Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2010., 20:44   #61
Quote:
tinatiky kaže: Pogledaj post
Recite mi molin vas dali se boduje 4-godišnje pohađanje informatike kao izbornog predeta u OŠ za upis u opću gimnaziju..?
inać(?)e san iz Splita
Nope. Broji ti se, ako se i dalje sjećam, davno je bilo, onih 5 glavnih predmeta svaki po max 10 bodova (uključujući 7. i 8. razred) plus 10 bodova za ukupni prosjek u 7. i 8. razredu.
I još ti se boduje ako si štogod napravila na nekom županijskom ili državnom natjecanju.
Tenacity is offline  
Old 18.02.2010., 20:46   #62
svaka srednja škola ima nekoliko predmeta čije ocjene se gledaju za upis... raspitaj se malo
__________________
~ Ne traži razloge za tugu, već sitnice za sreću! ~
The_Mala is offline  
Old 18.02.2010., 20:50   #63
Quote:
Tenacity kaže: Pogledaj post
Nope. Broji ti se, ako se i dalje sjećam, davno je bilo, onih 5 glavnih predmeta svaki po max 10 bodova (uključujući 7. i 8. razred) plus 10 bodova za ukupni prosjek u 7. i 8. razredu.
I još ti se boduje ako si štogod napravila na nekom županijskom ili državnom natjecanju.
Neke gimnazije daju dodatna i 2 dodatna boda za učenje 2. stranog jezika 4 godine,tako da sve to ovisi od škole do škole.
tt_girl is offline  
Old 18.02.2010., 20:54   #64
Quote:
st_girl kaže: Pogledaj post
Neke gimnazije daju dodatna i 2 dodatna boda za učenje 2. stranog jezika 4 godine,tako da sve to ovisi od škole do škole.
Ok, da, dodatni bodovi osim natjecanja su mogući. Moja greška.
Tenacity is offline  
Old 18.02.2010., 22:10   #65
Ne virujen.Za gimnaziju Tamo ti nikakva informatika baš i ne triba,mislin da san ja to imala jedan razred ili dva, uf kad je to bilo
Hrvatski,Matematika,Povijest,Fizika, šta još Engleski,Zemljopis,Kemija i ke još zaboravila san
Ne znam meni sve bilo 5,0 tako da,nije mi se gledala informatika,za faks je.
Da je MIOC možda čak i da,za opću ne virujen stvarno,al ti svakako pitaj
malapatkica is offline  
Old 18.02.2010., 23:57   #66
Opca gimba

Hrvatski, matematika, povijest, geografija, strani jezik, opci uspjeh

Matematicka

hrvatski, matematika, fizika, geografija, strani jezik, opci uspjeh
-SOMEBODY- is offline  
Old 19.02.2010., 12:52   #67
a iman li ikakve šanse upast u gimnaziju sa 54 boda..?
__________________
°¤.[.I am the fire in the ice.].¤°
tinatiky is offline  
Old 19.02.2010., 15:08   #68
Quote:
tinatiky kaže: Pogledaj post
a iman li ikakve šanse upast u gimnaziju sa 54 boda..?
Ovisi kojem gradu i koju upisauješ. U neke možeš upasti i sa 36, u neke ne možeš niti sa 59.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is online now  
Old 19.02.2010., 17:08   #69
Quote:
tinatiky kaže: Pogledaj post
a iman li ikakve šanse upast u gimnaziju sa 54 boda..?
Ako pitas za Split:

Jezicna (i 1 i 2) tesko i nikako
Opce (4 i 5) mislin da su proslih godina upisivali samo ekipu povise 58
Mioc - imas sanse zavisi o ekipi koja ce se ove godine prijavit
Prirodoslovna gimnazija pri Prirodoslovno tehnickoj skoli - o njoj ne znan nista osim da je prag 46 bodova.

Znan da nije tema za savjetovanje "Koju srednju upisati" al moje skromno misljenje (i osobno iskustvo) glasi: Biz sta dalje od gimnazije bilo kojeg tipa.
SuperGirl's Cat is offline  
Old 19.02.2010., 17:12   #70
Quote:
tinatiky kaže: Pogledaj post
a iman li ikakve šanse upast u gimnaziju sa 54 boda..?
Aj u klasičnu,nemoj te opće. To ti je pri Prvoj jezičnoj gimnaziji koju san ja davnih dana završila.U prvu upadaš sa 60,rijetki s 59 dok u klasičnu upadaš sa 48 mislin ako se nije šta prominilo.
To su samo dva razreda A i B ostali su jezičari, C,D,E,F.
Jedino šta učiš Grčki sve godine al ti je to glupost,atmosfera je odlična jer vas je u razredu pola muških i ženskih dok je u mom razredu,mi smo bili Jezičari bilo 35 ženskih i dva muška koja nismo ni zamjećivali Svi su Vam profesori isti osim šta još imate Grčki,eto
Druga jezična isto upadaš s 48 mislin al ti je masu teže tako kažu.
Prva je kao elitna,al profe su normalnije I pristupačnije i baš zato šta je takva atmosfera svi uče,zajebancija je tiraju i tebe da učiš. Čula sam da se u općim isto više manje iživljavaju.Ako baš želiš opću prije odi u Marulića nego u Nazora jer je Nazor ajmo reć teže. Upisuj gimnaziju samo ako želiš ić dalje studirat ili steć opće znanje
malapatkica is offline  
Old 19.02.2010., 17:16   #71
Quote:
SuperGirl's Cat kaže: Pogledaj post
Ako pitas za Split:

Jezicna (i 1 i 2) tesko i nikako
Opce (4 i 5) mislin da su proslih godina upisivali samo ekipu povise 58
Mioc - imas sanse zavisi o ekipi koja ce se ove godine prijavit
Prirodoslovna gimnazija pri Prirodoslovno tehnickoj skoli - o njoj ne znan nista osim da je prag 46 bodova.

Znan da nije tema za savjetovanje "Koju srednju upisati" al moje skromno misljenje (i osobno iskustvo) glasi: Biz sta dalje od gimnazije bilo kojeg tipa.
Otkad ovo
U prvu se u klasičare moglo upisat s 48 bodova ka i u drugu jezičnu i sve ostale gimnazije Samo se u prvu teško upisat
malapatkica is offline  
Old 19.02.2010., 18:07   #72
takodjer upis u gimnaziju ovisi i do generacije. na mom upisu lani u matematicku je zadnji na popisu imo 54 boda, dok je navala na opcu bila maksimalna, frend nije uspio upast sa 56 boda dok se prijasnjih godina u ove gimnazije upisivalo sa 48, 49 bodova. zasto to govorim? jer gradic u kojem zivim ima 20k stanovnika i svako bi pomislio da se svako moze upisat u gimnaziju u koju oce ako ima barem 50 bodova. recimo iz jedne osnovne skole lani u jednom je razredu lani samo 3 ucenika(od 30) upisalo neke skole koje nisu gimnazije.
crosom is offline  
Old 19.02.2010., 18:15   #73
Quote:
malapatkica kaže: Pogledaj post
Otkad ovo
U prvu se u klasičare moglo upisat s 48 bodova ka i u drugu jezičnu i sve ostale gimnazije Samo se u prvu teško upisat
Ja zaboravila na klasicnu
Skuzajte na mojoj krivoj informaciji, stvarno nije bilo namjerno.
mozda je onda i za 2 jezicnu manje bodova potrebno.
Ja se stvarno ispricavan na pogresci.

Al moran ispravi tvoju recenicu da se samo u prvu tesko upisat.
Koliko sam ja pratila bodove zadnjih godina za opce gimnazije je skocila potraznja i upisivalo se sa povise 58 bodova

citat sa http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...7/Default.aspx

"U ponedjeljak u prvih sat vremena prijava za upise u srednje škole u Četvrtoj gimnaziji Marko Marulić u šest razrednik odjela su već imali prijavljeno po 20 učenika, a ima mjesta za 28. Kako je kazao ravnatelj Bogoslav Bilić, ti učenici imaju od 58 pa naviše bodova. "
SuperGirl's Cat is offline  
Old 20.02.2010., 14:30   #74
isuuuusssseeeee...jadnaa ja...
all ova generacija je totalni probitak (imaju iznimke) al ono svi šema vani niko ne mari ni ucit ni ništa...pa mislin da bi čak i mogla upast u Nazora (Split) sa 54 bodova,.....a sad san na šk. natjecanju bila prva iz zemljopisa pa možda probam progurat na županijsko među prva 3 al..sumnjan..pa da tu dobijen bodova..
Dajj bože da upadnen sa 54
__________________
°¤.[.I am the fire in the ice.].¤°
tinatiky is offline  
Old 20.02.2010., 19:46   #75
Klasičar sam, doduše ne u Dbk-u. Učit moraš za proć barem sat dnevno, za proći s 4 min. 2 sata dnevno, a za proći s 5 i po 5-6 sati dnevno. Mnogima se zgade grčki i latinski. Shvatiš da su mrtvi i da nema svrhe štrebat nepravilne glagole i ubit se u pojam. A uz to fizika, kemija, matematika... Ja više nisam inspiriran. S 50 bodova možeš upasti, klasična se u pravilu zadnja popuni i u drugom krugu primaju da popune kvote. Ali te čeka puno, puno rada.

S druge strane, turistička. Vidim da nisi baš vičan jezicima, pa ti nema svrhe upisivati to ako će ti biti kamen oko vrata.

Jesi razmišljao o ekonomskoj? One su laganija, interesantni su smjerovi...

Ugl. sretno!
Ako ti se ne uči min. 2 sata dnevno, ne upisuj klasičnu!
Phoebos Apollon is offline  
Old 20.02.2010., 20:42   #76
Quote:
Apolon.17 kaže: Pogledaj post
Klasičar sam, doduše ne u Dbk-u. Učit moraš za proć barem sat dnevno, za proći s 4 min. 2 sata dnevno, a za proći s 5 i po 5-6 sati dnevno. Mnogima se zgade grčki i latinski. Shvatiš da su mrtvi i da nema svrhe štrebat nepravilne glagole i ubit se u pojam. A uz to fizika, kemija, matematika... Ja više nisam inspiriran. S 50 bodova možeš upasti, klasična se u pravilu zadnja popuni i u drugom krugu primaju da popune kvote. Ali te čeka puno, puno rada.

S druge strane, turistička. Vidim da nisi baš vičan jezicima, pa ti nema svrhe upisivati to ako će ti biti kamen oko vrata.

Jesi razmišljao o ekonomskoj? One su laganija, interesantni su smjerovi...

Ugl. sretno!
Ako ti se ne uči min. 2 sata dnevno, ne upisuj klasičnu!
Ne želim samo proć, jer nakon klasične slijedi fakultet. Iskreno, ja ne učim ni 7 min dnevno, a imam sljedeće ocjene.

* hrvatski jezik - 7. razred 5, polugodište 8. 4
* likovna kultura - 7. razred 4, polugodište 8. 5
* glazbena kultura - 7. razred 3, polugodište 8. 5
* engleski jezik - 7. razred 4, polugodište 8. 3
* matematika - 7. razred 3, polugodište 8. 2
* biologija - 7. razred 5, polugodište 8. 5 (idem na županijsko 9. ožujka)
* kemija - 7. razred 4, polugodište 8. 4
* fizika - 7. razred 3, polugodište 8. 3
* geografija - 7. razred 5, polugodište 8. 5
* tehnička kultura - 7. razred 5, polugodište 8. 4
* tjelesna zdravstvena kultura - 7. razred 4, polugodište 8. 5
* njemački jezik - 7. razred 4, polugodište 8. 4
* vjeronauk - 7. razred 5, polugodište 8. 5

Uzorno mi je vladanje, imaju li veze 2 neopravdana u 7. i 1 u 8. razredu (svi zato što sam zaboravio predsat)? Opći mi je uspjeh 4 u svim razredima osim 2. i 6. (5), a na polugodištu sam imao 4.2. 2 h nije problem, mislio sam da se ne odvaja od knjige. Grčki i latinski su na svakom koraku (riječi i izrazi iz tih jezika), ne vidim problem.

U Dubrovniku su jedine vrijedne škole s kojima se može nešto dobro plaćeno radit gimnazija (+ fakultet ), turistička (ne za konobara i to), elektrotehnička te pomorska. Posljednje 2 odbacujem zbog matematičetine i fizičetine, kako u školi, tako poslije i u poslu.

Usput, koji se razredi gledaju za fakultet?
Uzvišeni is offline  
Old 20.02.2010., 20:51   #77
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Grčki i latinski su na svakom koraku (riječi i izrazi iz tih jezika), ne vidim problem.

U Dubrovniku su jedine vrijedne škole s kojima se može nešto dobro plaćeno radit gimnazija (+ fakultet ), turistička (ne za konobara i to), elektrotehnička te pomorska. Posljednje 2 odbacujem zbog matematičetine i fizičetine, kako u školi, tako poslije i u poslu.

Usput, koji se razredi gledaju za fakultet?
Ne znam ništa o klasicnoj u Dubrovniku, ali ovo sam morala komentirati.... nemoj misliti da je latinski samo izrazi koje cujes posvuda...ja sam u opcoj, pa ga imam manje nego klasicari, ali i s ovim jedva izlazim na kraj

Za fakultet se ne gledaju nikakvi razredi, prije je bio prijemni a sada je državna matura
__________________
The light at the end is worth the pain...
Gatita is offline  
Old 20.02.2010., 22:05   #78
Apolon je dobro rekao. Ne upisuj gimnaziju ako ne misliš učiti barem 2 sata dnevno a kada je gusto čak i puno puno više.
I ne zavaravaj se da je latinski lagan. Ja sam ga imala samo prve dvije godine (opća gim) i ubijala sam se s njim. Pogotovo još ako imaš zeznutog profesora kao što sam ga ja imala.
Što se bodova tiče, svaka škola ih određuje za sebe. Za gimnazije je minimalni prag 46 bodova, a većina ih stavi i puno više. Za Dubrovnik konkretno ne znam koliki je prag, ali to ti sve bude prije upisa i u novinama i na internetu.
jojachica is offline  
Old 20.02.2010., 22:15   #79
Neopravdani ti nemaju nikakve veze, tko te to plasi?
Latinski zna biti zeznut zbog tlacenja sa svim onim deklinacijama i konjugacijama, meni osobno je bio nocna mora.
Za fakultet ti se gleda prosjek svih ocjena svih razreda srednje, tako da tu nema puno kalkuliranja. Dobra je stvar sto ocjene imaju "tezinu" od 30-tak % (ovisno o fakultetu koji zelis upisati), a ostale bodove za upis ti donosi drzavna matura.
Opća opasnost is offline  
Old 21.02.2010., 11:14   #80
Nisam ti ni ja u 7. i 8. razredu puno učio, da se odmah razumijemo. Naštrebetaš gradivo sat prije, domaći napišeš preko pet minuta, a popodne hvataj ženske za huzicu i idi s prijateljima na pikado do 11. Mater mi nije puno radila probleme jer je vidjela da su ocjene koliko toliko ok, a i nisam radio probleme...

A kad sam došao u srednju, klasičnu, doživio sam šok. I to ono, ubio se u pojam. Toliko gradiva na jednom mjestu, ispituju te svako 2-3 tjedna (da ponoviš lekciju npr.), mali testići non-stop. Profesori stariji od Isusa, stroži od Hitlera. Sve ti je to stara škola; rad, red i disciplina. Ali ako se trudiš, može
se, odn. mora se. Danas mogu reći da sam prilično obrazovan, načitan, elokventan. A što iza toga stoji; sati, dani učenja, nespavanja, pa čak i povraćanja od stresa, plakanja (što će mi ova škola?), odlasci i kod psihologa. Nije lako, ali kad uđeš u stvar, osjećaš se super kao i ja sad. Učim redovno, prolazim s jakom četvorkom (4,3), pao nisam od prvog razreda, nemam dvica.

A grčki i latinski? Pregrizi jezik. Masa ih dođe s takvim mišljenjem i padaju kao kruške na polugodištu. Teško im je naučit a-deklinaciju na grčkom, a kamoli složena pasivna vremena i konjuktive na latinskom. Štrebanje po 100 poslovica od tri crte, po 500 riječi da ti mozak izgori.
Mnogi ni danas u mom razredu ne znaju ni grčki dobro čitat, a mješaju i tradicionalno i klasično čitanje u latinskom.
Teška du ta dva predmeta, ipak su ti glavni predmeti, i moraš ih znati u podne-ponoć. Meni latinski nije problem. Uhvatio sam jak vokabular, stabilan sam u gramatici, ali grčki je puno teži, čim je drukčije pismo. Za jedan odlomak od ne znam, 10 redova u Chrestomathiji (knjizi) mi treba oko 3 sata za naučit prijevod i riječi, analizirat, popisat veznike i zavisne rečenice.

Ja ti iskreno kažem. Nemoj u klasičnu, ako nećeš učit makar 2 sata dnevno!
Nije smisao upisat klasičnu, prolazit s dva-tri, glumit frajera, i na kraju se kajat jer nisi mogao upisati ništa drugo osim studija poljoprivede krša u Kninu.

Bolje u upisati opću. Klasični jezici nisu jednostavna stvar. Oni su koljevka današnjim jezicima, i imaju silne padeže, konstrukcije. Ali kažem ti, ako ćeš sjest i učit. go for it!

Ugl. upišeš klasičnu, razred ima cca. 25 učenika, i spadne do mature na 18-20. To vidiš i u popisima učenika na školskim stranicama klasičnih gmnazija.

Ti sada možeš nakon svake srednje na faks, jer se piše jedinstvena državna matura. Istu polažem ja, i ekonomist, i medicinska sestra. A sad, koliko će te neka škola pripremit za to, to je druga stvar.

Učit se mora! Lijepo je sjedat ispred tv-a i znati odgovore na pitanja od 125 000kn na milijunašu.

Dobro razmisli, pogledaj koje opcije imaš u Dubrovniku, raspitaj se kod starijih ljudi koji su završili ili idu u klasičnu, turističku.

Nemoj se zalijetat kao guska u maglu!
Nadam se da sam pomogao.


ps. Evo sad idem štrebat Homerovu Ilijadu za ispitivanje sutra, i ne mislim se dići od knjige prije 8! A kamoli još naučit "pjevat" metriku...
Phoebos Apollon is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.