Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2003., 15:34   #1
Koliko ste svjestan roditelj?

Znam da svi roditelji vole svoju djecu i žele im najbolje, ali da li svi znaju šta je najbolje za dijete i da li to čine, to je već druga stvar. Pa me zanima koliko dobro igrate svoju ulogu oca ili majke, ali to ne znači samo koliko se bavite s djecom nego da li se obrazujete dovoljno da bi vaš odgoj bio pozitivan, a plod njega, sretna i zdrava jedinka.
Još da vam kažem što me ponukalo na otvaranje ove teme. Mnogim roditeljima je bed kad im djeca uđu u pubertet i boje se lošeg društva, droge... i to je sve razumljivo, samo meni nije jasno zašto se postavljaju prema tome kao da to ovisi o pukoj sreći, a ne, najvećim dijelom, o njihovom (roditeljskom) radu. Pa i paljenje prve cigarete je bunt i pokazivanje samom sebi da imamo prava na poštovanje i osobnost koju želimo sami birati. Al zašto taj bunt, zašto se to ne podrazumjeva samo po sebi?
Dakle, iskreno (možete bit kritični, možete se i hvaliti) kakva ste majka/otac?

crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 15:51   #2
Ja znam dosta i zato sam svjesna... mnogih svojih grešaka.

Osim znanja, treba imati hrabrosti i snage za primjenu istog, ali ništa od toga ne vrijedi ako se ne poštuje djetetova ličnost i ako se silom želi istesati nešto posve različito od onog za što dijete ima potencijal.

Ponekad je jako teško odrediti što je uistinu dobro (ili bolje) za pojedino dijete. Često je bolje osloniti se na osjećaje i intuiciju nego na knjiško znanje, kad su djeca u pitanju.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 19:07   #3
Quote:
VelmaX kaže:
Ja znam dosta i zato sam svjesna... mnogih svojih grešaka.

Osim znanja, treba imati hrabrosti i snage za primjenu istog, ali ništa od toga ne vrijedi ako se ne poštuje djetetova ličnost i ako se silom želi istesati nešto posve različito od onog za što dijete ima potencijal.

Ponekad je jako teško odrediti što je uistinu dobro (ili bolje) za pojedino dijete. Često je bolje osloniti se na osjećaje i intuiciju nego na knjiško znanje, kad su djeca u pitanju.

Slažem se s tobom, najvažnije je dijete poštovati, ali vidiš, neki to ne znaju (odmah se sjetim jedne koze koja je lupila svoje dijete po glavi zato što su mu ispali bonbončići na pod ) I dobro je oslanjati se na intuiciju, ali samo ako si suosjećajna i mudra osoba, (a vjerujem da ti to jesi), jer neki misle da idu po intuiciji, ali zapravo oponašaju svoje roditelje i njihov (najčešće loš) model odgoja. Zato mislim da je dobro obrazovati se za roditeljstvo i čini mi se da današnje generacije to donekle i čine, ali možda ipak ne dovoljno, jer sam puno puta vidjela uplakano dijete koje nije dobilo razumjevanje i poštovanje.
I, da treba raditi dosta na sebi (pogotovo ako nemamo baš osjećaj samopoštovanja), kako bi mogli činiti ono što znamo da je dobro za dijete.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 19:21   #4
Vidim da nema baš interesa.
hm...možda sam krivo postavila temu
možete reći kakvi ste (npr. super) i objasniti zašto to mislite, reći svoje odgojne metode
Recimo, šta učinite kad vaše dijete želi npr. ići kasnije spavati, a vama to ne paše. Bilo kakav sukob interesa, kako ga rješavate?
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 04:19   #5
Moja curica je jos mala, ali ja se trudim nauciti sto mogu vise. Citam knjige, citam po netu. Naravno, tretiramo ju s postovanjem, jer je ona mala osoba, a ne neko bice nize vrste.
Svjesna sam... uglavnom kad ju navecer uspavljujem, pa lezim pored nje u mraku i umirem od straha da li cu biti dobar roditelj i da li cu ju sacuvati od sveg zla, i da li cu znati dobro reagirati kad dodje pubertet...onda postajem svjesna koliko je toga jos pred nama i koliko cu se morati truditi da budem najbolja mama sto mogu biti.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 01:32   #6
ako nece spavati na vrijeme,pripremimo se u isto vrijeme kao i obicno kao da ce spavati,procitam mu pricu(e),a onda moze da se igra tiho ili gleda probrane filmove(nista glasno ni divlje),ali nas ne moze ometati,jer mi zelimo spavati(ili se odmoriti).ako mu se ne spava necu ga tjerati da lezi kao zatvorenik u krevetu.ni ja to ne volim.obicno kad ga provjerim sat,dva kasnije vec spava.
sa djecom se stalno mora raditi.nema zaobilaznice.kako raste,i problemi se mijenjaju.hvala bogu za internet,za knjige...
naravno da djeca ne postanu preko noci(ako nisu bolesni) nesnosne pubertetlije.roditelji se ne trebaju plasiti da traze savjet strucnjaka.najvazniji je balans.djeci treba vodilja i jasne granice,ali ne trebaju stege.sta da ti kazem,jesam li uspjesna.cini mi se da je srecan i da dobro napreduje,mnogo se smije,aktivan je ali nije hiperaktivan,slusat ce pricu da mu se isprica,voli da crta i pise,i igrat ce se i sam i sa djecom,nije ni najtise ni najglasnije dijete,vidjela sam i pametnije djece,ali on definitivno ima "Ideje"(jutros mi kaze:"Mama,jesi li ti primijetila da su mi pogresno poredali prste na nogama?"drugi je duzi od prvog,i nokti na prvom su neravni.boze,kako sam se ismijala.)imali smo i problema.sa 2 je pokusavao da me ucjenjuje u kupovini.nije uspjelo pa je odustao.bilo je pobuna.sa 3 i po je poceo grickati nokte,pa sam prestao kad sam se natjerala da se pravim da to ne primjecujem...pa ako tako gledam,rekla bih da nisam najgora mama.ali jos cemo vidjeti,zivot je pred nama.vazno je ne opustiti se previse u ideju da ce narasti nekako i sam.nekako hoce,ali vjerujem da ce bolje uz malo pomoci.tesko je procijeniti sebe.na drugima se lakse vide greske u odgoju(i na djeci i na roditeljima).mozda je zato na ovu temu malo odgovora.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 19:37   #7
Quote:
IlBo kaže:
najvazniji je balans.djeci treba vodilja i jasne granice,ali ne trebaju stege.

Super si mama! Samo tako nastavi!

Je, znam da je teško sebe procjeniti. Mene je najviše zanimalo koliko ljudi uopće razmišljaju o tako važnoj stvari kao što je odgoj njihove djece.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2003., 19:45   #8
Quote:
bigblue2010 kaže:
umirem od straha da li cu biti dobar roditelj i da li cu ju sacuvati od sveg zla, i da li cu znati dobro reagirati kad dodje pubertet
Mislim da nema problema u pobertetu ono dijete koje ima samopoštovanje i voli se...Takvo dijete je sretno i ima samopouzdanja pa su šanse valjda nikakave da upadne u neke probleme, tipa droga il alkohol.
Najvažnije je što napravimo u odgoju kad su mali, poslije je samo važno održavati prisan, prijateljski odnos.

Baš mi je drago što svi poštujete svoje malene.

Kad bi bar svi bili takvi
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 14:00   #9
Djeca su različita. Ne pale sve metode kod sve djece. Radim u školi,imam 3 djece i UVIJEK preispitujem svoje postupke prema njima. Ponekad sam umorna,neispavana, virozna. Reagiram burno na njihove postupke,ali kad bura prođe nastojim im se ispričati ako sam preburno reagirala. Isto tako poštujem da nisu ni oni savršeni (u školi smiju zaboraviti 3 zadaće po predmetu prije kažnjavanja).Ipak red se zna! Od klope,spavanja, na dalje. Ponekad postoje iznimke (pravila postoje da se krše).
dugokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 14:02   #10
Djeca su različita. Ne pale sve metode kod sve djece. Radim u školi,imam 3 djece i UVIJEK preispitujem svoje postupke prema njima. Ponekad sam umorna,neispavana, virozna. Reagiram burno na njihove postupke,ali kad bura prođe nastojim im se ispričati ako sam preburno reagirala. Isto tako poštujem da nisu ni oni savršeni (u školi smiju zaboraviti 3 zadaće po predmetu prije kažnjavanja).Ipak red se zna! Od klope,spavanja na dalje. Ponekad postoje iznimke (pravila postoje da se krše).
dugokosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 10:17   #11
Svjestan sam roditelj, a ako se možda mislilo na 'savjesnost' onda mogu samo reći da nikada dovoljno.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 10:29   #12
maristella, očisti mailbox...please..
__________________
"live and let live..."
netko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2003., 10:53   #13
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.