Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2013., 10:00   #1
sigurna banka, koja ?

Imam pomalo neobičnu situaciju...
Uskoro bi netko u obitelji trebao prodati veću nekretninu, i planira dobiveni novac spremiti u neku ' sigurniju ' banku, i oročiti...
Budući da se radi o nekih 2 mil. eura moji savijet je bio da se sredstva prebace van hr, budući da ovdje država garantira za uloge do 400000 kn.
Pozitivna strana lokalnih banaka ( koje su zapravo u vlasništvu stranaca ) je što se može dobiti oko 5 % kamata na oročenu štednju, što je više nego u slučaju oročavanja u eu. Negativna strana lokalnih banaka je relativna nesigurnost.
Švicarske banke su odlične, ali koliko znam kamate su prilično male.
Također, koji je najjeftiniji način transfera novca na strani račun - bez da banka uzme 2 % za transfer
Dakle, molio bih za preporuku banke.
Hvala na savjetima.
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 10:34   #2
Za dobiti tih 5% ipak ćeš trebati staviti novac u manje, "nesigurnije" banke a ne velike u vlasništvu stranaca. Ne znam tko ti može i po kojim kriterijima reći koja je banka najsigurnija
I vani, ako garantiraju do 100000 eura, morati ćeš raspodijeliti u više banaka.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 11:06   #3
slažem se, ne postoji apsolutno sigurna banka...
odnosno postoji, banke u CH kojima se plaća čuvanje novca...
znam da je pitanje zeznuto...
mislio sam na preporuku banke s obzirom na kamatne stope oročavanja...
što se tiće garancija - nisam siguran kako to zapravo radi ?
odnosno, u hr država garantira do 400000 kn - ali kako ? za svaki ulog, ili po stanovniku, kako ?
i da, vjerojatno je najpametnije odabrati pet banaka u raznim zemljama, i novac rasporediti...
nisam paranoičan, ali ovaj Ciparski scenario već mogu vidjeti u Portugalu, Španjolskoj i Italiji

pitanje bi zapravo bilo - gdje bogati drže novac ? očito nemam nekog iskustva u tom području...
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 11:19   #4
O osiguranju štednje u HR imaš ovdje: http://www.dab.hr/
Kod većih iznosa možeš pregovarati sa bankom o visini kamata (ali ne puno) ali generalno manje banke nude više kamate.
Ako želiš plačati za čuvanje ne moraš u CH, možeš kod nas iznajmiti sef ili ga uzidati u podrumu.
Pa bogati ga ne drže u kešu (barem ne većinu) nego ulažu.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 11:30   #5
U Švicarskoj neki kantoni imaju garancije 1 mil. CHF, no na štednju su kamate vrlo niske.
Prouči "private banking" u Švicarskoj, to je obično otvoreno ljudima koji imaju preko milijuna ili neke slične cifre, i ne uključuje samo oročenu štednju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 11:40   #6
hvala, proučiti ću

znam da ' bogati ' večinom novac ne čuvaju nego ulažu... no, ovdje se radi o osobi kojoj je dosta ulaganja, i želi otići u prijevremenu mirovinu...
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 12:06   #7
kamatu od 5% ne možeš nigdje dobiti. Prije 3%.
"naše" banke imaju kreditni rejting kao i država.
Ako hoćeš banke s najvećim investicijskim rejtingom to su npr. credit suisse, barclays..sumnjam da ćeš tamo dobiti neku kamatu.
Mislim da je devizna doznaka u inozemstvo najjeftinija u pbz-u.
Ako misli živjeti od tog novca onda ne znam koliko je isplativo uopće prebacivati vani kad se mora opet vraćati natrag dio love i plaćati nkanada banci iz koje se šalje ili masnu proviziju na bankomatu kod nas.
Neke banke u švicarskoj čak ni ne daju kamatu nego ti njima moraš platiti godišnje stotinjak eura.
Tako da najjednostavnije podijeliti novac na 5 dijelova i uložiti u recimo 5 najvećih banaka u HR. (Zagrebačka, privredna, erste, raiffaisen i hypo)

Zadnje uređivanje vspec : 10.04.2013. at 12:19.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 12:09   #8
Quote:
JackCarter kaže: Pogledaj post
hvala, proučiti ću

znam da ' bogati ' večinom novac ne čuvaju nego ulažu... no, ovdje se radi o osobi kojoj je dosta ulaganja, i želi otići u prijevremenu mirovinu...
Najvjerojatnije ćeš morati rasporediti po više banaka što u HR što vani, negdje ćeš dobiti veću kamatu, negdje će biti više sigurno...
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 12:21   #9
hvala na odgovorima

da, izgleda da će biti recimo dvije domaće banke, i ostatak u D...
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 19:25   #10
2 mil €, to je neko zemljiste gradevinsko veće ili*

u principu vece banke su sigurnije, kod ovakvog iznosa nebih trazio banku koja ce mi dati 0.1 posto vise godisnje nego zdraviju banku, to su u principu ove sa većom dobiti..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 20:24   #11
U Hrvatskoj su depoziti osigurani do iznosa od 400.000,00 kn po osobi . Svejedno je u koliko banaka je novac raspoređen , to je ukupan iznos osiguranja.
Titari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:33   #12
Osiguranje je po osobi u svakoj banci do 400.000 kn, a ne ukupno u svim bankama do 400.000 kn

Izvor:
http://www.dab.hr/HRSITE/SOsiguranje...estecenja.html

PRIMJER I

Ukoliko deponent - vjerovnik (fizička osoba, mali poduzetnik ili neprofitna institucija) ima položene depozite u tri kreditne institucije po 400.000 kuna, u slučaju nedostupnosti depozita odnosno otvaranja stečajnog postupka nad sve tri kreditne institucije, ima pravo na isplatu obeštećenja u ukupnom iznosu od 1.200.000 kuna.

PRIMJER II

Ako deponent - vjerovnik (fizička osoba) ima depozite u 3 kreditne institucije i to:

- banka A - tekući račun u iznosu 35.000 kuna
- štedna banka B - oročeni depozit 65.000 eura odnosno protuvrijednost u iznosu 470.000 kuna i
- stambena štedionica C - stambena štednja u iznosu 150.000 kuna

Temeljem Zakona ovaj deponent - vjerovnik ima osigurano:

- u banci A 35.000 kuna,
- u štednoj banci B 400.000 kuna
i stambenoj štedionici C 150.000 kuna.

Dakle, ovaj deponent - vjerovnik ima ukupno osigurano odnosno pravo na obeštećenje od Agencije u iznosu 585.000 kuna (A 35.000 + B 400.000 + C 150.000). Neosigurani dio njegovih depozita iznosi 70.000 kuna u štednoj banci B (470.000 - 400.000). Navedeno znači da deponenti - vjerovnici mogu imati položene depozite u više kreditnih institucija i u svakoj od njih, u slučaju nedostupnosti odnosno stečaja, imaju pravo na obeštećenje do visine od 400.000 kuna.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:53   #13
Sretno onome tko vjeruje hrvatskoj vladi i njezinim garancijama.

Dobra stvar za procjenu sigurnosti je rang lista banaka po dugoročnom kreditnom rejtingu. Imam račun u jednoj s ove rang liste dolje, kamata je trenutno 1.75%.
  • 1. KfW
    (Germany)
  • 2. Bank Nederlandse Gemeenten (BNG)
    (Netherlands)
  • 3. Zürcher Kantonalbank
    (Switzerland)
  • 4. Landwirtschaftliche Rentenbank
    (Germany)
  • 5. Caisse des Dépôts et Consignations(CDC)
    (France)
  • Tie* 6. Landeskreditbank Baden-Württemberg
    Förderbank (L-Bank)
    (Germany)
  • Tie* 6. Nederlandse Waterschapsbank
    (Netherlands)
  • 7. Banque et Caisse d’Épargne de l’État
    (Luxembourg)
  • 8. Rabobank Group
    (Netherlands)
  • 9. NRW.Bank
    (Germany)
  • 10. Royal Bank of Canada (RBC)
    (Canada)


http://www.gfmag.com/tools/best-bank...#ixzz2Q5jxG3us
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 22:16   #14
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Osiguranje je po osobi u svakoj banci do 400.000 kn, a ne ukupno u svim bankama do 400.000 kn

Izvor:
http://www.dab.hr/HRSITE/SOsiguranje...estecenja.html

PRIMJER I

Ukoliko deponent - vjerovnik (fizička osoba, mali poduzetnik ili neprofitna institucija) ima položene depozite u tri kreditne institucije po 400.000 kuna, u slučaju nedostupnosti depozita odnosno otvaranja stečajnog postupka nad sve tri kreditne institucije, ima pravo na isplatu obeštećenja u ukupnom iznosu od 1.200.000 kuna.

PRIMJER II

Ako deponent - vjerovnik (fizička osoba) ima depozite u 3 kreditne institucije i to:

- banka A - tekući račun u iznosu 35.000 kuna
- štedna banka B - oročeni depozit 65.000 eura odnosno protuvrijednost u iznosu 470.000 kuna i
- stambena štedionica C - stambena štednja u iznosu 150.000 kuna

Temeljem Zakona ovaj deponent - vjerovnik ima osigurano:

- u banci A 35.000 kuna,
- u štednoj banci B 400.000 kuna
i stambenoj štedionici C 150.000 kuna.

Dakle, ovaj deponent - vjerovnik ima ukupno osigurano odnosno pravo na obeštećenje od Agencije u iznosu 585.000 kuna (A 35.000 + B 400.000 + C 150.000). Neosigurani dio njegovih depozita iznosi 70.000 kuna u štednoj banci B (470.000 - 400.000). Navedeno znači da deponenti - vjerovnici mogu imati položene depozite u više kreditnih institucija i u svakoj od njih, u slučaju nedostupnosti odnosno stečaja, imaju pravo na obeštećenje do visine od 400.000 kuna.
Ma to i mislim , možda sam se krivo izrazila
Titari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 22:37   #15
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Sretno onome tko vjeruje hrvatskoj vladi i njezinim garancijama.
Potpuno se slažem.
Osiguranje je na papiru, ALI da se što dogodi nekoj većoj banci od kuda bi oni to podmirili.
Marlea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 23:16   #16
Quote:
Marlea kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem.
Osiguranje je na papiru, ALI da se što dogodi nekoj većoj banci od kuda bi oni to podmirili.
npr?
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 23:17   #17
Quote:
Titari kaže: Pogledaj post
Ma to i mislim , možda sam se krivo izrazila :ne zna:
prilično krivo.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 10:58   #18
hvala na vrlo konkretnim odgovorima

da, radi se o većem građevinskom zemljištu, sa jednim pripadajućim objektom...
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 11:38   #19
jesi ti siguran da će on u ovoj krizi uopće prodati..
možda radiš ražanj a zec je u šumi.
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 16:09   #20
@ vspec nisam, ali bi trebalo biti ok...
cijene su prilično pale, i nadamo se da će odnos veličine i pozicije nekretnine i cijene biti prihvatljiv...

javim ako / kada prođe
JackCarter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:35.