Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2005., 18:41   #1
Hanuka

Hanuka je blagdan, kojim se obilježava ponovno posvećenje Hrama u Jeruzalemu i pada 25. dana mjeseca kisleva (studeni/prosinac).

Priča počinje za vrijeme vladavine Aleksandra Velikog. Aleksandar je osvojio Siriju, Izrael i Egipat; u osvojenim je zemljama dozvolio slobodu vjere i određeni stupanj autonomije. Za vrijeme njegove vladavine brojni su se Židovi helenizirali, usvajajući kulturu, jezik, običaje i sl.

Nakon malo više od jednog stoljeća jedan je od Aleksandrovih nasljednika, Antioh IV. Seleukid (a koji je kontrolirao ovaj dio Carstva) postavio helenističkog svećenika u Hram, zabranjivao prakticiranje židovstva, desekrirao Hram žrtvujući svinju na oltaru i ubijao Židove, koji su se tome protivili.

Dvije su se skupine suprotstavile Antiohu - skupina oko Matatijahua Hašmonejca i njegovog sina Jude Makabejca te više tradicionalna, religiozna skupina, koji su bili poznati pod imenom Hasidi, prehodnici Farizeja. Oni su udružili svoje snage u ustanku protiv asimilacije heleniziranih Židova, kao i protiv opresije Seleukida. Ustanak je uspio i Hram je ponovno posvećen.

Prema tradiciji zabilježenoj u Talmudu, za vrijeme ponovnog posvećenja Hrama u njemu je bilo ostalo malo onoga što Grci nisu desekrirali. U Hramu se trebala zapaliti menora, koja je imala gorjeti svake noći, ali je u Hramu ostalo ulja samo za jednu noć. Ipak, to je ulje gorjelo osam dana. Osmog je dana proglašen blagdan, kako bi se komemoriralo ovo čudo. Zanimljivo je da je svečanost posvećena ovom čudu, radije nego vojnoj pobjedi.

Hanuka nije, za razliku od većine drugih židovskih blagdana zapisana u Bibliji, već u Knjigama o Makabejcima.

Hanuka se obilježava tako da se svaku večer Hanuke pali nova svijeća na hanukiji (svijećnjak s osam svijeća i jednom dodatnom na različitoj visini od ostalih, pomoću koje se pale ostale). Tri se blagoslova govore pri paljenju šamaša (svijeće s kojom se pale ostale svijeće); glavni blagoslov za paljenje svijeća, blagoslov kojim zahvaljujemo Bogu za čuda, koja je napravio našim precima u ovo vrijeme i blagoslov, kojim zahvaljujemo da smo dočekali ovo vrijeme.




!חג חנוכה שמח
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 22.12.2005. at 21:50.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 18:44   #2
nisu li makabejci apokrif ???
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 19:01   #3
Quote:
dominikx10 kaže:
nisu li makabejci apokrif ???
To je, koliko je meni poznato, protestantski termin za dodatne knjige uz njihov biblijski kanon. Makabejci su negdje i dio Biblije same (katolici i pravoslavci).

Edit: više imaš ovdje - http://en.wikipedia.org/wiki/Tanakh
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2005., 21:47   #4
cool, ja sam protestant
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2005., 08:46   #5
Ne znam je li ispravno ali uzivaj u blagdanu.
P.S. Znas li u cijelosti molitve "Hallel i Amida". Ja imam neku knjigu ali nije bas najbolje objasnjeno a i nemam bas vremena. Bok
__________________
Nije da se ne slazem sa tobom ali nisi u pravu.
Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 16:13   #6
Sretna Hanuka koji je slave (mislim da danas pocinje navecer?)
Izzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 16:27   #7
Meni simbolike ima.Nek vam se svijeće nikad ne ugase.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:13   #8
Malo trivije...




Slika nije slika hanukije nego Gyðingaljós (zidovsko svijetlo), islandskog i skandinavskog bozicnog obicaja koji (svijesno) kopira hanuku.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:17   #9
Quote:
Izzy kaže:
Sretna Hanuka koji je slave (mislim da danas pocinje navecer?)
Upravo je pocela. Ove godine prvi dan hanuke pada na bozic (to se desi jednom u 19 godina).
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:21   #10
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Upravo je pocela.
Sretna...ugodne trenutke vam zelim.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:22   #11
sretna hanuka židovi! sjetite se Mesije kojiput
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 17:46   #12
Sretna Hanuka

Poseban pozdrav rambi, umpa, duvke i samedi
cipiripi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:03   #13
חג שמח


מעוז צור ישועתי לך נאה לשבח
תכון בית תפלתי ושם תודה נזבח
לעת תכין מטבח מצר המנבח
אז אגמור בשיר מיזמור חנכת המזבח
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Arye is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:16   #14
Quote:
dominikx10 kaže:
sretna hanuka židovi! sjetite se Mesije kojiput
Nije im baš ugodno što se njihova slava poklapa sa slavom Krista koji je ipak "otpadnik"njihove vjere,koji je "izdao" židovsku vjeru...
SLAP is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:52   #15
Unhappy

Quote:
rambi kaže:
To je, koliko je meni poznato, protestantski termin za dodatne knjige uz njihov biblijski kanon. Makabejci su negdje i dio Biblije same (katolici i pravoslavci).

Edit: više imaš ovdje - http://en.wikipedia.org/wiki/Tanakh

Pravoslavci ne priznaju pseudokanoniku... tj. apokrifne knjige!

Ti bi to trebala znati. Apokrifne knjige su u rimokatoličku Bibliju ubačene u vrijeme sukoba s Lutherom, da bi Vatikan mogao - opravdavati mise za mrtve, primat svećenstva i još mnoge druge zablude.

_______________________
Inace, vec sam ti objasnila da meni pojam Stari Zavjet, kao Zidovu, nista ne znaci... by rambi
https://www.forum.hr/showthread.php?t=125278&page=5
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 21:54   #16
Thumbs down

Quote:
rambi kaže:
Hanuka je blagdan, kojim se obilježava ponovno posvećenje Hrama u Jeruzalemu i pada 25. dana mjeseca kisleva (studeni/prosinac).

rambi, zašto širiš da'wu ?

Zašto nas ...da'wu -iš?

A to isto prigovaraš muslimanima na forumu?

Zašto si nepravedna?

________________________
Inace, vec sam ti objasnila da meni pojam Stari Zavjet, kao Zidovu, nista ne znaci... by rambi
https://www.forum.hr/showthread.php?t=125278&page=5
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2005., 22:19   #17
Happy Hanukkah
__________________
Trust No One
Sidney Reilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 00:29   #18
Jevreji širom svijeta

Sretno vam trajno svjetlo Hanuke

Zaista lijepo ime!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 04:55   #19
Rambi je napisala tekst o tome sto je Hanuka. Ne radi se o prosetilizaciji. Tekst je ocito neutralan. Posto je praznik, suzdrzimo se od napada i kritiziranja autora.
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2005., 10:15   #20
Čudno je kako niko ne apeluje na suzdžavanje kada su/je neke/a druge/a kofesije/a u pitanju!

Sretna Hanuka!
volio bih da mi neko transkribira kao se čestita na hebrejskom!

ovaj blagdan zaista nosi lijepu poruku!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.