Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2003., 15:30   #1
Sve o stipendijama

Možete li nabrojati po koju poznatu svetsku stipendiju (i napisati za koje je oblasti namenjena) i ubaciti po koji link an tu temu?

Hvala,
Nymann is offline  
Old 27.08.2003., 19:00   #2
Stipendije

Stipendije za dodiplomski, postdiplomski...?
U kojoj zemlji?
Daj budi malo precizniji.
puffko is offline  
Old 27.08.2003., 22:25   #3
Re: Stipendije

Quote:
puffko kaže:
Stipendije za dodiplomski, postdiplomski...?
U kojoj zemlji?
Daj budi malo precizniji.
I za dodiplomske i za postdiplomske, u bilo kojoj zemlji.

Ja otprilike znam neke, samo želim da mi ih neko sustavno izložii. Posebno me interesuju one za prirodne nauke, ali, gotovo ništa manje, i one za društvene.
Nymann is offline  
Old 28.08.2003., 07:48   #4
Lijepo si to zamislio pa da se ti ne moras muciti i pretrazivati
Mislim da ti to nitko ne moze sustavno izloziti jer su cak unutar pojedinih zemalja razlike od sveucilista do sveucilista ogromne. To se posebno odnosi na anglosaksonske zemlje gdje ne postoje "ministarstva znanosti" i sl pa je svako sveuciliste (potencijalno) svijet za sebe (v npr Oxford u odnosu na recimo Birmingham u Engleskoj. Osim toga stipendije mogu doci iz projekta (u prirodnim znanostima dosta cesto); od raznih dobrotvornih fundacija (tipa Soros); od drzavnih i medjudrzavnih tijela (tipa British Council ili recimo EU - Marie Curie fellowships).

Moje osobno iskustvo je
- za dodiplomski vrlo tesko

- za postdiplomski vrlo moguce, i to za gotovo sve struke.

- manja i manje poznata sveucilista - malo ili nimalo stipendija, ne isplati se ni gledati; velika i poznata sveucilista - obicno dobro financirana i nude vise stipendija te su vise otvorena prema stranicima - logicno

- pripremi se da ces potrositi dosta vremena na trazenje i onda na apliciranje na stipendije - bez toga (najcesce) ne ide

- osnovni problem drzavljana Hrvatske i okolnih zemalja je (govorim za zapadnoevropske zemlje) placanje vise skolarine kao non-EU citizens. Za neke programe i neke zemlje to moze znaciti velike novce koje ce rijetko koje funding body htjeti platiti

- nesto sto ti uvijek moze garantirati da ce se stipendija/novci naci je mentor na stranom sveucilistu koji te zna i vjeruje u tebe.

Eto opceniti odgovori na opcenito pitanje..
puffko is offline  
Old 28.08.2003., 18:53   #5
Isplati se s vremena na vrijeme pogledati stranice Ministarstva znanosti i tehnologije RH te Sveucilista u Zagrebu.

Puffkov odgovor svakako valja pohvaliti! (I, naravno, postavio si preopcenito pitanje.)
Pallas is offline  
Old 14.09.2003., 22:02   #6
slazem se sa prethodnim postovima, a dodao bih mali isjecak onih najpoznatijih:

1. stipendije ministarstva znanosti RH- iako se ne aktualiziraju tako cesto, dobre su jer je jasno da postoje za hrvatski sveucilisni kadar.
2. commision of fullbright, definitivno top za drustvene znanosti
3. pretrazi homesitove stranih ministarstava vanjskih poslova, jer strane zemlje vrlo cesto koriste diplomatski put da animiraju strane znanstvenike za uspostavu suradnje za njihovom maticnom zemljom. sto automatski povlaci cinjenicu da je to samo za postdiplomce.
__________________
the life is short-
but we don´t use it enough ...
tulipan is offline  
Old 29.09.2003., 22:26   #7
Stipendije za studije u inozemstvu

Ima li netko stipendiju za studij u inozemstvu? Konkretno me trenutno zanimaju dodiplomski studiji.
Moze li netko, iz vlastitog iskustva, dati neke informacije kako je do stipendije dosao, kojih je organizacija clan bio, koliki mu je prosjek ocjena, sto studira i sl.

Unaprijed zahvalna
Bilo bi mi izuzetno drago kad bi kumek nesto napisao - cini mi se da je on covjek od kontakata i informacija
MissT is offline  
Old 29.09.2003., 22:55   #8
O raspisanim stipendijama ima informacija na web stranicama Ministarstva znanosti i tehnologije na www.mzt.hr

Pozdrav!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Old 30.09.2003., 08:59   #9
Hvala na postu, mislim da ipak neke stipendije zaobilaze te uhodane puteve MZT/a, a ti? To bi ipak bilo prelako
MissT is offline  
Old 30.09.2003., 13:39   #10
ja ne znam o dodiplomskim stipendijama (mozda kumek zna, iako je i on postdiplomac vani), ali za postdiplomski mi je odskocna daska bilo bas ministarstvo tj stipendija francuske vlade ali je MZT bio organizator natjecaja.
luca is offline  
Old 30.09.2003., 20:13   #11
Pogledaj na www.sic.hr
lahor is offline  
Old 01.10.2003., 16:27   #12
Dodiplomski studij... Prilicno tesko. Mozda bi bilo bolje diplomirati u Hrvatskoj pa onda traziti PhD studij negdje. Puno je lakse naci.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Old 01.10.2003., 22:19   #13
Nisam mislila da me netko stipendira sve cetiri godine studija, nego eventualno neka razmjena za jednu godinu, ili cak samo jedan semestar... Cisto za izbrusiti jezik i eventualno uloviti neke korisne contacte za postgraduate
MissT is offline  
Old 06.10.2003., 09:15   #14
Redovito provjeravaj sajt Sveucilista u Zagrebu i Ministarstva znanosti.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Old 06.10.2003., 12:32   #15
missT imas 4 PM naime, nisu svi odgovori stali odjednom pa si dobila pricu u nastavcima...
valjda ce ti biti od neke koristi
luca is offline  
Old 05.12.2003., 22:44   #16
drzavne stipendije

Ima li netko od vas iskustva sa drzavnim stipendijama? Zanima me kad bi mogli biti rezultati, kao i redovitost isplacivanja i slicno
charlotte is offline  
Old 06.12.2003., 00:39   #17
Re: drzavne stipendije

Quote:
charlotte kaže:
Ima li netko od vas iskustva sa drzavnim stipendijama? Zanima me kad bi mogli biti rezultati, kao i redovitost isplacivanja i slicno
Kakvi su uopće kriteriji?

Znam da ne spada ovdje, ali mislim da se nećeš ljutiti...

Znate li išta o stipendiji Grada Zagreba? Koliko su fer kad ju dijele?
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Old 06.12.2003., 22:39   #18
Pa kriterija ima vise, tj ima vise obrazaca za prijavu, od A do negdje H ja mislim. Osim A i E svi su za stipendije na socijalnoj bazi, onda za invalide, za domsku djecu, za djecu branitelja itd. Obrazac A je za posebno nadarene studente, pod koje spadaju 10% najuspjesnijih na prijemnom ako si prva godina, i 10% najuspjesnijih na godini ako si neka visa. E su svi ostali, s tim da moras navest neke stvari kao broj ukucana, onda donest cini mi se prosjek primanja po ukucanu i tako neke stvari, i naravno prosjek ocjena. Prijava je bila do 30.11. i sad ja cekam rezultate... A nemam pojma dokada cu ih cekat i to me zbilja nervira.
Inace dobra stvar je ako je dobijes, dobivas je do kraja studija pod uvjetom da ne ponavljas ni jednu godinu. I to sta (ja mislim) razliciti fakulteti nisu konkurencija, znaci netko na ekonomiji nije konkurencija onom na pravu i slicno.
charlotte is offline  
Old 06.12.2003., 22:40   #19
E da, a o stipendiji grada Zagreba ne znam nista, nisam gore.
charlotte is offline  
Old 06.12.2003., 22:47   #20
Rezultati ce ti biti za tri mjeseca.Isplacivanje je OK.Kad dodju rezultati,nakon mjesec dana dobit cete sve zaostatke..isplacivanje ide redovito osim u vrijeme kad se mijenja akademska godina, znaci deseti,jedanaesti mjesec...da utvrde kome ostaje pravo a kome ne.

Za stipendije grada Zagreba kriteriji su puno zahtjevniji, ali ona iznosi više novaca. Također,za nju se treba svake godine ponovno natjecati, dok ti državna ostaje do kraja studija neovisno o prosjeku (osim naravno ako ne ljosneš godinu).
Kvejki is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.