Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2003., 15:20   #21
najjaci jezik na svitu

Öre möre Smörebröd
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2003., 21:15   #22
Ni norveski nije za bacit

Norsk frisk fisk..
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 18:08   #23
hvad er i vejen med dansk? I den skriftlige henseende, er det det smukkeste.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 12:25   #24
"Kod nas u Svedskoj..."

...je pocetak gotovo svakog dijaloga dobrog dijela moje rodbine i prijatelja nastanjenih u Svedskoj(Göteborg,Karlstad,Stockholm,Malmö),kad se obracaju nekom ko nije stanovnik iste te se ja pitam(Wtf?) sta je to toliko carobno u toj Svedskoj.I sam sam dijasporac,potpuno integrisan u austrijsko drustvo ali mi je nekako ovo preseravanje neobicno dakle "iz der eni eksplenejshn?".
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 12:30   #25
kod mene u svedskoj nije tako
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 12:43   #26
Quote:
Septembar kaže:
kod mene u svedskoj
Ee vidis,za ovu varijantu jos nisam cuo
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 13:33   #27
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 20:40   #28
Quote:
Secundo kaže:
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju.
e bas tako
a koja je od ove dvije- visdis od nastavlka recenice

a podgrupa 1A- napuhani seljaci koji misle da su uhvatili boga za jaja sto ih je sudbina odvela van, pa sad se pusu do besvjesti tudjim perjem
takvi su najjadniji
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 21:02   #29
Quote:
Secundo kaže:
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju.
Dobro,ovo vazi za dijasporu u globalu.
Ali onaj sjaj u okicama kad se"Sved-Balkanoid" pojavi u rodnom mjestu sa citavom ustedjevinom od proteklih 11 mjeseci mi je nekako poseban u odnosu na Austro-,Germano-,Franko- i ine Balkance.
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 21:58   #30
Quote:
S T E L I U M kaže:
Dobro,ovo vazi za dijasporu u globalu.
Ali onaj sjaj u okicama kad se"Sved-Balkanoid" pojavi u rodnom mjestu sa citavom ustedjevinom od proteklih 11 mjeseci mi je nekako poseban u odnosu na Austro-,Germano-,Franko- i ine Balkance.
jebiga mene tjeraju da pricam kako mi je
vele mi, ti ko da nsi vani, nis ne pricas
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 22:16   #31
Meni je ostala u sjecanju jedna scena kad mom starom u posjetu dolazi jedan poznanik-sada veliki Sved,pun dojmova "te kod nas u Sw ovo te ono" a moj stari samo klima glavom a jednim okom prati desavanja na TV-u dok taj posjetioc nije popizdio( ) i sa rijecima "..kakav je to nacin?,bla-bla" napustio stan.
Rijetko sam imao priliku vidjeti tako blazen osmijeh kao tad na licu starog,sa izrazom na licu:"fala Bogu,rijesih ga se".
S T E L I U M is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2004., 10:32   #32
Ma dobro, svaki cigo svojeg konja hvali, pa tako valjda i ovi novokomponvani Šveđani

Inače, vidim tu zanimljivih kontroverzi, recimo kad bi uhvatio malo vremena i jednog rođaka, politički zainteresiranog, ljevičara, da malo usporedimo socijalističku radničku samoupravu i direktnu demokraciju u CH ... ne bi nam bilo dosadno

Kad malo prošvljate po ovom podforumu, možete naiči na masu tema baš o usporedbi kako je u Švedskoj, kako u USA ili bilogdje. Počevši od cijena vrtića (indikator vrijednovanja ženske radne snage i obitelji u nekoj državi) preko cijena za osiguranje (diskriminacija, rasizam) do kvalitete fakulteta. Skroz benigne rasprave, dok ne počne prepucavanje
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2004., 11:11   #33
Citajuci ovako po forumu (cijene vrtica, duljina porodiljskog, bolovanje isl), meni stvarno zvuci da je Svedska zakon!!!

I ja bih u Svedskuuu !

Pa onda da pricam "kod nas u svedskoj ... super"
Lea12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2004., 12:29   #34
I ja bih u Svedsku... da nisam ovako grozno zimogrozljiva. Nl je top, hladnije od ovoga ne mogu. Zimi se tjesim jer je ovde zima blaza. Jest da vjetar odnese,... Ma ne znam ni ja sta pricam... jos par decenija pa onda penzija i na Bali. A do tada mozda i ovde otopli... kako je krenulo...
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2005., 15:13   #35
Quote:
Secundo kaže:
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju.
Bas zbog ovakovih misljenja, reagiranja kao kod Tebe, jako pazim sto kazem kad dodjem doma na more
Nije da je vani sve bolje, ali ima dosta boljih stvari, koje bi se lako mogle sprovesti i doma, ali neda im se!
Kad netko zivi van desetak godina, taj tolike razlike i nevidi, ali ako jednom zivis vani duplo duze nego ikad u Hrvatskoj, (pogotovo ako ode u mladim danima) neminovno dodjes do takvih izraza kao "kod nas", bez da pritom zelis vrijedjati Hrvatsku.
Gledaj, djeca se tu rode, radis tu, stvoris krug prijatelja, susjeda, naviknes se na ove zakone (koji se zaista brzo sprovode, kao i mnoge druge odluke da nenabrajam) i onda se osjecas jednim dijelom te cjeline! (bez da zelis vrijedjati svoju zemlju)
Zar je to cudno?
Nekako dolazis puno brze do svojih prava nego u Hrv. (znam o cemu pricam) a da negovorim o kokavim dozvolama, sudovima, ma znaju svi o cemu pricam.
Dakle, netreba nam zlonamjerne kritike, a ako se netko tako primitivno ponasa hmmmm... nazalost ima nas svakakvih!
(sto se tice love, zar niste primjetili, da onaj koji zaista ima dosta love, nikad o tom neprica!)
__________________
Dalmatinka jednom....
Dalmatinka zauvijek..........
dalmoshica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2005., 09:55   #36
Dalmoshica, obračaš se meni koji ima duže CH putovnicu od HR putovnice. Pa jasno je meni da nam se potkrade neki put ono famozno "kod nas u [nekoj Dijaspori] ...", i dao sam dvije varijante daljnjeg toka, o kojima ovisi dali je to tek bezazlena konverzacija ili prezir prema domorodcima.

Međutim, čuvam se usporedbi CH i HR koje za Lijepu Našu obično završavaju velikom blamažom, i kad već kritiziram domaće uvjete, činim to bez CH konteksta. Jer, tko sam ja da ispravljam krive Drine, i šta bi ja nabijao mojim voljenim u HR neke komplekse zato što stvari tamo ne šljakaju kao ovdje u CH. Pa nisu ni oni krivi, niti precjednik ni neki utjecajni političari nisu u krugu mojih poznanika.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 12:16   #37
Sverige

Pozdrav svima!

Ja sam iz Zagreba i životna želja mi je živjeti i raditi u Švedskoj!
Zanima me da li ima netko na ovome forumu ko je i Švedske ko bi mi mogao pomoči na bilo koji način na ostvarivanju moga životnog sna?

Unaprijed hvala!

Magnus
magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 21:17   #38
Oladi od Svedske. Alkohol se prepisuje na recept. Svi hodaju k'o duhovi. Daju ti stan hranu i posao i onda cekas da ostaris.

Ako hoces negdje ici, bjezi u Irak. Tamo se uvijek nesto dogadja.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 16:42   #39
Ja ne pijem....tak da i dijele alkohol besplatno po cesti....ne zanima me.
Samo da mi je naci bilo kakav posao....za stan i ostalo bi se snasao i sam!


Pozdrav!
magnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2006., 17:09   #40
A jel' znaš Švedski? Barem osnove? Ono, cura=blondie, namještaj = ikea i to. A što se tiće alkohola, kad čuješ za njihove porezne stope, propit ćeš se i ti ...
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:48.