Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2010., 18:41   #461
Uh, opet se ja raspisa, ali sve iz najbolje namere, da ukažem na prednosti i mane, da svako može na osnovu svojih potreba da izabere odgovarajući proizvod


Ja imam Thermoflux Pelling 75KW, a moji roditelji Centrometal Pelet set na Stadler kotlu. Slažem se da bi Pelling kotlovi trebalo da stižu sa (mnogo) većim rezervoarima za pelet. Pokušao sam sa njima da dogovorim da mi naprave veći rezervoar, ali su rekli da to nije moguće. Kada sam pažljivo pogledao kotao, čini mi se da oni iz nekog postorejenja dobijaju sve limove i kod sebe ih samo zavare i pošrafe, pa zbog toga nemaju mogućnost da stave veći rezervoar. Sledeća prednost Centrometal rezervoara je što se rasklapa (lakše za transport) i što je motor tranportera van rezervoara, pa ne smanjuje zapreminu, kao kod pellinga.
Moj rezerovar je oko 220kg, što će mi u najhladnijem periodu biti dovoljno za jedan dan. A ideja je bila da se punjenje obavlja najviše jednom nedeljno.
Rezervoar se jako lako skida, tako da ću veovatno dovesti nekog limara da uzme mere, premeri otvore i uglove pod kojima pada pelet, pa da mi napravi veći rezervoar.

Kod CM-a se rezervoar može postaviti sa leve ili desne strane kotla ili čak ispred kotla (onda su vrata kotla nepritupačna za čišćenje), zavisi od mogućnosti u prostoru, a ja sam pelling čekao 3 nedelje, jer ih po defaultu prave sa desnim rezervoarom, a meni je bio potreban rezervoar sa leve strane.

Pozicija motora koju sam pomenuo je posledica načina na koji se pelet transportuje, što uzrokuje i jednu prednost Pelling kotla: mnogo kraći pužni transporter. U slučaju da CM ostane bez peleta u rezervoaru, potrebno je oko 12 minuta da se transporter napuni (osim ako ga ne prekopčaš na 220V), a kod Pellinga je taj period max 2-3 minuta.

Način transportovanja peleta kod CM-a može da bude problematičan u slučaju da koristiš pelet sa više prašine. Prašina/piljevina se zadržava u crevu i posle nekog vremena (veliki je rezervoar, ne moraš obilaziti kotlarnicu svakog dana) može da dovede do nagomilavanja peleta u crevu, pa gorionik ostane bez goriva i vatra se ugasi. Dakle, Pelling je manje osetljiv na kvalitet peleta, ali to nema veze sa samim modelom, već sa tipom konstrukcije.

Moj pelling je 75KW, pa je ložište dovoljno veliko da ubacim balvan u njega Predpostavljam da je na manjim kotlovima i ložište srazmerno manje.

Samo montiranje kotlova nije problem. Odvode/dovode i sl. može da uradi bilo koji majstor koji se bavi grejanjem. Što se elektro dela tiče, uz CM se dobije uputstvo (koje može da bude vrlo korisno, jer su većina servisera koje sam video klovnovi), a kod Pellinga je potrebno povezati 5 žica i uključiti kotao u struju

Podešavanja oba kotla (automatike) su prilično jednostavna. Kao sedmodnevni termostati, na prvi pogled deluje kompilkovano, ali čim prođeš kroz opcije, shvatiš da je sve vrlo jednostavno.
Pellingu zameram položaj jedinice za podešavanje. Postavljena je na gornjoj strani kotla i ekran i tasteri su okrenuti prema plafonu. Kod manjih kotlova to nije problem, ali kada sam ovaj od 75KW postavio na podest on nekoliko cm, ja sa svojih 184cm moram da se popnem na prste da bih video ekran. Pored kotla sam ostavio stolicu, ako bude potrebe da neko niži pogleda status rada kotla ili nešto promeni.
Kod CM-a je moguće ući u servisni meni i onda pratiti sve faze rada kotla sa prikazom vremena. Može da bude korisno za shvatanje principa rada i za eventualno preciznije pdoešavanje kotla, koje se takođe može obaviti kroz servisni meni. Fabrika insistira da ta podešavanja obavlja ovlašćeni serviser, ali je sistem toliko jednostavan i uputstvo dobro napisano, da nema nikakvih problema. Dodatno, vraćanje na fabrička podešavanja je nikad lakše, pa šta god da pogrešiš tokom podešavanja, za čas si nazad.
Za Pelling nemam nikakvo uputsvo za sevisni meni, pa nisam želeo ni da ulazim u opcije, samo sam video da ima ooogroman broj podmnenija (do 99 su numerisani, pa onda idu sa slovnim oznakama).

Pelling ima dva tajmera na svojoj automatici. Za tajmer se podesi vreme, a onda se izabere za koje dane će to da važi. Ja sam podesio jedan tajmer za ponedeljak-petak i jedan za subotu. Nedeljom ne grejem objekat.

Čišćenje pepela (i celog kotla) je dosta jednostavnije rešeno kod Pellinga. Prostor za pepo je mnogo veći i pristupačniji. Kada čistiš CM, moraš da otvoriš vrata na kojima stoji gorionik, za koji je zakačeno crevo transportera. Previše delova se nalazi van kotla. Deo pepela bude u kotlu, deo u samom gorioniku (ima pepeljaru). Kod Pellinga gotovo sav pepeo bude izduvan iz ložišta u veliki prostor ispod ložišta koji je vrlo pristupačan za cev usisvača.

Cena za manje kapacitete je ujednačena, ali što je veći kapacitet kotla, Pelling je procentualno sve jeftiniji od Centrometala.

Oba sistema imaju svoje prednosti i mane, a kada bih kupovao kotao za svoju kuću, verovatno bih išao na Pelling.
Mordred is offline  
Old 16.10.2010., 18:47   #462
Gdje u Rijeci i okolici ima za nabaviti peleta?
Noemi is offline  
Old 17.10.2010., 09:16   #463
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Gdje u Rijeci i okolici ima za nabaviti peleta?
U Mrkoplju i Delnicama.
agt is offline  
Old 17.10.2010., 10:58   #464
viadrus pelet set

Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
ja sam pripremnu fazu naštimao svakih 20 minuta rad dozatora na 2 sec
vidio sam u jednom postu da imaš viadrus pelet set. Ja imam Viadrus U22 pa me zanima gdje bih mogao nabaviti set za pelete, hvala
viadrus is offline  
Old 17.10.2010., 15:40   #465
Quote:
viadrus kaže: Pogledaj post
vidio sam u jednom postu da imaš viadrus pelet set. Ja imam Viadrus U22 pa me zanima gdje bih mogao nabaviti set za pelete, hvala
probaj ovdje

http://www.tehno-dom.hr/
stmat is offline  
Old 17.10.2010., 16:42   #466
Quote:
kuro kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto sam krivo shvacen, ne kazem da bi kotao trebao biti veci, dapace. Htio sam samo ukazati da su cijene pellinga i centrometala u potpunosti jednake iako se vidi da je proizvodnja centrometala znacajno skuplja. To je dosta mocniji kotao, pogotovo za onoga tko se u buducnosti misli grijati na drva. Takodjer, spremnik peleta je 3x veci kod centrometala. Ponavljam, sve za istu cijenu.
Ne razumijem kako vi doživljavate cijenu nekog proizvoda... Po kilogramu ili dimenzijama? Imate kotao BIODOM 27, manjih dimenzija a sličnih karakteristika kao CM i Pelling pa je 5000 kn skuplji.
Mislim da je Mordred dobro opisao ove kotlove i na kraju je podvukao da bi opet izabrao Peling. To i ja potvrđujem, opet bi kupio Pelling.
gavi is offline  
Old 17.10.2010., 17:26   #467
Ja da kupujem novi kotao na biomasu,definitivno bih izabrao Kozlusan...
Može spaljivati sve vrste biomase do 25mm,ima automatsko čišćenje pepela,te rotirajuće ložište,koje povećava iskorištenje kotla...
Nedostatak im je što su teški i robustni,a i cijenom su skuplji od ovih kotlova o kojima raspravljate,trajnost im je neupitna,garancija 2 godine...
F@@hrenheit is offline  
Old 17.10.2010., 17:39   #468
Mislim da svi ovi kotlovi u principu mogu trositi kukuruz sječku i sl. ali kako je kukuruz skuplji od peleta, nista od toga .Kozlusan mozda i ima te dobre stvari, ali je dosta nepoznat i ja osobno nisam nigdje pronasao nista o njemu, nikakvih iskustava. Tu je naravno i velika razlika u cijeni. Garanciju od dvije godine daju primjerice i za Pelling, Biodom 27...
Ja sam narucio Pellinga 40 , a uz njega ce ici jos i spremnik za toplu vodu i jos Buderus regulacija da podno grijanje radi kako treba.
dxer is offline  
Old 17.10.2010., 20:04   #469
http://www.kozlusan.com/kat_kalorife...teknikbilgiler
stepski is offline  
Old 17.10.2010., 21:00   #470
Trenutno dogovaram u Tehno-domu koji zastupa Kozlusan kupovinu kotla od 180 kW, za jedan poslovni objekt. Ima li možda netko iskustvo sa Kozlusan kotlom veće snage?
agt is offline  
Old 17.10.2010., 23:11   #471
Ja sam bio zainteresiran za kotao snage 300kw,ali sam odustao od kupnje ove godine zbog financija,prodali su dosta kotlova velike snage u okolicu Ludbrega,za grijanje plastenika i peradarskih farmi...
Kakav tebe zanima,grijanje vrućom vodom ili zrakom?
F@@hrenheit is offline  
Old 18.10.2010., 16:15   #472
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Kakav tebe zanima,grijanje vrućom vodom ili zrakom?
Vodom
agt is offline  
Old 18.10.2010., 20:37   #473
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Trenutno dogovaram u Tehno-domu koji zastupa Kozlusan kupovinu kotla od 180 kW, za jedan poslovni objekt. Ima li možda netko iskustvo sa Kozlusan kotlom veće snage?
A da pogledaš kotlove na biomasu na: http://www.ies-grupa.eu/kotlovi-na-b...-30-do-1500-kw , možda ti takav kotao može biti prihvatljiv.
gavi is offline  
Old 18.10.2010., 20:54   #474
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Vodom
Ja sam gledao ove za grijanje vrućim zrakom,prednost tih kotlova je što su kompaktni(imaju čak i dimnjak) i mogu se isporučiti na kotačima kao mobilne kotlovnice za koje nisu potrebne nikakve dozvole,ako se kotao nalazi izvan prostorije pod nadstrešnicom...
Imaju rotirajuće kromirano ložište,sa automatskim čišćenjem...
Inače za sve kotlove snage iznad 50kw potrebna je kotlovnica,a svi znamo da više košta papirologija i dozvole,nego kompletno grijanje...
F@@hrenheit is offline  
Old 18.10.2010., 21:13   #475
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ja sam gledao ove za grijanje vrućim zrakom,prednost tih kotlova je što su kompaktni(imaju čak i dimnjak) i mogu se isporučiti na kotačima kao mobilne kotlovnice za koje nisu potrebne nikakve dozvole,ako se kotao nalazi izvan prostorije pod nadstrešnicom...
Imaju rotirajuće kromirano ložište,sa automatskim čišćenjem...
Inače za sve kotlove snage iznad 50kw potrebna je kotlovnica,a svi znamo da više košta papirologija i dozvole,nego kompletno grijanje...
Zar za takve kotlove preko 50 kW ne treba dozvola? To mi je dobro, jer papirologija sigurno košta. Ali ako ima postojeća kotlovnica i ako se radi zamjena kotla, mislim da ne treba neka dozovola ili ipak treba?
gavi is offline  
Old 18.10.2010., 22:16   #476
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Inače za sve kotlove snage iznad 50kw potrebna je kotlovnica,a svi znamo da više košta papirologija i dozvole,nego kompletno grijanje...
Kotao ide u postojeću kotlovnicu, u kojoj je sad Centrometal na lož ulje od 400 kw.
agt is offline  
Old 19.10.2010., 21:28   #477
Gavi ili netko drugi koji ste ugradili Pelling kotao, mozete li mi objasniti kako cistite izmjenjivac topline? Prema slici dolje vidim da ima horizontalno polozene kanale, pa mi se bas i ne cini kao ugodna obveza.

Izmjenjivac topline u Pellingu
kuro is offline  
Old 20.10.2010., 17:35   #478
Quote:
kuro kaže: Pogledaj post
Gavi ili netko drugi koji ste ugradili Pelling kotao, mozete li mi objasniti kako cistite izmjenjivac topline? Prema slici dolje vidim da ima horizontalno polozene kanale, pa mi se bas i ne cini kao ugodna obveza.

Izmjenjivac topline u Pellingu
Na Pellingu je vrlo jednostavno očistiti izmjenjivač topline. Upravo kako si rekao, otvoriš vrata izmjenjivača (gornja), iz cijevi izvadiš turbolatore i s priborom koji dobiješ uz kotao pročistiš te kanala. Ako kotao ima dobro izgaranje, a trebao bi imati, nema čestog čišćenja. Mislim da je ovo jednostavnije nego čistiti pregrade izmjenjivača drugih kotlova. Ova fotografija koju si poslao na linku je kotao stari tip. Plamenik i ložište novog modela sasvim drukčije izgleda. Uz ponudu sam dobio neke materijale. Zatraži od IES-GRUPE da ti pošalje izgled novo tipa ložišta na Pellinga. Točno, tvoje pitanje logično kada je u pitanju stari tip kotla. Kad to dobiješ, sve će ti biti jasno.

Zadnje uređivanje gavi : 20.10.2010. at 17:48.
gavi is offline  
Old 21.10.2010., 00:57   #479
Pozdrav svima!
vidin da ste dosta aktivni na ovoj temi pa mozda se nađe i netko ko bi meni mogao pomoć.
ja san iz dalmacije, točnije blizu Splita (mjesto uz more), i tragajuci za lipon peći na drva zapele su mi za oko i kaminske peći na pelete, znaci ne kotao nego pec za u kuću. od nikog bliskog jos nisan cula da ima takvu pec pa pomislih mozda se ovdje nadje netko iz mog podrucja sa iskustvom takvog nacina grijanja.
kuca je etazna sa centralnim stubistem, nekih (bubam otprilike) 130 m2 bi bilo zgodno ugrijati, pec bi bila pokraj stubista tako da bi lako grijala i gornju etazu, stiropor fasada od 5cm, pvc stolarija (roleti svugdje), prošle godine smo se grijali klimom od 7kw i sve pet, ali zbog ugođaja te smanjenja potrošnje struje (jer bi se ta ušteđena trosila u, recimo, nekakvom apartmanu) bi rado uzeli takvu peć (ćini mi se dosta čistije s njom nego sa peci na drva
imamo solar za vodu i fala bogu u nas to stvarno isplativa investicija pa mi ne triba ta pec za grijanje vode.
naravno da ne bih bas za takav gust tila istrest nekih 15000-20000 kn...
e pa sad ako buden imala srice mozda se nadje netko slican, unaprijed hvala
__________________
....ča je život vengo fantažija........
happy me is offline  
Old 21.10.2010., 02:44   #480
AMBIJENTNE PEĆI NA PELETE

Quote:
happy me kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
vidin da ste dosta aktivni na ovoj temi pa mozda se nađe i netko ko bi meni mogao pomoć.
ja san iz dalmacije, točnije blizu Splita (mjesto uz more), i tragajuci za lipon peći na drva zapele su mi za oko i kaminske peći na pelete, znaci ne kotao nego pec za u kuću. od nikog bliskog jos nisan cula da ima takvu pec pa pomislih mozda se ovdje nadje netko iz mog podrucja sa iskustvom takvog nacina grijanja.
kuca je etazna sa centralnim stubistem, nekih (bubam otprilike) 130 m2 bi bilo zgodno ugrijati, pec bi bila pokraj stubista tako da bi lako grijala i gornju etazu, stiropor fasada od 5cm, pvc stolarija (roleti svugdje), prošle godine smo se grijali klimom od 7kw i sve pet, ali zbog ugođaja te smanjenja potrošnje struje (jer bi se ta ušteđena trosila u, recimo, nekakvom apartmanu) bi rado uzeli takvu peć (ćini mi se dosta čistije s njom nego sa peci na drva
imamo solar za vodu i fala bogu u nas to stvarno isplativa investicija pa mi ne triba ta pec za grijanje vode.
naravno da ne bih bas za takav gust tila istrest nekih 15000-20000 kn...
e pa sad ako buden imala srice mozda se nadje netko slican, unaprijed hvala

Možda ti ovo može pomoći.
Moji prijatelji su kupili ovih prvih i zadovoljni su:
http://www.ies-grupa.eu/ambijentne-peci
http://www.svijetkamina.hr/peci/peci-na-pelete.html
http://www.zagorka.hr/peci-na-pelet-hr-HR/83.aspx

Zadnje uređivanje terracota : 21.10.2010. at 03:00.
terracota is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:57.