Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2009., 01:46   #1
Najlakša staza do Tomislavca na Sljemenu i kak doći do Medvedgrada

Jedno pitanje,

dolazi mi rodbina iz daleka u ZG,i eto odveo bi ih na Sljeme.

Koja je najlaksa staza do Tomislavca?,osim autom ili busom

nisam ni ja u najboljoj formi a ni rodjaci,pa da ne riknemo na pol puta

i drugo

kak se dodje do Medvedgrada??
livadinka.kukuric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:04   #2
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje,

dolazi mi rodbina iz daleka u ZG,i eto odveo bi ih na Sljeme.

Koja je najlaksa staza do Tomislavca?,osim autom ili busom

nisam ni ja u najboljoj formi a ni rodjaci,pa da ne riknemo na pol puta

i drugo

kak se dodje do Medvedgrada??
Do Sljemena: staza lijevo od tunela (zadnja stanica Tramvaja broj 15). Mozes sici i jednu stanicu ranije, pa kroz selo u brda... Mislim da se staza zove Leustekov put i da uglavnom slijedi zicaru (ili je blizu nje).

Do Medvedgrada se dodje tako da iz autobusa izadjes u Sestinama (mislim da bus vozi na liniji Britanski trg-Mihaljevac). Od crkve u Sestinama ides prema sjeveru (Sljemenu), prodjes restoran Sestinski lagvic i nakon toga pocinje staza (Medvedgrad je na brdu lijevo od ceste). Mozes i mrvicu prije Lagvica skrenuti lijevo u brda.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:05   #3
Do Sljemena ti treba cca 2-3 sata (ovisno o kondiciji i odmorima). Medvedgrad je laksi zalogaj, mislim da je 1 h dovoljno.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:11   #4
Možeš i na povratku s vrha na Medvedgrad, samo prati oznake za Kraljičin zdenac..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 16:12   #5
Bikčićeva staza
Alenkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 16:40   #6
Najbolje ti je preko Adolfovca, treba 2h, a uspon je lak i ujednačen.

Siđeš s 15ice na predzadnjoj, dakle trećoj stanici, 30m od stanice na U-zavoju skreneš desno u ulicu Lonjščina. Tom ulicom ideš do kraja i nakon zadnje kuće 100m desno ti je mostić preko potoka, tu počinje staza. Nakon sat vremena doći ćete do odmorišta Adolfovac s lijepim vidikom na Zagreb i dolinu Save, 100m niže prema cesti je izvor pitke vode. Od Adolfovca za 15m staza prelazi preko ceste i odatle imaš još pola sata hoda.

Do Mevegrada ti je najlakše doći iz Šestina, od restorana Šestinski Lagvić kod table Park prirode skreneš lijevo s ceste prije parkirališta i uzbrdo pratiš markaciju 12. Imaš otprilike 45min do Medvedgrada.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 18:23   #7
Quote:
livadinka.kukuric kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje,

dolazi mi rodbina iz daleka u ZG,i eto odveo bi ih na Sljeme.

Koja je najlaksa staza do Tomislavca?,osim autom ili busom

nisam ni ja u najboljoj formi a ni rodjaci,pa da ne riknemo na pol puta

i drugo

kak se dodje do Medvedgrada??

Imaš Leustekov put od Gračana preko Adolfovca do Sljemena. Niš pametnog za vidjet osim jednog otužno devastiranog odmorišta zvanog adolfovac i eventualno runolista ako se malo skrene. A pošto je runolist samo ružna drvena bertija preporučam izbjegavati. Osim za prvi put
Onda staza 57 Gračani-Pustodol-Jelačić plac-Brestovac-vrh. Tu ima taj brestovac no i to je ruševina. Puno je isplativije ostat doma pa gledat na netu kak je to nekad lijepo izgledalo.
Slijedeća staza je put HPD-a koji ide iz šestina točnije šestinskog kraljevca pa prolazi blizu brestovca i na vrh
Možda je čak najlakša staza 12 i ta ide od lagvića pa onda lijevo u šumu, na medvedgrad te dalje preko bažulovke na vrh. U povratku se samo skrene na omladinsku pa umjesto na medvedgrad piči na kraljičin zdenac.

No možda bi bolji bio žumberak. Od sv. gere, grkokatoličke crkve u strmcu pribićkom, zečaka, pliješa, doma b. farkaš, medven drage, starog grada žumberka itd...

Ako je već isključivo sljeme u pitanju onda se isplati vidit horvatove stube, zrcalo, kamene svate, zelingrad itd. Vrh je dosadan u pm... Osim tog glupog ružnog tornja nema gotovo ništa vrijedno pažnje
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 13:07   #8
Do Sljemena: staza lijevo od tunela (zadnja stanica Tramvaja broj 15). Mozes sici i jednu stanicu ranije, pa kroz selo u brda... Mislim da se staza zove Leustekov put i da uglavnom slijedi zicaru (ili je blizu nje).

Do Medvedgrada se dodje tako da iz autobusa izadjes u Sestinama (mislim da bus vozi na liniji Britanski trg-Mihaljevac). Od crkve u Sestinama ides prema sjeveru (Sljemenu), prodjes restoran Sestinski lagvic i nakon toga pocinje staza (Medvedgrad je na brdu lijevo od ceste). Mozes i mrvicu prije Lagvica skrenuti lijevo u brda.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 20:09   #9
Pozdrav!Zanima me gdje je ispod Tomislavca početak Erberovog puta?Je li tamo na onom dijeliu gdje je autobusna stanica?
Ili da budem precizniji kako doći na Erberov put od Tomislavca?
Također da li je označeno skretanje sa Erberovog puta na Srnec-Horvatove stube?
Hvala.
Agnin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 12:51   #10
Bok. Imam i ja jedno pitanje
da li je netko išao možda od medvedgrada do sljemena ( ili obnuto). Koliko je zahtjevna staza, da li ju je teško pratiti i koliko taje put otprilike?
hvala
z85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 20:49   #11
Ja sam danas krenuo iz Luksica. Trebalo mi je nekih sat vremena strmim usponom do prvog velikog racvanja (runolist, graficar, sestine). Krenuo sam desno stazom prema sestinama. Nakon 10 minuta hoda lijepom osuncanom stazom dosao sam do novog racvanja (medvedgrad, kraljicin zdenac). Ovo mi je inace najdraza pozicija jer kad god sam bio tamo zimi sunce je tuklo direkt u drvenu klupicu koja tamo stoji. Inace radi se o poziciji odmah iznad kraljicinog zdenca kad se krene prema medvedgradu. Ti bi tu ako si isao na medvedgrad znaci izbio prateci markiranu stazu prema kraljicinom zdencu. Cesta je u blizini. E sad, na tom raskrscu ima jedan put koji se penje strmo gore i nije markiran. Super kandidat za markiranje ako se mene pita. Danas sam krenuo njime, i nakon sto sam nakon pola sata ispustio dusu izbio sam na Jakobovu kapelicu. Od jakobove kapelice do graficara ima nekih 10 minuta. Nakon graficara sam se pentrao jos jedno pola sata i prosao sveti kriz, jos neke kucerde po vrhu sljemena i dosao do tornja i tomsilavovog doma. E sad sa tomislavovog doma krenuo sam direktno dole markiranom stazom na kojoj pise da vodi prema sestinama. Staza pocinje stepenicama s ogradicom i onda se strmo spusta dolje. Samo pratis markacije prema sestinama. Dosta losa staza inace. U jednom trenu ces naici na neki komad puta koji su nedavno razrovali a okolica izgleda kao da su prosli jahaci apokalipse a ne lugari. Citavi dio brda je posjecen i stabla i grane leze okolo. Nigdje zivog stabla. Imam i slike ako treba. Ja sam tu promasio stazu koja ide uz tu stazu i jako je uska. i produzio dole da bi dosao do kraja staze gdje me cekalo jedno 7-8 veprova. Sreca su se oni mene isto ulasili izgleda pa su brzo pobjegli, suskajuci jos jedno 15 minuta. Uglavnom vratio sam se malo nazad jer staza tu prestaje i kraj zadnje markacija nasao crvenu limenu tablu na kojoj pise vrh i sestine i koliko je daleko. Krenuo sam tom uskom stazicom i spustao se jedno 15-20 minuta. Katastrofa od staze kao i cijeli spust, hrpa srusenih stabala. Dosao sam do racvanja lijevo prema brestovcu (tu je itabela voda 100m) i produzio desno prema sestinama. Nakon jos nekih pola sata ruzne prokopane kaljuze dosao sam iznad kraljicinog zdenca. Odakle mozes nazad na medvedgrad. Meni se nije dalo vise pa sam se pousnom stazom spustio u sestine na bus. Od kraljicinog zdenca, ima jos jedna staza koja vodi prema vrhu, mislim da je staza markirana sa 1. Njom jos nisam prosao tim dijelom i vjerojatno je bolja od ove kojom sam ja isao. Ona mi je slljedeca na redu. Ne znam da li se u nekom trenutku spaja s ovom kojom sam ja isao.

Ako ides medvedgrad, graficar, tomislavac, sto mi se cini kao najinteresantnija staza trebat ce ti jedno 3 sata sigurno. Alternativa je recimo Miroslavec staza uz potok Kraljicin zdenac pa ovaj put kojim nisam isao, ne znam kakav je. Ovim spustom kojim sam ja isao s tomislavca se nemoj penjati jer je blagi uzas. Moj savjet je svakako popet se sto prije gore i onda setat po vrhovima, to su lijepi dijelovi sljemena. Risnjak-graficar-tomislav recimo nisu daleko jedan od drugoga, a mozes i dalje prema istoku. Jedino sto treba doci gore prvo.

Eto, nadam se da ces se uspjeti snaci u ovome i izvuci bar neku korisnu informaciju. Ako nista informacija je friska i iz prve ruke.
10godina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 22:09   #12
kakva je Bikčićeva staza za početnike, za ljude poput mene koji se nikad još nisu odvažili pješke na sljeme?
sicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 23:18   #13
A čuj, teža od Leustka definitvno. Tak da ak nisi pri kondiciji, očekuj oznojavanje i muskulfiber.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 14:52   #14
inače, kolko ima od puntijarke do vrha i kakav je taj komad u odnosu na dio bliznec-puntijarka?
sicky is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2011., 15:28   #15
Puntijarka-toranj? praktično ravno, mala uzbrdica pa nizbrdica na sred, kod ZMIN tornjića, prije bivšeg Doma izviđača (sad pansion-hotel Snježna kraljica) pa uzbrdica odmah iza njega do vojno-MUPovog tornja pa nizbrdica na Činovničku pa onda uzbrdo skroz do vrha trosedežnice.
ok, nije ravno, al je to sve blago relativno i dobro utabano, po hrptu Medvednice, treba nekih 45 minuta lagane i ugodne šetnje.
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 15:24   #16
Hej, svi ovdje pričate kako je ta Leustekova staza, kako li se već zove, laka, no ja sam jučer šprilikom spuštanja, taman pred kraj staze, imala nekoliko napada panike kad sam vidjela par uskih vijugavih strmina, uz to skliskih, pošto je zemlja, odnosno šljunak suh, a kad bi se i netko poskliznuo, jedino gdje može odletit je ogroman ponor

Pa, ima li kakva staza za nas paničare, koja neće imati toliko neugodnih iznenađenja?
lalalend9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 00:25   #17
Quote:
lalalend9 kaže: Pogledaj post
Hej, svi ovdje pričate kako je ta Leustekova staza, kako li se već zove, laka, no ja sam jučer šprilikom spuštanja, taman pred kraj staze, imala nekoliko napada panike kad sam vidjela par uskih vijugavih strmina, uz to skliskih, pošto je zemlja, odnosno šljunak suh, a kad bi se i netko poskliznuo, jedino gdje može odletit je ogroman ponor

Pa, ima li kakva staza za nas paničare, koja neće imati toliko neugodnih iznenađenja?
Nema nikakvih uskih, vijugavih ili opasnih strmina pri dnu ako ideš ka tunelu, ne znam za ovaj kratki dio ka centru Gračana možda si tu išla?

(Spuštao sam se dan poslije tebe)
paladin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 12:47   #18
Quote:
lalalend9 kaže: Pogledaj post
Hej, svi ovdje pričate kako je ta Leustekova staza, kako li se već zove, laka, no ja sam jučer šprilikom spuštanja, taman pred kraj staze, imala nekoliko napada panike kad sam vidjela par uskih vijugavih strmina, uz to skliskih, pošto je zemlja, odnosno šljunak suh, a kad bi se i netko poskliznuo, jedino gdje može odletit je ogroman ponor
Da, završni dio staze ide iznad jednog odrona (s desne je strane kod spuštanja, s lijeve kod uspona).

No, malo tko uopće ide tim završnim dijelom.

Većina ipak za ishodište uzima tunel, iako Leustekova staza službeno počinje jednu tramvajsku stanicu prije.

Jednostavno kreni od tunela (tamo se i vrati) i sve će biti OK.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 14:25   #19
Zanima me par stvari ako netko zna:
1. Kojim busom se može doći do Sljemena?
2. Do kud ide taj bus, tj. gdje će me ostaviti?
3. Kud se ide dalje pješke od tamo?
Zlogermo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 20:19   #20
Itko?
Zlogermo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.