Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2005., 02:25   #1
Rimska arhitektura

Ima li netko da zna možda kvalitetan link za web stranice o rimskoj arhitekturi? Bilo kakve rasprave na temu i opisi vrlo su dobrodošli.

Ukratko:

Rimska arh. predstavlja sintezu grčih oblika i rimske koncepcije.

Gradovi i naselja imaju geometrijsku osnovu u kojoj se glavne ulice sijeku pod pravim kutem a u njihovu središtu je forum.

Zatim,

U doba republike razvijaju se određeni tipovi javnih zgrada poput amfiteatara, bazilika, teatara, termi i hramova.

Privatne kuće koje se mijenjaju od staroga tipa kuće sa atrijem ka grčkom tipu kuće sa peristilom.

Ako netko zna nešto opširnije o gore navedenom neka nešto posta. Osobito su poželjni tlocrti ili bilo kakve slike koje vjerno prikazuju tipične građevine toga vremena.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 19:09   #2
Hm... ne znam zasto to trebas... Hm, isto tako ne znam zasto ne pitas ''knjigice'' Brune Milica: Razvoj grada kroz stoljeca... sve lijepo nacrtano i napisano...
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 19:49   #3
Hvala na inf. Nadam se da nisu odviše skupe te knjigice. A, eto kad se već zanimaš zašto.. Pa zato. Zanimljivo mi je. A ovo je dio foruma rezerviran za te teme, ne?
 
Odgovori s citatom
Old 30.12.2005., 11:32   #4
sve ok... mislila sam dal' ti treba za neki ispit... Knjigice Brune Milica su oko 100 kn svaka, a tebi treba prva (nisam je dugo gledala- nije kod mene). Izdanje je Skolske knjige. Inace preporucam njegove knjige svima kojima treba sistematicnost!

pozdrav...
__________________
...............high...speed..train..
night_train is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 20:14   #5
Taman učim o rimskoj arhitekturi. Vrlo široko područje....uh
Najpoznatije građevine su ti definitivno Titov slavoluk (slike ćeš naći pod ARCO DI TITO), Pantenon, Jupiterov hram, Marcelov teatar......šta ja znam itd
__________________
cherryfied*
daydream_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 00:28   #6
Quote:
daydream_girl kaže:
Najpoznatije građevine su ti definitivno Titov slavoluk (slike ćeš naći pod ARCO DI TITO), Pantenon, Jupiterov hram, Marcelov teatar......šta ja znam itd
Đizs...

Ako već spominješ Flavijevce, zakaj nisi spomenula Coloseum ili Vespazijanov hram?!?
Također, nadam se da si nenamjerno napisala Pantenon i da se radi o tipfeleru, jer me prije podsjeća na grčki Partenon nego na rimski Pantheon...
Ali, trebalo bi spomenuti i mnogobrojne Forume, na kojima su se nalazili hramovi, raznorazni spomenici, mauzoleji... pa terme, vile, akvedukti....

@Argentum - o tome više:
Ducati, L'art Classic;
Janson, Poglavlje o Rimskoj umjetnosti;
A evo i jedan koristan link: http://mjesec.ffzg.hr/webpac/?rm=res...ka%20umjetnost
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.