Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2014., 08:38   #221
Quote:
dixx kaže: Pogledaj post
Ja nemam skoro uopce, imam onih s pocetka Ali ne bih nista dodatno placala za to, ok mi je ako dobijem, ali nije nuzno.. Sad sam zapravo dobila na uzv s 23 tj, ali nis se ionako ne kuzi na tome
pa zato bi to dodatno placala? pa to je komadic papira. meni uvijek isprinta 2 slike, na jednoj je beba, na drugoj su neke brojke, valjda neke mjere, al su tako sitna slova da se ne da citati bas. a na pocetku sam dobijala i 3. sliku od mioma, to mi sad vise niti ne gledaju.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 08:47   #222
Ma mislila sam kad netko ide kod privatnika da dobije slike ja ovo pricam za visokorizicnu amb.na sv.duhu, tamo recimo nisam dobila.. Iako mislim da i tamo daju, moj nije bio raspolozen valjda ) nit sam ga ista mogla pitati- to je bilo s 20 tjedana
Onda sam se s 23 narucila privatno, ali to imam besplatno jer imamo dodatno zdravs.preko firme. Tamo sam htjela postaviti pitanja tipa dal mogu na trudnicko vjzbanje i sl. i ok, ona me duze gledala na uzv i pricala kaj vidi
Ali sad sljedeci opet idem na sv.duh jer sam dobila uputnicu za ambulantno lijecenje koja vrijedi za sve neograniceno (odnosno godinu dana)
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 09:09   #223
pa ja sam i kad sam lezala u bolnici i isla na ultrazvuk svaki put dobil slike.

i par puta sam bila na hitnoj, i tamo su mi svaki put dali. i jos je moj ginic komentirao kakav neki prastari aparat imaju, kad je vidio slike
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 09:42   #224
Što podrazumijevaju redovni pregledi?

Ma daj, mozda su mi zaboravili dat
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 10:17   #225
Rekla bih da "UZV+CD" na uputnici za bolnicu znači ultrazvuk+color doppler, ne CD kao medij sa slikama. Posebno u tako ranoj trudnoći.
No nikad se ne zna, vremena su se možda promijenila otkad sam išla u bolnicu na UZV.
__________________
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...
Linea Exclusive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 15:24   #226
Hehe, da i meni je bilo to cudno! daaa ma sigurno je color doppler
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 21:55   #227
Vodjenje trudnoce u Hrvatskoj

Najprije isprike na moj ne tako dobar Hrvatski govor i pravopis i molim moderatore ukoliko postoji ovakva tema da mi prebace post...

Ja sam iz Makedonije, prvo dijete je rodjene u Skoplju, a vodjenje trudnoce je izgledalo ovako:
Do prvog tromesjecja odnosno maksimalno do 12 tjedna trudnoce osim osnovne provjere tezina i tlak radio se vaginalni pregled (maximum 2 puta unutar tih 12 tjedana) i ultrazvuk prilikom svakog pregleda odnosno 1 mjesecno.
Na uvz se radi mjerenja bebe i prati se njen napredak..

Nakon 12 tjedna vaginalni pregeld samo i jedino ako postoje nekakve kopmlikacije (poput onih koje sam ja imala - krvarenje u 16tom tjednu)
Nakon 12 tjedna gin. u Makedoniji ne rade vaginalni pregled ili ga izbjegavaju jer, kako je meni moj gin pojasnio, koliko god su instrumenti sterilizirani, nemogu biti 100% sterilni i moze se prenjet bakterije, gljivice i sto ti ja sve zanm tamo..

Sada zivim u Hrvatskoj, zbog trudnickog dijabetisa, mioma i jos mojih godina, gin. mi daje D1 uputnicu da vodim trudnocu u meni koja mi najvise odgovara bolnica, ja sam odabrala Merkur (za sada sve Ok, iako ponekad po neka sestra ima svoj los dan, al to nije nis strasno).. e sada sto je mene tu iznenadilo..

Prvi pregled nakon D1 uputnicu u Merkur nismo napravili jer dan prije toga bila sam na pregeld kod svog gin., a 5 dana prije toga radila sam pregled i probir
Dobila uputnicu i zakazani termin za pregled za 4 tjedna (danas)

Sto me je sokiralo (blago receno) je to da nije bilo uzv vec osim ono standardno tezina, tlak sljedio je vaginalni pregeld i pregled otkucaja bebina srca (na uvz, ne na CTG)
Kada sam pitala a sto je sa uvz?, dobila sam odgovor da za to se trebam posebno naruciti i da se uvz radi na zahtjev, da se ovdje u Hr rade mjesecne vaginalne preglede?????

Ok jedno glupo pitanje (ne da zelim pametovati) ali, ako se do kraja trudnoce rade samo vaginalni pregledi, a ne i uvz, kako onda ljecnici znaju kako beba napreduje?
kako i kada rade mjerenja bebe?
zar nije vaginalan pregled rizican u poodmakloj trudnoci?
Kako da ja zatrazim mjesecni uzv od svoje doktorice, a odbijem vaginalni pregled a da ne ispadnem da ja nesto pametujem i da ne uvrijedim ili povrijedim doktora/ricu?!
Bejbi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 22:03   #228
Moj doktor u domu zdravlja svaki put radi vaginalni pregled i uzv, znači svaka 4 tjedna. Bez iznimke
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 22:13   #229
Quote:
Styx kaže: Pogledaj post
Moj doktor u domu zdravlja svaki put radi vaginalni pregled i uzv, znači svaka 4 tjedna. Bez iznimke
- al ja vise nisam kod svog maticnog gin. vec u bolnickoj ambulanti, i dr. mi je rekla da na uputnici joj je navedeno samo pregeld, bez uzv i da za uzv se moram ja naruciti.. malo sam zbunjena, a i buni me kako to da se radi vaginalni pregled do kraja trudnoce i zasto
Bejbi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:18   #230
Mislim da se moraš naručiti u bolničku ambulantu na UZV. Imaš D1 uputnicu, nisam sigurna vrijedi li ona i za UZV, al probaj. Da ti bude praktičnije, naruči se na ultrazvuk isti dan kad imaš i pregled.
Mada mislim da ti ginekolog koji ti vodi trudnoću u ambulanti mora dati internu uputnicu za uzv pregled, tj. mislim da ipak ova D1 ne vrijedi ako na njoj ne piše da je za ultrazvuk.
Ako ti taj ginekolog ne želi dati uputnicu za ultrazvučni pregled, onda ti to može dati tvoj socijalni ginekolog.
Nije istina da u Hrvatskoj ne pregledavaju. :-/ Oni samo štede aparat i ruke. :-/
Razumijem te, traži da te upute na ultrazvuk, iako bi te oni sigurno pregledali bar 3 puta u trudnoći. Po meni nedovoljno.
hooly is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:24   #231
ovih par prvih postova je ovdje prebaceno, ali ima i nekih drugih tema o privatnim i socijalnim ginekolozima, ako rasprava ode u tom smjeru
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:35   #232
U pocetku trudnoce zbog odredenih problema dobila sam od svoje gin. D1 uputnicu za bolnicu na kojoj je samo pisao razlog zasto me tamo upucuje i rekla mi je da mi ta uputnica vrijedi za sve preglede u bolnici. Tako je i bilo, ta uputnica je pokrivala sve preglede a oni su mi u bolnici davali interne uputnice za preglede, uzv, vadenje krvi i sl.
__________________
"Nitko ne zaslužuje naše suze, a onaj tko ih zaslužuje neće nas rasplakati..."
Jahanara is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 16:26   #233
Quote:
hooly kaže: Pogledaj post
Mislim da se moraš naručiti u bolničku ambulantu na UZV. Imaš D1 uputnicu, nisam sigurna vrijedi li ona i za UZV, al probaj. Da ti bude praktičnije, naruči se na ultrazvuk isti dan kad imaš i pregled.
Mada mislim da ti ginekolog koji ti vodi trudnoću u ambulanti mora dati internu uputnicu za uzv pregled, tj. mislim da ipak ova D1 ne vrijedi ako na njoj ne piše da je za ultrazvuk.
Ako ti taj ginekolog ne želi dati uputnicu za ultrazvučni pregled, onda ti to može dati tvoj socijalni ginekolog.
Nije istina da u Hrvatskoj ne pregledavaju. :-/ Oni samo štede aparat i ruke. :-/
Razumijem te, traži da te upute na ultrazvuk, iako bi te oni sigurno pregledali bar 3 puta u trudnoći. Po meni nedovoljno.
Hvala na savjetu, imam D1 uputnicu zbog trudnickog dijabetica, krvarenje u prva dva mejseca trudnoce, a i zbog probleme s prvom trudnocom.

Na zahvtjev, doktorica u Mekur mi je bez problema dala uputnicu kako bih se narucila za ultrazvuk (narucili su me za sutra)
Nakon toga usoglasit cu si ultrazvuk sa pregledom

Ako sam dobro razumjela citajuci sve postove na ovoj stranici, u Hrvatskoj se prakticira vaginalni pregled svaki mjesec, a ultrazvu samo par puta tokom trudnoce, dok u Makedoniji je to obrnuto
Preko ultrazvuka oni prate razvoj i napredak bebe, te po potrebi salju te na 3D ili 4D ultrazvuk
Bejbi3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 19:50   #234
Quote:
Bejbi3 kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumjela citajuci sve postove na ovoj stranici, u Hrvatskoj se prakticira vaginalni pregled svaki mjesec, a ultrazvu samo par puta tokom trudnoce, dok u Makedoniji je to obrnuto
Zbog ove tvoje tvrdnje sam ti i napisala da u Hrvatskoj nije to pravilo, ne znam otkud ti to
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 22:09   #235
tebi je očito doktorica nešto zeznula s uputnicom jer, koliko ja imam iskustva, svaki pregled podrazumijeva i ultrazvuk.
ja sam sad trudna tek 11 tjedana, bila sam na 3 pregleda i na svakom pregledu mi je rađen i vaginalni pregled i UZV.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 08:58   #236
Ne podrazumijeva svaki pregled i uzv, u trudnoći su obavezna najmanje 3 uzv (12,20 i 32 tt), sve ostalo ovisi o dr. i njegovom načinu na koji vodi trudnoću, neki rade uzv na svakom pregledu, neki ne.

Meni je dr do 12 tt radio vaginalni pregled i uzv svaki put, nakon toga samo vaginalni, a za uzv mi je nudio uputnicu za bolnicu i to za anomaly scan u 20 tt i protoke u 32 tt (ja sam radije išla privatno na uzv).

Kad mi je dao D1 uputnicu za TA, na istoj je bio naveden i uzv i tamo su mi u 38 tt radili uzv pregled da vide kolika je beba.

Dakle, uzv nije obavezan na svakom pregledu (3 su obavezna u trudnoći), al vjerujem da će ti ga svaki dr. napravit ili ti dati uputnicu na tvoj zahtjev.
mah mah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 11:31   #237
Meni isto ne radi svaki put UZV, dosad s cca 6tj da se utvrdi trudnoća, pa 16tj. za onaj nabor i bedrenu kost i sad sa 24 tj. idući najavljen
tako da ni spol ne znamo a možda i ne saznamo do poroda
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 13:01   #238
Ovisi puno o ginekologu,svaki radi na svoj nacin. U prvoj trudnoci na prvom pregledu s 8tt mi je raden uzv i vaginalni pregled. Na sljedecem sa 12 tt mi je raden isto uvz i vaginalni pregled,sa 16 tt samo vaginalni pregled,sa 20tt opet ultrazvuk. Uglavnom vaginalni pregled mi je radio svakih 4 tjedana,a uzv svaki drugi pregled.

Sad sam trudna 8 tjedana,sa 6 tt sam bila na prvom pregledu gdje je raden uzv,i napomenuo mi je da ce mi i sljedeci pregled raditi uzv i onda opet svaki drugi pregled ,meni tsjo i odgovara.
BlueDice is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:03   #239
Do sad sam zbog nekih početnih problema (sukrvica u ranojh trudnoći) bila više puta na uzv; prvi puta u 4tt potvrditi istu, u 6tt vidjeti srčeko i onda na kontroli u 8tt gdje se ispostavilo da je trudnoća uredna.
Sljedeći pregled mi je za tjedan dana u 13tt gdje će mi vjerojatno raditi uzv zbog mjerenja nuhalnog i ostalo.
FIŽA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 09:59   #240
A imate li ovakva iskustva?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/j...ne/821665.aspx
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.