biciklističkoj i svi auti su desno od mene. ako netko od njih želi skrenuti lijevo mora preći preko staze za bicikle. imam li ja prednost ili on, s obzirom da se on meni nalazi s desne strane???
znam da mora pješaka pustiti koji je na zebri, ali ja nisam na zebri, već na crvenoj stazi uz kolnik.

Članak 57.
(6) Vozač koji pri skretanju presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolnika kojim se kreće, dužan je propustiti bicikle koji se kreću po biciklističkoj stazi ili traci u istom ili suprotnom smjeru.
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.



Nažalost malo ljudi ovo zna, a na zelenom valu ne postoji nikakva signalizacija. Zato treba biti maksimalno oprezan i držati oko na autima i ruku na kočnici za one uber kul fakere koji skreću bez žmigavaca.
Makar koliko god da je ta traka loša, još uvijek je bolja od 90% staza u gradu.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 13:04   #60
http://www.h-alter.org/vijesti/ekolo...cku-magistralu

živi bili pa vidjeli.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.